Każdego roku w Polsce kardiochirurdzy dziecięcy operują około 3 tysiące małych serc, które wymagają generalnego remontu. W dużej mierze są to operacje bardzo ciężkich i skomplikowanych wad wrodzonych. Wśród operowanych małych pacjentów, około 100 to pacjenci, którzy rodzą się z sercami jednokomorowymi (wada HLHS), jak bohater naszego reportażu Antek Michalski. W naszym kraju ciężkie wady serca dzieci są operowane w CZD w Warszawie, w szpitalu w krakowskim Prokocimiu, w Poznaniu oraz w klinice kierowanej przez profesora Jacka Molla w Łodzi.
Podczas XV Charytatywnego Balu Dziennikarzy odbyła się aukcja, z której dochód zostanie przekazany, między innymi, na rzecz Fundacji "Akogo?" Ewy Błaszczyk. O tym, na co zostaną przeznaczone pieniądze z Balu Dziennikarzy, jakiego wsparcia potrzebuje Fundacja oraz ile dzieci jest obecnie tam leczonych spytaliśmy jej założycielkę Ewę Błaszczyk.
Dziś o 17:00 zobaczymy premierowy odcinek serialu "Szpital", który będzie prezentował pracę szpitalnego oddziału ratunkowego. W pierwszym odcinku na oddział trafia pacjentka z bólami brzucha... Wspólnie z dr. Piotrem Gryglasem postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się problemowi przewlekłego bólu brzucha. Co może być jego przyczyną?
Prezenterka Dzień Dobry TVN Dorota Gardias rozmawiała z uczestnikami biegu, którzy wspierają ideę transplantologii.
Córki Bartłomieja Bonka przyszły na świat w listopadzie ubiegłego roku. Jedna z nich urodziła się z poważnym niedotlenieniem mózgu, bo lekarze nie wykonali cesarskiego cięcia. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał ze sztangistą i brązowym medalistą Bartłomiejem Bonkiem oraz z Barbarą Bonk, żoną Bartłomieja.
Celem kampanii "Rak. To się leczy!" jest uświadomienie ludziom, że rak jest chorobą wyleczalną, że nowotwory odpowiednio wcześnie wykryte można pokonać! O samej kampanii i o leczeniu nowotworów rozmawialiśmy z Jackiem Gugulskim z Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych. Towarzyszył mu aktor Jarosław Boberek.
Ekologiczne, można je zrobić w domu, nie mają parabenów. Ale czy są skuteczne i bezpieczne? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to dermatologa dr Ewę Chlebuś.
W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Dyrektorka Departamentu Spraw Świadczeniobiorców Izabela Trojanowska. O co pytali eksperta intenauci na naszym czacie?
Migrena jest napadowym i przewlekłym stanem chorobowym, który zazwyczaj towarzyszy przez wiele lat, cierpi na nią około 8% społeczeństwa. Co może wywołać migrenę i czy można się przed nią ustrzec, oraz jak odróżnić zwykły ból głowy od migreny powiedział nam dr Piotr Gryglas?
Czy zwykła plastikowa miska, talerz oraz łopatki do mieszania potraw mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia? Jaki wpływ ma materiał, z którego je wyprodukowano, na nasze samopoczucie i kondycję organizmu, i czy ta substancja może być kancerogenna? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr Robert Zaremba z SGGW.
Panuje przekonanie, że za antykoncepcję odpowiedzialna jest kobieta. Nic bardziej mylnego. Mężczyźni też mogą przejąć te obowiązki - i coraz częściej to robią. Wystarczy zwykła i bezbolesna wazektomia - zabieg polegający na przecięciu nasieniowodu. Tylko który mężczyzna by się jej podał? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: ginekolog, położnik i właściciel kliniki przeprowadzającej wazektomię dr Eugeniusz Siwik oraz Piotr Konopka, pacjent dr Siwika, który przeszedł zabieg wazektomii.
Inaczej zwany koklusz. Głównym jego objawem jest męczący i notoryczny kaszel. Jakie są jeszcze objawy tej zapomnianej, acz groźnej, choroby? Jakie bakterie odpowiadają za inkubację choroby? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był pediatra dr Leszek Bill.
Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć dostęp do niektórych leków na przeziębienie kupowanych masowo i bez recepty. Zawierają one substancje czynne, które przyjęte do organizmu w większych ilościach działają psychoaktywnie. Czy leki na przeziębienie mogą w przyszłości być reglamentowane? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Igor Radziewicz-Winnicki, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózku inwalidzkim, muszą na co dzień zmagać się z architektonicznymi utrudnieniami. Podobne bariery stoją przed osobami starszymi i matkami z wózkami. Czy jest możliwe stworzenie miasta bez barier architektonicznych? Czy mieszkańcy małych miast mają trudniej?
Co jest najczęstszą przyczyną i jak poradzić sobie z nawracającym zapaleniem pęcherza? Czy można je skutecznie wyleczyć? W studiu Dzień Dobry TVN radził dr Piotr Gryglas.
Potrawy Nigelli Lawson i Jamiego Olivera są mniej zdrowe od tzw. "gotowców" z hipermarketu. Brytyjscy dietetycy proponują, żeby telewizja pokazywała programy kulinarnych celebrytów dopiero po 21.00. Bo dania te są kaloryczne, tłuste i tuczące. W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy restauratorkę i krytyka kulinarnego Agnieszkę Kręglicką oraz dietetyczkę Agatę Ziemnicką, co sądzą o pomyśle angielskich badaczy.
