Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca u kobiet. Z Witoldem Rogiewiczem, ginekologiem i położnikiem oraz Urszulą Bernatowicz-Łojko, neonatologiem i konsultantem laktacyjnym porozmawialiśmy o tym, czy karmienie piersią może negatywnie wpływać na stan zdrowia kobiet i, jak pokarm matki wpływa na rozwój niemowląt.

  Dzięki transplantacji nerki Anna Hirsz odzyskała zdrowie. W kilka lat po operacji, zupełnie przypadkowo, w oparciu o artykuł prasowy, udało jej się nawiązać kontakt z rodziną dawcy. Dla wszystkich było to wielkie wzruszenie i, jak mówi Anna, dawca przestał być dla niej osobą anonimową, a stał się człowiekiem, któremu może być wdzięczna. Gośćmi Anny Maruszeczko byli: Aneta Kręglicka i Michał Piróg.

  Minister Zdrowia Ewę Kopacz zapytaliśmy nie tylko o becikowe, ale także o to czy do Polski dotarła już świńska grypa? Czy powinniśmy się jej obawiać?

  Gościem Anny Maruszczecko i "Zielonych drzwi" był Jan Zając - prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Jest on pomysłodawcą konkursu "Lodołamacze", podczas którego od czterech lat nagradza się przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne.

  Czy stres i dieta wpływają na żeńskie hormony? Wrocławscy naukowcy przez trzy lata będą sprawdzać, jak styl życia wpływa na ich stężenie w organizmie kobiet. Badać będą poziom estradiolu i progesteronu - żeńskich hormonów, które odpowiadają m.in. za płodność i stan skóry. Teraz co piąta para w Polsce ma problemy z poczęciem dziecka.

  Od dłuższego czasu budzę się z bólem dłoni i stóp - pisze w e-mailu do redakcji Pani Agnieszka. - Cierpną przez noc i rano trzeba je rozmasować. Zastanawiam się skąd ten problem, czy brakuje mi witamin? A może to oznaka choroby - pyta naszego eksperta. Co na to dr Piotr Gryglas?

  Gościem "Zielonych drzwi" i Anny Maruszeczko była Bożena Walter, Prezes Fundacji TVN "nie jesteś sam" , Janina Ochojska, Prezes Polskiej Akcji Humanitarnej i Elżbieta Budny, Prezes Fundacji "Krwinka".

  Kiedy noworodek przychodzi na świat, głowa kości udowej powinna pasować do panewki. Otoczone torebką stawową stanowią one staw biodrowy. Dzięki niemu możemy płynnie ruszać nogami. Czasem jednak panewka jest zbyt płytka lub głowa nie dość zaokrąglona. Mówimy wtedy o dysplazji stawów biodrowych - wyjaśnia gość Dzień Dobry TVN fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.

  Chińczycy od dawna stosują akupunkturę jako pierwszorzędną metodę leczenia. W Polsce sięgamy po nią dopiero wtedy, gdy konwencjonalne metody zawodzą - wyjaśnia Wiesław Salach, były dyrektor Centrum Leczenia Bólu i Akupunktury. Jakie schorzenia można leczyć za pomocą akupunktury? W jakich przypadkach akupunktura nie powinna być stosowana?

  Problem z poceniem może mieć zróżnicowane podłoże. Może wynikać to z naszej urody, ale też przyczyną nadmiernego pocenia mogą być problemy zdrowotne, na przykład, podwyższony poziom hormonów, nadczynność tarczycy, nerwica, czy permanentny stres. Powinniśmy udać się na badania kontrolne - radzi dr Piotr Gryglas.

  Gościem Anny Maruszeczko był Kajetan Sługocki, który choruje na dziecięce porażenie mózgowe. Towarzyszyła mu w studiu Dzień Dobry TVN mama Agnieszka. Kajetan mimo wielu przeciwności losu, dzięki determinacji i wsparciu otoczenia, rozwija swoją pasję - grę w teatrze.

  W USA stworzono pierwszy na świecie dostępny w sprzedaży domowy tester DNA. Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów testów, np.: testy ciążowe, na owulację, testy, które pozwalają wykryć raka jelita grubego, nowotwór prostaty czy test na menopauzę. Ile takie testy kosztują? Jak się z nich korzysta i, gdzie można je kupić?

  Stwardnienie rozsiane (SM) jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych. W większości wypadków występuje u ludzi młodych - między 20 a 40 rokiem życia. SM jest nieuleczalne, jednak istnieją leki, które mogą powstrzymać rozwój choroby. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Paulę Kowalczyk, która choruje na stwardnienie rozsiane.

  "Dbamy o Nasze Życie!" - to przesłanie trzeciej edycji kalendarza kampanii "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy". Znane Polki i ich przyjaciółki przypominają o konieczności profilaktyki raka szyjki macicy, który co roku pozbawia życia niemal dwa tysiące Polek. Akcje wspierają m.in.: Grażyna Wolszczak, Paulina Przybysz, Katarzyna Figura, Danuta Stenka i Anita Lipnicka.

  Martę Marszałek i Krzysztofa Kusika połączyła choroba. U obojga zdiagnozowano chorobę Hainego-Medina. Na jakie trudności napotykają chorzy w codziennym życiu? Na czym polega rehabilitacja? I jakie jest największe marzenie naszych gości?

