Sport i fitness

Rolowanie - skuteczny masaż na dobre samopoczucie. Po co i jak go wykonywać?

Sport i fitness

Autor:
Nastazja
Bloch
Rollowanie, czyli automasaż mięśni

Zarówno brak ruchu, jak i zbyt intensywny wysiłek fizyczny może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie powięzi, prowadząc do jej usztywnienia i pojawienia się bólu. Jest na to rada – rozciąganie. Ania Rędzikowska, trenerka personalna, pokazała nam, jak wykonać automasaż wałkami zwanymi rolerami.

Rolowanie – co to takiego?

Rolowanie to automasaż mięśni, który pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Podstawowymi zaletami regularnego rolowania jest: poprawa elastyczności mięśni, zwiększenie zakresu ruchów, ochrona przed kontuzjami, zmniejszenie bólu mięśni typu Doms i ich szybsza regeneracja, a także usprawnienie przepływu krwi i limfy. Co więcej, automasaż może być traktowany jednakowo jako rozgrzewka dla naszych mięśni przed treningiem, a także jako regeneracja ciała 8 godzin po treningu lub w dzień nietreningowy. 

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

- Po treningu możemy się delikatnie rolować, aby uniknąć Domsów, czyli potocznych – zakwasów. Prawidłowe rolowanie, które powinno trwać dłużej niż 5-10 minut, odbywa się 8 godzin po treningu, kiedy temperatura mięśnia jest dużo mniejsza lub w dzień nietreningowy – wyjaśniła specjalistka. 

Istotny jest także odpowiedni dobór rolki. W zależności od progu bólu, do wyboru mamy rolery gładkie oraz mocniejsze z wypustkami. Jak wybrać najlepszy? - Jeżeli kładę się na rolce i nie mogę złapać oddechu, to znaczy, że jest za mocna – powiedziała. 

Rolowanie – po co i dla kogo?

Nadmierne naprężenie powięzi wskutek intensywnego treningu, ale też stagnacji mięśni może skutkować sklejeniem powięzi z tkanką mięśniową. To zaś destrukcyjnie wpływa na jej elastyczność i powoduje patologiczne zmiany w prawidłowym funkcjonowaniu tkanki. Krew ma utrudniony dostęp do mięśnia, przez co organizm nie dostarcza odpowiedniej ilości tlenu oraz substancji odżywczych. Wpływa to na efektywność potreningowej regeneracji. Tu z pomocą przychodzi rolowanie. 

Jeżeli powięź jest zaklejona, to błonka przylega mocno do mięśnia. Jeżeli on jest zaklejony, to nie oddycha prawidłowo, jest cały czas obkurczony. Jeżeli przerolujemy się dosyć boleśnie, to mięsień zaczyna nam prawidłowo funkcjonować, prawidłowo oddychać. Wtedy jedzenie, które spożywamy, dostarcza nam składniki odżywcze do mięśnia

Kto może stosować rolki? Zarówno osoby młode, jak i starsze. Tu nie ma złej techniki. Jednym przeciwskazaniem są problemy zdrowotne, oparzenia oraz złamania. 

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/EastNews

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości