"Nie jestem już stuprocentową kobietą. Mój czas minął". Jak pomóc paniom, które przechodzą menopauzę?

Menopauza
Menopauza
Źródło: Westend61/Getty Images

Październik jest miesiącem, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Menopauzy. Z tej okazji doktor nauk medycznych, specjalistka w dziedzinie ginekologii, endokrynologii i położnictwa Małgorzata Bińkowska opowiedziała w serwisie internetowym TVN24 o tym, dlaczego menopauza nadal jest tematem tabu oraz jak bliscy mogą wspierać kobietę, która właśnie przez nią przechodzi.

Menopauza jako temat tabu

Jak powiedziała dr Małgorzata Bińkowska dla TVN24, mało która córka w Polsce wie, jak i kiedy jej mama przechodziła menopauzę. Temat ten budzi duże skrępowanie, brakuje też podstawowej wiedzy w zakresie biologii. Kobiety, które w szkole, od najmłodszych lat nie rozmawiały o antykoncepcji czy o własnych narządach płciowych, jako dojrzałe, przechodzące menopauzę panie są zagubione.

- Często pytam kobiety, czy pamiętają swoje pierwsze miesiączki albo miesiączki swoich córek. Jak szalały hormony, jak zmieniały się nastroje. Raz się krzyczy, raz płacze czy śmieje. Świadoma matka wie, że trzeba córkę wesprzeć w tym okresie. To samo z ciążą i miesiącami po porodzie. Tutaj też zmienia się całe życie, dochodzi ogromna odpowiedzialność. Okres menopauzalny to też ogromne zmiany i często skrajne emocje. Jednak w świadomości społecznej dojrzewanie, macierzyństwo to rzeczy szlachetne, a menopauza jest pomijana. Nie tylko się do niej nie przyznajemy, ale też odnosimy się do niej bez szacunku – stwierdziła dr Bińkowska dla TVN24.

Zobacz video: badaj się! Możesz uniknąć raka szyjki macicy

DD_20211008_Rak_REP_Napisy
Badaj się! Możesz uniknąć raka szyjki macicy - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Co przeżywa kobieta w okresie menopauzy?

Według ekspertki, każda kobieta przeżywa menopauzę inaczej. U jednej pogarsza się samopoczucie, u innej stan włosów czy skóry. Pojawiają się też uderzenia zimna i gorąca. Są to kłopotliwe zmiany, które dla kobiety mogą być przytłaczające. Do objawów menopauzy może nawet dołączyć depresja, ponieważ wiele pań, które mają menopauzę, myśli, że są gorsze, ich czas minął i do niczego się nie nadają.

- Z badań, o których wcześniej mówiłam, wynika, że ponad 40 procent kobiet po menopauzie nie czuje się już tak atrakcyjna, jak kiedyś. (...) Na takie myślenie ma też wpływ świat męski. Kobietę sprowadza się często do roli rodzenia dzieci, a w tym kontekście faktycznie taką możliwość traci. Dlatego kobietę trzeba postrzegać całościowo, szanować w każdym wieku, bo jej role są różne – wyjaśniła ekspertka.

Jak zaznaczyła, zmiany powinny iść od podstaw – odpowiedniej edukacji seksualnej w szkole, oswajaniem się z hormonami i zmianami zachodzącymi w ciele od najmłodszych lat.

Jak zacząć rozmowę o menopauzie?

Menopauza to trudny czas dla wielu kobiet, dlatego dr Bińkowska zachęca córki, aby chociaż po wspólnym obiedzie usiadły ze swoją mamą i porozmawiały szczerze.

- Na pewno warto zadać najprostsze pytanie: jak się czuje. Czy dobrze śpi, czy coś się u niej zmieniło, czy ma kołatania serca, czy coś ją niepokoi. To naprawdę może bardzo pomóc, bo starsza kobieta może nawet nie mieć świadomości, że coś się dzieje, albo nie łączyć tego z trwałymi zmianami w życiu. Takie pytania mogą dać do myślenia. No i przede wszystkim wysłać mamę do ginekologa – powiedziała dr Bińkowska dla TVN24.

Zdaniem ekspertki, warto spróbować zachęcić mamę do aktywności fizycznej, która sprawi, że poczuje się lepiej – nie tylko ze swoim ciałem, ale i psychicznie. Jak to zrobić?

- Trzeba pokazać korzyści. Dobrze dobrana aktywność będzie wpływać na to, że kobieta nie będzie tyć. A przecież to ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Otyłość może prowadzić do różnych chorób, jak nadciśnienie czy cukrzyca. Poza tym dzięki aktywności zwiększa się sprawność, bo słabe mięśnie to większe ryzyko osteoporozy, a w konsekwencji łatwiej o złamania. Aktywność powoduje też uwalnianie endorfin, co wpływa na lepsze samopoczucie i zadowolenie.  - wyjaśniła specjalistka.

Trzeba również powtarzać mamie, że nie ma żadnych podstaw do tego, aby się wstydziła menopauzy, a także, że jest ważna, potrzeba, kochana i na każdym etapie życia może czuć się szczęśliwa. Można też podsunąć mamie lekturę lub film, które normalizują pojęcie menopauzy.

Zdaniem ginekolożki, kobietę powinien wspierać także jej partner. Choć nie ma badań ukazujących, jak sprawdzają się w tym temacie polscy panowie, w Wielkiej Brytanii ponad jedna trzecia mężczyzn nie wie, jak to robić.

Cały artykuł Katarzyny Gozdawy-Litwińskiej "Co się dzieje, mamo?" na stronie tvn24.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości