Zdrowe odżywianie

Wosk pszczeli powstaje mimochodem przy produkcji miodu, ale potrafi zdziałać cuda. Jakie ma zastosowanie i właściwości?

Zdrowe odżywianie

Aktualizacja:
wosk pszczeli na drewnianej łyżce

Niezwykłe właściwości miodu zna każdy? Ale czy wiedziałeś, że cudowną moc ma również wosk pszczeli? Ludzie od wieków wykorzystują go do produkcji świec, leczenia chorób górnych dróg oddechowych, a także jako składnik kosmetyków i maści. Poznaj wszystkie jego właściwości.

Wszystkie produkty pszczele słyną z właściwości leczniczych i odżywczych: miód, propolis, pyłek kwiatowy, mleczko i wosk pszczeli. Od pokoleń stosuje się je w medycynie ludowej do leczenia chorób górnych dróg oddechowych, skóry, serca i wielu innych. Za sprawą stale rosnącej liczby badań produkty te coraz powszechniej znajdują zastosowanie również w życiu codziennym.

Jak powstaje wosk pszczeli?

Wosk pszczeli jest wydzielany przez gruczoły woskowe pszczół, a jego ilość zależy od wieku pszczoły – największa jest w 3. tygodniu jej życia. Wosk powstaje jako produkt uboczny w procesie wytwarzania miodu i jest podstawą budowy każdego ula. W plastrach z wosku pszczelego wychowują się kolejne pokolenia pszczół. Co ciekawe, do powstania 1 kg wosku pszczelego potrzeba aż 3,6 kg miodu. Nic więc dziwnego, że cena wosku pszczelego jest tak wysoka.

Zastosowanie wosku pszczelego

Najpopularniejsze zastosowanie wosku pszczelego to oczywiście świeca z wosku pszczelego. Jest twardy, więc idealnie nadaje się do ich wytwarzania. A przy tym pięknie pachnie i wydziela cenne substancje podczas spalania. Na tym jednak nie koniec zastosowań wosku pszczelego. Wykorzystuje się go w dermatologii jako naturalny środek leczniczy o działaniu przeciwzapalnym, zwalczającym drobnoustroje i wspomagającym gojenie oparzeń czy ran. Wosk pszczeli w kosmetyce służy do produkcji kremów, balsamów, a także peelingów. Jest również składnikiem wielu kosmetyków do makijażu. Krem z woskiem pszczelim ma działanie natłuszczające, regenerujące i ochronne. Co ciekawe, już starożytni znali i cenili ten produkt, wykorzystując go na przykład do przygotowywania tablic do pisania, do produkcji kosmetyków, a także jako składnik pożywienia.

Wosk pszczeli charakteryzuje się dużą zawartością protein, witamin, lipidów i cennych soli mineralnych, dlatego tak chętnie wykorzystuje się go w branży medycznej. Stanowi dodatek do kremów, plastrów, past i maści z wosku pszczelego. W czystej postaci trudno uczynić z niego bazę do takich preparatów, ponieważ jest zbyt twardy. Dlatego najczęściej miesza się go z ciekłą parafiną albo olejami, które pełnią funkcję emulgatora (takie składniki znajdziesz na przykład w szminkach, balsamach do ciała, kremach do twarzy, a nawet w kosmetykach kolorowych, takich jak podkład czy tusz do rzęs).

Z cennych właściwości wosku pszczelego korzysta również branża stomatologiczna. Przygotowuje się z niego na przykład odlewy zębów. Służy też do produkcji środków czystości oraz jako środek konserwujący drewno i skórę (w przemyśle chemicznym).

Właściwości wosku pszczelego

Wosk pszczeli składa się z estrów alkoholi, kwasów tłuszczowych, wolnych kwasów tłuszczowych, węglowodorów, wolnych alkoholi tłuszczowych i wielu innych substancji. Znajdziesz w nim także węglowodany, substancje aromatyczne, minerały i barwniki. Wiele składników wosku pszczelego wykazuje działanie antybiotyczne. Estry i beta-karoten mają właściwości przeciwzapalne i odnawiające (na przykład przy leczeniu ran po oparzeniach). Z kolei flawonoidy działają przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Zawarty w wosku pszczelim skwalen jest również składnikiem skóry i odpowiada za jej ochronę przed drobnoustrojami. Ponadto wosk pszczeli jest źródłem witaminy A, która odpowiada między innymi za pobudzanie i regulację podziałów komórkowych.

Właściwości świec z wosku pszczelego

Palące się świeczki z wosku pszczelego wydzielają przyjemny i orzeźwiający zapach. W wyniku ich spalania nie powstaje żaden dym, dlatego nie zanieczyszczają powietrza i nie powodują bólów głowy. Wprost przeciwnie – działają kojąco i relaksują, a przy tym wprowadzają w dobry nastrój. Dobrze jest postawić je w pomieszczeniu, w który znajdują się urządzenia elektryczne, ponieważ jedną z właściwości świec z wosku pszczelego jest ujemna jonizacja powietrza, za sprawą której neutralizuje się negatywne promieniowanie sprzętów elektronicznych i elektrycznych. Ponadto jony te oczyszczają powietrze, łagodzą objawy alergii, astmy, a także schorzeń górnych dróg oddechowych i płuc. Świeczki z wosku pszczelego neutralizują również nieprzyjemne zapachy, zarówno te naturalne, jak i sztuczne. Poradzą sobie nawet z dymem tytoniowym.

Zobacz także:

Robert Kochanek zdradził, dlaczego zależało mu na udziale w programie "40 kontra 20". "Szczęście było codziennie"

"Siła jest kobietą". U jej 11-miesięcznej córki wykryto guza mózgu. "Gdy została wypisana z OIOM-u na oddział onkologiczny, nie poruszała nawet palcem"

Iza ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" zaprezentowała się w wyjątkowej odsłonie. "Jak Olivia Newton-John"

Zobacz wideo: Apiterapia - leczenie miodem i nie tylko

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości