Czy zasada 5 sekund działa, kiedy jedzenie spadnie na podłogę? Lekarz odpowiada

Źródło: Dzień Dobry TVN
Adam Kay o „Twojej anatomii”
Adam Kay o „Twojej anatomii”
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Adam Kay to brytyjski pisarz, komik, a także lekarz. Jego debiutancka książka pt. "Będzie bolało" okazała się międzynarodowym bestsellerem, na podstawie którego nakręcono serial. Anna Senkara z Dzień Dobry TVN spotkała się z Adamem, by porozmawiać o jego nowym dziele. Odpowiedział na pytania, czy w żyłach człowieka płynie złoto i czy warto jeść jedzenie z podłogi.

Nowa książka Adam Kaya

Jak działa ciało człowieka i jakie skrywa tajemnice? W zabawny, czyli typowy dla siebie sposób, opowiedział o tym Adam Kay w swojej najnowszej książce "Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele". Autor popularnych powieści w formie dzienników - "Będzie bolało" i "Świąteczny dyżur" - tym razem wziął na warsztat zagadki organizmu i rozprawił się z nimi, obalając tym samym wiele mitów.

- Ta książka jest taka zabawna - powiedziała Anna Senkara. - Bardzo podoba mi się jej trailer :"Usiądź wygodnie, załóż gumowe rękawiczki i pozwól się zabrać doktorowi Adamowi Kayowi w podróż po twoich wnętrznościach". Po co mi jednak gumowe rękawiczki? - zapytała reporterka.

- Bo to bardzo prawdziwa wycieczka po ludzkim ciele i dzieje się tam sporo obrzydliwych rzeczy. Jest tam krew i są różne płyny ustrojowe. Ta książka powstała dla dzieci pomiędzy 7 a 12 rokiem życia, ale jest też przeznaczona dla rodziców, którzy zapewne nigdy do końca nie zrozumieli, o czym uczyli się w szkole - stwierdził Adam Kay.

Autor pisze w książce m.in. o tym, że skóra człowieka całkowicie wymienia się co kilka tygodni. - Tak, dokładnie tak jest. Ona cały czas z nas schodzi, w każdej sekundzie dnia, ciągle coś z ciebie odpada. Ale większość komórek w naszym ciele non stop się odnawia, wyjątkiem są np. komórki mózgu. Z nimi już zostajemy, ale to raczej niedobrze, bo to oznacza, że jeśli mózg zostanie uszkodzony, np. w wyniku udaru, to nie idzie mu najlepiej z wymianą komórek. A kiedy zatniesz się w palec, to w ciągu jednego dnia lub dwóch wszystko wróci do normy - wyjaśnił Kay.

Zagadki ludzkiego ciała

Kolejną ciekawostką, o której pisze Adam, jest to, że w krwi człowieka znajduje się złoto. Niestety, nie ma go tam zbyt wiele. - Jeśli zabierzesz całe złoto z mojego ciała, to będzie go tyle, co w główce od szpilki. Gdybyś chciała, żeby wystarczyło ci na pierścionek, to musiałabyś mieć cały stadion pełen ludzkiej krwi. Oczywiście, nikomu tego nie polecam, ale rzeczywiście, nasza krew zawiera trochę złota - przyznał lekarz.

Kiedy jedzenie spada nam na podłogę, zwykle mówi się, że jeśli leżało na ziemi mniej niż pięć sekund, to spokojnie można je zjeść. Czy ta zasada jest prawdziwa? - To nonsens. W jednej milisekundzie pokrywa się miliardami bakterii, więc to od ciebie zależy, czy to w porządku, czy okropne. Ale nie ma żadnej magii w tych pięciu sekundach. Jako lekarz nie zalecam jedzenia z podłogi - podkreślił Adam Kay.

O czym jeszcze opowiedział doktor Kay? Zobacz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

podziel się:

Pozostałe wiadomości