Zdrowie

  Na plaży w Darłowie Olivier Janiak spotkał się z Beatą Sadowską, ambasadorką akcji T-Mobile "Pomoc mierzona kilometrami". Ile kilometrów i w jaki sposób Beata ma zamiar pokonać w tym roku? i jak zachęca do akcji innych?

  Jak w aktywny sposób spędzać czas nad polskim morzem? Sabina i Marta zachęcają do jazdy na rowerze po plaży. Czy jest to trudne? I czy każdy może spróbować?

  Tłumaczy jak żyć, a jego nauki zdobywają tysiące zwolenników na całym świecie. Dain Heer: "Wiem co znaczy żyć w mroku. Dlatego teraz chcę mówić ludziom, że można to zmienić". Uli Chincz opowiedział o tym, na czym polega jego filozofia życia i czym są techniki access consciousness.

  Gościem Oliviera Janiaka, na plaży w Kołobrzegu, był Grzegorz Polaczyk, wielokrotny mistrz Polski w kajakarstwie. Jak mistrz wspomina początki swojej kariery i ... czy pływanie kajakiem po morzu to duże wyzwanie?

  Nie samą piłką nożną kibic żyje! W zakończonych niedawno Lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy w Amsterdamie Polacy zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Naszymi gośćmi byli: zdobywca srebrnego medalu w trójskoku Karol Hoffmann i dziennikarz sportowy Piotr Salak. Czy dobry start w Amsterdamie wróży sukcesy na olimpiadzie w Rio?

  Poza piłkarzami mieliśmy na Euro 2016 jeszcze jednego człowieka. Był nim Szymon Marciniak - sędzia klasy UEFA Elite. Które mecze sędziował? Komu będzie kibicował podczas dzisiejszego finału Mistrzostw Europy? Czy piłkarzom można ufać? Czy sędziowie, jeśli popełnią błąd, przepraszają piłkarzy?

  Dziś finał Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Kto wygra: Francja czy Portugalia? Piszcie i głosujcie w naszej sondzie!

  Łukasz Radwan spotkał się z Adel Hayrapetyan, ormiańską malarką, która leczy poprzez sztukę. Jak artystka trafiła do Polski i na czym polega "artterapia"?

  Wyjazdy zagraniczne, zwłaszcza w rejony tropikalne, niosą ze sobą ryzyko zarażenia się lokalnymi chorobami. W studiu Dzień Dobry Wakacje dr Paweł Grzesiowski powiedział, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę przygotowując się do wyjazdu. Z jakim wyprzedzeniem powinniśmy pomyśleć o egzotycznej wyprawie, by zdążyć, przygotować się do niej pod względem zdrowotnym?

  Max cierpi na niezwykle rzadką wadę genetyczną. We wrześniu, dwa miesiące po swoich pierwszych urodzinach, poważnie chory Max musi przejść skomplikowaną i drogą operację w USA. W akcję pomocy chłopcu włączyli się piłkarze reprezentacji Polski. Zobaczcie jak można pomóc Maxowi! W studiu gościliśmy mamę Maxa Ewę Czech i pediatrę Anetę Górską-Kot. Jakiego leczenia wymaga chłopiec i jak można mu pomóc?

  Raz jeszcze gratulujemy i dziękujemy naszym piłkarzom za wspaniałe emocje! Do Dzień Dobry Wakacje zaprosiliśmy Tomasza Zimocha by podsumował nasz występ na Euro 2016: "Piłkarze nas porwali. Jestem pod wrażeniem". Podczas rozmowy Tomasz odniósł się także do kontrowersji wokół rzutu karnego Kuby Błaszczykowskiego i szans na powtórzenie meczu Polska - Portugalia.

  Po obfitym śniadaniu Olivier Janiak postanowił sprawdzić, czy na Bałtyku da się surfować. Zobaczcie czego dowiedział się od dwóch Krzysztofów - instruktorów surfingu, których spotkał w strefie Lays - "Projektu Plaża".

  Gośćmi Dzień Dobry Wakacje byli: Łukasz Łabuńko, Marceli Łuszcz, Tymoteusz Żurek, Eryk Dziedzic i Michał Zioło, czyli młodzi uczestnicy Oshee Camp i ich trener. Na czym polega niezwykłość tej szkółki piłkarskiej i jakie zadania czekały tam na przyszłych piłkarzy? Jak chłopcy oceniają występ naszej reprezentacji na Euro 2016? :)

  Dziękujemy za wspaniałe mecze i niesamowite emocje. Zabrakło odrobiny szczęścia ... ale mamy drużynę, z której możemy być dumni!

  Czasami to nie głód sprawia, że jemy, a emocje. W Dzień Dobry TVN trenerka zdrowia rodziny i mentor żywieniowy Marta Pawłowska wytłumaczyła, dlaczego pod wpływem stresu i emocji sięgamy po coś słodkiego. Dowiedzieliśmy się również, co należy robić, by nie zajadać emocji.

  Wiele osób czeka na nowe leki i nowatorskie zabiegi ratujące życie. W Dzień Dobry TVN członek Komitetu Zaawansowanych Terapii Europejskiej Agencji Leków doc. Dariusz Śladowski powiedział o przełomowych terapiach, które mogą być niebawem stosowane w medycynie. Dowiedzieliśmy się również, po jakim czasie regeneruje się nasza skóra i kości, a także, co możemy powiedzieć w banku, w którym trzy lata wcześniej wzięliśmy kredyt ;)

  Terapia komórkami macierzystymi napawa nadzieją lekarzy i pacjentów. Dlaczego? Ponieważ można z nich uzyskać komórki służące w leczeniu różnych chorób, często rzadkich, dotąd nieuleczalnych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy hematologa i onkologa dziecięcego prof. dr hab. Krzysztofa Kałwaka, aby zapytać, w jakich chorobach mogą przydać się komórki macierzyste i w jakich przypadkach należy zdecydować się na przechowywanie krwi pępowinowej. Obok niego usiadła aktorka Daria Widawska, która przechowuje w Banku Komórek Macierzystych krew pępowinową. Dlaczego aktorka zdecydowała się na to?

  Po zwycięstwem nad drużyną Ukrainy nasza reprezentacja przeszła do 1/8 finału Mistrzostw Europy 2016. Organizatorzy Euro określili ten mecz jako spotkanie podwyższonego ryzyka. Czy rzeczywiście mieli się czego obawiać? Sprawdziła to Bianka Zalewska - zarówno przed, jak i tuż po meczu.

  Wychowywanie niepełnosprawnego dziecka jest niezwykle trudne. Do Zielonych Drzwi zaprosiliśmy Krystynę Strączek i Paulinę Kupiec-Baś - mamy chorujących dzieci, by opowiedziały, jak wygląda ich życie. Z czym muszą się mierzyć? Jak osoba pełnosprawna powinna reagować na chorujące dzieci?

  Dla wielu bardzo otyłych osób, które chcą pozbyć się kilogramów, jedynym wyjściem jest innowacyjna operacja zmniejszenia żołądka. Od kilku lat specjalizuje się w niej dr Wiesław Pesta. Metoda, którą stosuje lekarz jest przełomowa w zwalczaniu otyłości. Przeszła ją m.in. posłanka Henryka Krzywonos, którą wraz z dr Pestą gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Rozmawialiśmy z nimi o skuteczności zabiegu. Kto nie kwalifikuje się do niego? Pani Henryka zdradziła nam również, ile kilogramów straciła po operacji.

  Mimo że wiele mówi się o niebezpieczeństwach związanych z zażywaniem dopalaczy, młodzież nadal po nie sięga. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy byłego policjanta Roberta Sysika i socjologa prof. Mariusza Jędrzejko, aby powiedzieli, jak organizm ludzki zachowuje się pod wpływem tych substancji. Dlaczego tak trudno walczyć z handlarzami dopalaczy? Jak uchronić dziecko przed tymi substancjami?

