Jeśli już koniecznie chcemy brać suplementy diet, powinniśmy sprawdzić na etykiecie informacje o dziennym zapotrzebowaniu witaminy i przyjmować w ostateczności tylko te preparaty, których dawka nie przekracza limitu. Błędem jest sądzić, że witaminy w tabletkach mają podobne działanie jak te, które przyjmujemy razem z jedzeniem - mówi prof. Elżbieta Anuszewska z Państwowego Instytutu Leków.

  W Zielonych drzwiach prezentujemy historię rodziny Joanny Kulisiak-Kazimierczak, mamy Piotra (16 lat) i Wojtka (14 lat), którzy mają wrodzoną wadę genetyczna - tzw. kruchy chromosom X.

  W 2004 roku Anna Traczewska po rutynowym badaniu cytologicznym, dowiedziała się, że jest chora na raka. Miała wtedy 33 lata. Choroba całkowicie zmieniła jej życie. Jak bardzo? Opowiedziała nam o tym w Dzień Dobry TVN.

  Według badań w Polsce chrapie conajmniej 8 milionów osób. Blisko 70% mężczyzn ma ten problem. Czy chrapanie może mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, czy jest to jedynie niedogodność? Jak walczyć z chrapaniem sprawdził dla nas Marek Nowicki.

  Zdecydowanie dla kobiety i dziecka lepiej i bezpieczniej jest, jeśli rodzi w szpitalu. Nigdy nie wiadomo czy pacjentka nie będzie potrzebowała cięcia cesarskiego, które jest zabiegiem chirurgicznym i wymaga operacyjnej interwencji. Dlaczego lekarze są przeciwnikami porodu domowego?

  Brak kontroli nad laboratoriami sprawia, że analiza tej samej próbki w różnych placówkach może dać całkowicie odmienne wyniki. Przyczyna? Laboratoria stosują różne metody oznaczeń, różna aparaturę i odczynniki. Czy NFZ nadzoruje pracę laboratoriów?

  Marta Wiśniewska ma cukrzycę pierwszego typu, insulinozależną, którą stwierdzono u niej po urodzeniu córki Fabienne. Codziennie musi przyjmować insulinę. Jerzy Owsiak i Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyposaża klinik diabetologicznych w pompy insulinowe dla kobiet z cukrzycą planujących ciążę.

  Gospodyni programu "Zielone drzwi" Anna Maruszeczko przedstawiła historię Bartłomieja Skrzyńskiego, niepełnosprawnego społecznika, dla którego - chociaż porusza się na wózku inwalidzkim - nie ma żadnych barier.

  Październik jest Ogólnopolskim Miesiącem Walki z Rakiem. O tym czy każdy może być dawcą szpiku i jak wygląda procedura rejestracji dawców porozmawialiśmy z Jackiem Olszewskim, prezesem Fundacji "Przeciwko Leukemii" imienia Agaty Mróz oraz dr hab. Leszkiem Kaucem.

  Niedawno w życie wprowadzono ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. W jego ramach kobiety mogą bezpłatnie przebadać piersi. Kontrola wykazała jednak, że w co trzecim ośrodku zdrowia, biorącym udział w tej akcji, zdjęcia rentgenowskie są nieczytelne, a przez to cała akcja - nieskuteczna.

  Czy pigułki antykoncepcyjne mogą szkodzić wątrobie? Czy antykoncepcja hormonalna może powodować wzrost wagi? Czy pigułki antykoncepcyjne są w stu procentach skuteczne? Ne te pytania odpowiedział ginekolog prof. Romuald Dębski i modelka Joanna Horodyńska.

  „Zielone Drzwi” to program związany z działalnością Fundacji TVN „nie jesteś sam”. Wypełniają go reportaże o podopiecznych fundacji oraz o ludziach, którzy pomagają innym. Gospodynią programu wymyślonego prezes fundacji Bożenę Walter jest Anna Maruszeczko.

  Lekarze wciąż alarmują, że połykanie w ciągu doby więcej niż czterech tabletek przeciwbólowych jest groźne. Polska, po USA i Francji, zajmuje trzecie miejsce na świecie, jeśli chodzi o ich spożycie. Kto najchętniej sięga po tabletki przeciwbólowe i dlaczego?

  W Polsce, oprócz tego, że emerytury są niewielkie i starsi ludzie nie mają pieniędzy prawie na nic, problem tkwi także w tym, że nie szanują oni w młodości swojego ciała. Kiedy przychodzi starość, ciała są zniszczone i schorowane - mówi podróżniczka Beata Pawlikowska.

  Na reumatyzm, czyli zapalenie stawów, cierpią głównie kobiety. Objawami choroby reumatycznej są, przede wszystkim, bóle i obrzęki stawów. Często towarzyszą jej również gorączki i niedokrwistość.

  Z Moniką Ziębą - autorką książki "Moja mam ma raka" i pisarką Krystyną Koftą rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o tym, jak powiedzieć bliskim o swojej chorobie.

  W styczniu w Zielonych Drzwiach ogłosiliśmy plebiscyt Mój Dobry Anioł - napłynęło mnóstwo zgłoszeń. Akcja dobiegła końca przez kolejne tygodnie w Zielonych dniach będziemy Państwu przedstawiali zwycięzców plebiscytu.

  Dbanie o kręgosłup to przede wszystkim dbanie o aparat mięśniowy podtrzymujący kręgosłup. Systematyczne ćwiczenie i pływanie wzmacnia te mięśnie. Warto też zwrócić uwagę na to, jak śpimy – ważne jest prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu.

  "Niejedna z jedną" to tytuł wystawy fotograficznej zorganizowanej przez członkinie wrocławskiego klubu Femina Fenix, która promuje Kalendarz Młodych Amazonek 2009.

  Nawet jeśli nie lubimy słodyczy, codziennie nieświadomie pochłaniamy sporą porcję cukru. Jest on obecny niemal w każdym gotowym produkcie, poprawia smak, ale też szkodzi zdrowiu.

  O dobrym i złym cholesterolu rozmawialiśmy z profesorem Mirosławem Dłużniewskim - kardiologiem ze Szpitala Bródnowskiego i dietetykiem - Dorotą Osóbką.

  O metodach modelowania policzków rozmawialiśmy z Aleksandrą Jagilską - dermatologiem z Kliniki Chirurgii Plastycznej.

  Pediatrzy alarmują - ryzyko śmierci dziecka jest w Polsce o 40 proc. większe niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Fundacja ORIMARI prowadzi kampanię społeczną "Kochasz, chronisz, zapobiegasz. Badaj swoje dziecko". Kampania ma zachęcić rodziców do tego, by przynajmniej raz w roku poddali badaniu swoje dziecko.

  Rugby jest sportem brutalnym - mówi Ryszard Plinta - trener reprezentacji polski w rugby, ale osoby niepełnosprawne nie mają z tym żadnego problemu - dodaje. Jeśli chodzi o aspekt rehabilitacyjny, rugby jest bardzo efektywną formą, zarówno jeśli chodzi o rehabilitację pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

  "Mój 4-letni synek ma wędrujące jądra. Nie wiem, co mam robić. Cześć lekarzy zaleca zabieg, a inni każą czekać, aż same zstąpią do moszny. (...) Proszę pomóżcie mi!" Co na to nasz ekspert, dr Piotr Gryglas?

  Polskie dzieci i nastolatki tracą słuch z powodu nadmiernego i zbyt długotrwałego hałasu. Jednym z głównych winowajców są popularne odtwarzacze do słuchania muzyki. Problem jest tym bardziej niebezpieczny, że w dużym stopniu nieuświadomiony. Czy ubytki słuchu są nieodwracalne?

  Biorę środki antykoncepcyjne od siedmiu lat. Lekarz ginekolog zalecił mi badania kontrolne. Okazało się, że mam podwyższone współczynniki wątrobowe. Niestety nie wiem, jaką dietę powinnam zastosować. Bardzo proszę o pomoc - pisze do Dzień Dobry TVN 25-letnia Mariola. Co na to nasz ekspert, dietetyczka Dorota Osóbka.

  Czy Polacy w Polsce mają dostęp do nowoczesnych metod leczenia? Co na ten temat ma do powiedzenia dziennikarz Marek Nowicki?

  Przemęczenie, zaokrąglony brzuch, częste bóle głowy, nieprzyjemny zapach potu, ziemista cera, problemy z nerkami - to mogą być skutki zakwaszenia organizmu.