Ludzie komunikują się ze sobą przede wszystkim za pomocą słów. Oprócz rozmów werbalnych czy pisemnych istnieje jeszcze mowa ciała, nazywana komunikacją niewerbalną. Taki sposób porozumiewania się obejmuje gesty, postawę ciała, ekspresje mimiczne, zapach, kontakt wzrokowy, dotyk, strefy dystansu fizycznego i wygląd.
Według orędowników tego rodzaju walki sambo jest nauką obrony, a nie atakowania. Ma także szereg zalet niezwiązanych bezpośrednio z dyscypliną sportową. Uczy samodyscypliny, postaw moralnych i wzmacnia wytrzymałość. Czym dokładnie jest sambo?
Siłą eksplozywną określamy umiejętność mięśni do uzyskiwania maksymalnej, dostępnej siły w jak najkrótszym czasie. Trenowanie siły eksplozywnej polecane jest dla wszystkich, gdyż ma doskonałe działanie ogólnorozwojowe i wzmacnia kondycję całego ciała.
Wielu z nas przeprowadzając trening w domu czy na siłowni, nie skupia się na barkach. Wolimy pracować nad brzuchem, udami, pośladkami i innymi partiami ciała. A przecież odpowiednio wyćwiczone barki zapewniają nam odpowiednie proporcje w budowie.
Kiedy za oknem szaro, buro i ponuro, a słońca nie widać zza chmur, to zwykle trudno jest wyjść spod ciepłej, miękkiej kołdry i wstać z łóżka. Czy istnieje sposób, by szybko dodać sobie energii i pozytywnie rozpocząć dzień?
Rak piersi to wciąż jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Pacjentkom, które się z nim mierzą pomaga Centrum Profilaktyki Nowotworów w Warszawie przy Narodowym Instytucie Onkologii. Placówka powstała z inicjatywy Fundacji TVN, która z okazji 20-lecia zorganizowała niezwykłą aukcję. Zebrane w ten sposób pieniądze wspomogą pracę Centrum.
Po długim i wyczerpującym dniu w pracy sięgamy po obfite jedzenie, by odzyskać siły i energię. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że objadanie się na noc jest złym nawykiem, który ma wpływ na nasz organizm. Jakie podjąć kroki, by bezpiecznie i efektywnie zmienić swoje przyzwyczajenia?
W wielu państwach europejskich restauracje, kawiarnie lub miejsca kultury dostępne są jedynie dla zaszczepionych przeciw COVID-19, ozdrowieńców lub osób, które okażą negatywny wynik testu. Jedna z warszawskich restauracji również zdecydowała się na taki krok. Jak zareagowali na to klienci? Kto jest za, a kto przeciw?
Obecnie nie ma obowiązku przyjmowania szczepionki na COVID-19. Jednak na przykładzie innych krajów również polski rząd planuje wprowadzić dodatkowe obostrzenia dla osób niezaszczepionych. Czy pracodawca będzie mógł zwolnić osobę niezaszczepioną? Odpowiadamy.
Taniec z dzieckiem to dyscyplina konkursowa, a także skuteczny sposób na uspokojenie lub uśpienie maluszka. Kamila Klimont, mama i instruktorka chustotańca powiedziała nam o jego wpływie na pociechę.
Fundacja K.I.D.S opublikowała raport pt. Wielkie Badanie Dziecięcych Szpitali 2021. W ciągu kilku miesięcy były zbierane opinie rodziców, pacjentów oraz personelu. Mieli oni możliwość wypełnienie ankiety online, w której oceniali doświadczenia szpitalne od przyjęcia, przez pobyt, aż to wypisania.
Déjà vu to zjawisko polegające na tym, że wydaje się nam, iż już coś kiedyś widzieliśmy i już coś się kiedyś wydarzyło. Przez wielu uznawane jest za zjawisko paranormalne. Niektórzy interpretują je jako oznakę drugiego życia lub telepatii. Jak się okazuje, specjaliści z różnych dziedzin mają odmienne opinie na temat déjà vu. Co to jest i skąd ono się bierze?
Jak odetkać zlew skutecznie i bez obaw o swoje bezpieczeństwo? To pytanie zadaje sobie wiele osób, przyzwyczajonych do stosowania chemicznych, często żrących środków, udrażniających rury. Przedstawiamy o wiele bezpieczniejsze metody, z których skorzystać możecie nie wychodząc z domu.
Ćwiczenia oddechowe skutecznie wpływają nie tylko na ciało, ale i umysł. Warto wykonywać je, kiedy walczymy z różnymi chorobami, a także mamy problemy natury psychosomatycznej. Jak łączyć je z medytacją i robić to w prawidłowy sposób? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli psycholog, Klaudia Pingot oraz instruktor oddychania, Martin Petrus.
