W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Zbigniew Łuczyński – prowadzący program Uwaga, oraz Dorota Kącka, która cierpi na wrodzoną łamliwość kości. Jak wygląda rehabilitacja takiego schorzenia? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Zielone Drzwi" Anny Maruszeczko.
Lalki , które nie mają włosów - na taki pomysł wpadli Amerykanie. Dziewczynkom po chemioterapii pomagają skorygować rzeczywistość. Jak psychologom podoba się ten pomysł i czy zabawki mogą mieć terapeutyczny wpływ na dzieci? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, psycholog dziecięcy dr Aleksandra Piotrowska.
Coraz więcej osób choruje na raka płuc. To jeden z najcięższych nowotworów. Szczególnie niebezpieczny jest drobnokomórkowy raka płuca. Palenie jest główną przyczyną zachorowań na nowotwory, nie tylko płuc. Nikt już nie kwestionuje negatywnego wpływu nikotyny na zdrowie człowieka. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Krzysztof Przewoźniak, dyrektor ds. promocji z Fundacji Promocji Zdrowia. Czy e-papierosy są równie szkodliwe jak tradycyjne?
Niedożywienie nie wiąże się z wagą ciała. Jak rozpoznać zatem jego symptomy? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, dietetyczka Anna Jelonek. Czy jest prawdą, że osoba otyła może być niedożywiona? W jaki sposób przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu?
Z bohaterami, prof. Adamem Maciejewskim, dr. n. med. Łukaszem Krakowczykiem, dr. n.med. Rafałem Ulczokiem, członkami zespołu transplantacji twarzy, rozmawialiśmy o kolejnej operacji przeszczepu twarzy, którą właśnie przeprowadzili! Jak czują się ich pacjenci - pani Joanna i pan Grzegorz?
Jak wynika z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego za 48 procent zgonów w Polsce odpowiadają choroby układu sercowo-naczyniowego. Ciśnienie na życie to akcja uświadamiająca Polakom, jak ważna jest profilaktyka chorób układu krążenia. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr n.med. Filip M. Szymański, a w TVN Cafe mogliście zmierzyć sobie cieśninie.
W przeszczepach twarzy i szyi polscy lekarze są pionierami. Dokonali drugiego przeszczepu twarzy autoramentu na skalę światową. 26-letnia pacjentka cierpiała na przerost tkanek twarzy. To schorzenie powiększało jej twarz do monstrualnych i nadnaturalnych rozmiarów. Kilka dni po operacji już porozumiewa się ze światem.
Kiedy Aleksandra Kisio, bez wyraźnych przyczyn, przytyła prawie 8,5 kilogramów. Udała się do endokrynologa. Usłyszała wtedy, że cierpi na niedoczynność tarczycy, której hormony regulują metabolizm. Jak rozpoznać taką chorobę? W studiu Dzień Dobry TVN aktorka opowiedziała, jakie objawy dawała ta choroba. Towarzyszyła jej endokrynolog dr med. Helena Jastrzębska.
Malwina Sobierajska - medalistka młodzieżowych i juniorskich mistrzostw w kraju w rzucie młotem. Na treningu uderzył ją siedmiokilogramowy młot. W powrocie do zdrowia pomogła jej fundacja Kamili Skolimowskiej. Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "To cud, że żyję".
Każda niepełnopoprawność jest inna. Z każdą - niepełnosprawna osoba zmaga się inaczej. Anna Maruszeczko gościła w "Zielonych Drzwiach" Monikę Kuszyńską. Artystka opowiedziała o akcji "Kulawy Mikołaj". Jak Uniwersytet Śląski pomaga niepełnosprawnym?
Pyszne i ciężkostrawne potrawy na świątecznym stole, którym nie można się oprzeć, oznaczają jedno - przejedzenie i ból brzucha. Ale czasami ostry ból brzucha może być spowodowany chorobą. Kiedy ból powinien nas zaniepokoić? Po czym rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego? O tym w Dzień Dobry TVN internista Piotr Gryglas.
