Zdrowie

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała oświadczenie w którym stwierdza, że konserwanty dodawane do szynek, które kupujemy w sklepach, są rakotwórcze. Naukowcy ciągle pracują nad mniej szkodliwymi zamiennikami, które również niwelowałyby zagrożenie pojawienia się w wędlinach jadu kiełbasianego. Czy powinniśmy całkowicie zrezygnować z szynek ze sklepu? Jak wybrać wędlinę, która zawiera w sobie możliwie najmniej konserwantów? W Dzień Dobry TVN Katarzyna Bosacka wytłumaczyła, dlaczego pieczone w domu mięso nie jest tak różowe jak to ze sklepu.

  Niestety smog dostaje się również do mieszkań. W Dzień Dobry TVN Pani Gadżet Anna Nowak-Ibisz pokazała urządzenia, dzięki którym możemy sprawdzić jakość powietrza w naszym domu oraz takie, które nam je oczyszczą. Ile kosztują?

  Zaczęło się od zdjęcia z kotem i brzuszkiem, które trenerka personalna Natalia Gacka wrzuciła na swój profil na jednym z portali społecznościowych. Pod zdjęciem - komentarze zaniepokojonych mam, które przestrzegają przed toksoplazmozą. Na czym polega ta choroba i kiedy może być zagrożeniem dla płodu? Jak uchronić się przed zakażeniem, skoro nie istnieje szczepionka na toksoplazmozę? Wbrew mitom, tą chorobą najczęściej zarażamy się nie poprzez kontakt z kotem, a przez zjedzenie półsurowego mięsa oraz źle umytych warzyw i owoców. O toksoplazmozowej profilaktyce w Dzień Dobry TVN powiedziała pediatra dr Aneta Górska-Kot.

  W "Zielonych Drzwiach" Anna Maruszeczko rozmawiała z człowiekiem, który umarł cztery razy, a życiowymi doświadczeniami mógłby obdzielić jeszcze cztery inne osoby. Piotr Pogon - sportowiec, aktywista i animator społeczny. Miał raka i pomagał chorym na raka. Był biznesmenem i bezdomnym. Kochał i był kochany. W życiu zdobył i stracił wszystko (i to kilka razy). Człowiek bez płuca, który biegał charytatywne maratony. Teraz czeka na operację zatok i startuje z własną fundacją. Skąd bierze na to wszystko siłę? Na rowerze ma wypisany cytat z Monty Pythona: "dostrzegaj jasne strony życia".

  Ich wynalazek został nagrodzony złotym medalem na międzynarodowych targach wynalazczości w Brukseli – Brussels Innova 2016. O biodegradowalnych aerożelach chitozanowych opowiedzieli nam mgr inż. Julia Radwan-Pragłowska i dr inż. Marek Piątkowski - Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej: "Ze śmieci udało nam się stworzyć bardzo zaawansowane biomateriały!". Skąd pozyskują surowiec do tworzenia aerożeli? W czym ich wynalazek jest lepszy od rozwiązań dostępnych na rynku i kiedy ma szansę trafić do masowej produkcji?

  Dlaczego tak duży odsetek biegaczy narciarskich choruje na astmę? Jak wygląda nadzór nad środkami farmaceutycznymi, których mogą używać sportowcy? Jakie sankcje mogą spotkać, przyłapaną na dopingu, norweską biegaczkę? O środkach wspomagających w sporcie rozmawialiśmy z dr. Stanisławem Szymanikiem - szefem komisji medycznej PZN.

  Te małe, niepozornie wyglądające ziarenka zawierają więcej kwasów omega niż ryby i tran. Pozytywnie wpływają na wygląd naszych włosów i paznokci, wspomagają prawidłowe funkcjonowanie dróg rodnych i utrzymują wzrok w dobrej kondycji. Jakie jeszcze zalety ma siemię lniane? Z czym najlepiej je łączyć? A jakie właściwości ma olej z siemienia lnianego? O tym w cyklu Naturalnie! Agnieszka Cegielska.

  Czasem dziewczynka potrzebuje pomocy ginekologa na długo przed pierwszą miesiączką. Jakie dolegliwości powinny nas skłonić do zamówienia dla dziecka wizyty u ginekologa? Jak ona przebiega? Jak przygotować do wizyty dziecko? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN ginekolog i endokrynolog Małgorzatę Walewską-Wolf z Centrum Zdrowia Dziecka.

  Obecnie niektóre leki można nabyć w sklepach i na stacjach benzynowych. Ale to może się zmienić, ponieważ Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie ograniczenia w sprzedaży medykamentów poza aptekami. Których lekarstw nie kupimy już w sklepach? Czy znikną też ze sklepów internetowych? Czy ograniczenie, które chce wprowadzić minister zdrowia będzie dobre dla pacjentów, czy może głównie dla aptek? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN: dziennikarzem zajmującym się tematyką medyczną Pawłem Walewskim.

  Okazuje się, że od flory bakteryjnej w jelitach zależy, czy jesteśmy szczupli, czy otyli. O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN immunologa dr Pawła Grzesiowskiego. Dowiedzieliśmy się również, co niszczy florę bakteryjną i jak działają probiotyki.

  Wiele osób nie lubi zmian w życiu. Co je powstrzymuje przed ich dokonaniem? Jak się przygotować do zmian, jeśli już podejmiemy decyzję, że chcemy je wprowadzić? Na pytania odpowiedziała psycholog Magdalena Chorzewska, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Jaka jest geneza słowa hamburger? Czy boczniakami można zastąpić mięso w burgerze? I jakie są wartości odżywcze grzybów? Na te pytania odpowiedział w Dzień Dobry TVN nasz kulinarny smakosz Mikołaj Rey, który zdradził też, jakie potrawy można zrobić z boczniaków i, która kuchnia ceni je najbardziej. Dlaczego Dorota Wellman nie lubi tych grzybów, a Marcin za nimi przepada?

  Niewiele osób wie, jak udzielić pierwszej pomocy, dlatego do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dzieci, które mają tę wiedzę w jednym paluszku ;) Gdzie się nauczyły udzielać pierwszej pomocy?

  Polacy, po Brytyjczykach, piją najwięcej herbaty w Europie. Dlaczego warto ją pić? Czy kupować tę w liściach, czy w torebkach? Czym charakteryzują się herbaty: czarna, zielona, czerwona i biała? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "(Ro)zważmy to..." Katarzyna Bosacka. Natomiast Dorota Wellman i Marcin Prokop pokazali, jak rakietę z herbaty wysłać w kosmos. Zobaczcie, jak skończył się ten lot ;)

  16-letnia Martyna Koteluk cierpi na zespół kabuki - rzadką chorobę genetyczną, która obniża napięcie mięśniowe. Przez to porusza się na wózku. Jak to możliwe, że Martyna została zdiagnozowana dopiero w wieku 15 lat, choć ma charakterystyczny dla tej choroby wygląd twarzy? W "Zielonych Drzwiach" Anna Maruszeczko gościła nastolatkę wraz ze swoją mamą, Heleną Horobą i prof. Robertem Śmigielem, który wytłumaczył na czym dokładnie polega schorzenie Martyny.

  Według raportu Ministerstwa Zdrowia w ciągu roku dyspozytorzy ratownictwa medycznego odebrali ponad 6,5 mln zgłoszeń, z czego ponad 997 były to połączenia fałszywe, złośliwe lub żarty. Polacy nie wiedzą w jakich sytuacjach zadzwonić pod numer 999, czy może nie traktują pracy ratowników medycznych poważnie? A może po prostu nie zdają sobie sprawy, że w czasie, gdy ratownicy jadą do nieuzasadnionego wezwania ktoś może umierać? Jakie są konsekwencje wezwania karetki bez powodu? O najgłupszych i najdziwniejszych sytuacjach w pracy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN pracownicy ratownictwa medycznego: Ariel Szczotok, Kamil Miodek i Marcin Soboń.

  Niedawno zmarły Tomasz Kalita apelował do polityków o zalegalizowanie medycznej marihuany. Czy jest na to szansa? Dlaczego polscy politycy tak bardzo boją się medycznej marihuany? Co daje ona chorym onkologicznym? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z neurologiem dr Markiem Bachańskim.

  Zespół specjalistów ze Szpitala Miejskiego w Olsztynie przeprowadził nowatorską operację u mężczyzny chorującego na guza żuchwy. Na czym polegał zabieg? Dlaczego jest określany jako nowatorski? O tym w Dzień Dobry TVN: koordynator Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Miejskiego w Olsztynie dr Anna Bromirska-Małyszko i chirurg rekonstrukcyjny dr hab. Piotr Trojanowski.

  Sen jest niezwykle ważny dla organizmu. Jakich przestrzegać zasad, aby budzić się pełnym energii? Czy to jak się budzimy ma wpływ na nasz dzień? Ile maksymalnie powinniśmy spać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN specjalistę od zaburzeń snu dra Michała Skalskiego.

  Komosa ryżowa to kasza, która dodaje wiele energii. Jakie są inne jej właściwości? Jak często można po nią sięgać? Z czym ją jeść? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.

  Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki udał się do Szczyrku, gdzie trenują młodzi skoczkowie. Spotkał się tam z 8-letnim Tymkiem Cienciałą, który już po raz drugi wygrał Turniej Czterech Skoczni dla dzieci. Kto motywuje chłopca do treningów? Czy nadal chce zostać profesjonalnym skoczkiem?

  Wzdęcie, znane również jako bębnica, zdarzyło się kiedyś każdemu z nas. Co robić, by zapobiec nieprzyjemnemu uczuciu ciężkości? Mikołaj Rey radzi w Dzień Dobry TVN, by omijać: skrobię, laktozę, jabłka w dużej ilości oraz oligosacharydy. Efekt "balona" w brzuchu może pojawić się również przez szybkie jedzenie i niedokładne gryzienie pokarmu przed połknięciem.

  Nie do końca wiadomo skąd bierze się ta choroba tarczycy. Wiadomo jednak, że jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje, że komórki odpornościowe z jakiegoś powodu wywołują proces zapalny i niszczą tarczycę. Niektórzy specjaliści przyczyny choroby Hashimoto upatrują w nadmiernym stresie. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy modelkę Martę Dyks, która niedawno przyznała się, że choruje na Hashimoto i internistę Piotra Gryglasa. Jakie są objawi choroby Hashimoto? jak można ją leczyć i jaką rolę w chorobie Hashimoto odgrywa dieta?

  Na jednej z warszawskich ulic jest 150 miejsc, gdzie można wstrzyknąć sobie botoks. Medycyna estetyczna to niezwykle szybko rozwijająca się branża. Nieustannie pojawiają się nowe techniki odmładzania i zachowania młodości. Klienci są coraz bardziej wyedukowani, a sam temat przestaje być społecznym tabu. Z takimi zabiegami wiążą się jednak niebezpieczeństwa. Co należy wiedzieć przed wizytą w gabinecie? Czy istnieją przeciwwskazania przed poszczególnymi zabiegami? Jakie są skutki uboczne? W Dzień Dobry TVN gościliśmy eksperta w dziedzinie pięknej skóry - dermatologa Marcina Ambroziaka.

  Niepełnosprawność dziecka determinuje życie całej rodziny. Rodzice nagle muszą stać się domorosłymi lekarzami i rehabilitantami. W międzyczasie dbają o dom oraz resztę rodziny i często pracują zawodowo. W ich świecie nie ma miejsca nawet na minutę wytchnienia. W Krakowie powstał niezwykły środek - Centrum Opieki Wyręczającej, który pozwala rodzicom chorych dzieci na chwilę wytchnienia. To jedyne takie miejsce w Europie, gdzie można nieodpłatnie zostawić niepełnosprawne dziecko bez obawy o jego życie i zdrowie. Rezydent przechodzi też intensywną rehabilitację, przegląd stomatologiczny oraz badanie ortopedyczne. Gośćmi Anny Maruszeczko w "Zielonych Drzwiach" byli: dyrektor Centrum Krzysztof Nawrocki oraz psycholog Ewa Morawiec.

  Chwyt Kristellera to zabieg położniczy stosowany od 125 lat. Polega na wypchnięciu dziecka z kanału rodnego poprzez odpowiednie ułożenie rąk na macicy. Źle zastosowany może spowodować duże urazy u matki i dziecka. Kiedy taki chwyt może być zastosowany? Czy położna może go wykonywać? Jaka jest alternatywa dla tego chwytu? Czy lekarz powinien zapytać o zgodę zanim zastosuje ten chwyt? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN ginekologa i położnika Grzegorza Południewskiego oraz prezes Fundacji Rodzić po ludzku Joannę Pietrusiewicz.

  Zatkane tętnice, otyłość brzuszna, cukrzyca, bezpłodność a nawet rak - takie mogą być skutki spożywania dużych ilości rafinowanego oleju palmowego. Producenci żywności chętnie go stosują ze względu na niską cenę. Znajdziemy go w czipsach, słonych przekąskach, czekoladzie, kostkach rosołowych i wielu innych produktach. Czym naturalny olej palmowy różni się od rafinowanego? Dlaczego ten rafinowany nie został jeszcze zakazany? Czy możliwe jest całkowite wyeliminowanie go z diety? O tym w Dzień Dobry TVN dr Jacek Postupolski z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH oraz prowadząca cykl "(Ro)zważmy to" Katarzyna Bosacka.

  W Niemczech niektórzy rodzice podają swoim dzieciom środki nasenne, aby te przespały noc. Ten trend dotarł również do Polski. Czy dzieciom wolno podawać leki nasenne? Jak działają na nie takie środki? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN lekarz Magdalenę szczęsną.

  Blue Monday to jedyny dzień w roku, kiedy mamy społeczne przyzwolenie na bycie smutnym. Jak radzić sobie w świecie, w którym naszym obowiązkiem jest ciągłe bycie wesołym i pełnym energii? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psychoterapeutę Mateusza Ostrowskiego.