Zdrowie

  Muzycy i osoby z show-biznesu są trzykrotnie bardziej od innych narażeni na depresję oraz napady gniewu. Tak wynika z badań Help Musicians UK i naukowców z University of Westminster. Dlaczego tak się dzieje? O komentarz poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: psycholog Marię Rotkiel, wokalistkę Urszulę Kasprzak i dziennikarkę show-biznesową Barbarę Pasek.

  Bartłomiej Mróz urodził się bez prawego przedramienia. Jak twierdzi 23-latek, proteza niekoniecznie jest mu w życiu potrzebna i często o niej zapomina wychodząc z treningu. Bartłomiej gra w parabadmintona i zdobył już około 60 medali w tej dziedzinie. Czy jego treningi różnią się czymś od treningów sportowców z obiema rękami? W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko gościła niezwykłego sportowca i jego trenera, Tomasza Zioło.

  W ciągu ostatnich lat zachorowalność na raka ślinianki wzrosła o 4 proc. Co go powoduje? Na co zwrócić uwagę przy codziennych czynnościach higienicznych? Co powinno nas zaniepokoić? Jak wygląda diagnoza i leczenie raka ślinianki? Na te wszystkie pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział dr nauk medycznych Norbert Górski, specjalista chirurgii głowy i szyi, chirurgii plastycznej twarzy i otolaryngolog.

  Przymierzalnia w sklepie to miejsce, gdzie codziennie pojawia się od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Każda z nich zostawia tam przyniesione na skórze bakterie i wirusy. To samo tyczy się przymierzanych przez nas ubrań. Jak niczym się nie zarazić kupując ubrania, buty i kosmetyki? O tym w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.

  Aronia świetnie radzi sobie z chorobami cywilizacyjnymi. Jakimi? Dlaczego powinni ją spożywać kierowcy, dzieci, seniorzy i osoby długo pracujące przy komputerze? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.

  Gorąca woda z imbirem, sok z cytryny, czy zielona herbata? Czym zastąpić poranną kawę, od wypicia której większość z nas zaczyna dzień? W Dzień Dobry TVN dziennikarka i autorka bloga o zdrowym życiu Agata Puk zaproponowała nam alternatywne napoje. Dalibyście radę całkowicie porzucić kawę?

  Przez trzynaście lat walczyła z anoreksją. W najgorszym momencie choroby ważyła zaledwie 23 kilogramy. Nie było już nadziei, bo jej organizm był wyniszczony przez anoreksję, a jednak udało się jej pokonać chorobę. Teraz ma partnera i została matką. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Andżelikę Gosienecką wraz z trzymiesięcznym synem Robertem i życiowym partnerem Łukaszem. Jakie Andżelika ma rady dla osób cierpiących na anoreksję?

  Sama obecność multimedalisty na treningach motywuje młodych skoczków do wytężonego wysiłku. Dlaczego Adam Małysz postanowił wrócić do skoków? Czy tęsknił za nartami i śniegiem? Dzień Dobry TVN opowiedział o swojej nowej pracy.

  W zgorzeleckim liceum 16-latek zaatakował kolegę nożem. Do incydentu doszło w czasie lekcji. Skąd w młodych ludziach takie pokłady agresji? O wychowaniu w kulturze gniewu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z psycholog dr Aleksandrą Piotrowską i Mariuszem Sokołowskim z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie UW.

  Fakt, że niektórzy z nas wyglądają młodziej niż w rzeczywistości mają lat, od dawna interesuje genetyków. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dziennikarkę i modelkę Ewę Pacułę, dermatologa dra Marcina Ambroziaka oraz właścicielkę agencji PR i modelkę Bognę Sworowską, by zapytać, co ich zdaniem wpływa na młody wygląd. Dlaczego męska skóra starzeje się wolniej? Jakie części ciała zdradzają nasz wiek?