Jeśli masz problem z nadwagą, wzmożony apetyt lub jesteś chory na cukrzycę powinieneś unikać cukru. Stosując się do zaleceń lekarza precyzyjnie czytasz etykiety i kiedy nie widzisz w składnikach słowa "cukier" uznajesz , że go tam nie ma. Nic bardziej mylnego. Katarzyna Bosacka odkryła przed Wami niewidzialny cukier, który zamieszkuje w najmniej do tego odpowiednich produktach.
Regularne badania są głównym orężem kobiet w walce z rakiem szyjki macicy. Do systematycznych badań namawiały w Dzień Dobry TVN Anna Dereszowska, która wspiera kampanię walki z rakiem szyjki macicy, założycielka organizacji "Kwiat kobiecości" Ida Karpińska oraz ginekolog Małgorzata Rekosz!
O tym dlaczego powinniśmy "doleczyć" grypę i jakie mogą być skutki zlekceważenia tej choroby rozmawialiśmy z dr. Piotrem Gryglasem. Czy niedoleczona grypa może skutkować zapaleniem mięśnia sercowego lub paraliżem mięśni twarzy?
Odnotowano już 87 przypadków świńskiej grypy w Polsce. Liczba zachorowań na tradycyjną grypę stale rośnie. Czy mamy już do czynienia z epidemią? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był internista Piotr Gryglas. Jak chronić się przed zachorowaniem? Czy, aby nie zachorować, wystarczy być wyspanym i dobrze odżywionym? Ile trwa okres inkubacji grypy?
Jak wiadomo - wszystko w nadmiarze szkodzi. Im wyższe stężenie konkretnej substancji w organizmie, tym większe skutki uboczne może ona powodować. Młodzież eksperymentuje z lekami, które z powodzeniem można dostać w aptece bez recepty. W studiu Dzień Dobry TVN Krajowy Konsultant w dziedzinie toksykologii klinicznej dr n. med. Piotr Burda oraz Łukasz Ługowski z młodzieżowego ośrodka socjoterapii "Kąt" opowiedzieli, jak groźny może być to proceder.
Ślub to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu, który się potem długo wspomina. Okazuje się jednak, że może to też być okazja by pomóc innym. Wiele par młodych podczas swojego ślubu nie tylko zbiera prezenty i pieniądze dla siebie, ale starają się też robić coś dobrego dla tych, którzy potrzebują pomocy.
Zawsze powinniśmy pamiętać o podstawowej zasadzie, że każdy lek, nawet najłagodniejszy, może nas uczulić - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN internista dr Piotr Gryglas. To jest bardzo indywidualna właściwość naszego organizmu, że może zareagować na różne substancje reakcją alergiczną - dodaje lekarz. Jakie objawy mogą świadczyć o alergii na lek?
Takiej operacji jeszcze w Polsce nie było. W Centrum Zdrowia Dziecka, u czteroletniej Lenki przeprowadzono pierwszą w Polsce próbę wszczepienia wspomagania lewej komory serca. Jest to pierwsza taka operacja w Polsce i trzecia na świecie. Rewolucyjną operację przeprowadził prof. Bohdan Maruszewski, kardiochirurg znany z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W studiu Dzień Dobry TVN był naszym gościem.
Grypa szaleje w całej Polsce. Sprzyja temu aura i to, że zimą częściej przebywamy w dogrzewanych i przesuszonych pomieszczeniach. Z ponad 130 tys. zachorowań w ciągu ostatniego tygodnia, tylko część będzie grypą - wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie, który był gościem Dzień Dobry TVN. Pozostałe to zachorowania grypopodobne. Czy powinniśmy się szczepić w okresie największego zachorowania na grypę? Czy chorzy powinni nosić specjalne maseczki?
Trudno nie zauważyć, że się jest w ciąży. Jednak medycyna zna historie kobiet, które o tym, że są brzemienne dowiedziały się nawet w szóstym miesiącu ciąży. Jak to możliwe? O to, w studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy ginekologa dr Grzegorza Południewskiego. Jak często zdarzają się takie przypadki?
Dwa lata temu Bartek wpadł po pociąg. W wyniku wypadku stracił obie nogi. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy go razem z Grzegorzem Skrzeczkiem - fizjoterapeutą polskiej piłkarskiej drużyny ampfootbolowej. Jak w naszym kraju wygląda system dofinansowań do protez?
Akcja "Okuliści dla Afryki" to inicjatywa w ramach, której udało się przebadać wzrok 1700 dzieci w Kamerunie. O swojej afrykańskiej przygodzie w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały optometrysta Agnieszka Lembowicz i okulista Iwona Filipecka.
Grypa ta choroba zakaźna układu oddechowego przenosi się drogą kropelkową, może mieć trudny w leczenu przebieg i dawać powikłania. Częściej zapadają na nią ludzie z obniżoną odpornością. Z doktorem Piotrem Gryglasem rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o tym, czy zagraża nam epidemia świńskiej grypy? Kiedy powinniśmy się udać do lekarza? Dlaczego grypy nie można leczyć antybiotykami? Czym jest tzw. bezobjawowe zapalenie płuc?
W ciągu 50 lat światowe spożycie cukru potroiło się i wynosi 165 ml ton rocznie. Ile cukru powinniśmy jeść? Czy od cukru można się uzależnić? Czy można go przedawkować? O wpływie cukru na nasz organizm i o tym, czym można go zastąpić rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dietetyk Agatą Białek, która mówi, że człowiek jest genetycznie uwarunkowany do jedzenia słodyczy.