Z tego artykułu dowiesz się:
- kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Tenisa Stołowego,
- jaki sprzęt jest potrzebny do gry w tenisa stołowego,
- jakie są zasady i style gry oraz w jaki sposób powinno się trzymać rakietkę,
- kilka najważniejszych faktów o tym sporcie.
Światowy Dzień Tenisa Stołowego
6 kwietnia ustanowiony został Światowy Dzień Tenisa Stołowego. Obchodzony jest od 2015 roku. W tym samym czasie obchodzone są również Międzynarodowe Dni Sportu na Rzecz Rozwoju i Pokoju. Tenis stołowy powstał w latach 80. XIX wieku w Anglii. Gra szybko zdobyła popularność, początkowo wśród bogatych warstw społecznych. Z czasem w tenisa stołowego zaczęły grać tysiące osób, niezależnie od statusu materialnego. W 1926 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w tenisie stołowym, a w 1988 roku włączono go do igrzysk olimpijskich w Seulu. Mylnie bywa również nazywany ping-pongiem.
Sprzęt do tenisa stołowego
Najważniejszym sprzętem do gry w tenisa stołowego jest specjalny stół z siatką, rakietki i piłeczka. Wymiary stołu to 2,74 × 1,525 m (powierzchnia stołu), a wysokość wynosi dokładnie 0,76 m. Stół ma prostokątny kształt i jest pomalowany na czarno lub zielono (rzadziej na niebiesko). Na krawędziach stołu znajdują się białe pasy, które powinny mieć szerokość 20 mm. Na powierzchni stołu znajduje się też pasek szeroki na 3 mm, dzielący ją na dwie równe powierzchnie.
Sport to zdrowie
Wysokość siatki musi być równa 15,25 cm na środku stołu. Jak ustawić odpowiednie napięcie? Po obciążeniu 100-gramowym ciężarkiem na środku siatka powinna się opuścić o dokładnie 10 mm. Piłeczka jest zazwyczaj zrobiona z plastiku lub celuloidu, ma średnicę 40 mm i waży zaledwie 2,7 g. Kolor piłki powinien być pomarańczowy lub biały. Czasem można spotkać dwukolorowe egzemplarze – są one wykorzystywane podczas nauki czytania rotacji. Gdy upuści się ją z 30 cm, piłeczka powinna odbić się od stołu na wysokość co najmniej 23 cm.
Rakietka do tenisa stołowego składa się z deski i dwóch okładzin wykonanych z kauczuku, które nie mogą być mniejsze niż powierzchnia deski. W przypadku rakietki do ping-ponga okładzina wykonana jest z papieru ściernego. Deska musi być wykonana w minimum 85% z drewna. Nie ma określonych wymiarów rakietki do tenisa stołowego. Zawodnicy dobierają ją w zależności zarówno od doświadczenia, jak i swojego wzrostu. Okładziny można podzielić na defensywne i ofensywne. Defensywny rodzaj pozwala na większą kontrolę, ale ofensywny ma lepszą rotację i przyspieszenie.
Zasady gry w tenisa stołowego
Tenis stołowy jest dynamiczną grą, która wymaga od zawodników kondycji, zwinności, a także szybkich reakcji. Osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z tenisem stołowym, powinny wcześniej zadbać o dobrą kondycję.
W grze mogą uczestniczyć dwie (singel) lub cztery (debel, mikst) osoby. Tenis stołowy polega na odbiciu rakietką piłeczki, by ta przeleciała na pole przeciwnika. Piłkę należy odbijać w taki sposób, żeby drugi zawodnik miał jak najwięcej trudności przy jej odbiorze.
Gra rozpoczyna się serwisem, czyli podaniem jednego z graczy. Prawidłowe serwowanie polega na pionowym podrzuceniu piłeczki do gry na minimalną wysokość 16 cm, a następnie odbiciu jej w taki sposób, żeby przeleciała na pole przeciwnika.
Set wygrywa gracz, który uzyska 11 punktów. Każdy z zawodników serwuje dwukrotnie, a jeśli punktacja wynosi 10:10 – jednokrotnie do momentu, aż jeden z graczy uzyska 2-punktową przewagę. Wtedy następuje koniec seta. Zwycięzcą meczu zostaje ten, kto jako pierwszy wygra określoną wcześniej liczbę setów.
Punkty są przyznawane m.in. wtedy, gdy współzawodnik nie odbije prawidłowo podanej piłki, gdy piłeczka nie trafi w pole gracza odbierającego, gdy przeciwnik dotknie ręką powierzchnię gry, poruszy ją lub odbije piłeczkę dwukrotnie.
Sposoby trzymania rakietki
Istnieje kilka stylów trzymania rakietki w czasie rozgrywki. Jednym z nich jest tzw. shakehand, czyli styl klasyczny. Rakietkę trzyma się w sposób przypominający podanie ręki, z tą różnicą, że wszystkie palce oprócz wskazującego zamykają uchwyt. Palec wskazujący jest wyprostowany na stronie backhandowej. Shakehand jest stylem popularnym w Stanach Zjednoczonych i Europie. Drugim popularnym stylem jest tzw. penhold. Rakietkę trzyma się podobnie jak ołówek czy długopis. Ten sposób jest popularny głównie w krajach azjatyckich.
Style gry w tenisa stołowego
Można wyróżnić kilka stylów gry w tenisa stołowego. Styl wszechstronny z nastawieniem na atak polega na korzystaniu z szerokiej gamy zagrań, żeby w ten sposób zmylić przeciwnika. Styl atakujący to stosowanie przede wszystkim tzw. rotacyjnego top spina forhendowego. Zawodnicy wykorzystujący ten sposób grają bardzo ofensywnie.
Styl defensywny polega przede wszystkim na graniu okładzinami defensywnymi, co pozwala na skuteczny odbiór silnych, rotacyjnych zagrań przeciwnika. Niektórzy gracze stosują zmodyfikowany styl, nazywany nowoczesną defensywą. Polega on na wykorzystywaniu po jednej stronie rakietki okładziny defensywnej, a po drugiej ofensywnej.
Zobacz także:
- Jest niewidomy i gra w tenisa. "Czuję ogromną radość, kiedy mi się udaje wygrywać"
- Efekt Igi - czy Polacy zaczną masowo trenować tenisa? Z jakim kosztem wiąże się ten sport?
- Andrew Baggaley. Trzykrotny mistrz świata w ping pongu w Polsce
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Klaus Vedfelt/Getty Images