Turniej Czterech Skoczni. Organizatorzy przewidzieli rekordowo wysoką nagrodę

Co warto wiedzieć o Turnieju Czterech Skoczni?
Źródło: Dzień Dobry TVN
 Historia Turnieju Czterech Skoczni
Historia Turnieju Czterech Skoczni
Mija 20 lat od wybuchu "Małyszomanii"
Mija 20 lat od wybuchu "Małyszomanii"
Z miłości do skoków narciarskich
Z miłości do skoków narciarskich
Czym zajmują się legendy skoków narciarskich
Czym zajmują się legendy skoków narciarskich
Skoki narciarskie na antenie TVN
Skoki narciarskie na antenie TVN
Już w środę, 29 grudnia, startuje Turniej Czterech Skoczni, czyli jedne z najważniejszych zawodów dla wszystkich skoczków narciarskich. Jaka jest historia tego konkursu? Jakie szanse mają polscy zawodnicy? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Sebastianem Szczęsnym, komentatorem sportowym.

Historia Turnieju Czterech Skoczni

W środę, 29 grudnia, rozpocznie się 70. Turniej Czterech Skoczni. Jaka jest jego historia? - Już w 1902 roku była idea konkursów noworocznych w Garmisch-Partenkirchen. Organizatorzy w tym roku szykowali się do obchodów stulecia tego noworocznego konkursu, który jest tam obchodzony, niestety pandemia i brak kibiców spowodowały, że ta feta nie będzie taka, jaką by sobie wymyślili. Natomiast latem 1949 roku [...] spotkali się działacze Garmisch-Partenkirchen i Innsbrucka, aby przedyskutować - "może byśmy zorganizowali jakiś turniej, my będziemy skakać, wy będziecie skakać". W taki oto sposób powstała idea [...] Turnieju Czterech Skoczni - mówił w Dzień Dobry TVN Sebastian Szczęsny, komentator sportowy.

Zobacz także: Skoki narciarskie. Klasyfikacja generalna Pucharu Świata. Na którym miejscu są Polacy?  

W 1953 roku odbył się pierwszy Turniej Czterech Skoczni. Konkurs zorganizowano w styczniu w Garmisch-Partenkirchen. - Nie tak, jak tak teraz, gdzie wszystko zaczyna się w Oberstdorfie - mówił komentator. Turniej powoli nabierał prestiżu. Warto dodać, że w tym roku organizatorzy przewidzieli dla zwycięzcy rekordowo wysoką nagrodę. - To jest 100 tysięcy franków szwajcarskich do wygrania dla triumfatora całego turnieju - dodał.

Dlaczego Turniej Czterech Skoczni jest tak wyjątkowy?

O wyjątkowości tego konkursu świadczy przede wszystkim jego historia. - Wyjątkowy jest także ze względu na triumfatorów Turnieju Czterech Skoczni. Jeśli popatrzymy na to, kto wygrywał, to są to największe znakomitości. [...] Współcześnie to przecież wszyscy najwięksi poprzez Svena Hannawalda, który jak pierwszy sięgnął tzw. wielkiego szlema. Wygrał cztery konkursy w danym turnieju [...], Ryōyū Kobayashi, Kamil Stoch - mówił komentator.

Jak na zawodach zaprezentują się nasi skoczkowie. Jak dziennikarz ocenia ich formę i szanse na wygraną? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Skoki narciarskie można oglądać na antenie TVN, Eurosportu 1 oraz w Player.pl. Zobacz, gdzie oglądać transmisje Pucharu Świata w skokach narciarskich i sprawdź aktualny terminarz skoków

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Kuba Kamiński/EastNews

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla