Dieta a sen
Śpij słodko - zwykliśmy mówić przed pójściem do łóżka. Lepiej jednak, gdy cukier pozostanie tylko przenośnią, ponieważ słodycze pobudzają organizm i utrudniają zaśnięcie. To tylko jeden z wielu składników, których warto unikać, troszcząc się o zdrowy i regenerujący sen. Okazuje się bowiem, że dieta i prawidłowa masa ciała mają ogromny wpływ na nocny odpoczynek
- Badania pokazują, że osoby z nadwagą i otyłością śpią dłużej, ale jakość snu jest zdecydowanie gorsza, bo mają wysoki kortyzol, czyli są cały czas w gotowości - wyjaśnia dr Hanna Stolińska, dietetyczka kliniczna. - Dodatkowo mężczyźni z nadwagą lub otyłością mają niski poziom testosteronu - zaznacza.
Działając długofalowo, należy zadbać o zrzucenie nadprogramowych kilogramów. To jednak rozłożony w czasie proces, a sen tym różni się od wymarzonych ubrań, że nie można go odłożyć na przysłowiowe "jak schudnę". Co zatem należy jeść, by nocna regeneracja nie stała się koszmarem?
- Musi być to dieta z wysoką zawartością węglowodanów złożonych: pieczywo, kasze, ryż brązowy, makarony pełnoziarniste - mówi specjalistka. - Tam jest magnez i witaminy z grupy B, które wpływają na układ nerwowy i poprawiają jakość snu. Oczywiście wieczorem nie jemy za dużo, bo jest to spora wartość energetyczna, a my zaraz idziemy spać, więc nie potrzebujemy dużej ilości energii.
Dr Hanna Stolińska obaliła również mit godziny 18, która utarła się jako ostatni moment na zjedzenie wieczornego posiłku. Kolacja powinna być spożywana 2-3 godziny przed snem, aby nie kłaść się do łóżka przejedzonym.
Co należy jeść przed snem
Wieczorem najlepiej postawić na coś ciepłego, gotowanego lub pieczonego. Szczególnie kiedy dbamy o naszą sylwetkę, ważne jest, aby kolacja nie była bardzo energetyczna, ale sycąca. Wtedy warto wieczorem spożywać gęste kremy warzywne, leczo, sałatki i pieczone warzywa. To dobre rozwiązanie również ze względu na obecność błonnika, który daje uczucie sytości i wspomaga pracę przewodu pokarmowego. Posiłek wspomagający sen powinien zawierać również produkty bogate w białko jak chude mięso, ryby czy twarożek, które dadzą uczucie sytości. Jajka nie są wskazane ze względu na ich ciężkostrawny charakter. Czego jeszcze dobrze jest unikać?
- Słodkiego, słonego smażonego, tłustego, ciężkostrawnego - wylicza dietetyczka. - Nie pijmy zaraz przed snem, bo budzimy się, żeby oddać mocz. Unikamy więc pokrzywy, bo jest moczopędna. Sześć godzin przed snem bez kawy i bez energetyków. Ostatnia kawa powinna być wypita około godziny 12., jeśli chcemy dobrze spać - podsumowuje dr Hanna Stolińska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Uwaga! TVN: Ujawniono ostatnie SMS-y ciężarnej Izabeli ze szpitala w Pszczynie. "Zaczekają, aż umrze"
- W tej branży kobiety zarabiają 30% mniej niż mężczyźni. Jak Polska wypada na tle Europy?
- Wychowała się w katolickim domu. Trudno odejść nawet wtedy, gdy mąż "bije i wykręca ręce"
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN