Co to jest piramida zdrowego żywienia?
Piramida zdrowego żywienia powstała w 1992 roku. Została opracowana przez specjalistów od żywienia i przedstawia wzorcowy sposób odżywiania. Podczas warsztatów poprowadzonych przez Katię Roman-Trzaskę, edukatorkę kulinarną, w ramach naszej akcji "(Od)wagi dzieciaki" okazało się, że dzieci wiedzą o niej bardzo niewiele. - Dzieci nie wiedziały, jak wygląda prawidłowa piramida zdrowego żywienia. Pokazały za to, co jedzą - mówiła Katia Roman-Trzaska.
Czego dzieci jedzą najwięcej? - W ich diecie dominuje mięso. Jedzą dużo słodyczy, później są produkty zbożowe. Spożywają zdecydowanie za mało warzyw, owoców oraz nabiału, czyli zupełnie odwrotnie niż powinno być - dodała edukatorka kulinarna.
Jak zmienić nawyki żywieniowe dzieci?
Piramida zdrowego żywienia jest pewnym ideałem, do którego każdy z nas powinien dążyć. Co ciekawe, w ocenie dzieci, które uczestniczyły w warsztatach, wprowadzenie jej w życie nie jest możliwe, bo nie ma w niej słodyczy. - Słodycze je każdy i może po nie sięgać, ale trzeba zachować umiar - podkreśliła Julia Malejczyk, edukatorka kulinarna. W ocenie specjalistów, jeśli dziecko ma ochotę na coś słodkiego - zamiast batonika - lepiej podać mu owoc. - Ale nie soki, bo one nie mogą zastąpić owoców. Soki należy traktować jak deser - zaznaczyła Katia Roman-Trzaska.
Niestety rodzice nie zawsze mają czas, aby przygotować zdrowy i pełnowartościowy posiłek. Na szczęście są proste i szybkie dania, w których można zawrzeć wszystkie produkty potrzebne dziecku do prawidłowego rozwoju. Jak je przygotować? Dowiecie się tego z naszego materiału.
"(Od)wagi dzieciaki"
Warto podkreślić, że zdrowa dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała. Niestety z wprowadzeniem tych zasad w życie mamy ogromny problem. Obecnie polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Aby odwrócić ten trend zdecydowaliśmy się zorganizować akcję "(Od)wagi dzieciaki". W jej ramach chcemy odnaleźć przyczyny nadwagi u dzieci, ale przede wszystkim chcemy pokazać, jak z niej wyjść i gdzie szukać pomocy. Wskażemy publiczne miejsca, w których można znaleźć bezpłatną pomoc. Pokażemy również, jak zachęcić pociechy do ćwiczeń i podsuniemy pomysły na zdrowe, smaczne i kolorowe posiłki.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Wartościowy posiłek poza domem, czyli pomysły na lunchbox w pracy i w szkole
- Na czym polega zdrowe odżywianie dzieci i dorosłych? Na co należy zwracać uwagę podczas robienia zakupów?
- "Koleżanki śmieją się z mojej 7-letniej córki, że jest gruba". Ekspertka radzi, co robić, kiedy dziecko je za dużo
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN