Szczupła sylwetka bez wyrzeczeń i efektu jojo? Późna kolacja? Doktor Michał Mularczyk mówi: "to możliwe i jestem tego najlepszym dowodem". Ważący niegdyś ponad 100 kg internista, po wielu nieudanych próbach odchudzania, sam stworzył dla siebie dietę, dzięki której udało mu się pozbyć aż 20 kg. Swoim doświadczeniem dzieli się z pacjentami, a także widzami Dzień Dobry TVN.
Endometrioza to choroba, która dotyka ok. 15 proc. kobiet. Jest ona na tyle złożoną chorobą, że nie zawsze daje objawy w postaci bolesnej miesiączki. W odpowiedzi na problemy związane z diagnozowaniem i leczeniem tej choroby zorganizowany został Światowy Tydzień Świadomości Endometriozy. Dziś o chorobie i jej przebiegu porozmawialiśmy z Barbarą Kossakowską, współtwórcą niezależnego portalu informacyjnego o endometriozie oraz z ginekologiem Joanną Pabich-Worożbit.
Wydaje się, że o szkodliwym wpływie alkoholu, nikotyny i narkotyków na ciężarną i jej dziecko wiedzą wszyscy. Jednak zdarzają się lekarze, którzy twierdzą, że można raczyć się czerwonym winem, będąc w stanie błogosławionym. Jakie są skutki picia alkoholu, palenia papierosów czy zażywania narkotyków w ciąży? O tym porozmawialiśmy z prof. Romualdem Dębskim, ginekologiem i położnikiem.
Ostatnio wzrosła liczba zachorowań na grypę żołądkową. Zarażenie następuje podczas kontaktu z osobą chorą. Żeby się ustrzec przed grypą żołądkową, wystarczy dbać o higienę rąk - radzi Paweł Grzesiowski z Zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych.
Kobiety zażywające pigułki antykoncepcyjne są mniej narażone na zgon z powodu raka lub choroby serca niż panie, które ich nie zażywają - wynika z badań brytyjskich, które publikuje "British Medical Journal". O korzyściach wynikających ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych porozmawialiśmy z ginekologiem Grzegorzem Południewskim i tancerką Anną Bosak, która przez kilka lat brała tabletki.
Picie napojów gazowanych oprócz tego, że sprzyja otyłości, wywołuje też próchnicę. Napoje gazowane pełne są też sztucznych barwników i konserwantów. W ciągu godziny po wypiciu pozornie niewinnej coli przez nasz organizm przetacza się istne chemiczne tornado. W Polsce około 65 proc. dziewcząt i 74 proc. chłopców pije codziennie napoje gazowane.
Coraz głośniej mówi się o żywności modyfikowanej genetycznie i zagrożeniach, jakie niesie za sobą uprawa roślin transgenicznych dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka. Co to jest GMO? Czy mamy się obawiać organizmów transgenicznych (zwierząt, czy roślin modyfikowanych genetycznie)? Dziś w "Dzień Dobry TVN" omówiliśmy ten problem razem z naszymi gośćmi: Dorotą Deląg i Piotrem Kossobudzkim.
W weekend dotarła do Polski informacja o nowej odmianie grypy - koziej grypie. Ponoć zabiła już sześć osób i błyskawicznie rozprzestrzenia się po Europie. Dr Paweł Grzesiowski uspokaja - to nie jest żadna grypa tylko bakteria, która od lat znana jest w Holandii. Polacy nie mają się czym martwić.
Toczeń to choroba, która dotyka głównie młode kobiety. Lekarze niewiele o niej wiedzą. Nie ma też lekarstwa, które zagwarantowałoby natychmiastowy powrót do zdrowia. Jak więc żyć z tym schorzeniem i, jak radzić sobie z jego przykrymi objawami? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Marię Syc, która choruje na toczeń od 8 lat oraz prof. Lidię Rudnicką, kierownika Kliniki Dermatologii w Warszawie.
Każdego dnia, z powodu raka szyjki macicy umiera w Polsce 5 kobiet. Aż 1/3 Polek nigdy nie słyszała o tej chorobie, zaś te, które o niej wiedzą – nie mają pojęcia skąd się bierze i jak się przed nią uchronić. Z ginekologiem Witoldem Rogiewiczem, Beatą Mirską - prezesem Stowarzyszenia Damy Radę i Małgorzatą Ostrowską - twarzą kampanii " Zdrowy nawyk, Zdrowe piersi" staraliśmy się nakłonić Polki do badań profilaktycznych.
Wojciech Lubliński, lekarz z Wojskowego Instytutu Medycznego, od trzech lat jest jednym z dwóch osobistych lekarzy głowy państwa - Lecha Kaczyńskiego. Jakim pacjentem jest nasz prezydent? Tego mogliście się dowiedzieć w "Dzień Dobry TVN".
Często z niewiadomych przyczyn bolą nas plecy. Tygodniami boli głowa lub łapiemy infekcję za infekcją. To cena, jaką płacimy za życie w nieustannym stresie. Jakie są jego najczęstsze i najgroźniejsze objawy? Jak je leczyć? O tym porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z lekarzem i badacz systemu immunologicznego, dr. Pawłem Grzesiowkim.
Gościem "Zielonych drzwi" i Anny Maruszczeko był Jacek Gugulski, prezes Stowarzyszenia Chorych na Przewlekłą Białaczkę Szpikową oraz Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych.
W ich przebudzenie wierzyli jedynie najbliżsi. Miesiącami czuwali przy ich łóżkach, mówili do nich, puszczali ulubioną muzykę, czekali... choć lekarze praktycznie nie dawali szans. A czekać warto było. Chęć życia, miłość i wiara sprawiły, że dziś żyją po raz drugi. Janusz Danielewicz zapadł w śpiączkę na 13 miesięcy. Radek Klejbor był w śpiączce przez 7 miesięcy. Jak często zdarzają się takie cuda?
Święta Wielkanocne spędzimy przy suto zastawionym stole. Tradycyjne świąteczne potrawy to bomby kaloryczne, które mogą zaowocować dodatkowymi kilogramami. Jak temu zapobiec? Trzeba jeść z umiarem lub ograniczyć kaloryczność świątecznych przysmaków, poprzez odpowiednie ich przygotowanie. Jak to robić? O to zapytaliśmy dietetyka Dorotę Osóbkę.
W drugim odcinku naszego cyklu sprawdziliśmy co słychać u naszych czworaczków, a w studiu wysłuchaliśmy rad dr Piotra Albrechta dotyczących pierwszych badań dla wcześniaków oraz tego na co powinni zwracać szczególną uwagę nowi rodzice?
Męski katar urasta na rangi poważnej infekcji, ból głowy – obezwładnia totalnie. Amerykańscy naukowcy postanowili wziąć w obronę płeć męską – wedle najnowszych doniesień ich postawa, samopoczucie podczas choroby jest całkowicie uzasadnione i prawdziwe – „Mężczyźni zdecydowanie gorzej niż kobiety przechodzą choroby”. Powód? Ich organizm jest nastawiony na tryb „żyj szybko, umieraj młodo”. O tym jak chorują mężczyźni rozmawialiśmy z Rafałem Bryndalem, Katarzyną Lengren i Olivierem Janiakiem.
Jedzenie typu „junk-food” uzależnia tak samo jak narkotyki – twierdzą amerykańscy naukowcy z „Nature Neuroscience”. Uczeni swoje wnioski oparli o badania przeprowadzone na szczurach. Czy to oznacza, że ludzie borykający się z nadwagą, którzy często odwiedzają bary szybkiej obsługi – nie są winni swojej tuszy?
Czy sesja zdjęciowa dla kobiecego magazynu może być dobrą formą terapii? Psychoterapię za pomocą fotografiki zapoczątkowała nowojorska fotograficzka Ellen Fisher Turk. Jej praca skoncentrowała się wówczas wokół ofiar przemocy, choroby nowotworowej, utraty dziecka. Kobiety obawiają się, że aparat fotograficzny uchwyci i uwieczni, wszystkie te cechy ich cielesności, które, na co dzień starają się ukryć. Pozowanie nago odkrywa kobietę, umożliwia zmierzyć jej się z samą sobą. Bardzo często zdjęcia ukazują tą część kobiecości, której fotografowane kobiety wcześniej w sobie nie dostrzegały.