  Co jest przyczyną hirsutyzmu i, czy można go leczyć - pyta w e-mailu nadesłanym do redakcji nasz widz. Co na to ekspert Dzień Dobry TVN doktor Piotr Gryglas?

  Jak przeżyły ten moment, w którym dowiedziały się, że ich dzieci są chore? Jak poradziły sobie w tej sytuacji oraz jak na choroby ich dzieci reaguje otoczenie, opowiedziały nam Agnieszka Dudzińska i Małgorzata Podgórska na co dzień zmagające się z chorobami swoich dzieci.

  Fundacja TVN "nie jesteś sam" rozpoczyna akcję, której celem będzie propagowanie tzw. "oświadczeń woli". W ramach akcji przygotowano 100 tysięcy zestawów składających się z bransoletki i oświadczenia woli - dochód ze sprzedaży tych pakietów zasili Polskie Towarzystwo Transplantacyjne. W studiu Dzień Dobry TVN o sytuacji polskiej transplantologii rozmawialiśmy z Jolantą Kwaśniewską, Krzystyną Koftą, Bożeną Walter oraz transplantologiem Wojciechem Rowińskim.

  W Polsce jest ponad 20 szkół jazdy dla osób niepełnosprawnych. Firmy motoryzacyjne starają się też jak najbardziej dostosować swoje samochody do użytku przez osoby niepełnosprawne. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Kajetana Kajetanowicza i Macieja Węsławskiego, z którymi dyskutowaliśmy o ich doświadczeniach z osobami niepełnosprawnymi za kierownicą.

  Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że obecnie mamy trzeci stopień zagrożenia pandemią grypy. Naukowcy nie pytają już "czy", ale "kiedy" wybuchnie - podkreślali specjaliści ds. chorób zakaźnych na konferencji prasowej w Warszawie.

  "Bioniczne oko" to przyszłość okulistyki i nadzieja dla wszystkich niewidomych na przywrócenie wzroku. Czy rzeczywiście dzięki takim wynalazkom niewidomi odrzucą białe laski, a alfabet Braille'a zostanie zapomniany? Gościem Zielonych Drzwi był prof. Jerzy Szaflik.

  Coraz głośniej mówi się o żywności modyfikowanej genetycznie i zagrożeniach, jakie niesie za sobą uprawa roślin transgenicznych dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka. Okazuje się, bowiem, że rośliny te są źródłem alergii, zatruć i mogą powodować nieznane jeszcze bliżej komplikacje i choroby.

  W dzisiejszym programie zajęliśmy się problemami w komunikacji pomiędzy ludźmi, a przede wszystkim temu jak bardzo duży wpływ na nasze nastawienie do innych ma ich wygląd i mowa ciała.

  Polacy przyjmują antybiotyki na prawie wszystkie dolegliwości. Jak wynika z badań 43% badanych oczekuje od lekarza przypisania antybiotyku na grypę. Problem w tym, że grypę wywołują wirusy, a antybiotyki leczą tylko choroby wywołane bakteriami. O nadużywaniu antybiotyków i grypie rozmawialiśmy z prof. Elżbietą Anuszewską z Narodowego Instytutu Leków.

  O Zespole Nagłej Śmierci Łóżeczkowej mówi się niewiele. SIDS jest owiane tajemnicą, ponieważ nie można podać dokładnej przyczyny zgonów niemowlaków. Na 80 przeanalizowanych przypadków nagłej śmierci niemowlęcia, do ponad połowy (54 proc.) doszło wtedy, gdy dziecko spało obok rodzica.

  Ciąża Katarzyna Krzyżanowskiej przebiegała prawidłowo. Kuba po urodzeniu dostał 10 punktów w skali Apgar. Problemy ze zdrowiem dziecka zaczęły się ujawniać od "przypadkowego" badania USG, które wykryło, że Kuba nie ma jednej nerki. Gdy miał 3 miesiące, lekarze stwierdzili u chłopca wiotkość mięśni. W wieku dwóch lat wciąż nie mówił i nie wydawał żadnych dźwięków. Wtedy rodzice trafili do Instytutu Matki i Dziecka. Tam w końcu postawiono diagnozę.

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co drugi pacjent sam decyduje o tym jakie leki są mu potrzebne. W Polsce aż 60 proc. pacjentów stosuje leki nie słuchając lekarzy. Dziś w "Dzień Dobry TVN" przekonaliśmy się, jak leczą się Polacy?

  Naszą redakcją wstrząsnął e-mail przesłany na naszą skrzynkę redakcyjną przez młodą mamę, która zachorowała na bulimiczną anoreksję. Kobieta prosi o pomoc i poruszenie tematu na antenie. Do rozmowy zaprosiliśmy więc psychiatrę Pawła Salę oraz położnika Witolda Rogiewicza, by porozmawiać o tym, co sprzyja zachorowaniu na anoreksję lub bulimię?

  Anna Maruszczeko, gospodyni programu "Zielone drzwi", gościła w Dzień Dobry TVN Tomasza Strzymińskiego, propagatora audiodeskrypcji w Polsce.

  Do naszej redakcji napisali zdesperowani rodzice wcześniaków w sprawie leku o nazwie Synagis. Ten drogi lek jest potrzebny ich dzieciom, ale jego refundacja stoi pod znakiem zapytania. Dlaczego preparat stosowany od 10 lat w Europie nie jest refundowany w Polsce? Ile kosztuje całkowita kuracja tym preparatem?