Dieta opierająca się na zasadzie 80/20 zyskuje w ostatnim czasie coraz więcej zwolenników. Wielu dietetyków zgodnie uznaje ją za jeden z najlepszych systemów żywienia. Co dokładnie oznacza? Wyjaśniają dietetyczki Dominika Hatala i Weronika Kaszuba.
Mieszkańcy Unii Europejskiej zmagają się z nadwagą. Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że najgorzej wypada Chorwacja i Malta, ale w Polsce też nie jest najlepiej. Jak obliczyć wskaźnik BMI i jaka jest jego norma?
Mózg to nasze centrum dowodzenia. To on kontroluje pracę całego organizmu, reguluje wydzielanie hormonów, a także działanie poszczególnych narządów. Z okazji Światowego Dnia Mózgu podpowiadamy, co jeść i pić, aby umysł działał jak najlepiej.
Ashanti Smith nie żyje. Brytyjka zmagała się z progeria, rzadką chorobą genetyczną, która powoduje u dzieci szybkie starzenie się organizmu. Dziewczyna odeszła mając zaledwie osiemnaście lat. Mama nastolatki zdradziła jej ostanie słowa.
Buty to część garderoby, która najbardziej się brudzi. Zabrudzenia pojawiające się na powierzchni obuwia w większości przypadków w łatwy sposób można wyczyścić wodą lub odpowiednim środkiem czyszczącym do butów. Problem pojawić się może wtedy, gdy zechcemy zdezynfekować całe buty, w celu pozbycia się bakterii oraz zarodników grzybów. Warto przeprowadzić dezynfekcję, jeśli kupiliśmy używane buty lub zmagaliśmy się wcześniej z grzybicą skóry lub paznokci stóp. Osoby zastanawiające się, jak zdezynfekować buty, mogą skorzystać z wielu domowych sposobów lub oddać je do specjalistycznej pracowni.
Jazda na rowerze to aktywność, na którą decyduje się coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego, ten wyjątkowy sport pozwala zadbać o kondycję fizyczną, umożliwia spędzanie czasu na świeżym powietrzu, a w dodatku sprzyja ekologii, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się zamienić auto na dwukołowy pojazd. Wiele kobiet zastanawia się jednak, czy można jeździć na rowerze w sukience. To możliwe, a zwolennicy trendu "cycle chic" nie mają co do tego żadnych wątpliwości.
Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio oficjalnie rozpoczną się 23 lipca. Jednak już w nocy z wtorku na środę rozegrały się pierwsze zawody. Tymczasem polscy siatkarze zakończyli obóz aklimatyzacyjny. Jak ich gotowość do walki ocenia trener Vital Heynen?
97 proc. dzieci przed 6. rokiem życia otrzymało lek przeciwbólowy lub antybiotyk. Połowa maluchów do lat dwóch była nimi kurowana średnio dziewięć razy w ciągu roku. Francuscy naukowcy zmierzyli częstotliwość wypisywania recept małym pacjentom. Do jakich wniosków doszli?
Izabella Łukomska-Pyżalska wybrała się wraz z mężem i dziećmi na wakacje. Cała rodzina wypoczywa właśnie w Grecji. Gwiazda swoją podróż relacjonuje w mediach społecznościowych. Oprócz zachwycających widoków jej fani mogą podziwiać również jej zdjęcia w strojach kąpielowych. W komentarzach pod zdjęciami nie brakuje komplementów.
Choć dziecko na wegańskiej diecie nie pozna smaku babcinego rosołu, ugotowanego na wywarze z mięsa czy klasycznego sernika, w zamian dostanie placuszki gryczane, omlety z brokułami i krem z kukurydzy. Aśka Rzeźnik, czyli mama-weganka udowadnia, że jadłospis malucha na diecie roślinnej jest urozmaicony i zdrowy. I wcale nie musi mierzyć się z pytaniem: "To co właściwie je Twój syn, sałatę?".
