"Bioniczne oko" to przyszłość okulistyki i nadzieja dla wszystkich niewidomych na przywrócenie wzroku. Czy rzeczywiście dzięki takim wynalazkom niewidomi odrzucą białe laski, a alfabet Braille'a zostanie zapomniany? Gościem Zielonych Drzwi był prof. Jerzy Szaflik.

  Krzysztof Krazuze zdecydował się opowiedzieć naszym widzom o swojej heroicznej walce z rakiem. Ostatnie 1,5 roku reżyser spędził w RPA, gdzie poddawał się terapii antynowotworowej. Jest jego pierwszy wywiad, w którym postanowił szczerze porozmawiać na temat swoich ciężkich doświadczeń.

  Metabolizm u trzydziestolatki już nieco zwolnił. Żeby nie przytyć, trzydziestolatka powinna zjadać nie więcej niż 2000 kalorii dziennie. Udowodniono, że trzydziestolatki w ciąży łatwiej przybierają na wadze niż dwudziestolatki - mówi dietetyk Ewa Ceborska. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dwie trzydziestolatki - Agnieszkę Górniakowską i Dorotę Deląg.

  Gościem "Zielonych drzwi" była piosenkarka Halina Frąckowiak, która w 1990 roku przeżyła bardzo ciężki wypadek samochodowy. Czy bała się niepełnosprawności? Co w jej życiu zmienił wypadek? Jak długo dochodziła do siebie po wypadku?

  Zostawiła dziecko, które mimo choroby mamy jest zdrowe i do końca życia będzie przypominało mi Agatę - mówi Jacek Olszewski, mąż zmarłej Agaty Mróz. Czy kobieta śmiertelnie chora może ocalić siebie i dziecko, czy powinna zrezygnować z dziecka, by ratować swoje życie? A może nie powinna się decydować na dziecko, wiedząc, że może umrzeć?

  Kobiety w wieku 20 lat, o prawidłowej masie ciała i umiarkowanej aktywności fizycznej powinny przyjmować dziennie od 2000 do 2200 kalorii, natomiast przy małej aktywności czy siedzącym trybie życia - od 1700 do 1900 kalorii - radzi dietetyczka Anna Różańska.

  Czym jest depresja poporodowa? Jakie są jej symptomy? Jak można pomóc kobiecie, która jest w stanie szoku po urodzeniu dziecka? Naszymi gośćmi byli: ginekolog, dr Witold Rogiewicz i psycholog Joanna Piertusiewicz z Fundacji "Rodzić po ludzku".

  Z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych co roku umiera w Polsce około 170 tys. osób. Nadciśnienie tętnicze, zawał serca i udary mózgu dotykają coraz częściej osoby młode lub w średnim wieku. Jak dbać o serce od najmłodszych lat?

  Dzieci bardzo źle reagują na ból. - Jeśli jest jakakolwiek możliwość uśnieżenia go lub osłabienia, należy to zrobić - radzi psycholog Magdalena Wayda. A co na ten temat mają do powiedzenia lekarze i Narodowy Fundusz Zdrowia?

  Obwiązująca od stycznia 1998 roku Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób podnosi "patologiczny hazard" do rangi osobnego zaburzenia psychicznego i definiując jako "zaburzenie polegające na często powtarzającym się uprawianiu hazardu, który przeważa w życiu człowieka ze szkodą dla wartości i zobowiązań społecznych, zawodowych, materialnych i rodzinnych".

  Narciarstwo dla osób niepełnosprawnych daje niesamowite możliwości rehabilitacji i poprawy samopoczucia - mówi Jarosław Rola, niepełnosprawny instruktor jazdy na nartach, który od 10 lat, czyli od wypadku, jeździ na nartach w pozycji siedzącej. Karpacz to jedyne miejsce w Polsce, gdzie niepełnosprawni mogą uczyć się jazdy na nartach.

  Jan Mela mimo swojej niepełnosprawności zrealizował swoje marzenia. Zdobył dwa bieguny i wziął udział w wyprawie na Kilimandżaro. Swoimi osiągnięciami udowodnił, że do realizacji niemożliwego wystarczą tylko chęci. Teraz zamierza dzielić się swoimi doświadczeniami życiowymi z innymi ludźmi, którzy w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń, są niepełnosprawni. Z Janem Melą porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o jego fundacji "Poza Horyzonty".

  Nie widzę przeszkód, żeby naszą wiedzę o grupach krwi wykorzystywać w praktyce i kierować się nią przy układaniu diety - mówi dr nauk medycznych Sławomir Puczkowski z Laboratorium Pierwiastków Śladowych w Łodzi. Magdalena Czyrynda, specjalista ds. żywienia człowieka, dietetyk Dietosfery, jest innego zdania. Czy warto układać dietę według grupy krwi?

  Szczepionka HPV jest szczepionką zapobiegającą zakażeniu wirusem, które nie wykryte w porę i nie leczone powoduje raka szyjki macicy. Szczepionkę mogą przyjmować TYLKO DZIEWCZYNKI.

  Ostatnio pojawiła się informacja o tym, że Lily Allen schudła dzięki hipnodiecie. Brytyjska gwiazda Lily Allen schudła o całe dwa numery bez głodówki i katowania się na siłowni. Zobaczcie na czym to polega.

  Czy sok pomarańczowy ma w swoim składzie ekstrakt z pomarańczy, a ketchup zrobiony jest z pomidorów? Ile mleka zawiera mleczna czekolada? Z naszymi gośćmi, dr nauk medycznych Agnieszką Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia oraz Magdaleną Perzyną, dietetykiem z poradni dietetycznej "Dietican", porozmawialiśmy o tym, czy konserwanty dodawane do produktów spożywczych są szkodliwe. Czy są jakieś regulacje określające skład produktów?

  W USA stworzono pierwszy na świecie dostępny w sprzedaży domowy tester DNA. Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów testów, np.: testy ciążowe, na owulację, testy, które pozwalają wykryć raka jelita grubego, nowotwór prostaty czy test na menopauzę. Ile takie testy kosztują? Jak się z nich korzysta i, gdzie można je kupić?

  Stwardnienie rozsiane (SM) jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych. W większości wypadków występuje u ludzi młodych - między 20 a 40 rokiem życia. SM jest nieuleczalne, jednak istnieją leki, które mogą powstrzymać rozwój choroby. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Paulę Kowalczyk, która choruje na stwardnienie rozsiane.

  "Dbamy o Nasze Życie!" - to przesłanie trzeciej edycji kalendarza kampanii "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy". Znane Polki i ich przyjaciółki przypominają o konieczności profilaktyki raka szyjki macicy, który co roku pozbawia życia niemal dwa tysiące Polek. Akcje wspierają m.in.: Grażyna Wolszczak, Paulina Przybysz, Katarzyna Figura, Danuta Stenka i Anita Lipnicka.

  Odnotowujemy coraz więcej przypadków infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci, więc panika rodziców jest uzasadniona - mówi pediatra Marek Mokrowiecki. Jakie są przyczyny tak licznych zachorowań wśród dzieci?

  Czy dobry kosmetyk musi być drogi? Jakich kosmetyków używają gwiazdy? O kosmetykach na każdą kieszeń porozmawialiśmy z dziennikarką Gali Małgorzatą Nawrocka- Wudarczyk.

  Czy homeopatia pomaga? Zdania w środowisku lekarskim są podzielone. Niektórzy uważaj, że homeopatia nie jest metodą naukową i dlatego lekarze nie powinni takich środków przepisywać. Obrońcą homeopatii jest wiceminister zdrowia Marek Twardowski, który w liście do Naczelnej Rady Lekarskiej z 5 stycznia napisał, że homeopatia powinna być stosowana na tych samych zasadach, co inne leki.

  Anna Kaczmarek schudła 42 kilogramy dzięki diecie 1200 kalorii. Na początek wykluczyła z diety chleb, makaron i ziemniaki. Do diety dołączyła też ruch - trenowała na rowerze stacjonarnym. Teraz czuje się bardziej atrakcyjna. Jaką drogę w walce z nadwagą przeszli nasi pozostali goście: Joanna Dawid i Mariola Będkowska? O tym w Dzień Dobry TVN.

  Zeszłoroczna kontrola poradni mammograficznych pokazała, że co trzecia z nich nie diagnozuje właściwie nowotworów. Ministerstwo Zdrowia przez rok szkoliło specjalistów i naprawiało sprzęt. Efekt - co czwarta poradnia ciągle nie zdaje egzaminu.

  "Zielone drzwi" postanowiły sprawdzić jak przedstawia się sytuacja w polskiej kardiochirurgii dziecięcej. W tym celu ekipa "Zielonych drzwi" odwiedziła cztery najważniejsze ośrodki w Polsce.

  Czy można się odchudzać podczas zimy? Jak powinna być przygotowana dieta, by nie groziło nam osłabienie organizmu? Żadna pora roku nie stanowi przeszkody w zmianie nawyków żywieniowych. Ważne jednak, by dieta została dobrze zbilansowana. Powinna dostarczać nam energii, witamin i niezbędnego białka. Powinna, zatem opierać się na warzywach, owocach i mięsie - wyjaśnia dietetyk Małgorzata Krukowska.

  Lekarze z Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy przeprowadzili pionierską operację wszczepienia specjalnego stymulatora pacjentowi chorującemu na depresję. To urządzenie wielkości pudełka od zapałek emitujące prąd, który pobudza ośrodek wydzielania serotoniny oraz układ limbiczny, odpowiadający za nasz temperament. Czy to urządzenie pomoże chorym na depresję?