Tężyczka utajona to tajemnicza choroba, na którą cierpią głównie kobiety między 20. a 50. rokiem życia. Mimo dobrych wyników badań organizm odmawia posłuszeństwa, a one nazywane są hipochondryczkami. Czym dokładnie jest ta przypadłość, jak ją rozpoznać i leczyć? Na te pytania odpowiadały nam Katarzyna Toruńska, neurolog oraz Aleksandra Jaroń, która zmaga się z tężyczką utajoną.
Chrapanie to przypadłość, która pojawia się także u dzieci i tak samo, jak u dorosłych może być niebezpieczna. Badania przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Medycyny na Uniwersytecie Marylandu w College Park wykazały, że chrapiące dzieci znacznie częściej mają problemy behawioralne. Co to oznacza w praktyce?
Już niebawem na dobre rozpocznie się wiosna, a wraz z nią wzmożona aktywność fizyczna. Kobiety, które postawią na ruch, będą musiały zwrócić uwagę na dwie najistotniejsze sprawy, a mianowicie odpowiednio dobrane buty, a także funkcjonalny stanik sportowy. Jak kupić ten odpowiedni? W Dzień Dobry TVN mówiła o tym brafitterka, Karolina Spasiuk.
Choć Pamela Anderson w tym roku skończy 54 lata, przez wielu nadal uważana jest za prawdziwą seksbombę. Aktorka zachwyca wyglądem, co jest zasługą nie tylko operacji plastycznych, ale również specjalnej diety.
Rynowirusy to wirusy, które najczęściej wywołują u nas przeziębienie. Badania pokazują, że osoby, które już mają infekcję są bardziej odporne na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Jak to możliwe? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Tomaszem Karaudą.
Sukcesy Roberta Lewandowskiego czy Igi Świątek sprawiły, że młodzi ludzie chętniej uprawiają sport. Część z nich ma szansę na wielką karierę. Jednak, aby młodzież mogła się rozwijać, poza talentem, potrzebne są też pieniądze. Ile kosztuje wychowanie mistrza? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Marcinem Urbasiem, halowym mistrzem Europy na 200 m i trenerem młodzieży oraz Dariuszem Motałą, trenerem.
Szczepionkę przeciwko COVID-19 powinien przyjąć każdy z nas. Dotyczy to także tych osób, które już przeszły infekcję wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Kiedy mogą zaszczepić się ozdrowieńcy? Na to pytanie w Dzień dobry TVN odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskie ds. COVID-19.
Kiełki to młode pędy roślin. Choć wyglądają bardzo niepozornie, to są doskonałym źródłem witamin oraz substancji odżywczych. Dlaczego jeszcze warto wprowadzić je do codziennej diety? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Urszulą Somow, dietetyczką.
Mimo że w ostatnim czasie o chorobach psychicznych mówi się coraz więcej, to osoby, które się z nimi zmagają wciąż muszą mierzyć ze społecznym ostracyzmem. Jak naprawdę żyje się z takim schorzeniem? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Katarzyną Parzuchowską, która cierpi na schizofrenię oraz prowadzi bloga o swojej chorobie.
W kiełkach znajduje się mnóstwo witamin i minerałów. Kiełki mają więcej mikroelementów niż dojrzałe warzywa. Ich siła tkwi w świeżości. W studiu Dzień Dobry TVN dietetyk Agata Dąbrowska opowiedziała o rodzajach kiełków, ich zdrowotnych właściwościach, podpowiedziała również, jak w warunkach domowych możemy je wyhodować.
Fleksitarianizm to rodzaj diety, której głównym założeniem jest eliminacja mięsa z codziennego jadłospisu i ograniczanie się do jego okazjonalnego spożywania. Taki sposób odżywiania się uchodzi obecnie za jeden z najzdrowszych. Wpisuje się w rekomendacje lekarzy i dietetyków.
Nie bez powodu sól określamy "białą śmiercią". Jej nadmiar może przyczynić się do rozwoju chorób, ale również może wpłynąć na naszą pamięć. Aby tego uniknąć, sięgnijmy po przyprawy, które dzięki swoim właściwościom poprawią jakość naszego życia oraz dodadzą wyjątkowego aromatu naszym potrawom.
Juniorki KKS Kinga to drużyna z niewielkiego podlubelskiego Krasnegostawu. Jest prawdziwym ewenementem ze względu na swój skład. Grają w niej bowiem trzy pary sióstr bliźniaczek, które stanowią ponad połowę składu występującego na boisku. Jak do tego doszło? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Martyna i Michalina Mazurkiewicz, Karolina i Dominika Stęplowskie oraz Magda i Łucja Brodzkie.
Fundacja TVN z Waszą pomocą chce zbudować pierwszy szpital psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Dlaczego taka placówka jest niezbędna? Jaki jest stan psychiatrii dziecięcej w Polsce? O tym rozmawiały Agata Młynarska i Dorota Wellman.
Najzdrowiej odżywiająca się polska gwiazda? To chyba ona, Anna Lewandowska. Siedem tygodni temu trenerka rzuciła wyzwanie swoim fanom, chcąc zachęcić ich do zdrowego stylu życia. "Małe kroki, duża zmiana" - przekonuje. W tym tygodniu staje twarzą w twarz z mitem śniadania - które często pomijamy albo jemy w pośpiechu. Jakie jest zdanie trenerki w tej kwestii?
Obwisła skóra na ramionach to problem, który dotyka miliony kobiet i mężczyzn. Szczególnie obecnie, w czasie dominującej pracy przy komputerze, boryka się z nim wielu ludzi. Jak zwalczyć tzw. "pelikany"? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała trenerka fitness, Justyna Bolek.
Nie od dziś wiadomo, że kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na psychikę. Okazuje się jednak, że obserwacja ptaków pełni również niezwykłą rolę terapeutyczną. W jaki sposób te zwierzęta mogą wpłynąć na nasze zdrowie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Sławomir Murawiec - psychiatra i współautor książki pt. "Ornitologia terapeutyczna".
W poniedziałek, 12 kwietnia ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 59 lat (rocznik 1962), które wcześniej nie wypełniły formularza zgłoszeniowego. Rejestrować można się przez Internet, w punktach szczepień, dzwoniąc na infolinię 989 lub wysyłając SMS pod numer 880-333-333.
Bartek Jędrzejak postanowił otwarcie opowiedzieć o swoich zmaganiach z depresją, z którą walczył przez kilka miesięcy. Choroba zaburzyła funkcjonowanie jego organizmu, a także uniemożliwiła wykonywanie pracy. Prezenter TVN zdecydował się przełamać milczenie, by zachęcić innych do podejmowania terapii.
Joanna Lazer znana jest przede wszystkim z występów w Red Lips. Jednak pandemia i niemożność grania koncertów sprawiały, że wokalistka poświęciła się swojej drugiej pasji, jaką jest aktywność fizyczna. W rozmowie z Ewą Drzyzgą i Agnieszką Woźniak-Starak opowiedziała o swoim nowym sportowym projekcie, który realizuje wspólnie z mężem.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wspiera Polską służbę zdrowia od blisko 30 lat. Od siedmiu pieniądze zebrane podczas finału przeznaczane są na zakup sprzętu, który pomaga ratować noworodki. Jak dzięki fundacji i działaniom Jurka Owsiaka zmieniły się polskie oddziały neonatologiczne?
Aleksandra Mirosław od 14 lat trenuje wspinaczkę sportową. Sportsmenka już niedługo będzie reprezentowała Polskę podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Jak to się stało, że zaczęła się wspinać?
Nadwaga czy otyłość to nie tylko dodatkowe kilogramy, ale także wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy czy niektórych nowotworów. Badania pokazują, że nadprogramowe kilogramy to problem aż 2/3 polskich mężczyzn. Mimo że spora grupa panów raczej nie przejmuje się swoim zdrowiem, to - na szczęście - są też tacy, którzy postanowili zadbać o siebie i wygrać z otyłością.
Mała Lucie żaliła się na ból zęba. Dziewczynka narzekała też na rozmyte widzenie. Lockdown i odwołane wizyty lekarskie opóźniły straszną diagnozę. Dopiero po roku okazało się, że dziesięciolatka ma wyściółczaka - złośliwego guza mózgu.
Już co dziesiąta kobieta cierpi na endometriozę - pokazują badania. Mimo że same panie wiedzą o chorobie całkiem sporo, to na postawienie prawidłowej diagnozy czekają bardzo długo. Co trzeba wiedzieć o endometriozie? Czy przekreśla szanse kobiety na bycie matką? Rozmawiamy o tym z ginekolożką Magdaleną Bielą.
Olivia Gordon jest dziennikarką. Kiedy była w ciąży okazało się, że jej nienarodzone dziecko jest poważnie chore. Na szczęście dzięki nowoczesnej medycynie malucha udało się uratować. Swoje doświadczenia opisała w książce "Pierwszy oddech", która właśnie ukazała się po polsku. Dlaczego zdecydowała się ją napisać?
Okazuje się, że telefony komórkowe bezpośrednio wpływają nie tylko na zachowanie człowieka, ale także zwierząt. O ile w wielu przypadkach jest to wpływ negatywny, o tyle dla kleszczy promieniowanie może być wyjątkowo atrakcyjne. Czy telefony mogą przyciągać owady? O tym opowiedzieli nam prof. dr hab. Piotr Tryjanowski oraz dziennikarka Barbara Pasek.
W czasie pandemii koronawirusa nie można lekceważyć innych wirusów, które także mogą być groźne dla naszego zdrowia. Jednym z nich jest, przenoszony przez kleszcze, wirus kleszczowego zapalenia mózgu [KZM]. Przed chorobą można się ochronić jedynie poprzez szczepienia.
Medytacja staje się coraz bardziej popularną metodą relaksacji i sposobem na zachowanie równowagi psychicznej. Wielu osobom jest szczególnie potrzebna w czasie pandemii, gdy jesteśmy narażeni na jeszcze więcej stresu. Ekspert wyjaśnia, jakie korzyści możemy odnieść medytując i podpowiada, jak się do tego zabrać.
Pływanie na desce SUP to sport, który od kilku lat dynamicznie zdobywa coraz większą popularność w całej Polsce. Dlaczego to świetna dyscyplina dla wszystkich? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział trener, Przemek Kowalski.