Rozstanie z partnerem dla wielu jest naprawdę bolesne - w końcu w momencie odejścia człowiek przeżywa wszystkie stany, które pojawiają się także podczas żałoby. Niektórzy jednak próbują przeciągnąć owy proces. Okazuje się bowiem, że aż 70 proc. osób po zakończeniu związku nie potrafi całkowicie odciąć się od swojego byłego i zaczyna śledzić go w sieci.
Magiczna teoria 10 000 kroków dziennie - taki wysiłek ma zapewniać zdrowie, pomagać w odchudzaniu i polepszać samopoczucie. W czasach smartfonów, smartwatchy i aplikacji do liczenia przemierzonego dystansu wiele osób praktykuje tę zasadę. Czy faktycznie taka aktywność przynosi pożądane efekty? Na to pytanie odpowiedziała nam Ula Somow, dietetyk.
Szczepienia przeciwko COVID-19 zaczęły się w Polsce pod koniec grudnia 2020 roku. W pierwszej kolejności preparat otrzymują osoby związane ze służbą zdrowia. 25 stycznia mają ruszyć szczepienia seniorów. Czy osoby z chorobami przewlekłymi, które nie mają jeszcze 60. lat, mogą liczyć na otrzymanie szczepionki poza kolejnością? Na pytanie odpowiada dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Pandemia postawiła całą służbę zdrowia na głowie. Lekarze zmuszeni są nosić specjalne kombinezony ochronne, a braki kadrowe sprawiają, że często pracują ponad siły. Jak wygląda codzienność lekarza rodzinnego w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Michałem Domaszewskim, lekarzem rodzinnym.
Firma Pfizer, która opracowała pierwszą dopuszczoną do użytku szczepionkę przeciwko COVID-19, kilka dni temu poinformowała, że zmniejsza dostawy antidotum do Europy. Skąd taka decyzja? Ile szczepionek trafi do Polski?
Antykoncepcja to problem głównie kobiet. Teraz może się to zmienić. Brytyjscy badacze są bliscy opracowania męskiego odpowiednika tabletki antykoncepcyjnej. Jak będzie działał preparat i kiedy trafi na rynek? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Maciejem Jędrzejko, ginekologiem.
16 stycznia media na całym świecie obiegła wspaniała wiadomość. O 17:00 lokalnego czasu dziesięciu Szerpów z Nepalu zostało pierwszymi ludźmi, którzy weszli zimą na szczyt K2. O emocjach z tym związanych opowiedzieli polscy himalaiści - przebywająca pod K2 Magda Gorzkowska oraz Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy.
Wysoko wrażliwe osoby (WWO) stanowią nawet 20% populacji, chociaż nie każdy wie, że należy do tej grupy społecznej. Tacy ludzie doświadczają świata w inny sposób – silniej odczuwają odbierane bodźce, a także inaczej reagują na różne wydarzenia.
Od wielu miesięcy zmagamy się z pandemią koronawirusa. Niewiele osób pamięta, że w Polsce mieliśmy już do czynienia z podobną sytuacją. W 1963 roku wrocławianie walczyli z szalejącą w mieście czarną ospą. Chociaż WHO przewidywała, że uporają się z epidemią w ciągu 2 lat, dokonali tego w niespełna 2 miesiące. Jak to zrobili?
Dla coraz większej liczby osób zakażenie koronawirusem kończy się nieodwracalnym uszkodzeniem płuc i to w takim stopniu, że jedynym ratunkiem może być ich przeszczep. Trzeci z nich odbył się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. O szczegółach tego zabiegu opowiedział kardiochirurg i transplantolog, dr Maciej Urlik, a o swoim samopoczuciu po operacji pacjentka, Anna Sapa. Sprawdziliśmy również, co słychać u pana Grzegorza, który także miał przeszczepione płuca z powodu COVID-19.
Bartosz Kisielewicz to siatkarz i kapitan drużyny IBB Polonia Londyn. Sport to jego prawdziwa pasja, w której osiąga spore sukcesy. Ma już na koncie m.in. 5 tytułów mistrza Anglii. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swoim hobby, rodzinie i pracy zawodowej.
W karnawale wiele dzieci uczestniczy w balach przebierańców. Okazuje się jednak, że to nie tylko świetna zabawa, ale także zdarzenie, które może wpłynąć na całe późniejsze życie. O swoich przedszkolnych doświadczeniach z kostiumami opowiedzieli w Dzień Dobry TVN aktorzy Rafał Rutkowski i Zofia Domalik, a skomentowała je psycholog Agnieszka Gola.
Według statystyk, ponad połowa nastolatków ma kompleksy na punkcie swojej sylwetki, a aż 70 proc. dziewcząt przejawia symptomy zaburzeń odżywiania. Jak w porę zauważyć takie problemy u swojego dziecka? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog Elżbieta Pięta oraz jej córka Ewa, która przez 12 lat chorowała na anoreksję.
W sobotni poranek Dorota Gardias odwiedziła Arenę Lodową w Tomaszowie Mazowieckim. To miejsce, w którym rozwijają się młode łyżwiarskie talenty. O tym, że na naukę nigdy nie jest za późno, przekonywał trener Jaromir Radke.
Donacja to ciągle temat tabu. Niewiele osób decyduje się oddać swoje narządy i uratować komuś życie. Na szczęście działalność Pawła Klikowicza odczarowuje temat transplantologii. Pluszowe organy, które sprzedaje, to nie tylko pluszaki, ale przede wszystkim doskonała okazja do tego, aby już najmłodszym tłumaczyć, że nasze narządy mogą uratować komuś życie.
Niedawno w sieci pojawiła się informacja, że piosenkarz Robbie Williams zatruł się rtęcią, jedząc bardzo dużo ryb. Jak się okazuje, nie tylko w rybach, ale także w wielu innych produktach spożywczych wykrywane są metale ciężkie, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. O tym, czego unikać i jak zdiagnozować zatrucie opowiedział nam Eryk Matuszkiewicz, internista, toksykolog.
Nasza podatność na infekcję zależy od wielu czynników. Poza dietą i aktywnością fizyczną na układ odpornościowy oddziałuje także jakość powietrza, którym oddychamy. Co zrobić, aby było czyste i nie szkodziło?
15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni będą seniorzy powyżej 80. roku życia, później osoby, które przekroczyły 70. Jak zapisać się na szczepienie i dlaczego warto zdecydować się na taką formę ochrony przed COVID-19? O szczepieniach w Dzień Dobry TVN rozmawiali dr Magdalena Krajewska, specjalista medycyny rodzinnej oraz Marek Posobkiewicz, spec. ds. oceny ryzyka COVID-19.
Mówi się, że druga połowa stycznia to najbardziej ponury i depresyjny czas w roku. Dni są krótkie, a aura za oknem nie zachęca do spacerów. Na szczęście sposobów na zimową chandrę nie brakuje. Można na przykład zadbać o wnętrze mieszkania, dekorując je nowymi kwiatami lub nadać drugie życie roślinom, które towarzyszą nam od dawna. Zobacz, jakie propozycje przedstawił Łukasz Skop w cyklu "Co z tego wyrośnie?".
Stresu nie da się wyeliminować z naszego życia. Doskonale wiedzą o tym lekarze, u których - wraz z wybuchem pandemii - zaczęto obserwować objawy typowe dla zespołu stresu pourazowego. Aby pomóc swoim lekarzom, dyrekcja jednego ze szpitali zdecydowała się skorzystać z pomocy Denvera.
Najlepszym sposobem na wykrycie zakażenia koronawirusem SARs-CoV-2 jest wykonanie testu PCR. Czy takie badanie można wykonać u każdego? Czy wiek może być przeszkodą? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do sp. COVID-19.
Mogłoby się wydawać, że oczytanie wpływa na umiejętne dobieranie słów. Okazuje się jednak, że nie do końca tak jest. Zdaniem naukowców to typ osobowości wpływa na język, którym się posługujemy.
Seniorzy coraz częściej stawiają na aktywny tryb życia. Basen, nordic walking, zajęcia fitness – to tylko kilka przykładowych aktywności, na które decydują się emeryci. Niesłabnącą popularnością cieszy się jazda na rowerze. Trzeba jednak pamiętać, że rower dla seniora musi spełniać pewne wymogi.
50 minut - tyle w sumie świeciło słońce w Poznaniu w pierwszym tygodniu stycznia. Co było tego powodem? Czym zastąpić promienie słoneczne zimą? O tym mówili nam dziennikarka Agnieszka Cegielska oraz popularyzator nauki Cezary Szmidke.
Physalis to po polsku miechunka. Najpopularniejszy gatunek jadalny tej rośliny to miechunka peruwiańska (Physalis peruviana). W Polsce popularne, choć nieco mniej, są też miechunka pomidorowa i miechunka rozdęta.
Aleksandra Mąkólska jest najmłodszą instruktorką samoobrony. Nie tylko w Polsce, ale i na świecie. O tym, co robić w sytuacji zagrożenia życia, 16-latka opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Myśląc o cheerleaderkach na pewno większość z nas od razu wyobraża sobie kilkunastoletnie dziewczyny. Kto jednak powiedział, że to sport zarezerwowany wyłącznie dla nich? Na przekór temu wychodzą wicemistrzynie Polski z Biskupca. Cała ich drużyna składa się z matek.
Zdrowa dieta to taka, która jest przede wszystkim różnorodna. Im więcej różnych produktów spożywamy tym mniejsze ryzyko, że któregoś z cennych składników nam zabraknie. Przy komponowaniu posiłków zwracamy głównie uwagę na kaloryczność posiłków, zawartość witamin czy błonnika, ale to nie tylko one odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Co jeszcze jest istotne?
Szymon "Siara" Syrzistie na rowerze górskim jeździ od 1993 roku. To on został pierwszym mistrzem Polski w zjeździe rowerowym. Gdy urodził mu się syn, marzył, by maluch podążył jego śladami. Dziś razem z 5-letnim Jasiem spędzają czas oddając się wspólnej pasji.
Trenerka fitness Kasia Bigos, która sama jest w 5 miesiącu ciąży, zaproponowała w Dzień Dobry TVN proste ćwiczenia dla ciężarnych kobiet. Są one doskonałym rozwiązaniem, by rozpocząć aktywnie dzień, będąc zarówno w początkowym stadium ciąży, jak i w zaawansowanym. Wykonywane regularnie pozwolą utrzymać formę oraz finalnie ułatwią poród.