Gryzący sweter - jak sobie z nim poradzić? Domowe sposoby na ubrania z wełny

Sweter
Fot. Getty Images/JPM
W okresie jesienno - zimowym z chęcią sięgamy po ciepłe i rozgrzewające ubrania, które zapewniają nam komfort podczas niskich temperatur. Wełniany sweter stanowi także świetny element eleganckiej stylizacji. Niestety zdarza się, że "gryzie", staje się dokuczliwy i podrażnia skórę. Jak poradzić poradzić sobie z materiałem, który doprowadza nas do obłędu? Oto kilka sprawdzonych trików.

Dlaczego swetry mogą podrażniać skórę? 

Wełna jest pozyskiwana z sierści owiec, a także od kóz oraz wielbłądów. W zależności od gatunku zwierzęcia faktura surowca może być rożna. Pora roku, w której pozyskano wełnę, również ma znaczenie. W okresie zimowym włosie jest sztywniejsze i grubsze, co daje „gryzący” efekt. Kolejnym, równie ważnym powodem jest nieodpowiednia pielęgnacja ubrania. Źle dobrany program prania, detergenty oraz zbyt wysoka temperatura sprawiają, że sweter lub kardigan jest szorstki i nieprzyjemny w dotyku. 

Otul się swetrem na jesień
Źródło: Dzień Dobry TVN

Kąpiel swetra w odżywce do włosów

Odżywki nawilżają naturalne włókno, podobnie jak przesuszone włosy. Wystarczy rozpuścić odżywkę w wodzie i pozostawić w niej sweter na kilkanaście minut. Wtedy materiał stanie się miękki i przyjemny. Podobny efekt uzyskamy również poprzez zamoczenie swetra w glicerynie i mleku. 

Zamrażanie - nowe życie swetra

Zimna temperatura potrafi czynić cuda! Jednak, gdy już wyciągniemy sweter z zamrażarki, zamierzony efekt może być tylko chwilowy. Powtarzajmy więc ten proces co jakiś czas, wtedy wełniane ubranie przejdzie prawdziwą odmianę. 

Jak prać sweter? 

Najlepszym rozwiązaniem jest pranie ręczne. Należy delikatnie ugniatać ubranie w zimnej wodzie i dokładnie wypłukać, by nie uszkodzić włosia. Jednak, gdy zdecydujemy się skorzystać z pralki, wskazane jest pranie w specjalnych programach do wełny i jedwabiu, które nie ma mają szybkiego wirowania. Warto również rozejrzeć się za odpowiednim płynem do wełny oraz zrezygnować z uniwersalnych proszków lub kapsułek do prania. Najlepiej wlewać płyn w małych ilościach, ponieważ sweter może wchłonąć nadmiar roztworów. 

Należy przy tym pamiętać, że im częściej i intensywniej pierzemy wełniany materiał, tym jest mniej delikatny. Dzieje się tak, ponieważ włókna wełny nie są wytrzymałe. Czasem, by odświeżyć sweter, wystarczy go wywietrzyć.  

Jak wysuszyć sweter? 

Nie pozostawiajmy swetra na grzejniku ani w suszarce bębnowej, ponieważ może się zniszczyć i zrobić nieprzyjemny w dotyku. Najlepszym rozwiązaniem pozostaje rozłożenie ubrania na płasko na suszarce, z dala od źródła ciepła. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości