Gdy mówimy o pedofilu, to najczęściej przed oczami staje nam mężczyzna, który krzywdzi dziecko. Tymczasem nie jest to reguła. Molestowania dopuszczają się także kobiety, ale ich działania są bardziej subtelne i trudniej je zauważyć. Jak działa mężczyzna pedofil, a jak kobieta pedofilka? Jakie metody stosują i dlaczego to robią? Na ten temat rozmawiamy z Andrzejem Gryżewskim, psychologiem klinicznym, seksuologiem, psychoterapeutą, założycielem Instytutu Psychoterapii Arte Vita.
Regularne jedzenie grzybów zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prawie o połowę – czytamy w nowym badaniu opublikowanym w Advances in Nutrition. Odpowiada za to m.in. ergotioneina, czyli aminokwas o silnym działaniu przeciwutleniającym.
15. edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Wege dobiega końca. W tym roku organizatorzy położyli nacisk na promocję diety roślinnej połączonej ze zdrowym stylem życia. Czy bez mięsa można zbudować masę mięśniową? Z tematem tym wiąże się wiele mitów. Jak jest naprawdę? O tym opowiedziała nam rekordzistka świata w podciąganiu z ciężarem - Katarzyna Najman.
Po sok z brzozy warto sięgać w przypadku problemów z nerkami, a także w celu wzmocnienia naturalnej odporności organizmu. Napój o dość specyficznym smaku poprawia stan skóry i włosów, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, jest skuteczną bronią w walce z anemią. Sok z brzozy można pozyskać z pnia oraz liści.
Naukowczynie Aleksandra Olsson i Aleksandra Rutkowska od lat badają, jak wpływają na nas związki chemiczne zawarte w przedmiotach codziennego użytku oraz poszukują rozwiązań na ograniczenie szkodliwych substancji w naszym otoczeniu. W Dzień Dobry TVN zdradziły kilka sposobów.
Paweł Nastula to sportowiec, o którym niegdyś rozpisywały się wszystkie rodzime media. Polski judoka i mistrz olimpijski z Atlanty w 1996 roku swoją pasję do sportu zaszczepił w córce. Czym zajmuje się obecnie Marta Nastula?
Dzień Higieny Podczas Miesiączki daje kobietom impuls do szukania informacji jak prawidłowo dbać o siebie w "te dni", by zapobiegać infekcjom i zwiększyć komfort. Sposoby zachowania higieny w tym szczególnym czasie omówił dr n.med. Rafał Kuźlik, specjalista położnictwa i ginekologii.
Naukowcy z Amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób i Prewencji opublikowali listę 20 najzdrowszych warzyw na świecie. W klasyfikacji wzięto pod uwagę zawartość 17 witamin i składników mineralnych, które WHO uważa za najważniejsze dla zachowania zdrowia. Dlaczego warto włączyć do diety warzywa, które są w tym rankingu? W Dzień Dobry TVN wyjaśniła to dietetyk, Urszula Somow.
Gosie Ohme opowiedziała nam o ważnej decyzji, jaką podjęła. Chodzi o zapisanie się do bazy dawców szpiku. Co ją do tego skłoniło?
Nadeszła długo wyczekiwana chwila przez fanów aktywności fizycznej. Na nowo otwierają się siłownie, co oznacza, że można wrócić do wykonywania w nich ćwiczeń. Należy jednak mierzyć siły na zamiary. Po tak długiej przerwie nasze ciała mogą nie być gotowe na duży wysiłek. Grunt to dobra rozgrzewka. Trenerka Dagmara Wawrzyniak radziła, jak przygotować się na powrót do sportu.
Karolek i Adaś mają 13 lat. Choć się nie znają, łączy ich to, że żyją dzięki przeszczepom szpiku od osób niespokrewnionych. 4 lata temu pokazaliśmy w Dzień Dobry TVN bardzo trudne zmagania ze znalezieniem dla Karola bliźniaka genetycznego. 9-letni wówczas chłopiec drugi raz w życiu walczył z białaczką.
W ostatnich miesiącach słowo "szczepionka" przywodzi na myśl przede wszystkim ochronę przed COVID-19. Niektórzy z nas potrzebują jednak właśnie teraz także zabezpieczenia przed innymi chorobami wirusowymi. Jak długą przerwę należy zrobić między szczepieniami? Wyjaśnił to dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Mahogany nie miała łatwego życia. Z powodu choroby od najmłodszych lat musiała się mierzyć z przykrymi komentarzami. Mimo problemów dziewczyna nie poddała się, spełniła swoje największe marzenie i została modelką.
Dzięki zaangażowaniu sześciorga chłopców okolica Zamku Ogrodzieniec jest zachęcająco zielona. Widoku nie zakłócają już porozrzucane śmieci, a do niedawna było ich tam mnóstwo. Młodzi mieszkańcy Podzamcza od połowy marca dzień w dzień sprzątają rozległy teren, dając tym wspaniały przykład innym. Skąd wzięli motywację do pracy na rzecz środowiska?
Przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19 sprawia, że organizm wytwarza przeciwciała, które potrafią zwalczyć wirusa i nie dopuszczają do rozwoju infekcji. Czy wysoki poziom przeciwciał po przyjęciu pierwszego szczepienia oznacza, że druga dawka nie jest konieczna? W Dzień Dobry TVN na to pytanie odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Naukowcy są zdania, że szczepionkę przeciwko COVID-19 powinien przyjąć każdy z nas. To jedyny sposób, aby zakończyć pandemię i wrócić do normalności. Są jednak osoby, które muszą odroczyć przyjęcie preparatu. Do tej grupy należą ci, którzy w ostatnim czasie przyjmowali antybiotyki. Ile muszą odczekać? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Naukowcy z Francji, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii dokonali niemożliwego. Badacze wstrzyknęli niewidomej osobie geny wodorostów, dzięki czemu częściowo odzyskała ona wzrok. Lekarze zapowiedzieli już, że taki zabieg przejdą kolejni pacjenci.
Według statystyk w różnorakie przesądy wierzy ponad połowa dorosłych Polaków. Wynika to z pozostałości dawnego systemu wierzeń oraz stereotypów głęboko zakorzenionych w kulturze i tradycji. Jakie są najpopularniejsze wierzenia, co oznaczają i skąd się wzięły? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała etnolog, dr Olga Solarz.
Każda kobieta chce dobrze wyglądać w bikini. Niestety zadbanie o formę przed latem w czasie w pandemii nie jest takie proste. Są jednak ćwiczenia, które można wykonywać w domu. Wystarczy 30 dni treningu, aby zobaczyć różnicę. Jak ćwiczyć, aby zdążyć przed latem?
Łaknienie spaczone, inaczej pica, to choroba zaliczana do zaburzeń psychicznych, polegająca na spożywaniu substancji, które nie nadają się do jedzenia, na przykład papieru, drewna, farby czy lodu. Jej przyczyny mogą być różne, jednak najczęściej jest to niedobór składników odżywczych – żelaza i cynku.
Wiele osób pragnie, żeby rzeczywistość była czarno-biała i by było jasne, co jest dobre, a co złe. Nie zawsze jednak upraszczanie życia i wyborów jest dla nas najlepsze. Dlaczego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psychoterapeutka, Anna Cyklińska.
Operacja plastyczna, jak każdy inwazyjny zabieg, wiąże się z ryzykiem komplikacji. Co jakiś czas media rozpisują się na temat tych nieudanych, a także groźnych powikłań, z którymi borykają się pacjenci. O niebezpiecznych trendach w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Christofferem Ingvesem, specjalistą chirurgii plastycznej.
Zespół Ehlersa-Danlosa, czyli EDS, to genetyczna choroba, a właściwie grupa chorób. Objawami są zarówno nadmierna wiotkość stawów, jak i hiperelastyczność skóry. Choroba przebiega w różny sposób, od stanów lekkich po bardzo ciężkie, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.
W sklepach powoli zaczynają pojawiać pierwsze letnie owoce i warzywa. Niestety spragnionych ich smaku skutecznie odstrasza cena. Kilka dni temu pokazaliśmy wam zdjęcie z jednego ze sklepów, gdzie za kilogram czereśni trzeba było zapłacić ok. 160 złotych. Dlaczego owoce i warzywa w tym roku są takie drogie?
Gdy Bartosz Zmarzlik gościł w listopadzie w Dzień Dobry TVN, mówił, że bardzo czeka na narodziny dziecka. Syn żużlowego mistrza świata przyszedł na świat 17 marca tego roku. Jak sportowiec odnajduje się w roli ojca?
Komentatorzy sportowi bez wątpienia dostarczają widzom ogromne dawki emocji. To oni relacjonują największe wydarzenia na arenach polskich i międzynarodowych, a ich słowa niejednokrotnie przechodzą do historii. Nie jest to jednak tak łatwa praca, jak mogłoby się wydawać. O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli pracownicy stacji Eurosport, która w tym roku obchodzi swoje 25-lecie.
Jakub Straszewski, 17-latek pochodzący z Włocławka, zdobył tytuł wicemistrza świata juniorów, powtarzając tym samym wyczyn Andrzeja Gołoty z 1985 roku. Młody bokser poświęcił wiele, aby znaleźć się w tym miejscu, jednak jak sam podkreśla - było warto.
Robert Lewandowski został samodzielnym rekordzistą wszech czasów pod względem liczby bramek uzyskanych w jednym sezonie piłkarskiej Bundesligi. W meczu ostatniej kolejki pokonał bramkarza Augsburga Rafała Gikiewicza, powiększając dorobek do 41 goli. Polski napastnik skomentował swój sukces w mediach społecznościowych.
Bikini fitness należy do kategorii sportów sylwetkowych. Panie biorące udział w zawodach muszą zaprezentować pięknie wyrzeźbione mięśnie, podkreślając jednocześnie swoją kobiecość. Dlatego tak ważny jest odpowiednio opracowany trening.
Strong nation to zajęcia, które są jednym z najnowszych trendów w świecie fitnessu. Dzięki nim poprawia się swoją kondycję i spala mnóstwo kalorii. Na czym polega taki trening? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała tancerka i instruktorka fitness, Lenka Klimentova.