  W czasie ostatniego meczu Wojciech Szczęsny uległ kontuzji, w wyniku której na udzie bramkarza pojawił się krwiak. Obecność Szczęsnego podczas jutrzejszego meczu z Niemcami stoi pod znakiem zapytania. Czym krwiak różni się od zwykłego siniaka? Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Gościem Dzień Dobry TVN była dr Urszula Zdanowicz, ortopeda i traumatolog sportowy.

  Nie od dziś wiadomo, że wsparcie otoczenia ma duże znaczenie dla poważnie chorych. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła psychoonkologa Biancę-Beatę Kotoro, aby zapytać, jak wspierać dziecko w chorobie.

  Japonki nie tyją i się nie starzeją. W czym tkwi ich sekret? Naomi Moriyama w rozmowie z dziennikarką Dzień Dobry TVN Ulą Chincz przyznała, że Japonki jedzą praktycznie to samo, co kobiety na Zachodzie, tyle że w innych proporcjach. Co to znaczy? Do jakich zasad żywieniowych należy się stosować?

  Kilka dni temu lekarze z Poznania usunęli pacjentowi 17-kilogramowego guza. Maciej Błaszyk i Jerzy Nazar w rozmowie z dziennikarzem Dzień Dobry TVN Marcinem Sawickim przyznali, że był to nowotwór o niskim stopniu złośliwości. Guz rósł w pachwinie chorego dwa lata. Jak często lekarze spotykają się z takimi przypadkami medycznymi? Co jest najtrudniejsze podczas zabiegu usunięcia guza? I jak dziś czuje się chory?

  Nasz gość, prof. Piotr Chłosta, nie chce być nazywany wybitnym lekarzem, mimo iż w dziedzinie operacji laparoskopowych jest pionierem na skalę krajową, a nawet światową. Czym różnią się zabiegi tego typu od klasycznych operacji chirurgicznych? Czy polscy urolodzy należą do światowej czołówki? Hobbystycznie pan doktor gra też w zespole muzycznym - EndoPower. Jak myślicie, jaki rodzaj muzyki preferuje? :)

  Sobotni poranek, Maciej Dolega, postanowił spędzić w siodle. Wybrał się na sopocki hipodrom gdzie trwają właśnie międzynarodowe zawody jeździeckie. O same zawody oraz o to, jak dużo trzeba trenować, żeby osiągać sukcesy na arenie międzynarodowej, spytał Mściwoja Kieconia i Klarę Kostrzewę, uczestników zawodów.

  Jest kamieniem milowym na drodze do wydłużenia naszego życia, a dla wielu chorych jest szansą na nowe życie. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad wyjątkowym projektem. Na jakim etapie znajdują się badania nad polską, sztuczną krwią? Czy zespół pod kierownictwem prof. Tomasza Ciacha ma szansę wygrać "wyścig", w którym biorą udział ośrodki badawcze na całym świecie?

  Coraz więcej osób w Polsce i na świecie cierpi na depresję. Nie wszystkich stać na prywatną terapię. Rozwiązaniem ma być pomoc przez Internet. Na czym ma to polegać? Jak można pomóc komuś przez monitor komputera? Zapytaliśmy o to prof. Romana Cieślaka, psychologa społecznego.

  Anna Lewandowska przywiązuje ogromne znaczenie do tego, co je. Jakie produkty królują w jej kuchni? Co powinny jeść osoby rozpoczynające swoją drogę ze zdrowym żywieniem i sportem? Czego nie powinno zabraknąć w codziennej diecie? O tym opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN, do którego przyszła ze swoją nową książką. Annę Lewandowską podpytaliśmy też o Euro 2016. Czy wybiera się do Francji? I - pytanie od Marcina Prokopa - jakie warzywo przypomina Robert Lewandowski, gdy jest bez koszulki? :-)