Zdrowie

  Wkrótce może dojść do parafowania przez Unią Europejską i Kanadę umowy handlowo-gospodarczej CETA. Mówi się, że jej podpisanie może doprowadzić do zalania rynku UE żywnością genetycznie modyfikowaną, która jest dopuszczona w Kanadzie. Czy powinniśmy się tego obawiać? Jakie produkty GMO są już dostępne w Polsce? Czy są zagrożeniem dla naszego zdrowia? O tym w Dzień Dobry TVN doradca Ministra Środowiska prof. Tadeusz Żarski oraz dr Sławomir Sowa z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.

  Wiele osób marzących o skorygowaniu jakiegoś mankamentu w urodzie ma w czym wybierać, ponieważ kliniki zajmujące się medycyną estetyczną kuszą promocjami. Niestety atrakcyjne ceny nie zawsze idą w parze z jakością usług. Co powinni zrobić pacjenci skrzywdzeni przez lekarza? O błędach chirurgów plastycznych rozmawialiśmy z dr. Waldemarem Jankowiakiem i adwokat Elizą Kuną.

  Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. W Dzień Dobry TVN gościliśmy organizatora kampanii "BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” Jakuba Popławskiego oraz jej uczestników: Jana Górczaka i Dawida Słabęckiego, którzy postanowili motywować panie do wykonywania regularnych badań i walki o zdrowie oraz dostarczyć mężczyznom informacji na temat wspierania kobiet w trakcie choroby nowotworowej na każdym jej etapie. Co zrobili w ramach tej akcji?

  Z przedwczesnym wypadaniem włosów zmaga się ok. 60 proc. mężczyzn w Polsce. Ale jest dla nich ratunek. Innowacyjną metodę przeszczepu włosów z wykorzystaniem robota sprowadził ze Stanów Zjednoczonych do Polski chirurg plastyk dr Grzegorz Turowski. O jej skuteczności powiedział w Dzień Dobry TVN.

  "Myślano o dyskwalifikacji z dalszego leczenia, mieliśmy przygotować się na śmierć dziecka...". By pomóc lekarzom, Wojciech Wojtkowski postanowił stworzyć trójwymiarowy model serca synka, który pozwoli chirurgom, lepiej przygotować się do operacji ratującej życie dziecka. W walce o życie Maciusia wsparł go dr inż. Henryk Olszewski. Obu panów gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN. Zobaczcie jak udało im się stworzyć tak skomplikowany model 3D.

  Jak wynika z badań brytyjskich naukowców, żeby zachować dobrą formę należy codziennie zrobić 10 tysięcy kroków. Sprawdziliśmy ile kroków dziennie robią: Michał Baryza, Tamara Gonzales Perea i Jan Pirowski. W studiu Dzień Dobry TVN o tym, jak dostosować aktywność fizyczną do naszego zdrowia i stylu życia, rozmawialiśmy z dr. hab. n. med. Maciejem Karczem. Czy bieganie w centrum miasta, ma więcej zalet czy minusów, związanych z zanieczyszczeniem powietrza?

  Jak dowiedział się Filip Chajzer, ponad 80% Polaków uważa się za meteopatów! Czujecie "w kościach" nadchodzące zmiany pogody? Czy to możliwe? O tym, czy czynniki meteorologiczne bezpośrednio wpływają na nasz organizm, rozmawialiśmy z dr. Tymoteuszem Sawińskim i Jarosławem Kretem.

  Od poniedziałku trwa zgrupowanie polskich piłkarzy nożnych, którzy szykują się do kolejnych meczów eliminacyjnych do Mistrzostw Świata. Pierwszy odbędzie się w najbliższą sobotę, a drugi - we wtorek. Z Kamilem Grosickim spotkała się z Agnieszka Rylik, aby zapytać o formę i nastroje kadrowiczów. Czy czują presję po remisie z Kazachstanem?

  W Polsce antykoncepcja jest tematem politycznym. Tabletka „dzień po” nadal budzi sporo kontrowersji. Dlaczego? Co Polki wiedzą o antykoncepcji? Jakie jest działanie pigułki? Czy faktycznie ma ona działanie wczesnoporonne? Gościem Dzień Dobry TVN był ginekolog i położnik Romuald Dębski.

  Światowej sławy lekarz prof. Farid Saad odwiedził Polskę. Prowadzi on badania nad zastosowaniem testosteronu w leczeniu mężczyzn. Jak testosteron może pomóc w leczeniu chorób serca, układu krążenia lub cukrzycy? Z lekarzem spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Podczas tegorocznych Igrzysk Paraolimpijskich w Rio polscy sportowcy zdobyli 39 medali, w tym 9 złotych. Wśród tych, którzy stanęli na najwyższym podium były kolarki: Aleksandra Tecław i Iwona Podkościelna. O swoim pierwszym spotkaniu, współpracy i planach opowiedziały prowadzącej "Zielone Drzwi" Annie Maruszeczko.

  W kolejnym odcinku cyklu "(Ro)zważmy to..." Katarzyna Bosacka wzięła pod lupę kostkę rosołową. Te sklepowe mają w sobie dużo soli oraz najtańszy utwardzony tłuszcz roślinny. Czy w takim razie kupna kostka rosołowa jest niebezpieczna dla naszego zdrowia? Czy kostkę rosołową można zrobić samemu w domu?

  Tegoroczne Letnie Grand Prix w skokach narciarskich wygrał Polak Maciej Kot. Do Bukowiny Tatrzańskiej pojechała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska, aby zapytać skoczka, jak świętował zwycięstwo i kto jest dla niego największym wsparciem. Miała też okazję spotkać się z dziewczyną Maćka - Agnieszką Lewkowicz.

  Niestety liczba otyłych nastolatków, w tym dotkniętych otyłością olbrzymią, stale rośnie - także w Polsce. W część przypadków konieczna jest nawet operacja bariatryczna. O zabiegach zmniejszenia żołądka u dzieci rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: chirurgiem i urologiem dziecięcym dr. hab. n. med. Tomaszem Koszutskim oraz lekarzem rezydentem dr Dominiką Smyczek. Przy jakiej wadze dziecka należy sięgać po to rozwiązanie? Co sprawia, że polskie 11-latki są najgrubsze w Europie? Jakie choroby towarzyszą otyłości? Czy z tego typu operacją łączy się jakieś ryzyko powikłań?

  Trwa tydzień urologii. Dlatego do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy urologa prof. Piotra Chłostę. Polacy często wstydzą się wizyty u urologa. Dlaczego? Czym dokładnie zajmuje się urolog? Kiedy kobieta powinna udać się do ginekologa, a kiedy do urologa?

  W Stanach Zjednoczonych zakazano produkcji i sprzedaży mydeł antybakteryjnych. Natomiast w Polsce mydła antybakteryjne są wciąż bardzo popularne. Czy są skuteczniejsze od mydła tradycyjnego? I czym tak naprawdę różni się mydło antybakteryjne od mydła zwykłego? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to lekarza Łukasza Durajskiego.

  Sezon na morele dobiega końca. Jesienią możemy jeść morelowe przetwory oraz w postaci moreli suszonych. Morele zawierają przeciwutleniacze, regulują ciśnienie, pracę układu trawiennego. Jak je suszyć i jak przechowywać? Czy susząc morele owoce tracą swoje wartości odżywcze? W cyklu "(Ro)zważmy to..." sprawdziła to Katarzyna Bosacka.

  Coraz więcej polskich nastolatek zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Bywa, że objawy są przez długi czas ukryte. Chorzy izolują się od bliskich. Zmienia się ich osobowość. Jak rozpoznać pierwsze objawy bulimii czy anoreksji? Rodzicom w takich chwilach często towarzyszy bezsilność. Jak pomóc? Gośćmi Dzień Dobry TVN były: dr hab. n. med. Katarzyna Kucharska i prof. Janet Treasure.

  Adam Kozakiewicz i Agnieszka Bariatien opowiedzieli nam o swojej niezwykłej inicjatywie. Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na spotkanie z ich podopiecznymi - nurkami niepełnosprawnymi intelektualnie! To prawdopodobnie pierwsza taka grupa na świecie.

  Wydawać by się mogło, że trądzik to problem nastolatków. Okazuje się jednak, że granica wieku przesunęła się i spore problemy z cerą miewają już dzieci w wieku 7-9 lat. Jak leczyć taki trądzik? Zapytaliśmy o tym gościa Dzień Dobry TVN dermatologa dra Łukasza Preibisza.