Wybór deskorolki to wynik umiejętności, ale też stylu jazdy, w kierunku którego będziemy podążać. Pośród dostępnych modeli są te przeznaczone do jazdy miejskiej, jak i deskorolki freestyle, umożliwiające wykonywanie akrobacji. Różnią się od siebie wielkością, ilością kół i materiałem, z którego zostały wykonane. Jakie są rodzaje deskorolek i do jakiej jazdy służą poszczególne modele?
Depresja poporodowa jest chorobą znacznie powszechniejszą, niż mogłoby nam się wydawać. Jedne z najnowszych badań przeprowadzonych w USA (CDC) mówią, że jej objawów doświadcza 13% wszystkich matek. Brak diagnozy, lub mylenie choroby z tzw. "baby bluesem" w najgorszym przypadku doprowadzić może do tragedii.
Przyszedł czas, aby przyjrzeć się naszej skórze. To najlepszy moment w roku, by zbadać wszystkie znamiona i wykluczyć niebezpieczne choroby. Dlaczego profilaktyka jest ważna? O tym opowiedziała nam dr n. med. Elżbieta Wójtowicz z Centrum Leczenia Nowotworów Skóry i Czerniaka Szpitala Wojskowego w Krakowie.
Grzyby nie tylko wzbogacają smak potraw, ale także poprawiają samopoczucie. Zdaniem naukowców ich jedzenie może nawet zmniejszyć ryzyko rozwoju depresji. W jaki sposób? Które grzyby powinny znaleźć się w naszej diecie?
Brytyjski rząd co roku testuje próbki artykułów spożywczych, by sprawdzić, czy nie ma w nich pozostałości środków ochrony roślin. Jak się okazuje, wiele pestycydów znajduje się w winogronach i pomarańczach, suszonych owocach i ziołach. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Które warzywa i owoce są najbardziej zanieczyszczone? O tym opowiedziała nam prof. dr hab. Janina Gajc-Wolska z Katedry Roślin Warzywnych i Leczniczych SGGW.
Rolki to sprzęt sportowy przeznaczony do dużej eksploatacji. Wybierając rolki, powinniśmy wziąć pod uwagę ich jakość, która przełoży się na bezpieczeństwo, komfort jazdy, a także ich czas przydatności. Buty rolek powinny idealnie leżeć na naszej stopnie, aby zapewnić maksymalną stabilizację dla kostki. Co jeszcze jest ważne przy wyborze rolek? Jakie rolki kupić do jazdy miejskiej?
Mowa ciała potrafi niejednokrotnie zdradzić o nas samych więcej niż słowa, jednak zdarza się, że za wszelką cenę staramy się ukryć emocje. Co wówczas się z nimi dzieje? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Kaja Tomczyk, psycholożka i trenerka.
"Dawcami dla nich nie mogą być dorośli"
Profesor Begona Alvarez z Uniwersytetu Vigo w Hiszpanii zbadała, kiedy ludzie są najszczęśliwsi w przeciągu całego życia. Jej zdaniem najlepszy okres przypada na lata pomiędzy 30. a 34. rokiem życia. Jak ta teoria wygląda w praktyce, zapytaliśmy naszych gości: psycholożkę Joannę Chmurę, modelkę Karolinę Pisarek i aktora Tomasza Stockingera.
"Zwłaszcza najmłodsze chorują bardzo ciężko"
"Nie można go lekceważyć".
Smutek to jedna z podstawowych emocji, której towarzyszą także inne uczucia, takie jak żal, ból i lęk. Większość ludzi chce przed nimi uciec. Psychologowie oraz lekarze łączą smutek z napadami obniżonego samopoczucia oraz depresją.
Aby zrobić szpagat damski (francuski), czyli z jedną wyprostowaną nogą wyciągniętą do przodu, drugą do tyłu, tak by razem tworzyły jedną linię, trzeba się przygotowywać kilka tygodni. Trening zawsze zaczynamy od rozgrzewki, potem robimy ćwiczenia rozciągające do szpagatu damskiego. Ćwiczenia na szpagat robimy powoli i uważnie, aby uniknąć kontuzji.
Artur Kujawiński obiegł Polskę w 69 dni i 3,5 godziny. Teraz ultramaratończyk opowiedział o swoim pomyśle oraz przebytych kilometrach i przygodach w Dzień Dobry TVN. Co go skłoniło do takiej wyprawy?
Okazuje się, że przygotowania do sezonu narciarskiego można rozpocząć bez obecności śniegu. Pomaga w tym dyscyplina sportowa o nazwie inline alpine. Na czym polega? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN Anna Nowak, trenerka narciarstwa, ale także zawodniczka młodego sportu.