Pułap tlenowy jest wartością, która zmienia się wraz z wiekiem. Największą organizm osiąga w okolicy 20. roku życia, potem ulega ona stopniowemu obniżeniu. Wskaźnik, jakim jest maksymalny pułap tlenowy, wpływa na wydolność organizmu, dlatego jest tak ważny dla sportowców. Mięśnie najlepiej pracują wtedy, gdy organizm jest dobrze zaopatrzony w tlen.
Dietetycy od lat powtarzają, że owoce i warzywa są źródłem wielu cennych witamin i składników mineralnych. Jednak jedzenie niektórych z nich może przynieść więcej szkód niż pożytku. Najnowszy raport Enviromental Working Group pokazuje, które produkty zawierają najwięcej pestycydów.
Nastolatek od kilku lat zmagał się z niedrożnością nosa. Kiedy w czasie jego wydmuchiwania zaczął wydzielać się ostry, nieprzyjemny zapach, zgłosił się do laryngologa. Po wnikliwych badaniach okazało się, że za brzydką woń odpowiada kulka od pistoletu.
Agresywna jazda na rolkach cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród młodych. Skomplikowane triki na rampach i poręczach są bardzo trudne, ale oczywiście trening czyni mistrza. Dobrze wie o tym drużyna rolkarzy z Tarnowskich Gór.
U starszego mężczyzny zdiagnozowano priapizm, stan charakteryzujący się długotrwałym i bolesnym wzwodem. Lekarze uważają, że erekcja była niezwykle rzadkim powikłaniem związanym z COVID-19. Sprawę opisał The American Journal of American Medicine.
Gwyneth Paltrow od wielu lat zajmuje się promocją zdrowego stylu życia. Niestety z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 aktorka porzuciła zdrowy styl życia i z infekcji wyszła z dodatkowymi kilogramami. Ile przytyła i jak wróciła do wagi sprzed choroby?
Silna kobieta to pojęcie względne. W większości przypadków sprowadzane do fizyczności bądź stanu, w którym to postrzegane jesteśmy jako osoby odporne na wszelkie życiowe zawirowania. Czy kobieta silna nie może być wrażliwa, empatyczna i czuła? Czy nie ma prawa prosić innych o pomoc? Jak tak naprawdę powinniśmy interpretować tę definicję? O tym Nastazja Bloch rozmawiała z Katarzyną Kucewicz, psycholożką, psychoterapeutką i seksuolożką.
Czy skuteczność szczepionki może zależeć od wieku osoby, której jest podawana? Okazuje się, że tak. Badacze z Niemiec są zdania, że antidotum opracowane przez firmę Pfizer i BioNTech może być mniej skuteczna u seniorów, szczególnie u osiemdziesięciolatków. Zatem, jak chronić osoby starsze przed zakażeniem?
Polacy kochają suplementy zdrowia. Dla odporności, pięknych włosów i paznokci coraz chętniej sięgamy po kolagen, cynk oraz selen. Czy faktycznie musimy je łykać w formie syntetycznej? Kiedy zażywanie "tabletek dla urody" naprawdę na sens? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z dr. Wandą Baltazą, dietetykiem klinicznym.
Drugi podróbek to problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Skąd się bierze? Co można zrobić, aby się go pozbyć i wysmuklić szyję? Pomogą w tym ćwiczenia, które w Dzień Dobry TVN pokazała Justyna Bolek, trenerka fitness.
Choroba afektywna dwubiegunowa to schorzenie, które najczęściej dotyka osoby młode. Charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem stanów depresyjnych oraz maniakalnych. Jak wygląda życie z tą chorobą? Rozmawialiśmy o tym z dr. Sławomirem Murawcem, psychiatrą oraz Miką Urbaniak, artystką, która zmaga się z chorobą dwubiegunową.
Skoczkowie narciarscy, by zajmować wysokie miejsca w zawodach, korzystają z rozmaitych programów treningowych. Jeden z nich jest wyjątkowo oryginalny i polega na ćwiczeniach z osiołkami. Jak wyglądają treningi z tymi upartymi zwierzakami? O szczegółach twórca programu Austriak Harald Pernitsch opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Woman shaming to zjawisko, z którym choć raz zetknęła się każda kobieta. Polega ono na krytykowaniu, ocenianiu lub wręcz hejtowaniu kobiet przez inne kobiety. Skąd bierze się ta wzajemna niechęć? Czy można się jej oduczyć i spojrzeć na koleżankę, przyjaciółkę bardziej przychylnym okiem? Rozmawiamy o tym z Zuzanną Butryn, psychologiem.
Stanie na rękach na pierwszy rzut oka wydaje się trudną sztuką, jednak w rzeczywistości większość osób jest w stanie się tego nauczyć. Najważniejsze tym przypadku jest odpowiednie przygotowanie ciała.
Co na zajady pomaga najbardziej? Lekarze zalecają przede wszystkim maści z witaminami z grupy B, witaminą C i pantenolem. Według niektórych sprawdza się także maść cynkowa. Czasami jednak trzeba sięgnąć po antybiotyk. Nie wszystko, co jest dobre na zajady u jednej osoby, sprawdzi się u drugiej.
Biegacz długodystansowy Roman Ficek 25 lutego 2021 roku zrealizował postawione sobie wyzwanie – chciał sprawdzić, ile razy w ciągu jednej doby zdoła zdobyć najwyższy szczyt w Polsce. Finalnie na Rysy udało mu się wbiec 9 razy. Teraz o swojej wyprawie opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od nas samych. Poza właściwie zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną trzeba pamiętać o regularnych badaniach. To najlepszy sposób na wczesne wykrycie zmian i uniknięcie poważniejszych problemów ze zdrowie. O jakich badaniach powinna pamiętać każda kobieta?
Krzysztof wrócił do sprawności fizycznej po przebytym udarze. Teraz wraz ze swoim przyjacielem Mateuszem Janickim zaprasza na charytatywne zawody narciarskie. Podczas konkursu będą zbierane pieniądze na rzecz Łukasza Daty. Mężczyzna jest w trakcie rehabilitacji po udarze mózgu.
W dobie wyidealizowanych instagramowych fotografii odwagą jest mówienie o swoich niedoskonałościach. Dlatego brawa należą się Natalii Szymaniec, która udostępniła na Instagramie zdjęcie ukazujące rozstępy na piersiach. Dlaczego to zrobiła? O tym youtuberka opowiedziała w Dzień Dobry TVN, a czy da się zredukować rozstępy mówiła Marta Mieloszyk-Pawelec, ekspertka z dziedziny mikrooodżywiania.
Gluten to składnik, który budzi ogromne kontrowersje. Nie brakuje osób, które łączą go z otyłością, zaburzeniami hormonalnymi czy nawet nowotworami. Czy faktycznie gluten może być dla nas niebezpieczny? Czy produkty, które go zawierają, powinny całkowicie zniknąć z naszej diety? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Katarzyną Bosacką, prowadzącą program "MądrzeJEMY".
Szczepienia przeciwko COVID-19 trwają w już od kilku miesięcy. Mimo że dostępne preparaty zostały przebadane i uznane za bezpieczne, to część osób uskarża się na nieprzyjemne dolegliwości, które wystąpiły po podaniu szczepionki. Czy to normalna rekcja organizmu? Kiedy i jakie objawy powinny nas zaniepokoić? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy o tym z dr. Pawłem Grzesiowskim, immunologiem, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Buggygym lub po prostu fitness z wózkiem. To ciekawa alternatywa dla mam, które chcą wrócić do formy sprzed ciąży, a jednocześnie nie są gotowe na rozłąkę z maluchem. Treningi odbywają się w plenerze. Na jeden z nich wybraliśmy się z kamerą Dzień Dobry TVN.
W dzisiejszym świecie na każdego z nas oddziałuje bardzo wiele bodźców. Niektórzy są na nie jednak bardzo wyczuleni. Według badań aż 20 proc. populacji to osoby wysoko wrażliwe. Co to znaczy i czym się objawia? W Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym psycholog i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz oraz projektantka biżuterii Małgorzata Podgórska.
Polskie nastolatki nienawidzą swojego ciała - takie niepokojące dane przynosi raport przygotowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Skąd się bierze brak samoakceptacji wyglądu? Jak zbudować pewność siebie i pozbyć się kompleksów? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Renatą Kaczoruk, modelką i Larą Gessler, restauratorką.
Dokładanie rok temu, 4 marca, ministerstwo zdrowia poinformowało, że w Polsce wykryto pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jak przez te dwanaście miesięcy zmienił się świat i jak dzisiaj czuje się pacjent "zero"?
Szczepienie przeciwko COVID-19 to najlepszy sposób ochrony przed chorobą. Czy wiadomo, na jak długo organizm uodparnia się na działanie wirusa po przyjęciu szczepionki? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Jak dobrze rozpocząć dzień? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. My proponujemy poranne ćwiczenia w rytm przebojów sprzed kilku dekad. Zobaczcie, co przygotował Qczaj.
3 marca obchodzony jest Światowy Dzień Słuchu. Jak pokazują badania, coraz więcej dzieci rodzi się wadami słuchu lub ma niedosłuch. Jednym z takich maluchów jest Gucio. Co sprawiło, że chłopiec ma problemy ze słuchem? Jak można mu pomóc? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z rodzicami chłopca oraz z dr. n. med. Marcinem Brodą, otolaryngologiem.
Starożytni Chińczycy ze zwykłej czynności parzenia herbaty uczynili godną podziwu sztukę. Ich sekretne metody przyrządzania tego aromatycznego naparu były doskonalone przez wieki. Współcześni amatorzy herbaty chętnie wykorzystują tradycyjne chińskie metody, dzięki którym napój ma wyjątkowy, głęboki smak. Jedną z nich jest użycie gaiwanu – niewielkiego czajniczka do parzenia i picia herbaty. To niepozorne naczynie sprawia, że picie herbaty w jednej chwili staje się magicznym rytuałem.
Pacjenci różnie przechodzą COVID-19: jedni bezobjawowo, inni wymagają specjalistycznej pomocy. Naukowcy z Tufts University w Medford ustalili, że hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem hospitalizacji najczęściej potrzebują pacjenci, którzy cierpią na co najmniej jedną z czterech chorób przewlekłych.