Dwa lata temu, 4 czerwca, odeszła wybitna siatkarka Agata Mróz-Olszewska. Walcząca z białaczką sportsmenka wielokrotnie publicznie mówiła o tym, że w Polsce liczba dawców szpiku kostnego jest znacznie mniejsza niż w innych krajach Europy. Redakcja PANI kolejny rok angażuje się w działania propagujące ideę oddawania szpiku. W ramach akcji Życzenie Agaty oddawało krew i rejestrowało się w banku szpiku wiele znanych osób.

  Ciąża donoszona, to poród po 37 tygodniu ciąży. Wszystkie dzieci, które urodziły się wcześniej są uznawane za wcześniaki. Dziś medycyna może sobie poradzić z dziećmi, które urodziły się nawet w 22 lub 23 tygodniu ciąży. - Dzieci, które rodzą o czasie są poddawane kontroli lekarskiej raz na trzy miesiące. W przypadku wcześniaków stan ich zdrowia kontroluje się co miesiąc - wyjaśnia Paweł Zawitkowski. Odwiedziliśmy także rodzinę Bajerów i ich czworaczki.

  Jakie produkty najbardziej uczulają? O to zapytaliśmy dr. Jarosława Komorowskiego, alergologa z Zakładu Alergologii i Immunologii Centralnego Szpitala Klinicznego. Odwiedziliśmy także mieszkanie państwa Ciszek, których córka Natalia jest uczulona na orzechy.

  Badania amerykańskich naukowców pokazują, że nie ma związku pomiędzy jedzeniem warzyw i owoców a profilaktyką antyrakową. Jaki tryb życia prowadzić, by nie narażać się na ryzyko zachorowania na raka? O to pytamy doktora Jerzego Giermka. Jak układać swój jadłospis w profilaktyce antyrakowej? To pytanie zadajemy specjaliście od żywienia – Pani Małgorzacie Jarzynce.

  Czym jest nadwrażliwość zębów i jak z nią walczyć? O tym jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej porozmawiamy z Lidią Majewską – stomatologiem.

  Lekarze zauważyli, że kobiety z cukrzycą rodzą większe dzieci, niż zdrowe kobiety. Z kolei otyłe mamy rodzą mniejsze i chudsze dzieci. Ginekolog położnik – Witold Rogiewicz opowie nam o tym, jak się odżywiać w ciąży, by urodzić zdrowe dziecko. Trenerka Katarzyna Sempolska, która prowadzi zajęcia fizyczne dla kobiet w ciąży opowie nam o swoich doświadczeniach z przyszłymi mamami, które ćwiczą w szkołach rodzenia.

  Czy sesja zdjęciowa dla kobiecego magazynu może być dobrą formą terapii? Psychoterapię za pomocą fotografiki zapoczątkowała nowojorska fotograficzka Ellen Fisher Turk. Jej praca skoncentrowała się wówczas wokół ofiar przemocy, choroby nowotworowej, utraty dziecka. Kobiety obawiają się, że aparat fotograficzny uchwyci i uwieczni, wszystkie te cechy ich cielesności, które, na co dzień starają się ukryć. Pozowanie nago odkrywa kobietę, umożliwia zmierzyć jej się z samą sobą. Bardzo często zdjęcia ukazują tą część kobiecości, której fotografowane kobiety wcześniej w sobie nie dostrzegały.

  Jedzenie typu „junk-food” uzależnia tak samo jak narkotyki – twierdzą amerykańscy naukowcy z „Nature Neuroscience”. Uczeni swoje wnioski oparli o badania przeprowadzone na szczurach. Czy to oznacza, że ludzie borykający się z nadwagą, którzy często odwiedzają bary szybkiej obsługi – nie są winni swojej tuszy?

