„Dreszczyk emocji jest tym, czego czytelnik potrzebuje”. Co czytamy jesienią? 

Książki
Książki
Źródło: Pornsawan Sangmanee / EyeEm/Getty Images
Długie, chłodne wieczory zachęcają do relaksu w domowym zaciszu. Częstym sposobem spędzania czasu wolnego jest picie herbaty w trakcie lektury dobrej książki. Po jakie gatunki literackie czytelnicy najchętniej sięgają jesienią?

Kryminał

Zagadki detektywistyczne, skomplikowane sprawy kryminalne i dochodzenia sądowe to tematy, które interesują ludzi od dawna. Z tego względu autorzy kryminałów m. in. Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda, z polskiego podwórka, a także Agatha Christie święcą triumfy na całym świecie, zdobywając pierwsze miejsca w zestawieniach najczęściej kupowanych powieści. Potrzeba zagłębiania się w zawikłane historie ludzkich losów, które skończyły się morderstwami, czy wszelkimi innymi przestępstwami, są pożądane tym chętniej jesienią, kiedy nużące dni przyjemnie jest wypełnić dreszczykiem emocji.

- Biorąc pod uwagę poprzednie lata najchętniej kupowane jesienią są kryminały, szczególnie te psychologiczne. Ludzie uwielbiają się bać w trakcie długich, samotnych wieczorów w domowym zaciszu. Dreszczyk emocji jest tym, czego czytelnik potrzebuje. Sprzedaż książek od października w ogóle wzrasta. Wygląda na to, że właśnie wtedy mamy więcej wolnego czasu i lubimy poświęcać go na obcowanie z literaturą – zdradza pracownik jednej z księgarni internetowych.

Romanse i erotyki

Miłość jest tematem uniwersalnym. Jak się okazuje, trudno zauważyć znaczny wzrost sięgania po romanse i erotyki w konkretnym okresie. O miłosnych uniesieniach, rozterkach zakochanych ludzie uwielbiają czytać tak samo wiosną, latem czy jesienią – pora roku w tym przypadku nie ma znaczenia. Nic nie budzi tak skrajnych i silnych emocji w człowieku jak burzliwe losy związków ulubionych bohaterów.

Fantastyka

Kiedy za oknem pogoda nie dopisuje, a świat jest ponury i mokry część miłośników słowa pisanego szuka ucieczki. Z pomocą przychodzi do nich fantastyka, która gwarantuje podróż do innego świata, niespodziewane zwroty akcji oraz wartką fabułę pochłaniającą czytającego w całości. Ten gatunek literacki daje najwięcej możliwości. Może koncentrować się wokół życia na Ziemi, a także wszelkich sfer niebieskich, co więcej ma możliwość zaprezentowania odbiorcy całkowicie fantazyjnego świata. Ponadto fantastyka może łączyć w sobie różne gatunki, a dzięki temu zawierać zarówno wątki kryminalne, jak i romantyczne.

Zobacz także:

„Zaginione dziewczyny”, czyli prawdziwa historia porwania trzech kobiet
Źródło: x-news

Autor: Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: Pornsawan Sangmanee / EyeEm/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości