Ostatnim hitem wśród tłuszczy, zarówno do smażenia jak i smarowania, był olej kokosowy. Czy jest on tak zdrowy i czy powinno się go jeść zamiast masła czy margaryny?
Co sprawia, że tłuszcz jest niezdrowy?
W tłuszczach, zarówno roślinnych jak i odzwierzęcych znajdują się przede wszystkie kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone. Tych pierwszych jest zdecydowanie najwięcej w produktach pochodzenia zwierzęcego i uznawane są za niezdrowe. Nie są one rozpuszczalne w wodzie, a w wyglądzie są białym ciałem stałym. Zaleca się, aby takich tłuszczów w diecie było tylko 6% spośród całościowego zapotrzebowania na energię. Spożywanie ich w nadmiarze może prowadzić do rozwoju miażdżycy, zespołów naczyniowych, zatorów, choroby niedokrwiennej serca, a nawet udaru mózgu, poprzez podnoszenie poziomu cholesterolu LDL, który uznawany jest za zły.
Zobacz wideo: Olej rzepakowy skarbem Europy
Nienasycone kwasy tłuszczowe uznawane są za dobre. Tych tłuszczy organizm ludzki nie produkuje, a są one potrzebne do poprawnego funkcjonowania. Niedobory mogą powodować zaburzenia gospodarki cholesterolowej, hormonalnej, powstawanie zmian skórnych oraz wolne gojenie się ran, kruchość naczyń włosowatych i wiele innych. Kwasów tłuszczowych nienasyconych najwięcej znajduje się w tłuszczach roślinnych i pochodzących z ryb, np. w tranie.
Które tłuszcze warto jeść?
Najlepiej kierować się płynnością tłuszczu - im bardziej płynny, tym mniej nasyconych kwasów tłuszczowych, które odpowiadają za choroby układu krążenia. Zatem, które oleje i tłuszcze będą najlepsze? Te o dużej ilości kwasów tłuszczowych nienasyconych, a niskiej nasyconych, a zatem im bardziej płynne - tym lepiej.
Ilość kwasów nasyconych w wybranych tłuszczach:
- olej rzepakowy - 4%,
- olej lniany - 6%,
- oliwa z oliwek (z pierwszego tłoczenia) - od 10 do 14%,
- smalec - 40%,
- margaryna - 50%,
- masło - 60%,
- olej kokosowy - 90%.
Tłuszcze warto jeść pod postacią orzechów lub ryb, gdyż te produkty bogate są nie tylko w nienasycone kwasy tłuszczowe, ale również kwasy Omega-3-6-9, niezbędne do poprawnego funkcjonowania naszego układu odpornościowego i całego organizmu.
Zobacz także:
- Tłuszcz powoduje otyłość i miażdżycę? Prawda czy mit? Wpływ na organizm człowieka
- Tłuszcz - podział na frakcje, źródła. Czy tłuszcze nasycone szkodzą?
- Komisja Europejska walczy z tłuszczami trans. Jakie produkty mogą zniknąć ze sklepowych półek od 2 kwietnia?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: EkoBosacka
Źródło zdjęcia głównego: HeikeRau/Getty Images