"Za dwa miesiące idę do szpitala na zabieg ortopedyczny. Będą mi wycinać zbędną chrząstkę. Słyszałam, że muszę zaszczepić się przed operacją na żółtaczkę, tzw. szpitalną. Gdzie mogę się zaczepić? Czy to jest drogie i, czy powinnam wziąć także inne szczepionki?" - pyta w liście do redakcji Dzień Dobry TVN Paula z Grudziądza. Co na to nasz ekspert?

  Różni terapeuci wykorzystują w pracy masaż oddechem, ponieważ jest on doskonalą metodą terapeutyczną. Stosowany jest między innymi w leczeniu zaburzeń nerwicowych, bezsenności i depresji. Spokojny oddech powoduje rozluźnienie mięśni, spadek ciśnienia, a także spowolnienie pracy serca, co prowadzi do poczucia wewnętrznego spokoju, regeneracji ciała i umysłu.

  Głosy, które twierdzą, że mleko jest szkodliwe dla człowieka pojawiają się z powodów ekonomicznych i oszczędnościowych. Białka roślinne są dziesięciokrotnie tańsze niż produkty mleczne. Nasz mózg - gatunku homo sapiens - powstał w zasadzie dzięki temu, że nasi przodkowie jedli ryby, mięso i oczywiście pili mleko. Nie ma zdrowszego produktu niż mleko - mówi prof. dr hab. Grażyna Cichosz z Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

  "Od września 2008 roku mam bardzo częste anginy. Tydzień temu wyleczyłam kolejną anginę, a teraz znowu pojawiają się jej objawy w gardle. Przy każdej anginie lekarze zapisują mi antybiotyki. Nie mogę więc wzmocnić odporności. Jeden z lekarzy nakazał mi wycięcie migdałków. Czy to nie spowoduje chorób np. oskrzeli?" - pyta naszego eksperta 25-letnia Ania. Co na to dr Piotr Gryglas?

  Palenie papierosów sprawia, że skóra staje się poszarzała i gorzej ukrwiona, przez co trudniej goi się po zabiegach upiększających. Alkohol powoduje zmiany naczyniowe, zaczerwienienie twarzy i trądzik różowaty. A jak wpływa na nas kawa i herbata? O tym dr Ewa Chlebus, dermatolog z Kliniki Nova Derm.

  Jarosław Warzecha po studiach pedagogicznych trafił do szkoły w Rudołtowicach, gdzie bardzo zaangażował się w pracę z rodzicami niepełnosprawnych dzieci. Zofia Piotrowska opiekuje się 17-letnim niepełnosprawnym synem. Oboje byli gośćmi Anny Maruszeczko i "Zielonych drzwi".

  Nie wolno odchudzać się w czasie ciąży, ale można za to zrobić wiele, by bardzo nie utyć w czasie ciąży i po porodzie szybko wrócić do formy. Jak to zrobić Na ten temat porozmawialiśmy z ginekologiem położnikiem Romualdem Dębskim oraz mamami: Niną Tyrką i Marianną Tomaszko.

  Marek Nowicki, opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN, jak zadbać o to, by klimatyzacja nie wpływała niekorzystnie na nasze zdrowie.

  Kobieta po czterdziestym roku życia powinna w sposób szczególny dbać o swoją dietę. W diecie nie powinno zabraknąć roślin strączkowych - szczególnie soczewicy i soi. Te warzywa bardzo dobrze wpływają na właściwy poziom hormonów - radzi dietetyk Magdalena Jarzynka.

  Jeśli już koniecznie chcemy brać suplementy diet, powinniśmy sprawdzić na etykiecie informacje o dziennym zapotrzebowaniu witaminy i przyjmować w ostateczności tylko te preparaty, których dawka nie przekracza limitu. Błędem jest sądzić, że witaminy w tabletkach mają podobne działanie jak te, które przyjmujemy razem z jedzeniem - mówi prof. Elżbieta Anuszewska z Państwowego Instytutu Leków.

  Metabolizm u trzydziestolatki już nieco zwolnił. Żeby nie przytyć, trzydziestolatka powinna zjadać nie więcej niż 2000 kalorii dziennie. Udowodniono, że trzydziestolatki w ciąży łatwiej przybierają na wadze niż dwudziestolatki - mówi dietetyk Ewa Ceborska. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dwie trzydziestolatki - Agnieszkę Górniakowską i Dorotę Deląg.

  Gościem "Zielonych drzwi" była piosenkarka Halina Frąckowiak, która w 1990 roku przeżyła bardzo ciężki wypadek samochodowy. Czy bała się niepełnosprawności? Co w jej życiu zmienił wypadek? Jak długo dochodziła do siebie po wypadku?

  Zostawiła dziecko, które mimo choroby mamy jest zdrowe i do końca życia będzie przypominało mi Agatę - mówi Jacek Olszewski, mąż zmarłej Agaty Mróz. Czy kobieta śmiertelnie chora może ocalić siebie i dziecko, czy powinna zrezygnować z dziecka, by ratować swoje życie? A może nie powinna się decydować na dziecko, wiedząc, że może umrzeć?

  Kobiety w wieku 20 lat, o prawidłowej masie ciała i umiarkowanej aktywności fizycznej powinny przyjmować dziennie od 2000 do 2200 kalorii, natomiast przy małej aktywności czy siedzącym trybie życia - od 1700 do 1900 kalorii - radzi dietetyczka Anna Różańska.

  Czym jest depresja poporodowa? Jakie są jej symptomy? Jak można pomóc kobiecie, która jest w stanie szoku po urodzeniu dziecka? Naszymi gośćmi byli: ginekolog, dr Witold Rogiewicz i psycholog Joanna Piertusiewicz z Fundacji "Rodzić po ludzku".

  Z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych co roku umiera w Polsce około 170 tys. osób. Nadciśnienie tętnicze, zawał serca i udary mózgu dotykają coraz częściej osoby młode lub w średnim wieku. Jak dbać o serce od najmłodszych lat?

  Dzieci bardzo źle reagują na ból. - Jeśli jest jakakolwiek możliwość uśnieżenia go lub osłabienia, należy to zrobić - radzi psycholog Magdalena Wayda. A co na ten temat mają do powiedzenia lekarze i Narodowy Fundusz Zdrowia?

  Obwiązująca od stycznia 1998 roku Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób podnosi "patologiczny hazard" do rangi osobnego zaburzenia psychicznego i definiując jako "zaburzenie polegające na często powtarzającym się uprawianiu hazardu, który przeważa w życiu człowieka ze szkodą dla wartości i zobowiązań społecznych, zawodowych, materialnych i rodzinnych".

  Narciarstwo dla osób niepełnosprawnych daje niesamowite możliwości rehabilitacji i poprawy samopoczucia - mówi Jarosław Rola, niepełnosprawny instruktor jazdy na nartach, który od 10 lat, czyli od wypadku, jeździ na nartach w pozycji siedzącej. Karpacz to jedyne miejsce w Polsce, gdzie niepełnosprawni mogą uczyć się jazdy na nartach.

  Jan Mela mimo swojej niepełnosprawności zrealizował swoje marzenia. Zdobył dwa bieguny i wziął udział w wyprawie na Kilimandżaro. Swoimi osiągnięciami udowodnił, że do realizacji niemożliwego wystarczą tylko chęci. Teraz zamierza dzielić się swoimi doświadczeniami życiowymi z innymi ludźmi, którzy w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń, są niepełnosprawni. Z Janem Melą porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o jego fundacji "Poza Horyzonty".

  Nie widzę przeszkód, żeby naszą wiedzę o grupach krwi wykorzystywać w praktyce i kierować się nią przy układaniu diety - mówi dr nauk medycznych Sławomir Puczkowski z Laboratorium Pierwiastków Śladowych w Łodzi. Magdalena Czyrynda, specjalista ds. żywienia człowieka, dietetyk Dietosfery, jest innego zdania. Czy warto układać dietę według grupy krwi?

  Szczepionka HPV jest szczepionką zapobiegającą zakażeniu wirusem, które nie wykryte w porę i nie leczone powoduje raka szyjki macicy. Szczepionkę mogą przyjmować TYLKO DZIEWCZYNKI.

  Ostatnio pojawiła się informacja o tym, że Lily Allen schudła dzięki hipnodiecie. Brytyjska gwiazda Lily Allen schudła o całe dwa numery bez głodówki i katowania się na siłowni. Zobaczcie na czym to polega.

  Czy sok pomarańczowy ma w swoim składzie ekstrakt z pomarańczy, a ketchup zrobiony jest z pomidorów? Ile mleka zawiera mleczna czekolada? Z naszymi gośćmi, dr nauk medycznych Agnieszką Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia oraz Magdaleną Perzyną, dietetykiem z poradni dietetycznej "Dietican", porozmawialiśmy o tym, czy konserwanty dodawane do produktów spożywczych są szkodliwe. Czy są jakieś regulacje określające skład produktów?

  Dzięki nowopowstałym stronom internetowym pacjenci mogą ocenić swoich lekarzy. W środowisku lekarzy, fora te są mało popularne. W studiu poznaliśmy dwa różne punkty widzenia na ich temat.

  HCV jest najgroźniejszym wirusem powodującym zapalenie wątroby typu C. W Polsce jest około 730 tysięcy zakażonych. wykrywalność tego wirusa w Polsce jest znikoma pod tym znajdujemy się na jednym z ostatnich miejsc w Europie.

  Ciężką pracę na siłowni można wspomóc odpowiednio dobranymi odżywkami i suplementami diety. Jednak decydując się na zażywanie "wspomagaczy" warto podeprzeć się pomocą specjalisty, który pomoże nam w doborze odpowiedniego preparatu.

  Patrząc na tę niesamowitą obrazkową historię narysowaną ręką Mikołaja, trudno uwierzyć, że bohater przedstawionego reportażu, ma kłopoty z komunikacją. O Mikołaju porozmawialiśmy z małżeństwem psychologów, dr Anną Waligórską i jej mężem Michałem Waligórskim, którzy zajmują się chorymi na Zespół Aspergera.