Od roku 708 p.n.e rzut oszczepem był jedną z konkurencji igrzysk olimpijskich rozgrywających się w Grecji. W średniowieczu oszczepem rzucano do celu podczas rycerskich turniejów. W wieku XIX oszczep wykorzystywany był do ćwiczeń gimnastycznych, a w roku 1908 dyscyplina pojawiła się po raz pierwszy w programie nowożytnych igrzysk olimpijskich. Dziś zarówno kobiety, jak i mężczyźni rywalizują w rzucie oszczepem podczas olimpiad i mistrzostw.
Mateusz Hładki miał w dzieciństwie sporą nadwagę. Z powodu otyłości rówieśnicy nie szczędzili mu przykrych komentarzy. Po latach dziennikarz postanowił zmienić swoje życie, choć droga do osiągnięcia wymarzonej sylwetki była ciężka i długa. Nam opowiedział o swojej metamorfozie i o tym, z czym musiał zmagać się, kiedy był mały.
Bierna agresja to typ postawy, która może objawiać się na różne sposoby. Relacje z osobami, które ją przejawiają, często są jednak toksyczne. Tacy ludzie zazwyczaj mają dwie twarze: z jednej strony wydają się nad wyraz uprzejmi, z drugiej – pod płaszczykiem niby-komplementów potrafią przemycić bardzo wiele złośliwości, a wypowiadane przez nich tezy często kłócą się z ich własnym zachowaniem.
Depresja to choroba cywilizacyjna, z którą zmaga się coraz więcej osób w naszym kraju. Często nie mamy pojęcia o tym, że osoba w najbliższym otoczeniu choruje. Zdarza się także, że mamy świadomość istnienia problemu, jednak nie potrafimy pomóc bliskim w tym trudnym momencie życia. Jak poradzić sobie z depresją partnera i wspierać go podczas choroby? O tym rozmawialiśmy z psycholog Eweliną Bazyluk.
Małgorzata Socha jest mamą trójki dzieci i doskonale wie, że to, jak ona sama się odżywia, wpływa na preferencje jedzeniowe jej pociech. Okazuje się jednak, że nie każda z nich chce jeść wszystko. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl zdradziła, które z jej dzieci jest niejadkiem i jaki ona sama ma stosunek do fast foodów.
Depresja to choroba cywilizacyjna, z którą boryka się coraz więcej osób. Kojarzy się ona przede wszystkim ze szczególnym stanem emocjonalnym i dolegliwościami natury psychicznej, dlatego nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromną rolę odgrywa w jej leczeniu prawidłowe odżywianie. Podobnie jak wiele innych przypadłości, depresja wymaga odpowiedzialnego podejścia do codziennego jadłospisu. Jak powinna wyglądać dieta osoby, która zmaga się z uciążliwymi stanami depresyjnymi? Co jeść, by zapobiegać objawom tej poważnej choroby? O tym rozmawialiśmy z Magdaleną Adamczak, dietetykiem klinicznym i specjalistą zdrowia publicznego.
Ola ma 18 lat, od trzech choruje na anoreksję. W marcu tego roku, kiedy zrozumiała, że organizm daje jej ostatnią szansę, postanowiła podjąć zdecydowaną walkę z chorobą. Zbiegło się to z założeniem konta na TikToku. To właśnie tam nastolatka opowiada swoją historię, by pomagać innym osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywania.
Przed ślubem warto omówić kilka kluczowych spraw, które w przyszłości mogą stać się kością niezgody. Dobrze jest więc wybiec nieco w przyszłość, a także podjąć tematy niewygodne. Jak to zrobić? Kilku wskazówek udzieliła nam psycholożka Dagmara Seliga.
Cynamon jest znaną przyprawą, która najczęściej kojarzy się ze smakiem pierników i bożonarodzeniowych ciast. Dodawany do kawy, herbaty, stosowany przy odchudzaniu, słynie z wielu właściwości leczniczych. Warto jednak pamiętać, że spożywany w nadmiarze może zaszkodzić, dlatego zaleca się jego unikanie kobietom w ciąży i osobom przewlekle chorym.
W Dzień Dobry Wakacje w ramach "Projektu plaża" Olivier Janiak poruszył temat profilaktyki nowotworu skóry. Wczesne wykrycie choroby ma kluczowe znaczenie w jej leczeniu, dlatego tak istotne jest samodzielne badanie znamion pojawiających się na ciele. Jak powinna wyglądać samokontrola niepojących zmian? O tym opowiedziała prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak.
Mateusz Ciawłowski nagrał kilka piosenek z kultowymi słowami rodziców. Utwory bardzo szybko podbiły sieć, a słuchacze jednogłośnie przyznali: "Jakie to prawdziwe, wszystko słyszałam od mojej mamy". Co na temat tych utartych zwrotów myśli psycholog dzieci i młodzieży?
Uważność to skupianie się na teraźniejszości. Praktykowanie tego stanu i świadome podejście do koncentrowania uwagi niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków dla naszego zdrowia psychicznego. Jak być uważnym, opowiedziała w rozmowie z dziendobry.tvn.pl trenerka uważności, Katarzyna Wenska.
Przyjęło się, że 10 tysięcy kroków to zalecana dawka ruchu, który powinniśmy wykonywać na co dzień. Jednak czy dla każdego taka liczba będzie odpowiednia? Ortopeda wskazuje, że aktywność fizyczna musi być dostosowana indywidualnie i nie ma jednej sztywnej reguły.
Lato, wakacje, słońce świeci, słupki rtęci na termometrach szybują w górę – to najlepsza pora na odsłanianie ciała, zazwyczaj starannie wydepilowanego. W tym roku jednak coraz częściej na ulicach można zobaczyć kobiety i dziewczyny, które nie ukrywają włosków na nogach. Trend ten widoczny jest także w mediach społecznościowych. Czy to kolejny efekt pandemii, w czasie której zmieniłyśmy nasze podejście do postrzegania ciała? Czy zostanie z nami na dłużej?
Ashwagandha jest wyjątkową rośliną o niesamowitych właściwościach. Działa antynowotworowo i antybakteryjnie. Wspomaga przemęczony organizm i wpływa na kondycję oraz witalność. Wykazuje również działanie antydepresyjne. Ashwagandhę poleca się osobom znerwicowanym. Wspomaga umysł i ciało, a przy tym jest naturalnym dodatkiem do diety.
Podczas upałów u niektórych osób pojawiają się problemy ze spaniem. Zbyt wysoka temperatura powietrza może bowiem stanowić przyczynę bezsenności. Jak sobie radzić, zanim trafimy do specjalisty? Wyjaśnił nam to prof. Adam Wichniak, psychiatra i neurofizjolog kliniczny z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Druga połowa lata i jesień to czas najbardziej lubiany przez wszystkich grzybiarzy. To właśnie wtedy mogą oni oddawać się uwielbianemu przez siebie szukaniu tych leśnych darów. Które gatunki występujące w naszych lasach są najzdrowsze i dlaczego warto zwracać na nie uwagę?
Swędzące bąble czy schodząca płatami skóra mogą na dobre popsuć wakacyjny wypoczynek. Co zrobić, gdy w pobliżu nie ma apteki, a w kosmetyczce brakuje odpowiednich specyfików? Wystarczy rozejrzeć się w ogrodzie bądź kuchni, gdzie leki na popularne dolegliwości są na wyciągniecie ręki.
Każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna odwiedzić lekarza ginekologa. Zbadać piersi oraz wykonać cytologię. To ostanie badanie zalecane jest także młodym dziewczynom, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia seksualnego. Dlaczego osoba "przed debiutem seksualnym" też powinna chodzić do lekarza? Na ten temat rozmawialiśmy z Olgą Madej, psychologiem i seksuologiem.
Kolor warzyw i owoców ma znaczenie. Inna barwa, to inne witaminy oraz substancje odżywcze niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jakie zatem prozdrowotne właściwości mają czerwone, pomarańczowe, zielone, niebieskie oraz białe warzywa i owoce?