Przewlekły lęk, fobia społeczna, nagłe napady lęku, zniesiona motywacja, bezsenność. To tylko niektóre z objawów zaburzeń lękowo - depresyjnych. Ile osób w Polsce cierpi na tę dolegliwość? Jak ją leczyć? Czy wystarczy psychoterapia czy może potrzebne są leki psychotropowe? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była psychiatra i psychoterapeutka dr Magda Namysłowska.
Pytanie z pozoru retoryczne. A jednak są ryby takiego autoramentu, które nie powinny pojawiać się na naszym talerzu a w naszym koszu. Tropem takich poszła Reni Jusis.
Kilka miesięcy temu lekarze nie potrafili zdiagnozować małego Filipa. Na szczęście jego rodzice na swojej drodze spotkali ukraińskiego lekarza. Dr Vitaly Vel od razu poprosił o rentgen odcinka szyjnego kręgosłupa i zdziwił się, że nikt nigdy o takie prześwietlenie do tej pory nie prosił. Ukraiński lekarz od razu zdiagnozował u Filipa zespolenie szczytowo-potyliczne. Teraz Filipa czeka skomplikowana i droga rehabilitacja. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy rodziców Filipa: Aleksandrę Uścinowicz i Dominika Lewińskiego, ukraińskiego lekarza i... samego Filipa, który był bardzo zainteresowany naszym studiem.
32-letnia Emilia Pogońska cierpi na rzadką chorobę Devica. Na jej zdiagnozowanie czekała rok. Inni mają mniej szczęścia i czasami na zdiagnozowania rzadkiej choroby czekają latami. Czym się objawia choroba Devica i jakie są jej przyczyny? Jak leczy się tę chorobę? O swojej walce z chorobą opowiedziała gospodyni Zielonych Drzwi, Annie Maruszeczko, w studiu Dzień Dobry TVN.
Aneta Gruszka ma 25 lat. Dwa lata temu dowiedziała się o swojej chorobie. Dziś jest zdrowa i chce pomagać innym. Pomaga ludziom przed i po przeszczepie zrozumieć jego mechanizm, skutki i zapobieganie negatywnym konsekwencjom.
Choroby sercowo-naczyniowe sieją większe spustoszenie wśród ludzi niż choroby nowotworowe. Na chorobę wieńcową coraz częściej zapadają kobiety. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy kardiologa Piotr Gryglas . Jakie są objawy kobiecego stanu przedzawałowego?
Paweł Wawrzecki samotnie wychowuje od lat córkę Anię, która urodziła się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Jak udaje mu się pogodzić pracę z opieką nad córką? Jak organizuje swoje życie i życie córki? Jak ogromny wysiłek włożył w jej rehabilitację? W studiu Dzień Dobry TVN aktor opowiedział o córce, która jest jego największym sukcesem.
Marcin Prokop chciałby, żeby wynaleziono lekarstwo na raka, bo zbyt wiele osób odchodzi przedwcześnie. Jedną z takich osób jest Magda Prokopowicz, o której powstała książka "Magda, miłość i rak". Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Alinę Mrowińską, dziennikarkę, autorkę filmu i książki „Magda, miłość i rak” oraz Edytę Olszówkę, aktorkę i przyjaciółkę Magdy Prokopowicz.
Nawozy, pestycydy, GMO. W Unii Europejskiej co roku stosuje się około 145 ton pestycydów. Jak truje nas jedzenie? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiali: lekarz internista dr Piotr Gryglas oraz dietetyczka Anna Jelonek. Czy nadużycie pestycydów może poważnie zaszkodzić naszemu organizmowi, ze śmiercią włącznie? W których warzywach pestycydów jest najmniej, a w których najwięcej?
Ponoć dzięki niej możemy rzucić palenie, pozbyć się lęku przed egzaminem, napadów agresji, fobii lub traumy. Czy hipnoza jest bezpieczna? Kto szczególnie podatny jest na hipnozę? Czy za pomocą hipnozy można wyleczyć medyczne schorzenie? Gościem Dzień Dobry TVN był hipnoterapeuta Lech Dębski.
"Konik polny smakuje troszeczkę jak wędzone szprotki, mózg smakuje jak śmietana (...), konina ma wspaniały smak, smakuje jak majonez." Dieta pierwotna, czyli paleolityczna polega na jedzeniu surowego mięsa. Czy jest zdrowa? Czy nasz układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia surowego mięsa?
Dziecko źle czyta i pisze? Może ma ukrytą wadę wzroku? Kiedy rodzice powinni się zaniepokoić i pójść z dzieckiem do okulisty? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podejrzewając wadę wzorku u dziecka? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Monikę Dzięgielewską, specjalistę chorób oczu.
W studiu Dzień Dobry TVN gościem Anny Maruszeczko była Olga Fijałkowska, pierwsza Miss Polski na wózku. Czy trudniej znaleźć partnera osobie niepełnosprawnej aniżeli pełnosprawnej, czy jest to tylko mit powtarzany z ust do ust?
Zwany inaczej dyspraksją. Małżeństwo Anny i Karola Kortalsów bardzo wcześnie zorientowało się, że coś dziwnego dzieje się z ich synkiem. Był nadwrażliwy na nagość, na dźwięki, na zbyt intensywne bodźce. Jakie jeszcze czynności sprawiają trudność dziecku z dyspraksją? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawialiśmy z rodzicami Olka i Leny. Rodzicom towarzyszyły dzieci.
Czy są jakieś przeciwwskazania, by osoba po pięćdziesiątym roku życia mogła nosić aparat ortodontyczny? Czy założenie takiego aparatu jest bolesne i nieprzyjemne dla pacjenta? Ile może się kosztować piękny uśmiech? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawialiśmy z ortodontą dr Emmą Kiworkową.
Pani Joanna Kryszczyńska od lat zajmuje się dziećmi. I to dziećmi szczególnej troski - z porażeniem mózgowym. W studiu Dzień Dobry TVN Pani doktor była gościem Anny Maruszeczko. Dlaczego tak trudno postawić szybką i jednoznaczną diagnozę w przypadku tej choroby? Zobaczcie kolejny odcinek "Zielonych drzwi".
Uzależniamy się nie tylko od alkoholu, nikotyny i innych substancji psychoaktywnych. Jedzenie też może stać się obiektem naszego pożądania i efektem przymusu. Gościem Dzień Dobry TVN była psycholog Monika Dreger. Czy każdy może uzależnić się od jedzenia, a może są osoby szczególnie narażone na tę dolegliwość?
Światowa Organizacja Zdrowia przebadała mężczyzn po 45 roku życia. Wyniki nie są zadowalające - choroby cywilizacyjne takie jak otyłość, depresja czy cukrzyca. A jak nasi goście dbają o swoje zdrowie? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Jacek Stachursky, Aleksander Pociej oraz Zbigniew Łuczyński.
U dorosłych najczęściej pojawia się na linii: żuchwy, brody i wokół ust. Oporny na leczenie, jest problemem medycznym dla lekarzy, a estetycznym dla kobiet, u których się pojawia - wyjaśnia dermatolog Michał Rogowski, którego gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Czy za zmiany trądzikowe u dorosłych odpowiada tylko zaburzona gospodarka hormonalna?
Chińscy naukowcy uważają, że drzemki w ciągu dnia są groźne dla naszego zdrowia i mogą prowadzić do różnych chorób. Jakich? Kto potrzebuje snu w ciągu dnia? O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Tadeusza Piotrowskiego z Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownika Pracowni Elektroencefalografii i Badań nad Snem.
Okazuje się, że ten nowotwór jest groźniejszy dla kobiet niż rak piersi czy rak szyjki macicy. To nowotwór płuc, na który każdego roku umiera ponad 6 tysięcy Polek. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: prof. Witolda Zatońskiego z Centrum Onkologii, psycholog Magdalenę Cedzyńską i Martę Mańczuk. Czy na raka płuc chorują przede wszystkim palacze papierosów?
O tym, jakie szanse na przeżycie mają dzieci urodzone przed terminem rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr Justyną Tołłoczko z Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka WUM. Z naszym ekspertem rozmawialismy również o tym, dlaczego rodzi się coraz więcej wcześniaków i jakie opieki wymagają takie dzieci? Poznajcie Hubert, bohatera kolejnego odcinka cyklu "To cud, że żyję", który urodził się 23 tygodniu ciąży.
Ma 31 lat i zdiagnozowaną śmiertelną chorobę układu nerwowego. Jego ojcec zmarł na tę chorbę. Ale Rafał Zieliński, który choruje na stwardnienie zanikowe boczne, nie użala się nad sobą. Tylko walczy, by jak najdłużej żyć, bo kocha życie!
Aż 91 procent Polaków przychodzi do pracy z objawami grypy lub przeziębienia. Czy jest to wynik ich zaangażowania w pracę, poczucia obowiązku, czy może strachu przed jej utratą? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był lekarz Piotr Gryglas. Na jakim etapie przeziębienia najsilniej zarażamy? Które przedmioty codziennego użytku najczęściej "przenoszą" zarazki?
Projekt "Niewidomi na Tandemach" pomaga niewidomym znaleźć wolontariuszy do kierowania tandemami. W studiu Dzień Dobry TVN gościem Anny Maruszeczko była Ewa Kolbowicz, początkująca wolontariuszka projektu. Czy dużo jest chętnych do tego typu pomocy? Zobaczcie kolejny odcinek "Zielonych drzwi".
Jej elementarne objawy to: wielomocz, zmiany ropne na skórze, wzmożona senność i nieustępujące zmęczenie. W Polsce jest już 3 miliony chorych na cukrzycę. Jedna trzecia z nich nie wie, że choruje. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: aktor, który choruje na cukrzycę Dariusz Gnatowski oraz prof. Leszek Czupryniak, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Dlaczego cukrzyca to jedna z najbardziej podstępnych chorób?
Pacjenci wzywają ich do bólu kręgosłupa, do bólu gardła, a nawet gorączki. A powinni do udaru, zawału czy wypadku drogowego. Twierdzą, że najwięcej problemów nastręczają im ludzie pod wpływem alkoholu. Jak wygląda praca ratownika medycznego? Goścmi Dzień Dobry TVN byli ratownicy medyczni: Jacek Rosłonek, Paweł Piekut, Ariel Szczotok. Jak są hartowani? Jak radzą sobie w obcowaniu ze śmiercią? Czy kiedykolwiek tracą zimną krew?
Bakterie w przewodzie pokarmowym odpowiedzialne za przybieranie na wadze? Okazuje się, że od flory bakteryjnej w naszych jelitach może zależeć to, czy jesteśmy szczupli czy mamy nadwagę. Jak to możliwe? O tym w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski oraz dietetyczka Dorota Osóbka. Czy można pobrać jelitową florę bakteryjną od osoby szczupłej i zaszczepić ją u otyłej?
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Agnieszka Więdłocha zaangażowała się w pomoc dzieciom z porażeniem mózgowym. Odwiedziliśmy niepełnosprawne dzieci i ich rodziców.
Nie doprowadza do nadwagi, "karmi" nasz mózg, pokona przeziębienie, jest też cenionym afrodyzjakiem. Jakie jeszcze właściwości posiada miód? O tym, co misie lubią najbardziej, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała dietetyczka Anna Jelonek. Jaka jest różnica między miodem manuka a tradycyjnym?