Sweter to niezbędny element dziecięcej garderoby. Chroni dziecko przed wiatrem, chłodem i mrozem przez cały rok. Otula i ogrzewa. Sweterki wykonane z naturalnych nici mogą być używane już od pierwszych dni dziecka. Wybierając włóczkę warto zwrócić uwagę, by miała ona naturalny skład, dzięki temu ciało dziecka nie będzie się pocić i przegrzewać. Niemowlętom warto zrobić sweter z kapturem, który dodatkowo ochroni główkę.
Jakie nici będą najlepsze na sweter dla niemowlaka?
Sweter niemowlęcy powinien być z naturalnych tworzyw. Z racji, iż wełna bardzo często sprawia uczucie nieprzyjemnego drapania, warto wybrać włókna mieszane. Przy wyborze należy kierować się odczuciami dotykowymi. Te delikatne, puszyste i jedwabiste w dotyku, bez zbędnego włosia, będą otulały o ogrzewały dziecko. Najlepszym wyborem będzie miękka w dotyku wełna angora. Bezpiecznym dodatkiem będą syntetyczne włókna akrylowe. Należy jednak zachować ich umiar, gdyż powodują pocenie się. Dodatkowo nie chronią naturalnie od zimna i wiatru. Dobrym wyborem na lekkie sweterki będą włókna bawełniane, które są miękkie, przewiewne i trwałe.
Jak zrobić sweterek dla niemowlaka? - krok po kroku
PRZÓD:
- na druty o średniej grubości nabierz 35 oczek;
- na początku zrób około trzycentymetrowy ściągacz, wg wzoru: rząd I: 1op, 1ol, rząd II: 1op, 1ol - powtórz do osiągnięcia pożądanego wymiaru ściągacza;
- kiedy masz wykonany ściągacz, przejdź do robienia swetra, wykonując na przemian rząd oczek lewych i rząd oczek prawych. Powtarzaj rzędy, aż sweter osiągnie długość około 20 cm. Kiedy osiągniesz ten wymiar, zamknij środkowych 10 oczek. Powstałe dwie części muszą być obrobione oddzielnie, gdyż będzie to wycięcie na szyję. Zrób kolejne 3 rzędy oczek i na długości 25 cm zamknij oczka.
TYŁ:
- analogicznie tak jak przód.
RĘKAW:
- nabierz 15 oczek i około 2 cm poświęć na ściągacz. Kiedy osiągniesz wysokość około 2 cm, przejdź do przekładania oczek w następującej kolejności:
1rz - op, 2rz - ol, 3rz - ol, 4rz - ol, 5rz - ol, 6rz - op, 7rz - ol, 8rz - 2op, 9rz- ol, 10rz- 2op, 11rz - op, 12rz - 2op, 13rz - ol, 14rz - 2op, 15rz - op, 16rz - 2ol, 17rz - ol, 18rz - ol, 19rz - ol, 20rz - 2op, 21rz - ol, 22rz - 2op, 23 - ol, 24rz - 2op, 25rz - ol, 26rz - 2op, 27rz - ol, 28rz - 2ol, 29rz - op, 30 - 2p.
Zamknij wszystkie oczka. Drugi rękaw wykonaj wg. tego samego wzoru. Powstałe elementy sweterka (przód, tył i rękawy) połącz ze sobą, zszywając.
Pielęgnacja sweterków niemowlęcych
W przypadku pielęgnacji swetrów z włóczki naturalnej nie ma podziału na pielęgnację swetrów dziecięcych i dla osób dorosłych. Punktem wyjściowym jest jakość włosia, z którego jest zrobiony sweter. Swetry wełniane wymagają szczególnej pielęgnacji - nie lubią częstego prania, ani silnych detergentów, które je niszczą i osłabiają trwałość nici. Do prania swetrów wełnianych lub z dodatkiem wełny należy wybierać delikatne płyny do prania wełny lub szampony do włosów . Świetnie sprawdzą się również płyny do prania ubranek dziecięcych - są antyalergiczne i nie zawierają silnych substancji piorących.
Swetry naturalne powinny być prane ręcznie , a następnie wyciskane (nie wykręcane!), owinięte w ręcznik i suszone w pozycji rozłożonej, na płasko.
Pielęgnacja swetrów bawełnianych i akrylowych jest łatwiejsza , gdyż mogą być prane w pralce. Należy jednak wybierać program krótki i delikatny, by uniknąć zmechacenia i rozciągnięcia. Ze względu na delikatną skórę dziecka powinny być prane w delikatnych hipoalergicznych płynach.
Jakie wzory sweterków są najlepsze dla niemowląt?
Sweterek dla małego dziecka nie powinien sprawiać problemu przy zakładaniu. Nie powinien krępować ruchów niemowlaka , dlatego najlepiej sprawdzą się swetry otwierane lub zakładane przez głowę, ale z dużym i luźnym otworem. Kolorystyka to kwestia upodobania rodziców. Standardowy podział na róż dla dziewczynek i błękit dla chłopców powoli odchodzi do historii, chociaż nadal ma grono swoich zwolenników. Młodzi rodzice coraz częściej ignorują kolorystyczny podział na płeć. Dziewczynki i chłopcy ubierani są w sweterki z czerwonych, zielonych, a nawet czarnych włóczek.
>>> Zobacz też:
- Jak uratować sfilcowany sweter?
- Kardigan damski na drutach – prosty wzór
- Dzięki nam zaczniesz przygodę z japońską sztuką składania papieru. Przed wami najlepsze origami instrukcje!
- Handmade dla początkujących - naucz się z nami, jak zrobić sweter na drutach!
Zobacz film: Dorota i Marcin robią na drutach!
Autor: Gaba Kopyto