Szczepienia ochronne to jedno z największych osiągnięć w dziejach ludzkości. Współczesna pandemiczna rzeczywistość pokazuje, jak ważna jest to dziedzina. Poziom zdobytej dotąd wiedzy i dalszy rozwój są tak wysokie, że obecnie szybko znajdowane są sposoby na zwalczanie pandemii. W przeszłości jednak nie było tak łatwo i ludzie sięgali po najróżniejsze rozwiązania.
Bezsenność, określana także mianem insomnii, może dotykać osoby w każdym wieku. Długotrwałe dolegliwości związane z zaburzeniami snu niosą za sobą groźne następstwa, dlatego warto skonsultować je z lekarzem. Jeśli jednak problem pojawia się sporadycznie, możemy sobie z nim poradzić domowym sposobem. Przekonuje o tym jedna z użytkowniczek aplikacji TikTok.
Krem nawilżający do cery tłustej i trądzikowej to coś więcej niż nawodnienie skóry twarzy. Produkt ten powinien jednocześnie nawilżać, matowić i dostarczać składników odżywczych. Dodatkowo, osoby z cerą trądzikową powinny zaopatrywać się w kremy o właściwościach antybakteryjnych.
Seplenienie międzyzębowe najczęściej pojawia się u dzieci. Źródła problemu mogą być różne, a jednym z nich jest nieprawidłowe karmienie. Jak leczyć seplenienie międzyzębowe? Jak trenować?
Mydło naturalne z nanosrebrem to nowoczesny sposób mycia skóry. Bazujący na naturalnych składnikach produkt jest niezwykle skuteczny w walce z wieloma dolegliwościami skórnymi. Mydło naturalne z nanosrebrem sprawia, że skóra jest zadbana, wygląda pięknie i zdrowo.
Niemalże wszyscy ludzie funkcjonują w ramach społeczności – bardziej lub mniej rozwiniętej. Nawet osoby, które unikają kontaktów z innymi ludźmi, poddawane są społecznym rytuałom oraz zasadom przyjętym przez społeczność, w obrębie której żyją. To, co pozwala nam identyfikować się z grupą, to tożsamość społeczna, którą większość z nas kreuje.
Badania pokazują, że z cukrzycą zmagają się 3 miliony Polaków. Dodatkowo milion nie wie, że choruje. Jak wygląda codzienne życie z cukrzycą? Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Michałem Figurskim, dziennikarzem i prezesem fundacji "Najsłodsi" oraz Mateuszem Rudykiem, kolarzem torowym, który choruje na cukrzycę.
David Fajgenbaum jest amerykańskim lekarzem, który w pewnym momencie sam stał się pacjentem i prawie umarł na chorobę Castlemana. Kiedy okazało się, że na jego schorzenie nie ma żadnego skutecznego leku, postanowił sam wynaleźć terapię. Swoją historię opisał w książce "Pokonać chorobę". Z autorem w Dzień Dobry TVN porozmawiała Anna Senkara.
Aplikacja TikTok od miesięcy systematycznie zaskarbia sympatię milionów użytkowników na całym świecie. Oprócz zabawnych filmów, żartów i tańców, coraz więcej użytkowników szuka tam wiedzy. Jedna z kobiet postanowiła ostrzec rodziców. Prozaiczna rzecz może spowodować kalectwo dziecka.
Naukowcy z Uniwersytetu Exeter sprawdzili, kiedy najlepiej chodzić spać, aby nie chorować na serce. Ich obszerne badanie wskazało, że optymalna pora to ta między 22:00 a 23:00. - Jeśli nasze rezultaty zostaną potwierdzone w innych badaniach,
Każdego dnia przybywa osób zakażonych SARS-CoV-2. Choć obecnie w Polsce nie ma żadnych nowych obostrzeń, nie jest wykluczone, że się pojawią. Jednym z nich może być zmiana, która znacząco wpłynie na życie. Czy do galerii handlowych będą mogły wejść wyłącznie osoby zaszczepione? Taką propozycję właśnie przedstawił Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług.
Herbata z hibiskusa jest szczególnie zalecana osobom z nadciśnieniem tętniczym oraz z nadwagą i otyłością. Przyczynia się do regulowania poziomu cholesterolu oraz obniża poziom cukru we krwi. Herbatka z hibiskusa wspiera również leczenie infekcji górnych dróg oddechowych i problemów skórnych.
Zarówno dzieci, jak i dorośli, chętnie sięgają po kolorowe żelki, mięciutkie bułeczki czy intensywnie pachnące gotowe dania. Jednak pełnia smaku i aromatu w większości przypadków nie pochodzi z naturalnych składników, owoców czy warzyw, tylko jest sztucznym, chemicznym dodatkiem.
Kiedy spóźnia nam się okres, w głowie przeważnie zapala się czerwona lampka, która wysyła sygnał do mózgu - „coś jest nie tak”. Większość z nas zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że brak miesiączki może nie tylko informować o ciąży, lecz także być objawem różnego rodzaju chorób. Czy wiesz jednak, że o nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu daje nam znać też odcień krwi menstruacyjnej? Zapytaliśmy ginekologa, jaki odcień wydzieliny może nas martwić.
Istnieją różne programy terapii ruchowej dla dzieci z autyzmem. Ich celem jest usprawnienie funkcji poznawczych, psychoruchowych i motorycznych. Jedną z nich prowadzi Rafał Ślusarz. Dzieci przychodzą do niego na zajęcia z ogromną radością.
Większość kobiet nie wie, jak ważna po porodzie jest wizyta u fizjoterapeuty. Gosia Włodarczyk, specjalistka uroginekologiczna wyjaśnia, z jakimi dolegliwościami mierzą się kobiety po ciąży oraz opowiada, jak sobie z tymi problemami radzić.
Z objawami wypalenia zawodowego boryka się coraz więcej osób. Wynika to często z przepracowania - wyrabiania nadgodzin, zbyt małej ilości czasu na odpoczynek i regenerację pomiędzy kolejnymi zadaniami służbowymi. Od następnego roku będzie można skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, w przypadku zauważenia u siebie symptomów tej choroby.
Prof. Pawłowi Wiechno, onkolog kliniczny, wyjaśnia, jakie objawy powinny zaniepokoić i które schorzenia są najczęściej mylone z nowotworem gruczołu krokowego.
Rozstania prawie zawsze są bolesne, zwłaszcza jeżeli związek trwał kilka lat. Niestety niektóre związki są toksyczne, nie mają przed sobą przyszłości albo przynoszą partnerom więcej stresu niż radości. W takiej sytuacji należy zakończyć relację, jednak trzeba to zrobić na spokojnie i po poważnej analizie.
Sposób i częstotliwość wypróżnień bardzo dużo mówią o naszym zdrowiu. Ile wizyt w toalecie to jeszcze "norma"? Co powinno nas zaniepokoić? Kiedy konsultacja z lekarzem jest konieczna? Na ten temat rozmawialiśmy z Michałem Matyjaszczykiem, lekarzem rodzinnym.
Brak snu dotyka coraz większej liczby osób, wkracza do naszej codzienności i czasami zostaje na dłużej. Dr n. med. Michał Skalski, specjalista zaburzeń snu opowiada o konsekwencjach zmniejszania ilości snu. Ile czasu człowiek może nie spać?
Grzegorz Pytlowany i Tomasz Gorzkowski planują odbijać lotkę przez 27 godzin z krótkimi przerwami na jedzenie i potrzeby sanitarne. Nie będą spać i odpoczywać. Skąd ta nietypowa inicjatywa?
Z okazji Dnia Świętego Marcina w Poznaniu sprzedaje się rogale świętomarcińskie. Dlaczego są przygotowywane akurat tego dnia? Jak powstają te przysmaki? Ile mają kalorii? Dowiecie się tego z naszego materiału.
przeszczep
Himalaistka i podróżniczka Miłka Raulin w rocznicę odzyskania niepodległości przemierza Polskę od krańca do krańca. 950-kilometrową trasę rozpoczęła od szczytu Rysów, a 11 listopada zakończy podróż na Helu. Nastroje przed ostatnim etapem rajdu sprawdziła Agata Zjawińska.
Jak informuje GIS w trzech partiach przypraw ziela angielskiego wykryto obecność bakterii Salmonelli. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują proces wycofywania ziela. Które przyprawy zostały zanieczyszczone i powinno się je wyrzucić?
Przybieranie na wadze nie zawsze ma związek ze złą dietą czy brakiem aktywności fizycznej. Może się zdarzyć, że otyłość jest objawem schorzenia. Na własnej skórze przekonała się o tym Kamila Drezno, tancerka i choreograf tańca. W powrocie do zdrowia pomógł jej dr Jakub Bukowczan, endokrynolog i diabetolog.
Iga Świątek to utalentowana tenisistka, która pnie się coraz wyżej w sportowej karierze. Jak udaje się jej połączyć treningi z życiem prywatnym? Ile czasu ma tylko dla siebie? Dowiecie się tego z wywiadu, który - specjalnie dla Dzień Dobry TVN - przeprowadzili Olivier Halasa i Paulina Gielniewska.
Kompleks niższości towarzyszy bardzo wielu ludziom. Szczególnie często pojawia się u osób, którym nic nie brakuje – są mądre, towarzyskie, lubiane, robią kariery. Wewnątrz jednak są bardzo niepewne siebie i cały czas czują się gorsze od innych. Skąd to się bierze?