Przyczyny teleangiektazji. Jak leczyć pękające naczynka? Poznaj nasze domowe sposoby

Kobieta wcierająca olejek w ramię
triocean/Getty Images
Źródło: Getty Images

Teleangiektazje to forma zaburzeń krążenia żylnego, dotykająca przede wszystkim kobiety. Pękające naczynka występują głównie na nogach. W ich leczeniu pomagają specjalistyczne zabiegi, kremy na popękane naczynka oraz domowe sposoby (np. herbatki ziołowe).

Pękające naczynka mogą świadczyć o poważnej chorobie. Dlatego nie można ich bagatelizować. W redukcji teleangiektazji pomóc może skleroterapia, terapia laserem i elektrokoagulacja.

Co to jest teleangiektazja?

Teleangiektazje to forma zaburzeń krążenia żylnego, względem której używa się określenia "pajączki" lub "pękające naczynka", mimo że w rzeczywistości naczynka nie pękają, a są po prostu poszerzone. Pokrywające głównie uda i łydki zmiany występują pojedynczo lub zajmują znaczne powierzchnie skóry. Dodatkowo teleangiektazje na nogach mogą być żywoczerwone (poszerzone naczynia włosowate) lub/i sinofioletowe (poszerzone żyłki). Pękające naczynka na nogach są cechą wyróżniającą osoby z cerą naczynkową, dla których stanowią problem estetyczny, poza tym popękane naczynka z reguły nie sprawiają poważniejszych kłopotów. Jedynie w niektórych przypadkach są źródłem bólu.

Oszacowano, że naczynka na nogach pękają u 40%-50% populacji krajów uprzemysłowionych. Częściej występują u kobiet. Osoby, które na własnej skórze przekonały się, czym są popękane naczynka na nogach mają z reguły 18-35 lat. Ta forma zaburzeń krążenia żylnego ujawnia się również między 50. a 60. rokiem życia.

Od czego pękają naczynka na nogach?

Teleangiektazje to objaw, który może świadczyć o poważnej chorobie, dlatego warto poznać ich przyczyny. Pękające naczynka na nogach mogą powstać w dwóch mechanizmach, tj. jako pierwotne, związane są z zespołami wrodzonymi oraz jako wtórne, które powstają wskutek działania czynników zewnętrznych. Na ich tworzenie się wpływ mają uwarunkowania genetyczne, zaburzenia krążeniowe i hormonalne. Fakt częstszego występowania teleangiektazji u kobiet wynika ze sposobu, w jaki estrogen działa na mięśnie naczyń – rozluźnia je i tym samym prowadzi do ich rozszerzania się. Tymczasem u kobiet w ciąży pajączki są efektem podwyższonego poziomu progesteronu.

Nadmierne rozszerzanie naczyń jest również efektem nadciśnienia tętniczego i chorób układu pokarmowego. Ponadto powstawanie teleangiektazji jest skutkiem działania czynników atmosferycznych, takich jak zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura. U niektórych osób teleangiektazja wynika z powikłań terapeutycznych, np. po steroidoterapii. Przyczyny popękanych naczynek na nogach szukać należy także w siedzącym trybie życia.

Co na pękające naczynka na nogach?

Celem leczenia pękających naczynek na nogach jest poprawa skóry pod względem estetycznym. Istnieje wiele metod redukcji teleangiektazji, z których część polega na zamknięciu naczynia krwionośnego poprzez przerwanie jego ciągłości. Wybór terapii uzależniony jest od rozległości pajączków, od tego, czy jest to pojedyncze naczynko, czy utrwalony rumień oraz od umiejscowienia zmian.

Do sposobów walki z problemem nadmiernie rozszerzających się naczynek należy:

  • skleroterapia, która polega na iniekcji roztworu sklerotyzującego wprost do światła naczyń, co skutkuje reakcją zapalną organizmu. Zabieg prowadzi do włóknienia i stopniowego zaniku pajączka,
  • terapia laserem, w której za pomocą skupionej, równoległej wiązki światła dochodzi do termicznego uszkodzenia struktury pajączków. Naczynka po zadziałaniu laserem ulegają stopniowej degeneracji, by po pewnym czasie zniknąć. Laseroterapia może stanowić dodatkowe narzędzie kompleksowego postępowania z teleangiektazjami lub być samodzielną procedurą usuwania pajączków,
  • elektrokoagulacja, która polega na zastosowaniu prądu o wysokiej częstotliwości. W trakcie zabiegu osiągana temperatura (około 200°C) powoduje rozkład białek w tkance. Efekt zabiegu jest widoczny natychmiast po jego zakończeniu.

Popękane naczynka na nogach można zredukować także używając specjalistycznych preparatów. Dostępny w aptekach bez recepty lub w dobrych drogeriach krem na pękające naczynka na nogach zawiera substancje wpływające na prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, m.in. diosminę. Substancja ta zwiększa napięcie naczyń żylnych, zapobiega zastojom w krążeniu i poprawia przepuszczalność naczyń. Jest ona zatem idealnym środkiem na popękane naczynka na nogach. Krem niwelujący problem teleangiektazji może zawierać również hesperydynę, która ogranicza aktywność enzymu rozkładającego kwas hialuronowy tworzącego śródbłonek naczyń krwionośnych. Ponadto krem na popękane naczynka na nogach posiadać może w składzie rutozyd, witaminę PP i witaminę C.

Domowe sposoby na pękające naczynka na nogach

Domowe sposoby na pękające naczynka na nogach obejmują między innymi aktywność fizyczną, której zadaniem jest zwiększenie powrotu żylnego i obniżenie ciśnienia żylnego. Dobre efekty w walce z pajączkami daje także masaż ręczny z użyciem miękkiej szczotki lub jedwabnej rękawicy, noszenie leczniczych rajstop oraz zimne okłady na nogi. Również idealnie dobrane kompozycje roślinne pomagają utrzymać dobre krążenie żylne w nogach. Można stosować je w formie kompresu (np. ze świeżych liści pietruszki) lub herbaty (np. ze skrzypu polnego, trawy cytrynowej, kory kasztanowca).

Zobacz wideo: Katarzyna Skrzynecka na zabiegu zamykania popękanych naczynek

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości