Street workout (trening uliczny) to aktywność fizyczna polegająca na wykorzystywaniu wszechobecnych elementów zabudowań miejskich. Trening typu street oparty jest na ćwiczeniach siłowych i kalistenice. Na czym dokładnie polega i jak wygląda przykładowy plan treningowy?
Guawa to owoc ceniony za swoje unikalne walory smakowe, a także liczne właściwości prozdrowotne. Wykorzystywana jest do przyrządzania rozmaitych deserów, jak też wytrawnych przystawek. Guawa obniża poziom cukru we krwi, stabilizuje ciśnienie tętnicze oraz działa uelastyczniająco na skórę.
W związku z nadejściem lepszej pogody coraz więcej osób stawia na aktywności na świeżym powietrzu. Największą popularnością obecnie cieszy się bieganie. Jak jednak uprawiać jogging, by nie zrobić sobie krzywdy po zimowej przerwie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli dietetyczka i trenerka, Agata Dąbrowska oraz fizjoterapeuta i trener, Bartek Paluch.
Zdrada, żałoba, rozwód – to tylko kilka z wielu trudnych sytuacji, z którymi zmagamy się my i nasi najbliżsi. Jak dodawać otuchy i samemu ją znaleźć? O tym rozmawiamy z Dominiką Słomińską – psycholożką, autorką książki "Słowa, które dają oparcie".
Idealne ciało i nienaganna sylwetka to marzenie wielu kobiet, zwłaszcza wiosną, kiedy coraz częściej myślimy o wakacjach i pokazaniu się na plaży. By osiągnąć wymarzone wymiary, panie decydują się na radykalne diety i intensywne ćwiczenia. Jednak po kilkunastu miesiącach pandemii nie jest to dobry pomysł. O tym, że w tym roku akcja "bikini body" jest odwołana, przekonują psycholożka, kosmetyczka i masażystka.
Hashimoto to choroba autoimunnologiczna, z którą zmaga się coraz więcej ludzi. Oddziałuje na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego może wywoływać zarówno objawy fizyczne, jak i psychologiczne. Jaki ma wpływ na przebieg COVID-19? To sprawdzali naukowcy z Łodzi.
Hummus to danie, które w ostatnich latach coraz częściej pojawia się na polskich stołach. Ta pasta z ciecierzycy i sezamu jest doskonałą propozycją na szybką przekąskę. Z czym jeść hummus, jeśli mamy niewiele czasu na przygotowanie lunchu?
Kalettes (kalerosse) to nowe warzywo o charakterystycznym słodkawo-orzechowym smaku. Roślina powstała w latach 90. ubiegłego wieku. Zaletą kalettes jest niska kaloryczność i wysoka wartość odżywcza, dlatego warzywo to poleca się osobom dbającym o swoją dietę.
Święta to czas, kiedy wszelkie diety i zdrowe nawyki żywieniowe u większości z nas idą w odstawkę. Niestety, już chwilę później, stając na wadze rozgrywa się dramat, bo okazuje się, że błogie lenistwo i ucztowanie nie pozostały bezkarne. Anna Lewandowska podzieliła się ze swoimi czytelnikami pomysłami na to, jak choć trochę złagodzić skutki świątecznej dyspensy.
Po przechorowaniu COVID-19 organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała, które chronią przed kolejnym zakażeniem. Kiedy zaczynają się pojawiać i kiedy sprawdzić ich poziom? W Dzień Dobry TVN na to pytanie odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami, w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. Z ich pomocą leczy się urazy, zakrzepicę, a także powikłania po COVID-19. Kiedy jeszcze stosuje się taką terapię i jak robić to bezpiecznie? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Bartłomiejem Kasprzakiem, lekarzem.
Leczenie pijawkami jest bardzo starą metodą, ale wciąż wyjątkowo chętnie wykorzystywaną. Jej główną zaletą jest to, że pozwala się wyleczyć z wielu chorób bez konieczności stosowania farmakologii.
Medycyna korzysta z coraz to nowocześniejszych form terapii. Zdarza się jednak, że wraca do sposobów tradycyjnych - przykładem takim jest hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami.
Kanada, podobnie jak wiele krajów Starego Kontynentu, podjęła decyzję o wstrzymaniu podawania szczepionki AstraZeneca pacjentom poniżej 55. roku życia. - Nadal uważamy, że korzyści dla wszystkich grup wiekowych przewyższają ryzyko. Ale chcemy poznać więcej danych pochodzących z Europy, żeby móc dokładniej przeanalizować ryzyka i korzyści - powiedziała dr Shelley Deeks, wiceprzewodnicząca Krajowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień.
Mary Reynolds mówi, że jest "uleczoną projektantką krajobrazu". Dąży do przywracania więzi człowieka z naturą. Nas oczarowała swoją wizją świata, a także niezwykłą energią. Czy zna magiczne zaklęcie na równowagę w ekosystemie?
Wciąż żywe jest przekonanie, że udar to choroba, która dotyka przede wszystkim osoby starsze. Tymczasem statystyki mówią co innego. Schorzenie coraz częściej diagnozowane jest u osób młodych, pozornie zdrowe osoby. Jedną z takich osób jest pani Krystyna.
Od startu Narodowego Programu Szczepień 27 grudnia 2020 roku w Polsce podano już prawie 6 milionów szczepionek. Zaszczepieni zostali medycy, nauczyciele, osoby starsze, a w ubiegłym tygodniu ruszyły zapisy służb mundurowych. Czas jednak zadać sobie pytanie: kto i dlaczego nie powinien przyjmować szczepionki przeciw SARS-CoV-2.
Treningi plyometryczne zostały odkryte przez radzieckich trenerów w latach 60. XX w., a spopularyzowane przez Amerykanów. Treningi plyometryczne wykorzystują naturalne mechanizmy skurczów i rozkurczów mięśni w celu zwiększenia siły dynamicznej mięśni.
Test antygenowy umożliwia szybką diagnozę i jest w miarę tani. Ma jeszcze jedną zaletę - do jego przeprowadzenia nie jest wymagany specjalistyczny sprzęt laboratoryjny. Co to jest test antygenowy? Jak działają testy antygenowe na koronawirusa?
Ból pleców to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie lekarskim. Skąd się bierze? Jak można sobie pomóc, gdy nagle nas dopadnie? Czy leki przeciwbólowe, które zazwyczaj mamy w domu, przyniosą ulgę? O metodach radzenia sobie z bólem pleców w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Adrianem Rymarczykiem, ortopedą.
Jajka to bardzo wartościowy produkt spożywczy, zawierający dużo białka, aminokwasów i witamin. Z jajek można przyrządzić wiele prostych dań, które są niezwykle szybkie w przygotowaniu. Do takich potraw należą jajka na miękko – cieszą się ogromną popularnością – są pyszne i bogate w cenne składniki odżywcze.
Rząd pracuje nad projektem, który zezwoli na podawanie szczepionek przeciwko COVID-19 w miejscu pracy oraz w aptece. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna politycy jeszcze w tym tygodniu mają zdecydować o jego przyjęciu lub odrzuceniu.
Maseczki antywirusowe - z założenia - mają chronić nas przed zakażeniem koronawirusem. Mimo że na rynku ich wybór jest ogromny, to skuteczność każdej z nich nie jest jednakowa. Które maseczki zapewnią nam najlepszą ochronę przed SARS-CoV-2?
Biorezonans magnetyczny nie jest metodą naukową i nie należy utożsamiać go z rezonansem magnetycznym. Jest to alternatywny sposób diagnozowania i leczenia, który wykorzystuje wibracje elektromagnetyczne, a został stworzony w XX wieku przez niemieckich naukowców. Nawiązuje do medycyny chińskiej – przede wszystkim do akupresury. Badania naukowe nie udowodniły, czy biorezonans magnetyczny jest skuteczny. Środowisko lekarskie nie zaleca leczenia tą metodą ani w żadnym wypadku zastępowania biorezonansem magnetycznym konwencjonalnego leczenia.
Ćwiczenia na kaptury nie wymagają sprzętu i wizyt na siłowni. Do ćwiczeń siłowych, mających na celu rozbudowanie mięśni, niezbędne jest jednak obciążenie, np. w postaci hantli, sztangielek lub sztangi (jeśli nie masz ich w domu – wykorzystaj butelki z wodą). Jeśli nie chcesz zwiększać masy mięśni kapturzastych, możesz wykonywać rozciągające ćwiczenia na kaptury bez obciążeń.
Wiele wizyt u terapeutów rozpoczyna się od powrotu do dzieciństwa. Wszak to właśnie ten etap w życiu kształtuje naszą przyszłość. Nawet jeśli był to szczęśliwy czas i tak mógł zasiać w nas przekonania i blokady, które negatywnie wpływają na nasze działania w dorosłym życiu. Jak się od nich uwolnić? O tym porozmawialiśmy z Sylwią Sitkowską, psychologiem i terapeutką.
Już niedługo zrobi się wiosennie i ciepło. Zatem to ostatni dzwonek, by przygotować rower na nadchodzący sezon. Karol Popławski, właściciel serwisu rowerowego podpowiedział widzom Dzień Dobry TVN, o czym powinni pamiętać, wyruszając w trasę.
Zbilansowana dieta zapewnia dziecku nie tylko właściwy rozwój, ale także chroni go przed groźnymi chorobami w dorosłym życiu. Jak karmić dziecko, aby było zdrowe? Na ten temat rozmawiamy z dr n.med. Bartłomiejem Zalewskim, pediatrą.
Rzut dyskiem polega na wyrzuceniu dysku siłą ramienia na jak największą odległość. Konkurencja rozgrywana jest podczas różnego rodzaju zawodów, mistrzostw i olimpiad lekkoatletycznych. Dyscyplina ta znana była w czasach starożytnych, a do dziś zachowały się ilustracje rzeźby Myrona, przedstawiającej antycznego zawodnika wykonującego zamach dyskiem. W starożytnej Grecji podczas igrzysk rzut dyskiem wchodził w skład tzw. pentatlonu (skok w dal, krótki bieg, rzut dyskiem, oszczepem, zapasy). Pentatlon rozgrywany był od 708 roku p.n.e.
Mimo że szczepionka przeciwko COVID-19 opracowana przez firmę AstaZeneca została uznana za bezpieczną, to lekarze nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, czy jej podanie sprzyja zakrzepicy. Czym właściwie jest choroba zakrzepowa? Kto znajduje się w grupie ryzyka? Czy osoby, które zmagają się z tym schorzeniem, powinny obawiać się szczepień? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr. n. med. Maciejem Jędrzejko, ginekologiem i położnikiem.