Sygnalizator brań – mechaniczny i elektroniczny

GettyImages-512193811.jpg
GettyImages-512193811.jpg
Łowienie metodą gruntową wymaga zapewnienia odpowiedniego sygnalizatora brań. Kiedyś najpopularniejszy był sygnalizator brań na szczytówkę, który związany był po prostu z obserwowaniem drgającej szczytówkę wędki. Obecnie wybór sygnalizatorów brań jest zdecydowanie większy.

Zobacz też: Kalendarz brań szczupaka - kiedy na ryby? >>>

Sygnalizator brań to urządzenie bardzo ułatwiające i uprzyjemniające łowienie ryb. Poszczególnych modeli jest bardzo dużo, a każdy wędkarz może przygotować swój własny sygnalizator brań. Warto zadbać o to, aby w momencie zacinania ryby sygnalizatory łatwo się odłączały i nie utrudniały łowienia.

Jakie są rodzaje sygnalizatorów brań?

Sygnalizatory brań dzielimy na dwie główne kategorie: na sygnalizator brań mechaniczny i elektroniczny sygnalizator brań. Warto też wiedzieć jak zamontować sygnalizator brań.

Sygnalizator mechaniczny bazują na ruchach naprężających żyłki i poprzez poruszanie się w górę lub w dół sygnalizuje branie. Elektroniczny sygnalizator brań to urządzenie, które również reaguje na ruch żyłki, ale branie sygnalizuje poprzez wydawanie charakterystycznego dźwięku. Tego rodzaju sygnalizator brań to inaczej wstrząsowy sygnalizator brań, ponieważ jego działanie opiera się na ruszającej, wstrząsanej przez rybę żyłce.

Najnowocześniejsze sygnalizatory brań przekazują informację drogą radiową na tzw. sygnalizator brań centralkę , dzięki czemu nawet przebywając w pewnej odległości możemy uzyskać informację o braniu.

Zobacz też: Brania ryb a pogoda >>>

Sygnalizator brań podwieszany – jak zamontować?

Swinger i hanger to dwa rodzaje mechanicznych sygnalizatorów brań. Hanger zbudowany jest z głowicy z klipsem i doczepionego do nich łańcuszka. Dużą zaletą hangera jest to, że możemy go zwinąć i schować po prostu do kieszeni. Hanger jest bardzo delikatnym sygnalizatorem brań, dlatego jest odpowiedni dla początkujący wędkarzy, którzy dopiero poznają arkana łowienia ryb.

Swinger ma metalowe ramię i dodatkowy ciężarek, którym można napinać żyłkę. Im ciężarek jest bliżej sygnalizatora, tym napięcie jest delikatniejsze, a im bliżej głównej części, czyli tam gdzie jest żyłka lub plecionka, tym napięcie jest mocniejsze. Działa podobnie jak wszystkie inne sygnalizatory brań – pokazuje brania od brzegu (wędruje w górę), jak i do brzegu – przesuwa się wtedy w dół. Swinger ma dodatkową zaletę – dioda podłączona do sygnalizatora za pomocą drucika świeci w czasie brania, co bardzo ułatwia łowienie w nocy. Swinger dobrze sprawdza się na dużych akwenach ze względu na to, że ma dosyć dużą wagę bardzo dobrze dociąża cały zestaw wędkarski.

Zobacz też: Brzana – od połowu do obiadu >>>

Sygnalizator brań – czym jest małpka i policjant?

Jednym z popularniejszych mechanicznych sygnalizatorów brań jest tzw. wspinająca się małpka ( monkey climber ), ponieważ w czasie brania od brzegu przesuwa się w górę wzdłuż podpórki, przez co przypomina wspinającą się małpkę. Urządzenie jest bardzo łatwe i praktyczne w użyciu. Nie jest wrażliwe na podmuchy wiatru. Przywiązujemy ją do podpórki wędki i za pomocą kółek na końcówkach mocujemy do naprężonej żyłki.

Sygnalizator brań na wędkę, potocznie nazywany policjantem, to znakomity sygnalizator do połowów metodą gruntową. Montowany jest na pierwszej, czyli największej przelotce licząc od kołowrotka. W momencie brania ustawia się równolegle do wędziska. Jego wadą jest to, że zostaje na żyłce po zacięciu ryby. Na szczęście generalnie zbytnio nie przeszkadza on w obsłudze wędki.

Bardzo ważnym jest aby pamiętać o takim ustawieniu sygnalizatora brań, który w momencie zacinania ryby łatwo odczepi się od żyłki.

Zobacz też: Wędkowanie. Najlepsze metody w wędkarstwie dla początkujących >>>

Zobacz film: Ryba w zielonej harissie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym charakteryzują się sygnalizatory elektroniczne?

Wśród sygnalizatorów elektronicznych nie ma podziału na poszczególne typy, natomiast dzielą się one na sygnalizatory o budowie prostej oraz te bardziej skomplikowane.

Sygnalizatory brań elektroniczne to inaczej sygnalizatory brań z podpórką – montowane są na podpórkach do wędek. Jak założyć sygnalizator brań? Sygnalizator montuje się na zwykłej podpórce, nie ma potrzeby stawiania podpórki dodatkowej na dalszej części wędki. Najlepiej, żeby przelotka wspierała się o sygnalizator.

Sygnalizatory brań elektroniczne o najprostszej budowie opierają się na działaniu lasera, który zostaje przecięty przez kółka wody powstałe w wyniku ruchu żyłki. Ten ruch powoduje uruchomienie sygnalizatora brań. Sygnalizatory brań elektroniczne, bardziej zaawansowane technicznie, posiadają pokrętła regulujące jego głośność oraz zmieniające ton dźwięku. Sam sygnalizator ma diody, które też pokazują branie. Dioda z prawej strony świeci się w przypadku brania do brzegu, a z lewej, kiedy branie jest od brzegu.

Bardziej zaawansowane sygnalizatory posiadają jeszcze jedno pokrętło, które reguluje czułość urządzenia. Dzięki temu sygnalizator nie będzie wydawał sygnałów dźwiękowych przy lekkim poruszeniu wędki.

Czy warto łączyć sygnalizator brań elektroniczny z mechanicznym?

Doświadczenie wędkarze radzą, aby łączyć sygnalizator brania elektroniczny z mechanicznym. Sygnalizator mechaniczny powoduje dużo lepsze naprężenie żyłki, dzięki czemu nawet najmniejsze branie jest wychwytywane przez sygnalizator elektroniczny. Jednocześnie można zaobserwować przesuwanie się sygnalizatora mechanicznego w górę lub w dół, w zależności od kierunku brania.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana