Zdrowie

  Po czterdziestych urodzinach tempo przemiany materii znacząco spada. Coach żywieniowy Agnieszka Mielczarek podpowiada, jak ułożyć zbilansowaną i pełnowartościową dietę dla czterdziestolatków. Jak jeść, by zachować młodość na dłużej? Czego należy się z diety wyzbyć, a które składniki podkręcą nasz metabolizm?

  Obecnie mamy w Polsce więcej internistów niż pediatrów. Z czego to wynika? Prawie 30% pediatrów w województwie mazowieckim to osoby w okolicach 60. roku życia. W Polsce brakuje pediatrów w sile wieku. Pediatria jest niedofinansowana. Czy z tego powodu jest to specjalizacja mniej atrakcyjna dla lekarzy? Z jakimi problemami boryka się jeszcze polska pediatria? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: ordynator oddziału pediatrycznego w szpitalu na Niekłańskiej, doktor Aneta Górska-Kot oraz pediatra i profesor UJ Mirosław Bik-Multanowski.

  Reprezentacja Polski w piłce nożnej przygotowuje się do EURO 2016. Wczoraj w Gdańsku rozegrali sparing z Holandią. Mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla gości. O komentarz do spotkania poprosiliśmy dziennikarza sportowego Piotra Salaka. Czy ten wynik powinien martwić w kontekście zbliżających się Mistrzostw Europy? Gościa Dzień Dobry TVN podpytaliśmy również o pojawiające się plotki na temat transferów naszych piłkarzy.

  Każdemu przytrafia się zapomnieć tekstu, który ma zaraz wygłosić lub wyśpiewać. Co robi w takich sytuacjach wokalista zespołu Video Wojciech Łuszczykiewicz, któremu - jak sam się przyznaje - często zdarzają się takie wpadki na scenie? Natomiast socjolog Tomasz Sobierajski radził, jak przekuć taką porażkę w sukces. Do swojej "wtopy" przyznał się również prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak :)

  Gość Anny Maruszeczko - Małgorzata Tokarska jest niepełnosprawna od urodzenia, ale to jej nie ogranicza. Podróżuje, mało tego - pomaga odkrywać świat osobom w podobnej sytuacji. W jaki sposób? Założyła pierwsze w Polsce biuro podróży dla osób z niepełnosprawnościami. W Zielonych Drzwiach powiedziała o organizacji wyjazdów. Zobaczcie, jakie jest motto życiowe Pani Małgorzaty.

  Tym razem Tomek Choiński odwiedził panie pracujące w salonie urody. Wykonując zawód fryzjerki czy masażystki obciąża się kręgosłup. Czy nasze bohaterki podejmują po pracy aktywności fizyczne? Jaki zestaw ćwiczeń przygotował dla pań nasz trener Tomek?

  Hodowla komórek regenerujących chore chrząstki to szansa dla osób cierpiących na zwyrodnieniowe zmiany stawów i tych, które doznały poważnych urazów stawów w wyniku wypadków. W Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Szymona Dragana i prof. Julię Bar z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu pracujących nad wdrożeniem tej rewolucyjnej metody. Dowiedzieliśmy się od nich, na czym polega wytwarzanie chondrocytów, które mają regenerować zepsute chrząstki i na jakim etapie są prace.

  Mimo że według wielu badań Polacy popierają przeszczepy, to liczba dawców w naszym kraju maleje. Nie jest to dobra wiadomość, ponieważ transplantacja ratuje życie. W Dzień Dobry TVN gościliśmy kardiochirurga ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu dr Joannę Śliwkę, która powiedziała, jak wygląda przeszczep serca dziecka. Obok niej usiadła Danuta Grochot, której córeczka przeszła taką operację. Zapytaliśmy się, co poczuła, kiedy dowiedziała się, że jest dawca serca dla jej dziecka? Jak Iga się rozwija?

  Czasami, kiedy czujemy znużenie, sięgamy po napoje i przekąski, które mają dodać nam energii. Zazwyczaj są to produkty, które - owszem - pobudzają nas, ale tylko na chwilę. Po jej upływie zmęczenie powraca. Jakie zatem produkty należą do spożywczych wampirów energetycznych? Kiedy kawa pobudzi nas na dłużej? O tym gość Dzień Dobry TVN dietetyk Anna Jelonek.

  Pola i Maks to rodzeństwo zmagające się każdego dnia z nieuleczalną, postępującą i śmiertelną chorobą - zespołem Leigha. Możesz pomóc tej rodzinie, by... przedłużyć ich wspólne życie.

  Jerzy Zięba mówi o sobie, że jest naturoterapeutą po kursie hipnoterapii klinicznej w Australii i USA. Obecnie zwraca się do niego wiele osób z prośbą o pomoc. Jednak jego metody leczenia wzbudzają kontrowersje i wiele wątpliwości. Jak do warsztatu naturoterapeuty ustosunkowują się lekarze? Tym bardziej, że w ostatnim czasie Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zaprosił Jerzego Ziębę na konferencję, gdzie naturoterapeuta poprowadził wykład? Na kanapie Dzień Dobry TVN oprócz Jerzego Zięby gościliśmy również dr n. med. Grzegorza Południewskiego, ginekologa i położnika.

  Operacje, radioterapia i chemioterapia. Bohaterowie tego felietonu podjęli walkę z ciężką chorobą. Teraz postanowili zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem - przyłączyli się do wyprawy "Onkorejs" i wypłynęli w morze - by pokazać, że warto walczyć, leczyć się i profilaktycznie się badać.

  Jednym z tegorocznych laureatów nagród im. Jana Wejcherta, przyznawanych przez Polską Radę Biznesu, jest prezes Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet „BABA” Anita Kucharska-Dziedzic. Została wyróżniona za pomoc, jakiej udziela kobietom będącym ofiarami przemocy. W Dzień Dobry TVN Pani Anita powiedziała, jakie są formy przemocy i, w jaki sposób BABA wspiera kobiety.

  Łukasz Krasoń przez niektórych nazywany jest „polskim Nickiem Vujicicem” - obaj są niepełnosprawni i obaj, opowiadając swoje historie, motywują tysiące ludzi do działania. Łukasz był gościem w Zielonych Drzwiach. Anna Maruszeczko zapytała go, czy pamięta, co powiedział podczas swojego pierwszego przemówienia, co jest źródłem jego energii i, jakie jest jego motto życiowe.

  Od tysięcy lat medycyna chińska nie tylko skutecznie leczy, ale jest znakomitą metodą profilaktyki zdrowotnej. O jej tajniki zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN terapeutkę Agnieszkę Krzemińską. Dowiedzieliśmy się, jakie schorzenia nadają się do leczenia za pomocą medycyny chińskiej, jak diagnozuje się choroby i, jakie produkty są wykorzystywane do środków leczniczych?

  Trzyletnia Kaja od wielu miesięcy walczy z nowotworem złośliwym układu nerwowego - neuroblastomą IV stopnia. Dziewczynka potrzebuje kosztownego leczenia, dlatego jej wujek Kamil Mokrzycki, który jest członkiem Sound’n Grace i Tabb postanowili zebrać na ten cel pieniądze. Nagrali piosenkę "Sens", której każde odtworzenie lub pobranie powoduje wzrost kwoty przeznaczonej na długotrwałe i intensywne leczenie Kai oraz innych dzieci z Fundacji "Nasze Dzieci" przy Klinice Onkologii w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka". Obejrzyjcie historię Kai.

  Rak prostaty jest drugim najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn. Każdego dnia zabija w Polsce dziesięciu z nich. Aż 80 proc. mężczyzn zachoruje na raka prostaty do 80. roku życia. Powody są różne, dlatego tak bardzo ważne są badania profilaktyczne. Wysłaliśmy na nie Marcina Prokopa. Zobaczcie, co musiał przejść i jak to zniósł.

  16 lat temu, córka Ewy Błaszczyk, zakrztusiła się popijając tabletkę. Zapadła w śpiączkę. Dziś ma 22 lata i cały czas czeka na wybudzenie... Niedawno przeszła nowatorską operację, przeprowadzoną przez specjalistów z Japonii. Czy dzięki niej uda się jej odzyskać kontakt ze światem zewnętrznym? O operacji rozmawialiśmy z Ewą Błaszczyk i prof. Wojciechem Maksymowiczem.

  Co piąte polskie dziecko ma problemy z otyłością. A około 30 proc. polskich dzieci nie uczęszcza na lekcje WF-u. A ponieważ 22 maja obchodzić będziemy Europejski Dzień Walki z Otyłością, do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prof. Wiesława Tarnowskiego, chirurga bariatrę, by porozmawiać z nim na temat problemu otyłości. Profesor wyjaśnił czym jest bariatria, jakie są choroby towarzyszące otyłości oraz, jakie skutecznie leczyć otyłość.

  Nawet kosmetyki mogą nas uczulać. Niestety w tego typu alergiach nie ma odczulania, jedynie co może nam pomóc to unikanie składników uczulających. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dermatolog dr Anitę Tarajkowską-Olejnik, aby zapytać, jakie składniki kosmetyków uczulają najczęściej.

  Jedna z córek Ewy Błaszczyk - Ola Janczarska - kilanaście lat temu zapadła w śpiączkę. Jest jednak nadzieja, że dziewczyna wybudzi się z niej dzięki - przeprowadzonej w szpitalu klinicznym w Olsztynie - operacji wszczepienia stymulatora. Drugą osoba, która tego samego dnia przeszła ten zabieg była 24-letnia Agnieszka z Warszawy, która zapadła w śpiączkę po wypadku komunikacyjnym. Na Warmię wysłaliśmy dziennikarza Dzień Dobry TVN Marcina Sawickiego, by spotkał się z Ewą Błaszczyk i zapytał o szczegóły operacji oraz nadzieje z nią związane. Podczas rozmowy mogliśmy się przekonać, jak dobre uczynki przyciągają inne dobre uczynki. Trzymamy kciuki za powodzenie wszystkich zabiegów!

  Wydaje się, że tworzeniem muzyki zajmują się osoby o wyjątkowym słuchu. Nic bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, że osoba niesłysząca lub niedosłysząca może mieć doskonały słuch muzyczny i doskonale grać na instrumencie. Fenomen ten wytłumaczył nam gość Zielonych Drzwi otochirurg, dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński. Anna Maruszeczko zaprosiła również do programu niedosłyszącą Amelkę Wojciechowską, która gra na keyboardzie oraz jej mamę - Izabelę. Czym muzyka jest dla dziewczynki?

  Temat snu jest fascynujący. Często zastanawiamy się, skąd się biorą sny, czy mamy na nie wpływ i dlaczego przyśniło się nam coś, o czym pozornie nie myśleliśmy. Postanowiliśmy znaleźć odpowiedzi na te pytania i w tym celu zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN: psychiatrę, specjalistę od zaburzeń snu dra Michała Skalskiego.

  Trener Tomasz Choiński odwiedził koło gospodyń wiejskich z Lesznowoli nieopodal Grójca. Panie zrobiły na nim wrażenie swoimi wokalnymi i artystycznymi umiejętnościami. A przygotowywana przez nie szarlotka często zdobywa wyróżnienia w regionalnych konkursach. Tomek zaproponował gospodyniom wspólne ćwiczenia na brzuch i pośladki. Zobaczcie, jak gospodynie dbają o kondycję! :-)

  NFZ uruchamia program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży. Jego celem ma być zapewnienie przyszłym mamom pełnej opieki wysokiej jakości w czasie ciąży, porodu i pierwszych 6 tygodni po urodzeniu dziecka. O założeniach programu powiedział w Dzień Dobry TVN dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ Wojciech Zawalski, a o zastrzeżeniach do niego - wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Ewa Janiuk.

  Skakanie na trampolinie jest teraz bardzo popularne, dlatego widać je w wielu ogródkach i parkach rozrywki. Zaletą jest to, że taka zabawa aktywuje nasze pociechy do aktywności fizycznej, ale wadą, że jest dość kontuzjogenna. O plusy i minusy skakania i zasady korzystania z trampoliny zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN ortopedę dra Daniela Kopko i trenera akrobatyki Sebastian Perko.

  Profesor Janusz Skalski to świetny kardiochirurg dziecięcy. Wiedzą to najlepiej jego mali pacjenci i ich rodzice. W Dzień Dobry TVN powiedział o powodach wyboru kardiochirurgii, strachu przed każdą operacją i rodzicach, którzy nie chcieli, aby ratował ich dziecko.

  Chyba nie ma na świecie osoby, której coś nie wyszło. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy konsultanta biznesowego Miłosza Brzezińskiego, aby powiedział, dlaczego zdarzają się nam porażki. Dlaczego nasz gość twierdzi, że nie mamy wpływu na niepowodzenia?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy bohaterów cyklu "Słodki ciężar". Rodzina Szczerbickich odwiedziła nas w komplecie :) Mała Apolonia jest na świecie już od 10 tygodni. Jak czują się obecnie młodzi rodzice? Co ich najbardziej zaskoczyło w rodzicielstwie? Czy mała Pola daje się wyspać swoim rodzicom?