Legalizacja gaśnic – kiedy, gdzie i za ile?

Legalizacja gaśnicy
Legalizacja gaśnicy
Źródło: Coolpicture/Getty Images
Legalizacji gaśnic należy dokonywać co najmniej raz w roku. Trzeba to robić przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa, aby mieć pewność, że gaśnica zadziała w przypadku pożaru.

Ile kosztuje legalizacja gaśnicy? Kwoty wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, zależnie od jej pojemności i rodzaju. Można tego dokonać w punkcie legalizacji gaśnic lub firmie zajmującej się handlem i konserwacją sprzętu gaśniczego. 

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Czym jest legalizacja gaśnic?

Legalizacja gaśnicy to nic innego jak przegląd, sprawdzenie poprawności jej działania oraz dokonanie ewentualnych napraw w uprawnionym do tego punkcie. Całość potwierdzona jest umieszczeniem na gaśnicy oznaczenia przejścia przeglądu oraz jego daty, dzięki której wiadomo, kiedy należy dokonać kolejnej legalizacji.

W czasie legalizacji gaśnic sprawdza się m.in. ich ogólny stan, plomby, stan środka gaśniczego, a nawet czytelność umieszczonej na niej instrukcji użytkowania. Jeśli któryś z tych elementów nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, powinien zostać wymieniony na nowy. W przypadku braku legalizacji gaśnic oraz odpowiedniej ich konserwacji można utracić odszkodowanie za mienie spalone w pożarze.

Ile kosztuje legalizacja gaśnicy i gdzie ją legalizować?

Punkt legalizacji gaśnic można odwiedzić samemu. Wtedy koszt legalizacji (czyli przeglądu i ewentualnej konserwacji) wahać się będzie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za jedną gaśnicę. Legalizacji gaśnic można dokonać zwykle w firmach sprzedających i serwisujących sprzęt przeciwpożarowy. Wystarczy więc znaleźć taki punkt w najbliższej okolicy. Zebranie i zawiezienie wszystkich gaśnic z urzędu, szkoły czy innego dużego budynku może być kłopotliwe. Z tego powodu legalizacja gaśnic może zostać przeprowadzona przez wyspecjalizowaną firmę w budynku, na którego terenie znajdują się gaśnice. W przypadku konieczności naprawy lub konserwacji zostaną one tymczasowo zabrane z obiektu, a na ich miejscu umieszczone zostaną gaśnice zastępcze.

Urządzenia gaśnicze, w tym gaśnice, powinny być poddawane przeglądom nie rzadziej niż raz w roku , niezależnie od gwarancji producenta. Nawet jeśli gaśnica ma 5-letni okres gwarancji, to należy ją poddać badaniu technicznemu co roku. W przeciwnym wypadku grozi kara lub mandat za brak legalizacji gaśnicy .

Każda gaśnica, która przeszła przegląd wykonany przez uprawnioną do tego firmę, zostaje oznaczona specjalną naklejką potwierdzającą jej legalizację . Znajduje się na niej data przeglądu oraz termin, w którym należy wykonać kolejny. Firma przeprowadzająca kontrolę powinna wydać także stosowny dokument potwierdzający jej pozytywny wynik. 

Legalizacja gaśnic a ich konserwacja

Jeśli gaśnica jest w stanie umożliwiającym dopuszczenie jej do użytku, zostaje zalegalizowana, a jej właściciel otrzymuje stosowne potwierdzenie oraz oznaczenie gaśnicy. Takie okresowe kontrole należy wykonywać nie rzadziej niż raz w roku.

Niektórzy producenci gaśnic zalecają jednak przegląd gaśnic nawet 2 razy w roku , zwłaszcza w przypadkach, gdy gaśnica przechowywana jest w miejscu wilgotnym, o często zmieniającej się temperaturze otoczenia lub w innych niekorzystnych warunkach.

Legalizacji nie należy mylić z konserwacją gaśnicy. Legalizacja to weryfikacja stanu technicznego gaśnicy i stwierdzenie, czy będzie ona działać prawidłowo w przypadku pożaru. Gaśnica w stanie uniemożliwiającym sprawne działanie zostanie poddana konserwacji (naprawie).

W trakcie konserwacji (naprawy) wymieniana jest zawartość gaśnicy (piana, proszek lub inny środek gaśniczy), a zużyte elementy są zastępowane nowymi, autoryzowanymi przez producenta gaśnicy. Gaśnice proszkowe powinny być bezwzględnie konserwowane co najmniej raz na 5 lat, a śniegowe raz na 10 lat.

Legalizacja gaśnicy samochodowej

Gdzie zalegalizować gaśnicę samochodową? Można to zrobić w czasie okresowego badania technicznego auta. Przepisy mówią, że brak gaśnicy może skutkować negatywnym wynikiem przeglądu, ale nie mówią nic o jej stanie. Jest więc możliwa sytuacja, w której mimo braku aktualnej legalizacji gaśnicy, pojazd przechodzi badanie techniczne pozytywnie. W praktyce jednak nikt rozsądny nie będzie woził gaśnicy, której stan techniczny jest niejasny – w końcu chodzi o bezpieczeństwo i możliwość skutecznego ugaszenia ognia. Ze względu na niewielkie rozmiary koszt legalizacji gaśnicy samochodowej nie powinien przekroczyć kilkunastu złotych.

Legalizacja gaśnicy samochodowej powinna być przeprowadzana, podobnie jak inne, co najmniej raz w roku. Może się jednak zdarzyć, że producent rekomenduje częstsze sprawdzanie poprawności jej działania, np. raz na pół roku. Warto wtedy odwiedzić odpowiedni punkt i zalegalizować gaśnicę samochodową, aby nie stracić na nią gwarancji.

Czy nową gaśnicę trzeba legalizować? Warto pamiętać, że pierwszy przegląd gaśnicy odbywa się w miejscu jej wyprodukowania. Dlatego kupując gaśnicę, należy sprawdzić datę jej produkcji, ponieważ to właśnie od niej liczy się okres legalizacji, a nie od daty zakupu. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości