Ryboflawina – czym jest, skąd się bierze i jakie są jej funkcje

Witamina B2 - działania, dawkowanie, pochodzenie.
Ryboflawina
Źródło: Grazyna Palaszewska / Getty Images
Ryboflawina jest inną nazwą witaminy B2. Odgrywa ona ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu wzroku oraz ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Wspomaga też system immunologiczny. Znajdziemy ją w mleku, jajach, mięsie kurczaka i kaszach.

Co to ryboflawina? Jest związkiem chemiczny pochodzenia organicznego, połączeniem rybitolu i flawiny. Rozpuszcza się w wodzie i jest prekursorem dwóch ważnych koenzymów – FAD i FMN. W organizmie człowieka witamina B2 bierze udział w procesach utleniania i redukcji. Pełni bardzo ważną rolę w powstawaniu hormonów regulujących ciśnienie krwi i pracę serca. Wpływa również na metabolizm neuroprzekaźników – dopaminy, serotoniny i noradrenaliny, dzięki czemu przeciwdziała depresji i innym zaburzeniom afektywnym. Wspomaga odporność – chroni przed infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi. Działanie ryboflawiny to wspomaganie układu nerwowego, wzroku, śluzówek i nabłonków naczyń krwionośnych oraz skóry. Uczestniczy w przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek. Służy jako katalizator w utlenianiu glukozy, a także przemienia witaminę B6 i kwas foliowy w koenzymy. Ważna jest więc w diecie przyszłych mam, sportowców i dzieci. Większe zapotrzebowanie na ryboflawinę wykazują również osoby narażone na stres.

DD_20210928_Cegla_REP_OK
Nie dajmy się jesiennej chandrze! Rytuały, które podnoszą nastrój (całość)

Ryboflawina – barwnik stosowany w przemyśle spożywczym

Witamina B2 ma wykorzystanie nie tylko w organizmie. Ze względu na jej ciemnopomarańczowy kolor, często dodaje się ryboflawinę jako barwnik do różnego rodzaju produktów spożywczych – najczęściej do budyniów, kisieli, mieszanek przypraw i napojów. Ryboflawina używana jest również do produkcji masła orzechowego, kawy, napojów kakaopodobnych, płatków zbożowych i kukurydzianych.

Ryboflawina w diecie

Witamina B2 pojawia się w wielu produktach spożywczych, dlatego należy zwracać uwagę na to, aby codziennie niektóre z nich spożywać. Dzienne zapotrzebowanie na ryboflawinę wynosi 1,5 mg lub więcej, jeśli intensywnie ćwiczymy lub pracujemy fizycznie. Jakie jest naturalne pochodzenie ryboflawiny ? Aby ją uzupełniać, dobre będą chude sery, maślanka, jogurty, kefir jaja i mleko, znajdziemy ją też w wątróbce wieprzowej. Dobrym źródłem ryboflawiny są również ryby, takie jak łosoś, pstrąg i makrela – warto spożywać je co najmniej raz w tygodniu, ponieważ są także cennym źródłem kwasów omega. Oprócz tego witamina B2 znajduje się w orzechach włoskich, fasoli, grochu, soi i pieczywie pełnoziarnistym oraz zielonych warzywach. Łatwo zauważyć, że witamina ta występuje w mięsie, nabiale i jajkach. Zdarza się więc, że ryboflawina u wegan jest na dość niskim poziomie. Konieczne może być więc uzupełnianie jej za pomocą suplementów. Cena ryboflawiny z apteki wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, zależnie od jej stężenia i marki. Ryboflawina jest odporna na działanie ciepła, dlatego może zachować się w pokarmie pomimo obróbki cieplnej. Należy jednak przygotowywać pożywienie w małej ilości wody lub na parze, ponieważ witamina B2 ma tendencję do wypłukiwania się. Produktów z witaminą nie należy wystawiać na działanie promieni słonecznych, gdyż pod ich wpływem związek rozpada się.

Skutki niedoboru ryboflawiny

Istnieje cały szereg objawów, który świadczy o niskim poziomie ryboflawiny w organizmie. Pochodzą one ze strony różnych układów i narządów. U dzieci niedobór witaminy B2 powoduje opóźnienie wzrostu. Brak ryboflawiny bardzo wpływa na oczy – może dojść do uszkodzenia gałek ocznych, światłowstrętu, pogorszenia ostrości widzenia, łzawienia i dużej męczliwości oczu. Pojawia się również okołorogówkowe wrastanie naczyń. Witamina B2 działa również na układ nerwowy – jej brak może spowodować zaburzenia snu, oddychania, nastroju, zawroty głowy, a nawet niektóre choroby neurologiczne. Niedobór witaminy B2 ujawnia się również na skórze i błonach śluzowych – powstają afty, zapalenie czerwieni warg, swędzenie ujścia pochwy, zapalenia błon śluzowych, powstawanie zajadów, a także wzmożone wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe (tzw. łojotok). Skutkiem niedoboru witaminy B2 są łuszczące się zmiany skórne na twarzy i uszach, a także wypadanie włosów.

Nadmiar ryboflawiny – czy jest niebezpieczny?

Nie da się przedawkować witaminy B2 ze względu na jej słabą rozpuszczalność w jelicie cienkim. Nadmiar jest zawsze wydalany z moczem. Dopiero podanie bardzo dużych ilości witaminy B2 w zastrzyku spowodowałoby objawy zatrucia w postaci nudności i wymiotów.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości