Tokofobia to paniczny lęk przed porodem. Jakie jest podłoże takiego specyficznego strachu? Jak manifestuje się taka fobia? Czy jest ona wskazaniem do cesarskiego cięcia? O tym w Dzień Dobry TVN: psycholog Tatiana Ostaszewska-Mosak oraz ginekolog i położnik dr Grzegorz Południewski.
Do tej pory pomogli 3253 osobom, wykonali 507 operacji zaćmy i 47 innych operacji wzroku. A wszystko to w trakcie tylko 7 wyjazdów! W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: dr Rafał Nowak - okulista, koordynator medyczny projektu "Trzecie Oko" oraz dr Piotr Kleina-Schmidt - okulista projektu "Trzecie Oko". Jak powstał projekt?
Jak policzyć, ile spożywa się tłuszczu w ciągu dnia? Których tłuszczy powinnyśmy unikać? Czy tłuszcze mogą zaburzać zegar biologiczny? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Anna Jelonek, dietetyk. Czy tłuszcz może być przyczyną bezsenności?
Wszawica to choroba bardzo stygmatyzowana przez społeczeństwo. Jakie są pierwsze objawy wszawicy i jakie są metody jej leczenia? Czy wszawica to tylko problem patologicznych rodzin? W studiu Dzień Dobry TVN gościmy dermatologa Michała Rogowskiego oraz Joannę Narożniak z SANEPID-u.
Antybiotyki obrosły wieloma mitami i legendami. Slogany o nich, przekazywane z ust do ust, odbijają się na naszym zdrowiu. Wszelkim nieprawdziwym, w studiu Dzień Dobry TVN, zadał kłam dr Wojciech Feleszko, pediatra. Czy prawdą jest, że niektóre szczepy bakterii uodparniają się na konkretne antybiotyki?
Fotel z EKG, wanna wysyłająca wiadomości tekstowe i nanoroboty czyli technologia w służbie człowiekowi. Jakie nowoczesne technologie udało się już opracować, a nad czym wciąż pracują naukowcy z Centrum Nanotechnologii przy Politechnice Gdańskiej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarza naukowego Karola Wójcickiego i prof. dr. hab. inż. Wojciecha Sadowskiego.
Julka ma półtora roku i urodziła się z ogromnym naczyniakiem na twarzy. Pomimo przeprowadzonych już dwóch operacji - naczyniak nieodmiennie odrasta. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: prof. dr hab. n. med. Danuta Perek, Kierownik Kliniki Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka, oraz Marcin Starzec - tata chorej Julii.
Pani Iwona Durek jest dyrektorem szkoły dla dzieci niepełnosprawnych w Sosnowcu. Szkoły niezwykłej, pełnej magii i pasjonatów oddanych, podobnie jak pani dyrektor, swojej pracy. O szkole, za którą uczniowie tęsknią, Anna Maruszeczko rozmawiała z jej dyrektorem Iwoną Durek, uczniem Mateuszem i panią Jadwiga Kramer, mamą Tomka, który również uczęszcza do tej szkoły.
Wiedzieliście, że nawet choinka może być przyczyną reakcji alergicznej? Co jeszcze może nas uczulić przy świątecznym stole i jak sobie radzić w takiej sytuacji? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy alergologa dr. Piotra Dąbrowieckiego.
Został pobity, miał krwotok wewnętrzny, przeszedł kilka operacji, dwa zawały serca i był w śpiączce. Oto Kamil Szadkowski, który po ciężkim wypadku zdobył złoty medal w kulturystyce, choć lekarze nie dawali mu szans na normalne życie. W studiu Dzień Dobry TVN towarzyszyła mu jego dziewczyna - Natalia Malinowska.
O tym, dlaczego młodzi Polacy nie akceptują swojego wyglądu rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dietetyczką Dorotą Kalinowską. Dlaczego łatwiej sięga się po paczkę chipsów niż po owoc? Z międzynarodowego raportu Health Behaviour in School-aged Children wynika, że co druga młoda Pola uważa się za zbyt grubą.
Znakomity kardiochirurg doktor Paweł Rudziński przez całe życie pomagał innym. Teraz sam, po wypadku, potrzebuje pomocy. Od nowa uczy się mówić i chodzić, i walczy o powrót do normalności. Poznajcie jego historię w kolejnym odcinku cyklu "To cud, że żyję".
W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Zbigniew Łuczyński – prowadzący program Uwaga, oraz Dorota Kącka, która cierpi na wrodzoną łamliwość kości. Jak wygląda rehabilitacja takiego schorzenia? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Zielone Drzwi" Anny Maruszeczko.
Lalki , które nie mają włosów - na taki pomysł wpadli Amerykanie. Dziewczynkom po chemioterapii pomagają skorygować rzeczywistość. Jak psychologom podoba się ten pomysł i czy zabawki mogą mieć terapeutyczny wpływ na dzieci? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, psycholog dziecięcy dr Aleksandra Piotrowska.
Coraz więcej osób choruje na raka płuc. To jeden z najcięższych nowotworów. Szczególnie niebezpieczny jest drobnokomórkowy raka płuca. Palenie jest główną przyczyną zachorowań na nowotwory, nie tylko płuc. Nikt już nie kwestionuje negatywnego wpływu nikotyny na zdrowie człowieka. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Krzysztof Przewoźniak, dyrektor ds. promocji z Fundacji Promocji Zdrowia. Czy e-papierosy są równie szkodliwe jak tradycyjne?
Niedożywienie nie wiąże się z wagą ciała. Jak rozpoznać zatem jego symptomy? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, dietetyczka Anna Jelonek. Czy jest prawdą, że osoba otyła może być niedożywiona? W jaki sposób przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu?
Z bohaterami, prof. Adamem Maciejewskim, dr. n. med. Łukaszem Krakowczykiem, dr. n.med. Rafałem Ulczokiem, członkami zespołu transplantacji twarzy, rozmawialiśmy o kolejnej operacji przeszczepu twarzy, którą właśnie przeprowadzili! Jak czują się ich pacjenci - pani Joanna i pan Grzegorz?
Jak wynika z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego za 48 procent zgonów w Polsce odpowiadają choroby układu sercowo-naczyniowego. Ciśnienie na życie to akcja uświadamiająca Polakom, jak ważna jest profilaktyka chorób układu krążenia. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr n.med. Filip M. Szymański, a w TVN Cafe mogliście zmierzyć sobie cieśninie.
W przeszczepach twarzy i szyi polscy lekarze są pionierami. Dokonali drugiego przeszczepu twarzy autoramentu na skalę światową. 26-letnia pacjentka cierpiała na przerost tkanek twarzy. To schorzenie powiększało jej twarz do monstrualnych i nadnaturalnych rozmiarów. Kilka dni po operacji już porozumiewa się ze światem.
Kiedy Aleksandra Kisio, bez wyraźnych przyczyn, przytyła prawie 8,5 kilogramów. Udała się do endokrynologa. Usłyszała wtedy, że cierpi na niedoczynność tarczycy, której hormony regulują metabolizm. Jak rozpoznać taką chorobę? W studiu Dzień Dobry TVN aktorka opowiedziała, jakie objawy dawała ta choroba. Towarzyszyła jej endokrynolog dr med. Helena Jastrzębska.
Malwina Sobierajska - medalistka młodzieżowych i juniorskich mistrzostw w kraju w rzucie młotem. Na treningu uderzył ją siedmiokilogramowy młot. W powrocie do zdrowia pomogła jej fundacja Kamili Skolimowskiej. Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "To cud, że żyję".
Każda niepełnopoprawność jest inna. Z każdą - niepełnosprawna osoba zmaga się inaczej. Anna Maruszeczko gościła w "Zielonych Drzwiach" Monikę Kuszyńską. Artystka opowiedziała o akcji "Kulawy Mikołaj". Jak Uniwersytet Śląski pomaga niepełnosprawnym?
Pyszne i ciężkostrawne potrawy na świątecznym stole, którym nie można się oprzeć, oznaczają jedno - przejedzenie i ból brzucha. Ale czasami ostry ból brzucha może być spowodowany chorobą. Kiedy ból powinien nas zaniepokoić? Po czym rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego? O tym w Dzień Dobry TVN internista Piotr Gryglas.
80 proc. Polaków leczy się na własną rękę, kupując leki w aptekach. Co roku 10 tys. Polków trafia do szpitala z powodu nadużywania leków. Czy leki bez recepty są bezpieczne? Dlaczego kupujemy leki pod wpływem reklamy? Dlaczego nie powinno się łączyć niektórych leków? Gościem Dzień Dobry TVN była Katarzyna Sabiłło z Fundacji "Lege Pharmaciae".
Na to pytanie na czacie i w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedziała Anna Rzeszotek, ekspert ds. żywienia Nestle Polska. O co najczęściej pytali ją internauci na czacie Dzień Dobry TVN? Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny w diecie ciężarnej? Czy kobieta w ciąży może sobie pozwolić na frytki? Czym jest tzw. programowanie żywieniowe? I wreszcie, czy to prawda, że sposób, w jaki odżywiamy się w ciąży, wpływa na metabolizm dziecka w życiu dorosłym?
Gdy Agnieszka Maciąg rodziła swoje pierwsze dziecko, miała 23 lata. Drugie dziecko urodziła w wieku 43 lat. Jakie prawa ma rodząca kobieta? Jaka jest rola położnej i dlaczego warto korzystać z jej pomocy już od 21. tygodnia ciąży? O tym, w Dzień Dobry TVN opowiedziała Agnieszka Maciąg, która została twarzą kampanii "Po prostu położna".
Według tzw. diety rozdzielnej choroby biorą się od nagromadzonych w organizmie toksyn, a te są wynikiem tego, że łączymy i jemy to, czego nie powinnyśmy łączyć. Co na temat diety rozdzielnej myśli dietetyczka Anna Jelonek? Czy są badania, które potwierdzają skuteczność tej diety? Dlaczego nie powinno się łączyć białka z węglowodanami? Jak jeść, by nie zakwasić organizmu?
Nowoczesne technologie mogą służyć też naszego zdrowiu. W studiu Dzień Dobry TVN gościem Anny Maruszeczko był dr n. med., specjalista w ortopedii i traumatologii, także w rehabilitacji medycznej - Marek Krasuski. Co to jest egzoszkielet i jaką rolę w rehabilitacji mogą pełnić roboty?
O tym, czym są bioimplanty, jak nauka wspomaga medycynę i jak fundusze europejskie wspierają polskie uczelnie rozmawialiśmy z dziennikarzem naukowym Karolem Wójcickim i dr. inż. Rafałem Ruzikiem kierownikiem projektu Program Rozwojowy Politechniki Warszawskiej.
Uczulają pokarmy, pyłki, roztocza. Patrycja Wnorowska to mama małego alergika, która prowadzi bloga dla alergików. Każdy może znaleźć tam przykłady menu dla konkretnych rodzajów alergii oraz informacje, jak radzić siebie z dzieckiem, które ma alergię. Czy rodzic takiego dziecka musi czytać etykiety na wszystkich produktach i umieć je rozszyfrowywać?