Nad wodę przyciąga nas chęć kontaktu z naturą, przeżycie niezapomnianej wędkarskiej przygody, czy relaksu. Na przygodę najszybciej możemy liczyć, decydując się na wędkowanie morskie czy polując na "grubego zwierza". Z bardziej rekreacyjnej formy połowu skorzystamy na dobrze zarybionych łowiskach komercyjnych , których w naszym kraju nie brakuje. Ich główną zaletą? jest pewność, że coś złowimy. , może to będzie to nawet “taaaaka ryba”.
Zobacz też: Łowcy karpi, czyli dlaczego warto uprawiać wędkarstwo karpiowe >>>
Łowiska komercyjne to najczęściej prywatne lub dzierżawione zbiorniki wodne - stawy czy jeziora, które funkcjonują na odmiennych zasadach, w stosunku do tych, które opisane są przez Polski Związek Wędkarski w niż te opisane w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb. przez Polski Związek Wędkarski.
Na łowiskach komercyjnych możemy spodziewać się dodatkowych opłat za zezwolenie na korzystanie z nich (około 20-25 złotych za dzień, choć zdarzają się zdecydowanie wyższe ceny).
Co wyróżnia łowiska komercyjne i czego możemy się po nich spodziewać?
Zobacz też: Kołowrotek wędkarski - budowa, wolny bieg, łożyska - jaki wybrać? >>>
Na pewno jest tam większe zarybienie, o które dbają właściciele, chcąc przyciągnąć jak największą liczbę amatorów wędkowania. wędkarstwa. Tego rodzaju łowiska mają własne regulaminy, które nierzadko nakładają wprowadzające na wędkarzy różnego rodzaju dodatkowe obowiązki czy ograniczenia, np. można spodziewać się dodatkowych opłat za zezwolenie na połów (około 20-25 złotych za dzień), choć zdarzają się zdecydowanie wyższe ceny), Często też , a dostęp do łowisk komercyjnych jest ściśle reglamentowany.
Zasady połowów na łowiskach komercyjnych Po co łowiska komercyjne
Zobacz też: Wędkowanie. Najlepsze metody w wędkarstwie dla początkujących >>>
Dzierżawcy lub właściciele łowisk komercyjnych, aby przyciągnąć jak najwięcej klientów, wprowadzają dodatkowe obostrzenia i zasady na zarządzanych akwenach, by przyciągnąć jak najwięcej klientów. Jakie to obostrzenia? Na przykład ograniczenie liczby stanowisk wędkarskich lub wydawanych licencji na połowy. Jeśli na łowisku wyznaczonych jest tylko od czterech do sześciu stanowisk, możemy być pewni, że nikt nie będzie nam zakłócał błogiego spokoju podczas wędkowania. W konsekwencji Tak mała liczba stanowisk na łowiska komercyjne umożliwiają wędkarzom większy komfort połowu. Na poszczególnych łowiskach komercyjnych ograniczane mogą być również metody wędkowania. Zdarza się, że z niektórych łowisk można zabierać złowione ryby tylko w określonym przedziale wagowym, do określonego przedziału wagowego (np. 4 kilogramy). Większe okazy należy wypuszczać z powrotem do łowiska. Zdarza się, że właściciele łowisk zakazują także przetrzymywania złowionych ryb w workach karpiowych. Na wielu łowiskach komercyjnych dopuszcza się dopuszczone jest używanie stosowanie wyłącznie haczyków bezzadziorowych, zaś po wyjęciu haka ryby muszą zostać zdezynfekowane zanim wypuścimy je do wody. Łowiska mogą różnić się od siebie urozmaiceniem oraz długością linii brzegowej, ukształtowaniem dna oraz oczywiście gęstością zarybienia.
Łowiska komercyjne z domkami
Swoją pasję wędkarską związaną z wypadem na ryby możemy połączyć z przyjemnością dla całej rodziny i w weekend wybrać się na łowiska komercyjne z domkami mieszkalnymi. Wielu gospodarzy łowisk zadbało o to, by wokół stawów rybnych czy innych zbiorników wodnych zbudować całą infrastrukturę, która pozwoli na skuteczne przyciągnięcie klientów. Wśród łowisk komercyjnych funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne z domkami do wynajęcia . Można również wynajmować kempingi lub parkować swoimi kamperami bez obawy o swoje i ich bezpieczeństwo.
Zobacz też: Brania ryb a pogoda >>>
W każdym województwie w Polsce są co najmniej 2-3 łowiska komercyjne z domkami na wynajem. Ich ceny wahają się w zależności od regionu kraju. Domki wieloosobowe kosztują 160-250 złotych za dobę. Do dyspozycji gości najczęściej jest: kuchnia, wygodne łóżka i łazienka, dostęp do kuchni i wygodne łóżka. Oczywiście, w zdecydowanej większości domki znajdują się niedaleko od łowisk.
Wiele polskich łowisk komercyjnych położonych jest w malowniczych okolicach, z dostępem do unikalnych atrakcji przyrodniczych. Spora część leży na terenach parków krajobrazowych, są też zbiorniki wodne powstałe w efekcie ingerencji człowieka, np a przykład w starych kopalniach odkrywkowych czy żwirowiskach. Najczęściej łowiska te prowadzone są przez entuzjastów, zdeklarowanych miłośników wędkarstwa, którzy bez reszty oddają się swojej pasji i gwarantują doskonałe wrażenia z pobytu na łowiskach komercyjnych.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN