Naucz się z nami rękodzieła – robótki na szydełku dla początkujących!

Robótki na szydełku dla początkujących
Fot. Getty Images/Aliyev Alexei Sergeevich

Sezon jesienno-zimowy zbliża się wielkimi krokami. To czas grubych swetrów, skarpet, szali i czapek. Można z powodzeniem znaleźć tego typu produkty w sklepie, jednak większą satysfakcję przynosi wykonanie ich własnoręcznie. W dzisiejszym artykule pokażemy Wam ciekawe robótki na szydełku dla początkujących. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

Zobacz też: Pomysł na weekendowy wypad? Wyjedź na łowiska komercyjne i złap taaaaką rybę >>

Robótki ręczne, w tym robótki na szydełku, zyskują coraz więcej miłośników. Wiąże się to z bardzo modnym ostatnio ruchem slow life, w którym dąży się do zwolnienia tempa życia, większej uważności i docenienia chwili obecnej. Poza tym trend na handmade czy DIY (do it yourself / zrób to sam) także nabiera popularności. Szydełkowanie wpisuje się w obie tendencje. Nie dość, że sami możemy wyczarować na drutach fantastyczny dodatek do domu czy element ubrania za naprawdę niską cenę, to należy też zwrócić uwagę na bardzo korzystny wpływ szydełkowania na naszą psychikę. Robótki na drutach bowiem niesamowicie odprężają, relaksują i pozwalają zanurzyć się w chwili obecnej (trenowanie wspomnianej wyżej uważności). Dodatkowo wcale nie trzeba mieć niesamowitych uzdolnień plastycznych, by zacząć szydełkować. Dziś pokażemy Wam bardzo łatwe robótki na szydełku dla początkujących , z którymi poradzi sobie nawet osoba zaczynająca swoją przygodę z rękodziełem.

Zobacz też:  Pomysły na wyjątkowe drzewo genealogiczne >>>

Robótki na szydełku dla początkujących: skarpetki

Skarpetki to bardzo dobry start, jeśli chodzi o robótki na szydełku dla początkujących . Zaczynamy od wykonania ściągacza naszych skarpetek. Liczba oczek w łańcuszku powinna być uzależniona od wysokości skarpetek. Gdy długość łańcuszka nas satysfakcjonuje, możemy przejść do robienia słupków zwykłych od początku łańcucha. Oczko obracamy do góry i dalej pleciemy słupki zwykłe od pierwszego oczka, wbijamy w dwie nitki. Naszą pracę wykonujemy aż szerokość skarpetki okaże się odpowiednia, następnie scalamy końce za pomocą oczek ścisłych. Kontynuujemy za sprawą oczka do góry i słupkami zwykłymi pleciemy dookoła, wbijając się jedynie w duże oczka. Każdy rząd kończymy za pomocą oczek ścisłych. Znów bierzemy oczko do góry i dzielimy oczka na połowę. W pierwszą połowę wbijamy się i robimy słupki zwykłe. Następnie bierzemy drugą połowę oczek, robimy oczko do góry i wykańczamy w pierwszym oczku, czyli w miejscu, w którym zaczęliśmy drugi rząd, wykonując oczko ścisłe. Znów robimy oczko do góry, po czym dalej wykonujemy słupki zwykłe dookoła – przez taką liczbę rzędów, ile wynosi długość naszej stopy.

Zobacz też: Balet - wysiłek porównywalny do maratonu >>> 

Następnie przechodzimy do palców. Robimy oczko do góry, następne rzędy wykonujemy słupkami zwykłymi, wbijając w co drugie oczko. Pleciemy aż do momentu zamknięcia się skarpetki.

Kolejną częścią jest pięta. Wbijamy się szydełkiem w środkową część pięty i robimy oczko do góry. Wykonujemy słupki zwykłe naokoło za sprawą wbijania się w jedno oczko za pomocą jednego słupka. Z każdej strony omijamy środkowe oczka, rząd wykańczamy oczkiem ścisłym. Dalsze rzędy wykonujemy, omijając trzy środkowe oczka z każdej strony, zarazem bez wykańczania rzędów aż do zamknięcia pięty.

Tym sposobem jedna z naszych robótek na szydełku dla początkujących jest już gotowa! Przechodzimy do kolejnej.

Robótki na szydełku dla początkujących: czapka

Czapkę zaczynamy od zrobienia dwóch oczek i wkłucia szydełka w drugie oczko od szydełka.

  • W pierwszym rzędzie robimy sześć półsłupków, będzie to drugie od szydełka oczko łańcucha.
  • W drugim rzędzie w każdy półsłupek poprzedniego plecenia dookoła robimy dwa półsłupki.
  • W trzecim rzędzie robimy jeden półsłupek, następnie w kolejne oczko – dwa półsłupki.
  • W czwartym rzędzie robimy dwa półsłupki, w kolejne oczko wykonujemy dwa półsłupki w jedno.
  • W piątym rzędzie natomiast trzy półsłupki, dwa półsłupki w jeden.
  • W szóstym rzędzie: cztery półsłupki, dwa półsłupki w jeden.
  • W siódmym: pięć półsłupków, dwa półsłupki w jeden.
  • W ósmym rzędzie: sześć półsłupków, dwa półsłupki w jeden.

Baza czapki, czyli kółko jest już gotowe. Możemy przejść do wykonania boków. Zaczynamy wykonywać dziewiąty rząd oraz następne (aż osiągniemy właściwą dla nas wysokość czapki): półsłupek w każde oczko poprzedniego plecenia.

Gdy dojdziemy do ostatniego półsłupka, musimy zrobić oczko ścisłe w kolejne oczko. Następnie ucinamy nitkę i chowamy ją, dzięki przeciągnięciu jej wielokrotnie od spodu czapki.

Oto nasz drugi pomysł na robótki na szydełku dla początkujących . Mamy nadzieję, że skorzystacie z naszych rad i za kilka dni będziecie mogli cieszyć się nową czapką i ciepłymi skarpetkami. W kolejnym artykule pokażemy Wam inną odsłonę robótek na szydełku dla początkujących – nauczymy się robić szal, komin, prosty sweter. Zapraszamy!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości