Swetry robione na drutach. Co należy wiedzieć i od czego zacząć?

sweter robiony na drutach
sweter
Źródło: Stephanie Leong / EyeEm/Getty Images

Swetry naturalne, z alpaki, angory i wełny owczej. Jak dbać o swetry? Co należy wiedzieć, zanim zacznie się robić sweter?

Jak zrobić sweter na drutach?

Zrobienie swetra na drutach może być łatwe i zająć mało czasu, bądź też być prawdziwym, wielotygodniowym wyzwaniem. Wszystko zależy od:

  • techniki - czy sweter zostanie wykonany metodą żakardową (w całości kryjący), czy będzie zawierał także wzory ażurowe (półprzezroczyste)? A może będzie to sweter w całości wykonany metodą ażurową?
  • wzoru - czy sweter będzie jednokolorowy, czy wielokolorowy? Będzie z dodatkami w postaci kaptura, kieszeni, golfu, kołnierza? Czy sweter będzie klasyczny prostokątny, czy taliowany, z przedłużanym tyłem, bokami, a może otwarty?
  • wielkości - czy planowany sweter to krótki, dopasowany sweter, czy może oversize?

Planując sweter, warto odpowiedzieć na te pytania i określić plan - łatwiej będzie kupić odpowiednią ilość włóczki, a także dopasować druty, by trakcie robienia swetra uniknąć konieczności sprucia robótki i zaczynania od początku. Najprostszy do zrobienia - a jednocześnie wielofunkcyjny i najpopularniejszy - jest sweter na bazie prostokąta . Przypominając trochę za duży szlafrok, będzie doskonałym uzupełnieniem codziennych stylizacji. Przystępując do robienia swetra, należy pobrać miarę:

  • od ramienia do ramienia;
  • od karku do miejsca, w którym chcemy, aby sweter się zakończył;
  • miarę ręki mierzoną po długości od ramienia do połowy kciuka.

Druty powinny być dobrane do grubości włóczki. Najczęściej swetry robione są ze średniej grubości nici, a do nich najlepsze będą druty o grubości 4.

Wybieramy nici na sweter

Wybór nici to kwestia indywidualna i zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Nici bawełniane nadadzą się do swetrów bluzkowych , przewiewnych, dobrych nawet na chłodniejsze letnie wieczory. Najczęściej wybierane są jednak grube z naturalnej wełny. Włóczki pochodzenia zwierzęcego mają naturalne właściwości ogrzewające i trzymające temperaturę . Chronią przed wiatrem i mrozem . Wiele osób skarży się na to, że swetry "drapią", co jest właściwością standardowych włókien owczych i moherów. Szukającym miękkich i delikatnych w kontakcie ze skórą swetrów, poleca się swetry wykonane (w całości lub mające domieszkę) z wełny alpaki, angory lub kaszmiru.

Pasmanterie oferują włóczki wykonane w 100% z danej wełny lub nici mieszane.

Jak pielęgnować swetry?

Swetry wymagają szczególnej pielęgnacji. Warto wiedzieć, jak dbać o swetry, szczególnie te wykonane z naturalnych włóczek. Swetry prawidłowo pielęgnowane zachowają swoją puszystość i posłużą nam wiele długich lat.

Podstawą w pielęgnacji swetrów jest prawidłowe pranie. Należy zawsze sprawdzić metkę i zalecenia producenta. Warto również wspomnieć o tym, że swetry nie lubią być często prane . Każdy kontakt z wodą i środkami czystości osłabia naturalne włókna.

Minusem naturalnych tkanin jest skłonność do mechacenia się, powstawania nieestetycznych kulek. Nie jest to oznaka słabej jakości włosa, a naturalna reakcja włókien. Powstałych kuleczek nigdy nie należy odrywać. W ten sposób można przerwać strukturę nici i zrobić dziurę. Zmechacenia usuwane przy pomocy specjalnych elektrycznych golarek do swetrów systematycznie będą pielęgnować włosie, przedłużając jego "życie". Golenie swetrów można również przeprowadzić za pomocą klasycznej golarki do zarostu. Ważne by była w miarę zużyta, stępiona. Wówczas mamy gwarancję bezpiecznego usunięcia zmechacenia.

Istotne jest również przechowywanie swetrów. Nigdy nie należy ich wieszać. Powinny leżeć złożone w pół. Naturalne włosie łatwo poddaje się rozciąganiu i odkształca się. Złożone swetry na długo zachowają swoją formę.

Zasady prania naturalnych swetrów:

  • jeśli Twoja pralka nie ma krótkiego programu na delikatne rzeczy,swetry, to wybierz pranie ręczne. Pranie mechaniczne dozwolone jest tylko w przypadku swetrów z owczej wełny. Delikatną angorę, moher, kaszmir zawsze pierz ręcznie;
  • piorąc sweter zawsze odwracaj go na lewą stronę;
  • nigdy nie pierz swetrów razem z innymi rzeczami;
  • do prania używaj delikatnych płynów do prania rzeczy wełnianych, możesz też sięgnąć po delikatne szampony do włosów. Nie stosuj odplamiaczy, wybielaczy i silnych proszków;
  • jeśli pierzesz swetry w pralce, nie ustawiaj programu wirowania;
  • po zakończeniu prania ręcznego nie wykręcaj swetra - jeśli chcesz wycisnąć sweter z nadmiaru wody, owiń go w ręcznik i wyduś;
  • nigdy nie susz swetrów w pozycji wiszącej, bo rozciągniesz je. Chcąc wysuszyć sweter, ułóż go na płaskiej powierzchni na ręczniku i nie wystawiaj na bezpośrednie działanie słońca.

Czy sweter może być stylowy?

Swetry co roku podbijają szafy. Największym zainteresowaniem cieszą się te niepowtarzalne, grube i miękkie. Dlatego samodzielnie zrobiony sweter to fantastyczny pomysł na wyróżnienie się z tłumu i nadanie szarej zimie odrobiny koloru. Krótkie, długie, obcisłe, oversize, a nawet te noszone jako sukienki - pasują każdemu bez względu na wiek i sylwetkę. Swetry jednolite będą doskonałą bazą codziennej stylizacji. Wzorzyste (w paski, kropki, motywy roślinne) to dobry pomysł na stworzenie motywu przewodniego w swojej zimowej szafie.

Zobacz takze:

Zobacz wideo: Otul się swetrem na jesień

Otul się swetrem na jesień
Źródło: Dzień Dobry TVN
podziel się:

Pozostałe wiadomości