Wosk sojowy jest stosowany w kosmetyce do masażu i nawilżania skóry. Pięknie pachnie, a przy spalaniu nie kopci, dlatego świetnie nadaje się do produkcji świec. Jest biodegradowalny, a jego pozyskiwanie – ekologiczne. Wydaje się więc, że wosk sojowy jest surowcem idealnym. Jakie jeszcze ma właściwości i zastosowanie?
Jak nietrudno się domyślić, wosk sojowy powstaje z ziaren soi – rośliny, którą pokochali weganie ze względu na dużą zawartość białka i mnogość zastosowań w kuchni. Soja ma również właściwości prozdrowotne: zapobiega osteoporozie, łagodzi objawy menopauzy, obniża ciśnienie. Choć uprawa soi budzi wiele kontrowersji (większość światowej produkcji soi nie obywa się bez modyfikacji genetycznej), to roślina ma stale rosnącą rzeszę zwolenników. Wytwarzany z ziaren soi wosk ma postać utwardzonego oleju, który po podgrzaniu zamienia się w olejek o przyjemnym zapachu i wielu zastosowaniach.
Jakie właściwości ma wosk sojowy?
Wosk sojowy, jak każdy wosk, jest naturalnie tłusty i bardzo odżywczy. Sam w sobie ma bardzo przyjemną, nieco pudrową woń i świetnie łączy się z innymi składnikami nawilżającymi i zapachowymi. Z tego powodu po wosk sojowy bardzo często sięgają producenci kosmetyków do pielęgnacji. Ma właściwości odżywiające, zmiękczające i natłuszczające skórę. Łatwo połączyć go z naturalnymi olejami i masłami, dlatego bardzo często znajduje się w składzie wszelkiego rodzaju balsamów i kremów natłuszczających. Ze względu na przyjemny zapach i właściwości odprężające jest również wykorzystywany do produkcji świec do masażu.
Jakie zastosowania ma wosk sojowy?
Wosk sojowy ma wiele zalet: jest ekologiczny, jego wytwarzanie nie wpływa niekorzystnie na środowisko, kosztuje niewiele i pięknie pachnie, dlatego idealnie nadaje się do masażu i produkcji świec. Granulat z utwardzonego oleju sojowego wystarczy połączyć z naturalnymi olejkami eterycznymi, żeby uzyskać relaksujący i przyjemnie nawilżający skórę olejek do masażu. Nic więc dziwnego, że coraz częściej spotyka się go w salonach masażu i odnowy biologicznej. Taką miksturę można również przygotować samodzielnie w domu.
Wosk sojowy do świec pozyskuje się w zasadzie w ten sam sposób. Z naturalnego wosku można zrobić świecę wydzielającą dowolny zapach, ponieważ świetnie łączy się on z olejkami eterycznymi i innymi substancjami zapachowymi. Najczęściej spotyka się świece z wosku sojowego w pełni naturalne, co oznacza, że soja, z której przygotowano wosk, pochodzi z kontrolowanej uprawy, a knot wewnątrz świecy jest w 100% bawełniany. To idealne rozwiązanie nie tylko dla osób dbających o środowisko, ale również dla tych, które dużo uwagi poświęcają zdrowiu. Okazuje się bowiem, że świece z wosku sojowego są zdecydowanie lepsze od tych parafinowych czy z wosku pszczelego.
Świece z wosku sojowego a świece z wosku parafinowego lub pszczelego – które wybrać?
Przede wszystkim wosk sojowy ma zdecydowanie niższą temperaturę topnienia niż wosk parafinowy. Co to oznacza w praktyce? Świeca parafinowa kopci podczas spalania, tworząc trudne do usunięcia ślady (na przykład na ścianach czy suficie), a wydzielające się przy tym substancje zostają w powietrzu, co może skutkować bólami głowy. Ten problem nie występuje w przypadku świec z wosku sojowego właśnie ze względu na niższą temperaturę topnienia. Co więcej, świeca parafinowa po spaleniu stanowi szkodliwy dla środowiska odpad, a ta z wosku sojowego jest całkowicie biodegradowalna.
Roztopiony wosk parafinowy może poparzyć, a jeśli wyleje się na jakąś powierzchnię, trudno go usunąć. Tymczasem wosk sojowy topi się w niższej temperaturze, więc nie jest gorący i nie powoduje poparzeń. Z tego powodu świece z wosku sojowego są zdecydowanie lepszym wyborem do domu, w którym znajdują się dzieci. Nawet jeśli któreś z nich spróbuje zjeść kawałek takiej świecy, nie zatruje się i nie nabawi dolegliwości żołądkowych.
A co ze świecami z wosku pszczelego? Te również są ekologiczne, przyjemnie pachną i mają wiele bardzo cennych właściwości: likwidują nieprzyjemne zapachy, zarówno naturalne, jak i sztuczne (w tym zapach dymu tytoniowego), ujemnie jonizują powietrze (przez co ograniczają szkodliwe promieniowanie wytwarzane przez urządzenia elektryczne) i nasycają je przyjemną wonią miodu. Jedyną ich wadą jest cena. Kilogram wosku pszczelego wymaga zużycia 3,6 kilograma miodu, a do produkcji zaangażowane są pszczoły. Wysoka cena świec z wosku pszczelego nie powinna więc dziwić. Oba te produkty są przyjazne dla środowiska i korzystnie wpływają na zdrowie. Zaletą wosku sojowego w tym zestawieniu jest jego zdecydowanie niższa cena.
Zobacz także:
- Świece sojowe w łupinie orzecha. Jak wykonać je w domu?
- Maść świerkowa - jakie ma właściwości i kiedy ją stosować. Przepis na domową maść
- Wosk pszczeli powstaje mimochodem przy produkcji miodu, ale potrafi zdziałać cuda. Jakie ma zastosowanie i właściwości?
Zobacz wideo: Pszczoły. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Premyuda Yospim/Getty Images