Niebezpieczny trend z TikToka - Dry Scooping, czyli jedzenie odżywek przedtreningowych na sucho. Lepiej tego nie rób!

Odżywka przedtreningowa
Niebezpieczny trend z TikToka
Źródło: Bulgnn/Getty Images
Na TikToku pojawia się wiele trendów, zarówno urodowych czy modowych, jak i zdrowotnych. Najbardziej narażoną grupą odbiorców są osoby młode, często korzystające z aplikacji. Najnowszy trend zachęca do spożywania odżywek i suplementów przedtreningowych "na sucho". Co może się stać po ich zjedzeniu?

Dry scooping to jedzenie na sucho odżywek, które rozpuszcza się w płynach i spożywa przed treningiem. Dlaczego przyjmowanie ich w ten sposób jest niezdrowe?

Niebezpieczny trend z TikToka - jedzenie odżywki na sucho, czyli Dry Scooping

Odżywki i suplementy, które spożywa się przed treningiem, mają na celu pobudzić organizm do działania. Najczęściej miarkę takiego produktu rozpuszcza się w wodzie, napoju lub mleku i spożywa na około 30-60 minut przed ćwiczeniami. W ich skład wchodzą witaminy z grupy B, aminokwasy oraz substancje pobudzające, np. guarana lub kofeina. 

@nothannamichaelkovich

#greenscreen literally almost died DO NOT take pre workout!!! #DontQuitYourDaydream #UltaSkinTok #fypage you have been warned

♬ original sound -

Lekarze alarmują, że spożywanie odżywek na sucho może powodować liczne zdrowotne konsekwencje - od niestrawności po zaburzenia akcji serca. To niepierwsza moda z aplikacji, która jest niebezpieczna. Problemem jest nie trend o konkretnym hasztagu czy challange, a popularne zachowania tiktokerów, którzy prezentują treści pod nazwą preworkout. Jak analizowali naukowcy, na 100 filmików tylko 8 przedstawia poprawne przyjmowanie odżywek przedtreningowych. W pozostałych 92 prezentujący zjadają miarkę, dwie lub nawet trzy, na sucho, a następnie zapijają ją niewielką ilością wody. 

Skutki Dry Scooping, czyli jedzenia suplementów na sucho

Chociaż zjedzenie odżywki na sucho w większości przypadków nie powoduje negatywnych skutków, to wielokrotne powtarzanie tej czynności może prowadzić do problemów. Pierwszym z nich jest zachłyśnięcie się drobnym proszkiem, który jest suchą odżywką przedtreningową. Ponadto suplementy te mają działanie silnie pobudzające - jedna miarka może mieć moc 5 filiżanek kawy.

Przedawkowanie środków pobudzających (kofeiny, guarany itd.) zawartych w suplementach może prowadzić do zaburzeń akcji serca, a nawet zawału. Z innych negatywnych skutków wymienia się: wzrost ciśnienia krwi i przyspieszoną akcję tętna, pobudzenie psychiczne, niepokój oraz problemy z koordynacją i skupieniem się.

Zobacz wideo: Małgorzata Rozenek opowiedziała o kulisach występu w teledysku TikTokera

ROZENEK_TIKTOK
Małgorzata Rozenek opowiedziała o kulisach występu w teledysku TikTokera
Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Man'sHealth

Źródło zdjęcia głównego: Bulgnn/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?