80 proc. Polaków leczy się na własną rękę, kupując leki w aptekach. Co roku 10 tys. Polków trafia do szpitala z powodu nadużywania leków. Czy leki bez recepty są bezpieczne? Dlaczego kupujemy leki pod wpływem reklamy? Dlaczego nie powinno się łączyć niektórych leków? Gościem Dzień Dobry TVN była Katarzyna Sabiłło z Fundacji "Lege Pharmaciae".
Na to pytanie na czacie i w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedziała Anna Rzeszotek, ekspert ds. żywienia Nestle Polska. O co najczęściej pytali ją internauci na czacie Dzień Dobry TVN? Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny w diecie ciężarnej? Czy kobieta w ciąży może sobie pozwolić na frytki? Czym jest tzw. programowanie żywieniowe? I wreszcie, czy to prawda, że sposób, w jaki odżywiamy się w ciąży, wpływa na metabolizm dziecka w życiu dorosłym?
Gdy Agnieszka Maciąg rodziła swoje pierwsze dziecko, miała 23 lata. Drugie dziecko urodziła w wieku 43 lat. Jakie prawa ma rodząca kobieta? Jaka jest rola położnej i dlaczego warto korzystać z jej pomocy już od 21. tygodnia ciąży? O tym, w Dzień Dobry TVN opowiedziała Agnieszka Maciąg, która została twarzą kampanii "Po prostu położna".
Według tzw. diety rozdzielnej choroby biorą się od nagromadzonych w organizmie toksyn, a te są wynikiem tego, że łączymy i jemy to, czego nie powinnyśmy łączyć. Co na temat diety rozdzielnej myśli dietetyczka Anna Jelonek? Czy są badania, które potwierdzają skuteczność tej diety? Dlaczego nie powinno się łączyć białka z węglowodanami? Jak jeść, by nie zakwasić organizmu?
Nowoczesne technologie mogą służyć też naszego zdrowiu. W studiu Dzień Dobry TVN gościem Anny Maruszeczko był dr n. med., specjalista w ortopedii i traumatologii, także w rehabilitacji medycznej - Marek Krasuski. Co to jest egzoszkielet i jaką rolę w rehabilitacji mogą pełnić roboty?
O tym, czym są bioimplanty, jak nauka wspomaga medycynę i jak fundusze europejskie wspierają polskie uczelnie rozmawialiśmy z dziennikarzem naukowym Karolem Wójcickim i dr. inż. Rafałem Ruzikiem kierownikiem projektu Program Rozwojowy Politechniki Warszawskiej.
Uczulają pokarmy, pyłki, roztocza. Patrycja Wnorowska to mama małego alergika, która prowadzi bloga dla alergików. Każdy może znaleźć tam przykłady menu dla konkretnych rodzajów alergii oraz informacje, jak radzić siebie z dzieckiem, które ma alergię. Czy rodzic takiego dziecka musi czytać etykiety na wszystkich produktach i umieć je rozszyfrowywać?
Robert Sobczak pojechał na wakacje do Egiptu. Niestety, zamiast odpoczywać, doznał tam rozległego wylewu. Powrócił do kraju i z czasem częściowo do zdrowia. Zobaczcie historię Roberta i jego rodziny. Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "To cud, że żyję".
"Zespół Downa jest jak plama, której nie da się sprać"; "Zespół Downa jest jak czkawka, której nie możesz zatrzymać"; "Zespół Downa jest jak atak śmiechu w miejscu, gdzie nie można się śmiać"; "Zespół Downa jest jak tęsknota do kogoś, kto mieszka tylko w książce". Podobno wszystkie te slogany stworzyli rodzice chorych dzieci. A jak na te hasła zareagowali nasi goście: Aleksandra Więcka oraz Kobas Laksa – rodzice dziecka z zespołem Downa, sławnego Kosmitka Jo.
Dziennikarka Katarzyna Olubińska, w jednej z najstarszych gdańskich aptek, spotkała się z wynalazcą i twórcą "duchowego lekarstwa"- diakonem Błażejem Kwiatkowskim z Gdańskiego Seminarium Duchownego. W opakowaniu przypominającym lekarstwo znajduje się różaniec i obrazek Jezusa Miłosiernego. Ten pomysł tak spodobał się papieżowi Franciszkowi, że polecił rozdać wszystkim wiernym w Watykanie Miserikordynę.
Karolina Otwinowska przez 11 lat zmagała się z anoreksją, a później zachorowała na bulimię. Teraz, choć jeszcze nie całkiem wyleczona, pomaga innym. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o początkach choroby, swojej walce i o tym, jak próbuje pomoc innym chorym.
O tym, dlaczego warto jeść produkty zbożowe i ile produktów zbożowych powinno się znaleźć dziennie na naszym talerzu - rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dietetykiem Anną Jelonek. Które zboża są najzdrowsze i jakie wartości odżywcze zawierają? Dlaczego powinny stanowić podstawę naszego odżywiania? Rozpoczynamy akcję "Zboże smakuje i inspiruje".
W Klinice Budzik wybudziło się ze śpiączki czwarte dziecko -13-letni Dawid. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy założycielkę kliniki Budzik Ewę Błaszyk, tatę Dawida - Dariusza Pawlaczyka oraz dr. Andrzeja Lacha. Jaki jest kontakt z Dawidem? Jakie dzieci mogą trafić do klinki Budzik? Jakimi metodami specjaliści wybudzają dzieci?
Czy tłuszcze typu trans naprawdę są takie niezdrowe jak twierdzą Amerykanie, którzy wytoczyli im wojnę? W studiu, Dzień Dobry TVN, dietetyk Barbara Dąbrowska-Górska, wyjaśniła czym tak naprawdę są znienawidzone tłuszcze trans. Jakie produkty zawierają te izomery?
Brytyjska kulturystka Candice Armstrong przesadziła z anabolikami i... zmieniła się w mężczyznę! Negatywnych skutków przyjmowania sterydów nie da się uniknąć. Wpływają one m.in.: na mięśnie, wątrobę, cerę, prostatę i mózg, a używanie sterydów bez kontroli lekarza może doprowadzić nawet do zaburzeń psychicznych.
Ten problem gnębi wiele osób i prowadzi do tego, że napiętnowani ze wstydu zamykają się na otoczenie. Nasi goście też zmagali się z tym problemem. Pani Anna Hetman nie odzywała się przez 16 lat, bo miała problemy z jąkaniem. Pan Dawid Tomaszewski jąkał się przez ponad 20 lat. Poznajcie ich historię. jak czuje się osoba, z której inni nieustannie drwią?
Zobaczcie, kto zgłosił się do naszej EWOlucji! Co skłoniło dziewczyny do spotkania z Ewą? Co chciały zmienić w swoim życiu?
Ewelina Lis - dziennikarka Radia Wrocław, chwilowo w Krakowie. Ciężko pracuje, by znów zasiąść przed mikrofonem. Ewelina uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu. Nie wiadomo było, czy Ewelina Lis będzie jeszcze chodzić. Teraz zamienia szpitalne łóżko i korytarze na miejsca, do których jeszcze kilka miesięcy temu nie dotarłaby. Poznajcie historię bohaterki cyklu "To cud, że żyję".
W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Jarosław Dziedzic, lekarz stomatolog. Dlaczego wyniki badań opublikowane przez jedną z fundacji są tak zatrważające? Jakie są przyczyny powstawania próchnicy? Dlaczego nie wszyscy wiedzą, że już u półtorarocznego dziecka trzeba czyścić zęby? Jak wygląda opieka stomatologiczna w polskich szkołach i przedszkolach?