  W wirtualnej przestrzeni jest miejsce na wszystko. I tak powstał portal Pogromcy Mitów Medycznych. Serwis ma na celu upowszechnienie rzetelnej wiedzy na temat zdrowia, chorób i sposobów ich leczenia. Twórcy platformy medycznej chcą, by internauci zrezygnowali z porad dr. Googlea. Czy im się to uda? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: specjalista chorób zakaźnych dr Ernest Kuchar oraz dr Łukasz Preibisz, dermatolog.

  Naszym gościem był dr n. med. Jerzy Jarosz anestezjolog i specjalista leczenia bólu, który prowadzi punkt konsultacyjny informujący o leczeniu marihuaną. W jakich schorzeniach jest ona pomocna? Dlaczego w Polsce jest to tak trudny temat? Czy walka o legalizację medycznej marihuany ... jest propagowaniem narkomanii?

  Adriana Pałka, Beata Sadowska, Robert Korzeniowski, Anna Dec i Przemysław Cypryański zachęcali naszych widzów do włączenia się w akcję "T- Mobile. Pomoc mierzona kilometrami". Nasza reporterka, Katarzyna Olubińska, spotkała się też z paraolimpijczykiem Rafałem Wilkiem. Zobaczcie jak dołączyć się do akcji!

  Reprezentanci Polski wywalczyli na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro 39 medali: dziewięć złotych, osiemnaście srebrnych i dwanaście brązowych. Tym samym pobili rekord z Londynu. O swoich przeżyciach opowiedzieli, w studiu Dzień Dobry TVN, nasi medaliści: Natalia Partyka (dwa złote medale), Alicja Fiodorow (dwa srebrne medale) i Adrian Castro (brązowy medal). Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

  Wczoraj do kraju wróciła nasza paraolimpijska reprezentacja z Rio. Sportowcy przywieźli aż 39 medali. Mamy 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych krążków. Są więc powody do dumy :) Paraolimpijczyków przywitaliśmy na warszawskim lotnisku Chopina. Czy są zadowoleni z osiągniętych wyników? Jakie mają plany na najbliższą przyszłość? Czy myślą już o starcie w Tokio? Ze sportowcami rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Dzieci kochają słodycze. Na nic zdają się tłumaczenia rodziców, że od słodyczy psują się np. zęby. Dlaczego dzieci tak lgną do słodkiego smaku? Czy całkowity zakaz jedzenia słodkości na pewno jest dobry? Gościem Dzień Dobry TVN była dietetyczka Justyna Mizera, która podpowiada, jak oduczyć dzieci jedzenia słodyczy.

  Z danych statystycznych wynika, że w Unii Europejskiej Polska ma najmniej lekarzy w przeliczeniu na pacjenta - na tysiąc mieszkańców średnio przypada ich zaledwie dwóch. Wyniki te mogą się pogorszyć, ponieważ coraz więcej lekarzy opuszcza nasz kraj. O sytuacji lekarzy w Polsce rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej dr. n. med. Maciejem Hamankiewiczem i przewodniczącym Porozumienia Rezydentów Damianem Pateckim. Dowiedzieliśmy się, ile zarabia lekarz pracujący w Polsce. Czego domagają się od rządzących?

  W powietrzu człowiek gorzej odczuwa smaki. Zmiana ciśnienia ma wpływ na nasze zmysły. Co powinniśmy jeść w samolocie? Co zrobić, by lepiej nam ono smakowało? Swoimi radami w studiu Dzień Dobry TVN podzielił się z nami Mikołaj Rey.

  Niektórzy rodzice dowiadują się o nieuleczalnej chorobie dziecka jeszcze w trakcie ciąży. Część rodziców decyduje się urodzić, by ze swoim maleństwem spędzić chociaż kilka minut. To właśnie z myślą o nich powstają hospicja perinatalne. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła położną Joanną Krzeszowiak i pediatrę dra Krzysztofa Szmyda, by powiedzieli, jak działa tego typu hospicjum.

  Pestycydy to środki ochrony roślin przed owadami i chorobami. Są toksyczne dla człowieka. Na jakich owocach i warzywach znajduje się najwięcej pestycydów? Jak myć produkty, by się ich pozbyć? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Agnieszka Mielczarek, dietetyczka i coach żywieniowy, Katarzyna Jagiełło z Greenpeace i prof. Jan Ludwicki z Narodowego Instytutu Zdrowie Publicznego.