Beztroski wypoczynek na plaży i kąpiele słoneczne to podstawa letniego relaksu. Jednak by urlop był w pełni udany, należy pamiętać o zdrowiu i bezpieczeństwu naszej skóry. Jak uchronić się przed czerniakiem? O tym w Miasteczku Projekt Plaża w Kołobrzegu mówili dr Małgorzata Talerczyk, specjalista w dziedzinie onkologii klinicznej i Szymon Bubiłek z akcji "Miej oko na skórę".
Mezomorfik jest jednym z somatotypów wyróżnianych wśród sportowców. Cechuje się rozbudowaną muskulaturą. Budowa mezomorficzna predysponuje do uprawiania sportów o charakterze siłowym i wytrzymałościowym.
Tak przed, jak i po każdym dłuższym wystawieniu skóry na słońce należy odpowiednio o nią zadbać. W tym celu warto stosować dobrej jakości kremy i balsamy kojące po opalaniu. Alternatywą dla gotowych kosmetyków jest ten wykonany samodzielnie. Poniżej przepis na szybki i łatwy w wykonaniu balsam do skóry po opalaniu.
Pieczywo należy do czołówki marnowanych produktów spożywczych - alarmuje prezes Federacji Polskich Banków Żywności. Dlaczego tak się dzieje? Podstawą jest złe przechowywanie. Powszechnie stosowana folia przyśpiesza bowiem rozwój pleśni. Dowiedz się, jak przedłużyć świeżość chleba.
Zdrowy tryb życia, na który składa się przede wszystkim zrównoważona dieta i aktywność fizyczna, to w ostatnim czasie bardzo popularny temat. Pandemia skłoniła wiele osób do refleksji nad troską o swoje samopoczucie, coraz częściej decydujemy się zmienić codzienne nawyki, by cieszyć się dobrą kondycją i doskonałym nastrojem. Może się jednak zdarzyć, że starania o osiągnięcie wymarzonej sylwetki zmienią się w utrudniającą życie obsesję. O problemie nazywanym healthismem rozmawialiśmy z psychodietetykiem Agatą Jasińską.
Karolina Pisarek jest jedną z najpopularniejszych polskich modelek, której uroda została doceniona przez wiele zagranicznych i prestiżowych marek. Nie każdy wie jednak, że początkowo zajmowała się zupełnie czymś innym. Niegdyś 24-latka trenowała bowiem koszykówkę.
W pełnym cieszeniu się latem skutecznie przeszkadzają natrętne, a czasem również niebezpieczne owady. Do tego grona zalicza się jusznice deszczowe, potocznie nazywane m.in. ślepakami. Gdzie najczęściej występują i jak bardzo są niebezpieczne?
Choć samo mycie zębów pomaga utrzymać właściwy poziom higieny jamy ustnej, to warto poświęcić także chwilę językowi. Wystarczy użyć szczoteczki do zębów. Dowiedz się, jakie są największe z tego korzyści.
Powięź to struktura utrzymująca całe ciało w jedności. W organizmie pełni wiele funkcji biochemicznych i mechanicznych, dlatego jej kondycja i zdrowie może bezpośrednio wpływać na jakość pracy mięśni - głównie kończyn, grzbietu i brzucha.
Kompot z agrestu to świetny pomysł na wykorzystanie owoców po sezonie letnim. W ten sposób także w mroźne, zimowe wieczory można cieszyć się ich smakiem. Warto już teraz pomyśleć o przygotowaniu własnych przetworów, zwłaszcza że kompot z agrestu jest nie tylko bardzo smaczny, ale i zdrowy.
Większość ludzi chciałaby żyć jak najdłużej i to zupełnie normalne. Aby móc dożyć stu lat w zdrowiu, trzeba przede wszystkim odpowiednio się odżywiać. Co i jak jedzą mieszkańcy tzw. błękitnych stref, w których jest najwięcej stulatków?
Operacja plastyczna nosa czasami może być wymysłem związanym z chęcią poprawy urody, a niekiedy przykrą koniecznością. Bez względu na motywację, decyzja o przystąpieniu do zabiegu jest niezwykle trudna. Jak się do niego przygotować i z czym trzeba się później zmierzyć? Oto historia, którą przeżyłam na własnej skórze.
Zespół Kehrera, określany także mianem choroby wdowiej, przypisywany jest kobietom, które zmagają się z problemem niezaspokojenia seksualnego. Za przyczynę dolegliwości uznaje się między innymi brak aktywności seksualnej, spowodowany długotrwałym brakiem partnera. Z założenia dysfunkcja ta dotyczyć ma jedynie kobiet, dlatego uznanie jej za jednostkę chorobową budzi sporo kontrowersji. Rozmawialiśmy o tym z psychiatrą i seksuologiem, Maciejem Klimarczykiem.
Echoizm uznawany jest za przeciwieństwo narcyzmu. To specyficzna postawa polegająca na rezygnowaniu z własnych potrzeb i koncentrowaniu się na zachciankach innych osób. I choć nie jest to oficjalnie uznana jednostka diagnostyczna, dla echoistów z zaburzonym poczuciem własnej wartości pomoc psychologa często okazuje się niezbędna. O cechach tej postawy i zagrożeniach, jakie za sobą niesie, rozmawialiśmy z psycholog Eweliną Bazyluk.
Brudny piekarnik to zmora każdego, kto kocha gotować. Czarne plamy na szkle i zalegające resztki pokarmu, które trudno usunąć, skutecznie odbierają chęci do kucharzenia. Zamiast jednak biec do sklepu, żeby kupić środki chemiczne (często o przykrym zapachu), warto wiedzieć, czym i jak skutecznie wyczyścić piekarnik przy użyciu naturalnych substancji, zaoszczędzając przy tym kilka złotych.
Wiele kobiet zmaga się z silnymi bólami w trakcie menstruacji i tuż przed nią. Poza samym brzuchem, ból często pojawia się również w innych miejscach, np. dolnym odcinku kręgosłupa czy piersiach. W niektórych przypadkach konieczne jest przyjmowanie środków przeciwbólowych. Okazuje się jednak, że dolegliwości może łagodzić również odpowiednia dieta. Co zatem jeść podczas okresu, aby te dni były znośniejsze?
Bóle fantomowe mogą utrzymywać się przez kilka dni bądź tygodni po wykonanej amputacji. Mogą powracać z mniej lub bardziej określoną systematycznością. Mogą w końcu się wyciszyć, aby – często bez jakiegokolwiek racjonalnego powodu – powrócić po kilku latach.
W Dzień Dobry Wakacje wyjątkowy gość Krystian Kowalewski opowiedział o swojej przygodzie z nietypową dyscypliną sportu. Najlepszy freerunner na świecie wyjaśnił na czym polega ta mało popularna aktywność i jak wyglądały potyczki zawodników podczas międzynarodowego konkursu Red Bull Art of Motion.
Kiszonki usprawniają pracę jelit, odkwaszają organizm i wzmacniają odporność, a w dodatku wyśmienicie smakują. Ich regularne spożywanie doskonale wpływa na samopoczucie. Fermentowane produkty to jednak nie tylko dobrze nam znane ogórki i kapusta. Co jeszcze można ukisić i dlaczego warto to robić? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiedział Aleksander Baron, szef kuchni i przedsiębiorca, któremu kiszonki pozwoliły przetrwać pandemiczny kryzys.
Prawie połowa Polaków wypija za mało wody w ciągu dnia. Przyjmowanie zbyt małej ilości płynów jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. Jakie są objawy odwodnienia i jak to wpływa na nasz organizm i samopoczucie?
W Dzień Dobry Wakacje w ramach "Projektu Plaża" w Międzyzdrojach Olivier Janiak poruszył istotny, a zarazem bardzo aktualny temat nowotworu skóry. O profilaktyce i leczeniu choroby opowiedzieli jego goście, prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski oraz organizator akcji "Miej oko na skórę" Kamil Dolecki.
Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na leczeniu młodych pacjentów nowotworowych. - Dramatem w tej chwili jest to, że dzieci trafiają w późnym stadium, a więc leczenie albo musi być dużo bardziej agresywne, albo w ogóle jest trudniejsze - podkreśla w rozmowie z dziendobry.tvn.pl Radosław W. Suchner, kierownik Oddziału Pediatrii i Chirurgii Dziecięcej, koordynator medyczny Ambulatorium Szpitala.
Jak znaleźć motywację do treningów i pracy nad sobą? Praktyczny poradnik, który w tym pomoże, stworzyła popularna trenerka Ola Żelazo. Aby wprowadzić jej zasady w życie nie potrzeba żadnych sprzętów, można je więc od razu wprowadzić w życie. A to pozwoli rozpocząć ćwiczenia, zanim nasz zapał do nich się ulotni.
Kilka dni temu pisaliśmy o śmierci trenera gwiazd. Przyczyną zgonu 32-letenigo sportowca był udar mózgu. Jak to możliwe, tak młody mężczyzna doznał udaru? Co mogło być tego przyczyną? Na ten temat rozmawialiśmy z dr. Jakubem Kosmą Rokickim z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Miałam 10 lat, kiedy dowiedziałam się, że coś jest nie tak. Z początku rodzice jeździli po wielu lekarzach, a ja stosowałam coraz to różniejsze maści, które przetłuszczały moją skórę. Nie chciałam chodzić do szkoły, bo rówieśnicy śmiali się, że mam brudne włosy, a tak naprawdę walczyłam z czymś, o czym nie miałam pojęcia. Po wielu miesiącach jedna z lekarek w końcu wydała diagnozę: łuszczyca - powiedziała Joanna, która od 19 lat zmaga się z trudną chorobą.
Morwa biała od wieków ceniona jest za swoje właściwości i działanie prozdrowotne. Owoce morwy białej można jeść na surowo, ale występują też w postaci suszonej, a z jej liści można przygotowywać zdrowy napar. W sprzedaży dostępne są też suplementy diety w postaci tabletek z morwy białej.
Reportaż "Piżamki" opowiadający o warunkach, jakie panują na oddziale leczenia nerwic Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie, wstrząsnął całą Polską. - Upokorzenie jest tylko jednym elementem kary, drugi polega na psychicznym znęcaniu się nad dzieckiem - pisze autor Janusz Schwertner. W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl dziennikarz opowiedział o kulisach powstawaniu materiału oraz o trudnych momentach.
Soniczna szczoteczka do zębów to gadżet, który sporo kosztuje, jednak jest to dobra inwestycja. Chyba każdy przyzna, że zdecydowanie lepiej wydać nieco więcej na takie urządzenie do dbania o higienę jamy ustnej niż na dentystę.
Najnowsze badania pokazują, że niektóre substancje dodawane do jedzenia czy kosmetyków mogą przyczynić się do rozwoju raka piersi. Naukowcy dowiedli, że związki te mogą powodować zaburzenia hormonalne, które sprzyjają tworzeniu się zmian nowotworowych.
Kobiety nieustannie się oceniają, porównują. Starają się, aby wszyscy w ich najbliższym otoczeniu byli zadowoleni i szczęśliwi. W tym dążeniach bardzo często zapominają o sobie. Jak spojrzeć na siebie z innej perspektywy, znaleźć swój własny głos i zacząć go używać? Między innymi na ten temat Agata Młynarska rozmawiała z Natalią de Barbaro, psycholożką i autorką książki "Czuła przewodniczka".