Lekarze zauważyli, że kobiety z cukrzycą rodzą większe dzieci, niż zdrowe kobiety. Z kolei otyłe mamy rodzą mniejsze i chudsze dzieci. Ginekolog położnik – Witold Rogiewicz opowie nam o tym, jak się odżywiać w ciąży, by urodzić zdrowe dziecko. Trenerka Katarzyna Sempolska, która prowadzi zajęcia fizyczne dla kobiet w ciąży opowie nam o swoich doświadczeniach z przyszłymi mamami, które ćwiczą w szkołach rodzenia.
Badania amerykańskich naukowców pokazują, że nie ma związku pomiędzy jedzeniem warzyw i owoców a profilaktyką antyrakową. Jaki tryb życia prowadzić, by nie narażać się na ryzyko zachorowania na raka? O to pytamy doktora Jerzego Giermka. Jak układać swój jadłospis w profilaktyce antyrakowej? To pytanie zadajemy specjaliście od żywienia – Pani Małgorzacie Jarzynce.
Jakie produkty najbardziej uczulają? O to zapytaliśmy dr. Jarosława Komorowskiego, alergologa z Zakładu Alergologii i Immunologii Centralnego Szpitala Klinicznego. Odwiedziliśmy także mieszkanie państwa Ciszek, których córka Natalia jest uczulona na orzechy.
Ciąża donoszona, to poród po 37 tygodniu ciąży. Wszystkie dzieci, które urodziły się wcześniej są uznawane za wcześniaki. Dziś medycyna może sobie poradzić z dziećmi, które urodziły się nawet w 22 lub 23 tygodniu ciąży. - Dzieci, które rodzą o czasie są poddawane kontroli lekarskiej raz na trzy miesiące. W przypadku wcześniaków stan ich zdrowia kontroluje się co miesiąc - wyjaśnia Paweł Zawitkowski. Odwiedziliśmy także rodzinę Bajerów i ich czworaczki.
Wydawać by się mogło, że problem zaburzeń odżywiania dotyczy tylko kobiet. Okazuje się, że anoreksja czy bulimia dotyka równie często mężczyzn. Skąd bierze się u nich obsesja odchudzania się? Jak żyć z dzieckiem, które "boi się" jedzenia? Jak mu pomóc? W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to psychologa Magdalenę Wielgus, która na co dzień pracuje z osobami z zaburzeniami odżywiania.
W trzecim dniu naszego "TYGODNIA PRZECIW ALERGII" urządzamy mieszkanie. Razem z naszymi ekspertami: alergologiem dr. Jarosławem Komorowskim oraz architektem wnętrz Małgorzatą Tyczyńską podpowiadamy, jak dobrać meble, podłogi, farby, zasłony tak, by nie uczulały. Dowiemy się też, co w mieszkaniu może uczulać?
Masz już dość tradycyjnych zabiegów pielęgnacyjnych? Potrzebujesz odmiany i kontaktu z naturą? Mamy dla ciebie propozycję - o twoje dłonie, stopy, a nawet całe ciało zadbają malutkie rybki Garra Rufa! Potocznie mówi się o nich nawet "rybi doktorzy". Czy jest to zabieg w pełni bezpieczny i naprawdę skuteczny? Czy Polki są gotowe na tego typu doznania?
Młody oficer Gromu, odbywający służbę w Iraku, zasłużył na miano bohatera. Wyjął ładunek wybuchowy z rąk swojego niedoświadczonego kolegi tym samym ratując mu życie. Niestety ładunek wybuch, a żołnierz stracił obie dłonie. W nocy z 4 na 5 czerwca 2010 roku zespół chirurgów Szpitala Powiatowego w Trzebnicy dokonał pierwszego w Polsce jednoczesnego przeszczepu obu rąk.