Hobby

Zestaw wędkarski spławikowy – najlepszy do nauki wędkowania

Fot. Eko Siswono / EyeEm / Getty Images

Hobby

Zestaw wędkarski spławikowy – najlepszy do nauki wędkowania

Fot. Eko Siswono / EyeEm / Getty Images

Zaczynając przygodę z wędkowaniem, warto wiedzieć, jaki zestaw wędkarski jest najodpowiedniejszy. Powinien on umożliwiać szybką naukę łowienia, a także nie być zbyt skomplikowany, żeby nie zniechęcić początkujących wędkarzy. Początkowo najlepiej zainwestować w tanie zestawy wędkarskie.

Wielu pasjonatów wędkowania chciałoby dzielić zainteresowania ze swoimi pociechami. Warto zadać sobie pytanie, jaki zestaw wędkarski jest najlepszy dla młodych wędkarzy? Eksperci wskazują jasno, że spinning i łowienie na muchę należy zostawić na dalsze etapy nauki.

Jaki zestaw wędkarski dla najmłodszych wędkarzy?

Idealnym zestawem akcesoriów wędkarskich na pierwsze próby wędkarskie będzie zestaw spławikowy. Podstawową cechą pierwszej wędki jest to, że musi być ona lekka – w przeciwnym wypadku dziecko szybko się zmęczy i może łatwo się zniechęcić. Wędka powinna też być niezbyt skomplikowana i niezbyt droga. Dlatego idealnym rozwiązaniem na pierwsze połowy będzie bat, czyli wędka bez przelotek i kołowrotka. Długość wędki nie powinna przekraczać 5 m. Jeśli chodzi o żyłke, to najlepsza będzie z przedziału 0,12-0,14 mm. Powinna być ona krótsza od bata o około 70 cm. Spławik powinien mieć wyporność 1 lub 2 g, a haczyki mieć numery 10 i 14. Dzięki temu można będzie łowić na białe robaki, ale także na czerwone i na kukurydzę. Najmniejszy ciężarek powinno się umieścić tuż za oczkiem pętli żyłki głównej, resztę należy zacisnąć 50 cm powyżej pierwszej śruciny. Duża łatwość zarzucania, brak problemów z plątaniem się żyłki i, co bardzo ważne, relatywnie niski koszt całego zestawu, sprawiają, że to będzie to także dobry mini zestaw wędkarski dla dzieci.


Zobacz film: Szproty, turbot i dorsz. Przepisy Andrzeja Polana. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jaki jest najlepszy zestaw wędkarski dla początkujących?

Najlepszy zestaw wędkarski dla początkujących to przede wszystkim zestaw wędkarski spławikowy. Dlaczego? Ponieważ ten zestaw wędkarski umożliwia najlepsze zapoznanie się z zachowaniem i reakcjami ryb, ale też umożliwia naukę odpowiedniej kontroli sprzętu. Pierwsza wędka nie powinna być droga, najlepszy będzie spining z kołowrotkiem. Optymalna długość wędki w zestawie dla początkujących to 3 m. Ciężar rzutu dla początkującego wędkarza powinien mieścić się w przedziale 15-80 g. Najlepszym wyborem jest wędzisko o średniej krzywej ugięcia. Dobry zestaw wędkarski dla początkujących musi obejmować również odpowiednie elementy dodatkowe:

· haczyki – jeden z podstawowych elementów wyposażenia dodatkowego – to do nich przyczepiona jest przynęta;

· żyłkę przyponową – służy do tworzenia zestawu stanowiącego zabezpieczenie w przypadku zerwania dużej ryby;

· ciężarki – mają dwie funkcje - dzięki swojemu ciężarowi umożliwiają dalekie rzuty, ponadto utrzymują spławik w pionie;

· spławiki – te elementy również spełniają dwie funkcje. Po pierwsze umożliwiają umieszczenie i utrzymanie przynęty na określonej głębokości, a po drugie są sygnalizatorami brań.

Część zestawu wędkarskiego stanowią też zanęty (wszystkie produkty wrzucane do wody przed połowem w celu przywabienia ryb), przynęty naturalne (produkty i pokarmy nakładane na haczyk) i przynęty sztuczne (imitacja żywych ryb, owadów i płazów używanych do przywabiania ryb na haczyk).

Pozostałe elementy zestawu wędkarskiego

Pozostałe elementy nie związane bezpośrednio z łowieniem, ale bardzo ułatwiające długie przebywanie nad wodą to:

· siatka na ryby – sprzęt służący do przechowywania ryb po złowieniu wykonany z tkaniny sieciowej o oczkach dostosowanych do wielkości ryb;

· torba na sprzęt – praktyczna torba niezbędna dla wędkarza, która umożliwia przechowywanie i uporządkowanie wszystkich potrzebnych sprzętów w jednym miejscu;

· podpórka na wędkę – element odciążający rękę, stanowiący duże wsparcie przy wielogodzinnych połowach;

· siedzisko – rozkładane krzesełko lub fotelik, który powinien być wykonany z bardzo trwałego materiału;

· termos i kubek – przydatny zwłaszcza w chłodne dni, dzięki czemu osoba łowiąca ryby może łatwo się rozgrzać.

Zestaw wędkarski gruntowe - co wchodzi w skład ?

Z czego składa się zestaw wędkarski na grunt? Najodopowiedniejszą wędką do połowu ryby z gruntu jest picker lub feeder. Oba rodzaje występują w dwóch opcjach – jako wędki teleskopowe lub 2-3 częściowe z wymiennymi szczytówkami. Picker najczęściej jest wędziskiem 2-3 m, z ciężarem wyrzutu 30-40 g, a ugięcie obejmuje ⅓ - ½ wędki. Zalecane są przede wszystkim do łowienia w wodach stojących i wolno płynących. Zaletą dużej długości jest możliwość łowienia w trudnych warunkach układu terenu . Zestawy wędkarskie gruntowe picker znakomicie sprawdzają się przy łowieniu z łódki. Krótka wędka z czułą szczytówką pozwoli na precyzyjne czucie brań.

Feeder z kolei lepszy będzie przy polowaniu na cięższe ryby. Do takich zadań używa się feederów o wyrzucie 60-250 g i długości nie przekraczającej 4 m. W tym przypadku lepiej zdecydować się na wędkę nasadową mają mniejszą średnicę, dzięki czemu łowienie jest przyjemniejsze.

Kołowrotek musi być mocny, trwały i dobrze wykonany i posiadać wielkość od 3000. Żyłka powinna być mało rozciągliwa, do pickera w przedziale 0,16-0,20 mm, a do feedera 0,22-0,30 mm. Niezbędnym elementem jest też koszyczek do umieszczenia w nim zanęty. Tego rodzaju zestawy to najczęściej zestawy wędkarskie karpiowe.

Co sądzisz o tym artykule?
91
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0