  Męski katar urasta na rangi poważnej infekcji, ból głowy – obezwładnia totalnie. Amerykańscy naukowcy postanowili wziąć w obronę płeć męską – wedle najnowszych doniesień ich postawa, samopoczucie podczas choroby jest całkowicie uzasadnione i prawdziwe – „Mężczyźni zdecydowanie gorzej niż kobiety przechodzą choroby”. Powód? Ich organizm jest nastawiony na tryb „żyj szybko, umieraj młodo”. O tym jak chorują mężczyźni rozmawialiśmy z Rafałem Bryndalem, Katarzyną Lengren i Olivierem Janiakiem.

  W drugim odcinku naszego cyklu sprawdziliśmy co słychać u naszych czworaczków, a w studiu wysłuchaliśmy rad dr Piotra Albrechta dotyczących pierwszych badań dla wcześniaków oraz tego na co powinni zwracać szczególną uwagę nowi rodzice?

  Święta Wielkanocne spędzimy przy suto zastawionym stole. Tradycyjne świąteczne potrawy to bomby kaloryczne, które mogą zaowocować dodatkowymi kilogramami. Jak temu zapobiec? Trzeba jeść z umiarem lub ograniczyć kaloryczność świątecznych przysmaków, poprzez odpowiednie ich przygotowanie. Jak to robić? O to zapytaliśmy dietetyka Dorotę Osóbkę.

  W ich przebudzenie wierzyli jedynie najbliżsi. Miesiącami czuwali przy ich łóżkach, mówili do nich, puszczali ulubioną muzykę, czekali... choć lekarze praktycznie nie dawali szans. A czekać warto było. Chęć życia, miłość i wiara sprawiły, że dziś żyją po raz drugi. Janusz Danielewicz zapadł w śpiączkę na 13 miesięcy. Radek Klejbor był w śpiączce przez 7 miesięcy. Jak często zdarzają się takie cuda?

  Gościem "Zielonych drzwi" i Anny Maruszczeko był Jacek Gugulski, prezes Stowarzyszenia Chorych na Przewlekłą Białaczkę Szpikową oraz Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych.

  Często z niewiadomych przyczyn bolą nas plecy. Tygodniami boli głowa lub łapiemy infekcję za infekcją. To cena, jaką płacimy za życie w nieustannym stresie. Jakie są jego najczęstsze i najgroźniejsze objawy? Jak je leczyć? O tym porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z lekarzem i badacz systemu immunologicznego, dr. Pawłem Grzesiowkim.

  Picie napojów gazowanych oprócz tego, że sprzyja otyłości, wywołuje też próchnicę. Napoje gazowane pełne są też sztucznych barwników i konserwantów. W ciągu godziny po wypiciu pozornie niewinnej coli przez nasz organizm przetacza się istne chemiczne tornado. W Polsce około 65 proc. dziewcząt i 74 proc. chłopców pije codziennie napoje gazowane.

  Kobiety zażywające pigułki antykoncepcyjne są mniej narażone na zgon z powodu raka lub choroby serca niż panie, które ich nie zażywają - wynika z badań brytyjskich, które publikuje "British Medical Journal". O korzyściach wynikających ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych porozmawialiśmy z ginekologiem Grzegorzem Południewskim i tancerką Anną Bosak, która przez kilka lat brała tabletki.

  Ostatnio wzrosła liczba zachorowań na grypę żołądkową. Zarażenie następuje podczas kontaktu z osobą chorą. Żeby się ustrzec przed grypą żołądkową, wystarczy dbać o higienę rąk - radzi Paweł Grzesiowski z Zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych.

  Wydaje się, że o szkodliwym wpływie alkoholu, nikotyny i narkotyków na ciężarną i jej dziecko wiedzą wszyscy. Jednak zdarzają się lekarze, którzy twierdzą, że można raczyć się czerwonym winem, będąc w stanie błogosławionym. Jakie są skutki picia alkoholu, palenia papierosów czy zażywania narkotyków w ciąży? O tym porozmawialiśmy z prof. Romualdem Dębskim, ginekologiem i położnikiem.

  Endometrioza to choroba, która dotyka ok. 15 proc. kobiet. Jest ona na tyle złożoną chorobą, że nie zawsze daje objawy w postaci bolesnej miesiączki. W odpowiedzi na problemy związane z diagnozowaniem i leczeniem tej choroby zorganizowany został Światowy Tydzień Świadomości Endometriozy. Dziś o chorobie i jej przebiegu porozmawialiśmy z Barbarą Kossakowską, współtwórcą niezależnego portalu informacyjnego o endometriozie oraz z ginekologiem Joanną Pabich-Worożbit.

  Coraz więcej gimnazjalistów ma poważne problemy z otyłością i nadwagą. Grozi to co piątemu dziecku. Takie wnioski wyciągają autorzy pierwszego w Polsce badania nad otyłością wśród najmłodszych, przeprowadzonego przez lekarzy z Centrum Zdrowia Dziecka. Czy winą za nadwagę u dzieci należy obarczać rodziców? Gośćmi DDTVN byli: pediatra dr Wojciech Feleszko, dziennikarka Katarzyna Dowbor i restauratorka Agnieszka Kręglicka.

  Maks Cudny choruje na zespół wrodzonych wad rozwojowych centralnego układu nerwowego. Lekarze dawali mu tylko dwa dni życia. W lipcu skończy sześć lat. Mama Maksa nie wierzy w diagnozy lekarzy. Czym jest zespół wrodzonych wad rozwojowych centralnego układu nerwowego i, co oznacza on dla dziecka i jego rodziców?

  Fundacja Pro-Test z pomocą dietetyków wzięła pod lupę najpopularniejsze diety. Najlepszymi dietami okazały się te, które uwzględniają płeć, wiek i aktywność fizyczną stosującego dietę. Najgorsze są głodówki i diety oczyszczające. Gościem Dzień Dobry TVN był Piotrek Koluch z Fundacja Pro-Test oraz Barbara Dąbrowska- Górska, dietetyk z Dietosfery.

  W związku z Dniem Matki, który przypada na 26 maja, postanowiliśmy poruszyć z doktorem Piotrem Gryglasem tematy dotyczące kobiet w ciąży i młodych mam. omówiliśmy w programie Dzień Dobry TVN problem cukrzycy u kobiet w ciąży oraz kwestię odstawienia maleństwa od piersi.

  Japonia dzieli z San Marino pierwsze miejsce na świecie pod względem średniej długości życia swoich obywateli, a Japonki żyją dłużej niż inne kobiety na naszej planecie - wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia przedstawionych 12 maja. Jaki jest ich sekret?

  Według badań przeprowadzonych przez firmę Slendex, producenta suplementów wspomagających odchudzanie, waga kobiety jest w pewnym stopniu kształtowana przez wpływ mężczyzny. Zmienia się w zależności od jej zaangażowania uczuciowego w związek i statusu jej rodziny.

  "Mamo, nie chcę mieć próchnicy" - pod takim hasłem gdańscy studenci stomatologii prowadzą akcję, której celem jest edukacja kobiet w ciąży. Chcą je nauczyć dbania o zęby zarówno swoje jak i dziecka. Próchnica w ciąży może być niebezpieczna. Dlaczego? O tym Marcin Derwich, student III roku stomatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Dorota Wellman, Danuta Stenka, Krystyna Czubówna, Monika Olejnik, Natalia Przybysz, Jaga Hupało, Kamila Baar i wiele innych znanych Polek zdecydowało się pozować nago lub w bieliźnie, by pokazać kobietom, jak ważne jest pokonanie bariery wstydu i akceptacja samej siebie. Album "Pier(w)si w Polsce" ma zwrócić uwagę na problem raka piersi w inny niż ogólnie przyjęty sposób. Zysk ze sprzedaży zostanie przekazany na wspieranie profilaktyki antynowotworowej.

  Niestety, otyłość wśród dzieci, jest coraz poważniejszym problemem. Nie wystarczy już nagłośnienie tego problemu w mediach, konieczna jest skuteczna walka z nadwagą. Miarka przebrała się w Bydgoszczy i okolicach, gdzie u co piątego dziecka stwierdzono nadwagę lub otyłość.