  Jednym z ulubionych mikołajkowych prezentów dziecka uwielbiającego słodkości jest czekoladowy Mikołaj. Ale czy te dostępne w sklepach mają w sobie prawdziwą czekoladę? Jakie składniki można w nich znaleźć? Jakie właściwości prozdrowotne ma kakao? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "(Ro)zważmy to..." Katarzyna Bosacka. W studiu polała się również czekoladowa krew, ponieważ Anna Kalczyńska odgryzła Mikołajowi... No właśnie... co? :)

  Przed sylwestrową nocą i balem warto pomyśleć o zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów. Jak szybko schudnąć, nie narażając na szwank swojego zdrowia? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedziały: dietetyczka Anna Jelonek i Joanna Brzezińska, która prowadzi portal z treningami on-line.

  Osoby po wypadkach często muszą od nowa uczyć się najbardziej podstawowych czynności. Jak nauczyć się kroić chleb mając niedowład ręki? Czy można zrobić pranie będąc w 70 proc. sparaliżowanym? Akademia Życia to miejsce, gdzie niepełnosprawni przygotowują się do samodzielnego życia. W mieszkaniach treningowych rozwijają praktyczne umiejętności niezbędne do wykonywania najbardziej podstawowych zadań. Anna Maruszeczko, prowadząca "Zielone Drzwi", zaprosiła do studia Dzień Dobry TVN terapeutę Adama Nyka i absolwenta Akademii Marcina Olszewskiego.

  Każdy mieszkaniec Krakowa, oddychając miejscowym powietrzem, zatruwa swój organizm tak jakby wypalał 2,5 tys. papierosów rocznie. Dlatego krakowianie powiedzieli dość i sami wzięli się za rozwiązanie tego problemu. W jaki sposób? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Joanna Mędraś to prawdziwa twardzielka - nie dość, że biegła w 20-stopniowym mrozie w Antarctic Ice Marathon, to jeszcze dotarła na metę pierwsza. Jechała tam z myślą o wygranej, czy o tym, że chce po prostu ten dystans przebiec? Jak się przygotowywała do tak ekstremalnego biegu? Czym różni się ten maraton od tych, organizowanych w miastach? Z biegaczką spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.

  Lęk fobiczny potrafi utrudniać nam życie. Jak zatem go pokonać? Czy potrzebna jest do tego pomoc psychoterapeuty? Skąd się bierze? O tym gość Dzień Dobry TVN psycholog i specjalista interwencji kryzysowych Tomasz Kozłowski.

  Jako junior osiągnął wszystko! Zdobył mistrzostwo Polski, Europy i świata. Już za rok podejmie rywalizację w kategorii seniorskiej. Naszymi gośćmi byli: wybitny, młody bilardzista Daniel Macioł oraz jego ojciec i trener Arkadiusz Macioł. Jak zaczęła się ich przygoda z bilardem, ile czasu trzeba trenować by osiągnąć sukces i czy kariera sportowa nie wpływa negatywnie na szkolne wyniki młodego mistrza?

  Cynamon to przyprawa, po którą sięgamy głównie w okresie świąt Bożego Narodzenia. A szkoda, bo ma on wyjątkową prozdrowotną moc. O zaletach cynamonu powiedziała w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska. Ile można spożywać go w ciągu doby? Dlaczego warto łączyć cynamon z miodem? Który cynamon jest zdrowszy - chiński czy cejloński? Dowiedzieliśmy się również, jaki zapach najbardziej przemawia do Marcina Prokopa ;)

  W internecie można znaleźć artykuły, które ostrzegają przed szkodliwością odświeżaczy do powietrza i świec zapachowych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy blogerkę Ewę Kozioł i dr hab. Beatę Krasnodębską-Ostręgę z wydziału chemii na UW, by zapytać, co sądzą o tych doniesieniach. Jak odświeżyć powietrze w mieszkaniu?

  Grupą, która szczególnie powinna wystrzegać się przeziębień są kobiety w ciąży i karmiące w ciąży. Co powinny zrobić, kiedy jednak dopadnie je choroba? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN pediatrę dr Anetę Górską-Kot. Po jakie leki na przeziębienie mogą sięgać kobiety w stanie błogosławionym lub karmiące piersią?

  Anna Maruszeczko w swoim cyklu "Zielone Drzwi" po raz kolejny poruszyła temat autyzmu. Tym razem do studia zaprosiła aktora Bartłomieja Topę i psycholog Joannę Grochowską, by porozmawiać o tym, jak wygląda życie dorosłych z tym zaburzeniem rozwojowym. Czy potrafią normalnie funkcjonować? Jak dotrzeć do osób z autyzmem?

  Za oknem śnieg, warto więc przygotować się do sezonu narciarskiego. Jak to zrobić? O tym w Dzień Dobry TVN ortopeda Adrian Rymarczyk. Zobaczcie, jakie ćwiczenia warto robić, jak Marcin Prokop rozruszał swoje bioderka i jak wyglądają przysiady na gumowych beretach ;)

  Powietrze w Polsce należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. W związku z tym jesteśmy szczególnie narażeni na choroby układu oddechowego, zaczynając od astmy, a na raku płuc kończąc. Czy można coś z tym zrobić? Pani Gadżet, Anna Ibisz-Nowak odpowiada: "tak!" i w studiu Dzień Dobry TVN pokazuje jak działają urządzenia, które jednocześnie nawilżają i oczyszczają powietrze w naszych domach.

  Profesor Robert Rejdak to specjalista w skomplikowanej chirurgii zaćmy oraz siatkówki. W swoim życiu przeprowadził ponad 25 tys. interwencji chirurgicznych. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby powiedział o swojej profesji. Czy o oczach wie już wszystko? Pamięta swoją pierwszą operację? W jakich sytuacjach oko cierpi najbardziej? Jak wygląda zabieg na oku? Dowiedzieliśmy się również, dlaczego Piotr Kraśko zdecydował się na operację oczu, dzięki której pozbył się wady wzroku.

  Od jakiegoś czasu trwa dyskusja dotycząca szczepienia dzieci. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy lekarza pediatrę Tomasza Sławatyńca i blogerkę Martę Lech-Maciejewską, aby powiedzieli dlaczego warto szczepić i gdzie szukać informacji na temat szczepień. Od 2017 r. do kalendarza szczepień obowiązkowych dochodzą pneumokoki. Które dzieci obejmą te szczepienia?

  Jak już informowaliśmy w Dzień Dobry TVN, rodzina Małyszów padła ofiarą stalkingu. Tylko u nas Izabela i Adam Małyszowie opowiedzieli o szczegółach tej sprawy. Kiedy zaczęło się nękanie? Kto jest stalkerem? Czy osoba ta została ukarana? I wreszcie, dlaczego rodzina zdecydowała się na upublicznienie danych stalkera?

  Imbir potrafi solidnie zadbać o nasze zdrowie. Kto szczególnie powinien po niego sięgać? Z czym go łączyć, aby był najbardziej skuteczny? Jak go przechowywać? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska. Dowiedzieliśmy się również, o jakiej porze dnia osoby walczące z przeziębieniem powinny pić napar z imbiru.

  Podczas "Licealiady", zawodów organizowanych przez Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej, doszło do tragedii. Zmarł jeden z nastoletnich zawodników. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Krzysztofa Mizerę, dietetyka sportowego i fizjologa, który odpowiedział nam na pytania: co może być przyczyną takich nieszczęśliwych zdarzeń, czy młodzi sportowcy w Polsce przechodzą odpowiednie badania i, jak ta sytuacja wygląda w innych krajach.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś Sonię Bohosiewicz, Małgorzatę Tchurz terapeutę neurorozwojowego i jej podopiecznego Szymona Bachurskiego, który zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Czym jest neofobia żywieniowa i jak się objawia? Na czym mogą polegać problemy żywieniowe u dzieci i jak sobie z nimi poradzić? Zobaczcie!

  W "Zielonych Drzwiach" Anna Maruszeczko spotkała się z Tomaszem Koźmińskim, który stracił wzrok w wieku 16 lat. Przyznaje, że "oswojenie" białej laski zajęło mu sporo czasu. Dziś jest udziałowcem w start-upie, który zatrudnia 100 osób, nurkuje, prowadzi vloga i chodzi na mecze. W tym roku otrzymał również nagrodę Lodołamacza, którą przyznaje się osobom i firmom działającym na rzecz włączenia niepełnosprawnych do społeczeństwa oraz rozwiązują ich problemy.