Handmade dla początkujących - naucz się z nami, jak zrobić sweter na drutach!

GettyImages-896427688.jpg
GettyImages-896427688.jpg
Jesień za pasem, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w kilka dobrej jakości swetrów. Niestety ich ceny w sklepach nie zachęcają do kupna nowych egzemplarzy. Jednak od czego są druty? Dziś pokażemy Wam, że robótki ręczne są naprawdę dla wszystkich. Zobacz, jak zrobić sweter na drutach od podstaw!

Jak zrobić sweter na drutach?

O tym, jak zrobić sweter na drutach, rozmyśla niejedna kobieta, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Wszak gdy opanujemy do perfekcji robienie szalików, chust i czapek, marzymy o czymś więcej. Jeśli jednak jesteśmy początkujący w robótkach ręcznych, nie należy porywać się na dzierganie zbyt skomplikowanych modeli swetrów. Dlatego dziś zaprezentujemy Wam, jak zrobić prosty sweter na drutach.

Przejdźmy zatem do rzeczy. Nasza propozycja to sweterek lekko opięty, bardzo prosty, z rękawem trzy czwarte, w rozmiarze 36-38.

Potrzebne nam będą: drobna włóczka, 2,6 motka, druty na żyłce – 3.00 mm oraz 3.5 mm. Pomocne może być poniższe wideo i rozpisana instrukcja. Oto, jak zrobić sweter na drutach krok po kroku:

Krok pierwszy:

Najpierw, aby wykonać przód swetra, musimy nabrać sto dwadzieścia oczek. Przerabiamy osiem rzędów za pomocą ściągacza 1x1. Dalsze sto sześćdziesiąt dwa rzędy należy wykonać ściegiem, który stosuje się przy produkcji pończoch – lewe oczka na lewej stronie, zaś prawe oczka na prawej stronie. Zaczynamy od strony prawej.

Krok drugi:

Kolejnym krokiem, jaki musimy podjąć, jest ukształtowanie dekoltu. W tym celu bierzemy czterdzieści sześć oczek prawych, które przerabiamy, następnie zamykamy dwadzieścia osiem oczek, po czym przerabiamy dalsze czterdzieści osiem oczek prawych. Później przerabiamy jedynie prawe ramię, natomiast oczka należące do lewego ramienia na razie pozostawimy na żyłce. Dalej przerabiamy kolejny rząd – lewej strony – lewymi oczkami.

Krok trzeci:

Zaczynamy wykonywać ramiona. Bierzemy w prawym ramieniu rzędy nieparzyste począwszy od 1, na 13 kończąc. Przerabiamy je w ten sposób, że dwa oczka prawe łączymy razem, natomiast resztę oczek bierzemy na prawo. Rzędy pozostałe – parzyste przerabiamy na lewo. Kończymy ucinając nitkę, a oczka prawego ramienia pozostawiamy na drucie.

Krok czwarty:

Teraz zabieramy się za lewe ramię. Układamy nasz przyszły sweter lewą stroną do siebie i dokładamy do tego nitkę. Przerabiamy kolejny rząd na lewo, a następne rzędy nieparzyste – od 1 do 13 – na prawo. Rzędy parzyste – od 2 do 14 – łączymy dwa oczka lewe razem, pozostałe oczka bierzemy na lewo.

Krok piąty:

Zabieramy się za plecy. Bierzemy oczka z lewego ramienia i przerabiamy je na prawo. Następnie nabieramy pięćdziesiąt cztery oczka na plecy, po czym przerabiamy oczka z prawego ramienia. Używamy wciąż ściegu stosowanego przy robieniu pończoch i za jego pomocą przerabiamy sto siedemdziesiąt osiem rzędów. Kolejne osiem rzędów przerabiamy ściągaczem 1x1.

Krok szósty:

Następnie sweter namaczamy i pozostawiamy do wyschnięcia. Później zszywamy jego boki – zaczynamy od dołu, zostawiając miejsca na rękawy (około trzynaście centymetrów).

Krok siódmy:

Teraz skupiamy się na rękawach – nabieramy z brzegu oczka po dwa na każde trzy rzędy. Staramy się przerabiać rękawy naokoło. Kończymy ośmioma rzędami ściągacza 1x1.

Krok ósmy:

Robimy dekolt. Rozpoczynamy od prawego ramienia – nabieramy z tyłu oraz przerabiamy pięćdziesiąt cztery oczka. Po czym nabieramy i przerabiamy na prawo trzynaście oczek z ramienia lewego, dalej dwadzieścia osiem oczek z przodu oraz trzynaście oczek z ramienia prawego. Musimy poprzerabiać pięć rzędów ściągaczem 1x1.

Już nie musimy zastanawiać się więcej, jak zrobić sweterek na drutach. Dzięki tej rozpisce na pewno poradzicie sobie z tą prostą robótką.

Jak zrobić sweterek na drutach dla dziewczynki?

Nie ma się co zastanawiać, czy oraz jak zrobić sweter na drutach dla dziecka. Dziecięce ubrania są bardzo drogie, zwłaszcza te wykonane z dobrej jakości materiałów, jak wełna. Jeśli posiedliśmy wiedzę na temat robótek ręcznych i potrafimy wykonać sweter dla dorosłego, z pewnością poradzimy sobie z wersją nieco mniejszą.

Sweterki dla maluchów możemy wykonać wkładane przez głowę, choć o wiele wygodniejsze będą kardigany lub sweterki zapinane na guziki. Nie musimy się martwić również o kolorystykę. Na rynku znaleźć możemy całą masę barwnych włóczek.

Jak zrobić sweter na drutach - wzory

Wzorów swetrów robionych na drutach jest tyle, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy wymienić wzory nawiązujące nazwą i kształtem do motywów roślinnych: orzech laskowy, liście, kwiaty, gałązki, nawiązujące do figur geometrycznych i kształtów: romby, wzory pionowe, wzory poziome, skosy. Trzeba jednak wiedzieć, że tego typu ażurowe swetry nie sprawdzą się zbytnio na srogą zimę czy nawet na chłodną jesień. To ubrania stricte wiosenno-letnie, z uwagi na swą delikatność i przewiewność. Jeśli chcemy, aby nasz zimowy, gruby sweter miał wzór, możemy postawić na wzory wypukłe, jak np. wzory liściaste czy wzory warkoczowe.

W kolejnych lekcjach zademonstrujemy Wam natomiast, jak wykonać bardziej skomplikowane swetry na drutach. Nauczymy Was m.in., jak zrobić sweter na drutach rozpinany, czyli popularny kardigan oraz jak zrobić modny sweter na drutach .

Zobacz także:

Zobacz wideo: Moda na handmade

Dzień Dobry TVN/ x-news

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości