Brania ryb a pogoda

Wędkarz zarzuca wędkę nad brzegiem rzeki
Fot. Steve Smith/Getty Images
Wiedza na temat wpływu warunków atmosferycznych umożliwia określenie dni, kiedy będą miały miejsce najlepsze brania ryb.
  • Kalendarz brań ryb
  • Pogoda a brania ryb
  • Najlepsze brania ryb – w jakiej wodzie?
  • Dobre warunki do brań ryb

Na najlepsze godziny brania ryb wpływ ma wiele czynników – określone fazy księżyca, ciśnienie atmosferyczne, przejrzystość wody, kierunek wiatru itp. Poznanie tych wszystkich elementów umożliwia wybór najlepszego dnia na dobre brania ryb.

Zobacz także: Brzana – od połowu do obiadu

Kalendarz brań ryb

Znajomość kalendarza brań ryb umożliwia udanie się na ryby w dniu, w którym szanse na złapanie dobrej sztuki są największe. Kalendarz bierze pod uwagę zależność: fazy księżyca a brania ryb. Pierwotnie opracowany został dla ryb morskich. Natomiast najbardziej znaną tabelę dotyczącą ryb słodkowodnych opracował Belg A. Foucher. Oparł się na wzorze dla ryb morskich i zrobił odpowiednie tabele dla ryb słodkowodnych. Co istotne – mimo że tabela oparta jest na fazach księżyca, dotyczy połowów w ciągu dnia i nie uwzględnia pór nocnych, które też mają swoich zwolenników. Według tych informacji łowienie pierwszego dnia pełni nie zakończy się sukcesem. W kolejnych dniach tej fazy księżyca jest nieco lepiej, natomiast trudno liczyć na wielkie sukcesy. W czasie pełni najlepiej łowi się jedynie w nocy, ponieważ światło księżyca prowokuje wiele ryb do żerowania.

Pogoda a brania ryb

Nie tylko faza księżyca ma wpływ na jakość brań. Bardzo duże znaczenie mają też warunki atmosferyczne. Duży wpływ ma temperatura, ponieważ ryby jako zwierzęta zimnokrwiste nie mogą same poradzić sobie ze zmianą temperatury otoczenia. Temperatura, w której ryby najlepiej żerują, to 12-18 stopni dla ryb łososiowatych i 24-28 dla karpiowatych. Jeżeli temperatura powoli spada poniżej odpowiedniej, ryby przestają brać, natomiast jeżeli spadek następuje po okresie upałów – ryby biorą najlepiej. Nagłe podwyższenie temperatury ma negatywny wpływ na apetyt ryb, przez co nie ma dobrych brań. Najlepsze brania mają miejsce w sytuacji zwyżki temperatury, aż do temperatury normalnej.

Temperatura powietrza nie ma wpływu na brania ryb, chyba że decyduje o zmianie temperatury wody. Podczas upałów najlepsze godziny brań ryb to noce, dwie, trzy godziny po zachodzie słońca. Na ryby można też wybrać się dwie, trzy godziny przed wschodem słońca i łowić najwyżej dwie godziny po jego wstaniu.

Zobacz także: Sygnalizator brań – mechaniczny i elektroniczny

Najlepsze brania ryb – w jakiej wodzie?

Poziom i przejrzystość wody ma także wpływ na jakość brań. Jeśli chodzi o poziom wody, to jego duży i nagły przybór negatywnie wpływa na intensywność żerowania ryb, dlatego że zmusza to je do częstej zmiany miejsca przebywania. Jeżeli poziom wody długo utrzymuje się wysoki, to najlepsze brania są w spokojnych miejscach, gdzie ryba lubi się schronić. Bardzo dobre brania mają miejsce w trakcie stopniowego obniżania się poziomu wody, aż do osiągnięcia poziomu normalnego. Natomiast jeżeli spadek wody jest nagły – nie można liczyć na sukcesy na łowisku. Przy niskim stanie wody nie należy spodziewać się dobrych efektów – woda jest przezroczysta i podlega dużym wahaniom temperatury. Natomiast najlepszy czas do każdego rodzaju łowienia jest w momencie stopniowego przyboru. Zdecydowanie najgorsze warunki do łowienia są w przypadku stałego wahania poziomu wody.

Bardzo istotne znaczenie ma również kolor i przejrzystość wody, w której łowimy. W wodzie mętnej, utrudniającej przenikanie promieni słonecznych, łowienie na sztuczną przynętę i muchę raczej nie przyniesie sukcesu. Natomiast można złowić niezłą sztuką przy wykorzystaniu metody gruntowej. Najlepsze efekty przynosi łowienie w wodzie lekko zabarwionej, ponieważ ryba widzi przynętę, ale nie dostrzega już tego, co dzieje się ponad powierzchnią wody. Jeżeli woda jest czysta, trzeba być bardzo ostrożnym, aby nie zdradzić swojej obecności. Przy wodzie przezroczystej trudno się przed rybą ukryć.

Zobacz także: Zanęty wędkarskie – jak przygotować je w domu?

Dobre warunki do brań ryb

Ciśnienie atmosferyczne ma bardzo duży wpływ na jakość brań ryb. Wynika to z tego, że pęcherz ryb jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany ciśnienia. Kiedy ciśnienie powoli idzie w górę, a do tego następuje ocieplenie wody – wtedy połowy są dobre. Natomiast kiedy skok ciśnienia jest nagły, trudno o sukcesy na łowisku. Kiedy sytuacja jest odwrotna i ciśnienie spada, to warunki do połowów są słabe, a jeżeli spadek jest nagły – w praktyce nie ma szans na jakiekolwiek efekty. Przy bardzo ładnej pogodzie warunki do łowienia są słabe, natomiast pod koniec opadów deszczu – wręcz wymarzone. Sam deszcz ma też wpływ na efekty łowieckie. Ciepły, regularny pozytywnie wpływa na brania, natomiast zimny, siekący w praktyce uniemożliwia łowienie. Ryby łososiowate bardzo dobrze biorą tuż przed burzą i zaraz po niej.

Wiatr jest również czynnikiem mającym kluczowy wpływ na sukcesy wędkarskie. Najlepsze efekty łowieckie można zanotować przy wietrze południowym i zachodnim, natomiast jeżeli wieje z północy lub ze wschodu, szanse na połów są dużo mniejsze. Poza tym zimny wiatr wiejący w dół rzeki negatywnie wpływa na brania ryb, ale jeżeli jest ciepły – można spodziewać się dobrych efektów. Wiatr wiejący w górę rzeki ma zawsze pozytywny wpływ na sukcesy na łowisku. Szczególnie dobre efekty przy łowieniu na przynętę z owadów będą przy wietrze wiejącym w poprzek rzeki.

Zobacz także:

Zobacz także: Dlaczego Polacy uwielbiają łowić ryby? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!