Operacja plastyczna od kulis. Jak przygotować się do zabiegu powiększania piersi?

Lekarz prezentujący pacjentce implanty piersiowe. Powiększanie piersi. Operacja plastyczna.
Operacja plastyczna
Źródło: YakobchukOlena/Getty Images
Powiększanie piersi za pomocą silikonowych implantów to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii plastycznej. Kształtny i jędrny biust dodaje pewności siebie, przez wiele osób uznawany jest także za istotny atrybut kobiecości, dlatego coraz więcej pań postanawia poddać się takiej operacji. Decyzja o zmianie wyglądu za pomocą skalpela niesie jednak za sobą wiele wyzwań. Jak uniknąć stresu związanego z pobytem w klinice i rekonwalescencją?

Zabieg powiększenia biustu wyzwala w kobietach wiele obaw. Niepewność związana z przebiegiem operacji, strach przed narkozą czy troska o końcowy efekt pracy chirurga to zaledwie część emocji, które towarzyszą pacjentkom decydującym się na wszczepienie implantów piersiowych. Uczucia te są zupełnie naturalne, jednak nie można pozwolić na to, by przyćmiły one radość związaną z nadchodzącymi zmianami. Właśnie dlatego warto jak najlepiej przygotować się do operacji i poznać związane z nią zalecenia lekarskie.

Jak dbać o piersi?

Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Samobadanie piersi może uratować życie
Samobadanie piersi może uratować życie
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?

Powiększanie piesi - konsultacja lekarska

Kobiety marzące o powiększeniu biustu często przychodzą do gabinetu lekarskiego z jasną wizją efektów, jakie chciałyby osiągnąć dzięki interwencji chirurga. Niestety, życzenia dotyczące kształtu i rozmiaru implantów piersiowych w wielu przypadkach okazują się niemożliwe do spełnienia. Silikonowe wkładki powinny odpowiadać oczekiwaniom pacjentki, ale dla doświadczonego specjalisty najważniejsze będzie dopasowanie ich do konkretnej budowy ciała.

Implanty anatomiczne zwykle zalecane są filigranowym osobom, jak również paniom, które borykają się utratą jędrności piersi. Mają one charakterystyczny kształt łezki i pozwalają powiększyć biust głównie w jego dolnej części. Z kolei okrągłe wkładki są bardziej symetryczne, dzięki czemu zwiększają objętość piersi zarówno w dolnym, jak i górnym obszarze. Zapewniają one bardziej wyrazisty efekt zabiegu. Podczas konsultacji warto uważnie wysłuchać wskazówek lekarza, który dzięki wiedzy i doświadczeniu będzie w stanie ocenić zasadność wszczepienia implantów o określonym kształcie, wielkości oraz profilu.

Operacja powiększenia piersi - co zabrać do szpitala?

Wybór odpowiednich implantów stanowi bezpośredni wstęp do ustalenia terminu zabiegu. Nie wcześniej niż dwa tygodnie przed zaplanowaną operacją należy wykonać szereg niezbędnych badań. Wymagane są wyniki dotyczące morfologii krwi, elektrolitów (sodu i potasu), INR, APTT, wskaźnika protrombinowego, CRP, antygenu Hbs i przeciwciał Hcv. Konieczne jest także przeprowadzenie USG piersi, a u pacjentek po 40. roku życia mammografii. Zdarza się, że chirurdzy plastycy zlecają także wizytę u specjalisty wykonującego RTG klatki piersiowej. Komplet zaświadczeń lekarskich to zatem pierwsza rzecz, jaka powinna znaleźć się w szpitalnej walizce.

W trakcie przygotowań do wizyty w klinice chirurgii plastycznej należy również zadbać o dobór odpowiedniej garderoby. Panie decydujące się na zabieg powiększenia piersi powinny zaopatrzyć się w luźną, zapinaną na guziki lub zamek błyskawiczny górę od piżamy, ponieważ topy wkładane przez głowę nie sprawdzają się po tego typu operacji. Co więcej, czasami nawet dostosowana do potrzeb pacjentki koszula okazuje się zupełnie niepotrzebna. Po wszczepieniu implantów klatka piersiowa zostaje szczelnie owinięta bandażami, nie trzeba zatem troszczyć się o dodatkowe okrycie. Podczas pobytu w klinice przydaje się za to wygodny szlafrok. Pozwala on poczuć się swobodnie podczas wypraw do łazienki oraz rehabilitacyjnych "spacerów" zalecanych przez lekarzy po zabiegu. Przygotowując odzież na wyjście ze szpitala, należy kierować się takimi samymi kryteriami. Obcisłe stroje wkładane przez głowę z całą pewnością należy zostawić w domu.

Szpitalny niezbędnik powinien także zawierać podstawowe przybory toaletowe, takie jak szczoteczka i pasta do zębów, kosmetyki pielęgnacyjne do twarzy, płyn do kąpieli, szczotka do włosów czy ręcznik. Ból pojawiający się po operacji często uniemożliwia pacjentkom wstawanie i poranną toaletę, dlatego do podręcznej kosmetyczki warto spakować także hydrolat w spray’u, pozwalający zatroszczyć się o kondycję cery. Jeśli już mowa o wyglądzie, przed wizytą w klinice warto odpuścić sobie manicure. Kolorowe lakiery zdobiące płytkę paznokci nie są mile widziane na sali operacyjnej. Uzasadnia się to narkozą i monitorowaniem stanu pacjenta podczas zabiegu. Zmiana wyglądu paznokci to pierwszy sygnał, który alarmuje lekarzy w przypadku wystąpienia nieprawidłowości. Źródłem problemów mogą okazać się również przedłużane rzęsy. Niektóre placówki dopuszczają możliwość ich posiadania, należy jednak pamiętać, że chirurg operuje w warunkach sterylnych, których nic nie powinno zakłócać, zwłaszcza syntetyczne włoski przez przypadek odrywające się od powieki.

Jak zadbać o piersi po operacji?

Pacjentki opuszczające klinikę chirurgii plastycznej powinny przygotować się na ból w klatce piersiowej, który może utrzymywać się nawet przez kilkanaście dni. Jego natężenie uzależnione jest od wielu czynników, dlatego każda kobieta może odczuwać go inaczej. Jeśli dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie, konieczne jest przyjmowanie stosownych medykamentów.

Zdjęcie opatrunków i biustonosza formującego piersi następuje zwykle w siódmej dobie po zabiegu. Od tego momentu należy zatroszczyć się o estetyczny wygląd blizn. Niektórzy lekarze polecają łagodzić ich obrzęk kąpielami w solance. Pomocne mogą okazać się także maści natłuszczające, które można zacząć stosować po około dwóch tygodniach od operacji.

Po wszczepieniu implantów piersiowych należy zastosować się do kilku ważnych zaleceń. Spanie na plecach, noszenie specjalnego stanika czy ograniczanie ruchów kończyn górnych to tylko niektóre z nich. Kontrole w gabinecie lekarskim pozwalają na bieżąco monitorować stan piersi. Potem nie pozostaje już nic innego, jak tylko cieszyć się efektami zabiegu.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości