W 2020 roku w Stanach Zjednoczonych wykonano ponad 193 tysiące operacji powiększenia piersi. Również i w Polsce jest to jeden z najchętniej wybieranych zabiegów chirurgii plastycznej. Mimo głośnej dyskusji społecznej na temat akceptacji własnego ciała, niezależnie od tego, jakie jest, kobiety chcą poprawiać swoją urodę i zmieniają rozmiar biustu.
Dlaczego kobiety powiększają piersi?
Niesłabnąca popularność usług z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej sprawia, że wiele pań zgłasza się do specjalistów, chcąc powiększyć piersi. Skoro kanon urody wciąż się zmienia, to dlaczego kobiety decydują się na plastykę biustu? W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym socjolog medyczny, Magdalena Wieczorkowska, a także chirurg plastyczny, Piotr Stabryła.
- Na pewno jedną z głównych przyczyn jest zmiana postrzegania wizerunku, własnego ciała. Przez wiele lat byliśmy przyzwyczajeni do tego, że ciało zmienia tylko upływ czasu. Natomiast w tej chwili, wraz z osiągnięciami chirurgii plastycznej, dermatologii, kosmetologii, to ciało możemy dowolnie modyfikować. Druga przyczyna, to wzrost oczekiwań społecznych. Istnieje cała grupa zawodów, w których wygląd ma takie samo znaczenie, jak umiejętności twarde. Trzecia przyczyna, to naśladownictwo, moda, tutaj na pewno nie do przecenienia są media społecznościowe, które lansują pewien określony wizerunek. Podsumowując, obserwujemy od kilkunastu, nawet kilkudziesięciu lat, wzrost zainteresowania dbałością o swój wygląd, a piersi są atrybutem kobiecości - powiedziała dr Magdalena Wieczorkowska.
W ubiegłym roku w jednym z czołowych czasopism z zakresu chirurgii plastycznej zostało opublikowane badanie, pokazujące, że ogromny wpływ na chęć zmiany wyglądu ma to, co obserwujemy w Internecie. - 64 proc. kobiet, które poddały się operacji powiększenia piersi, wcześniej szukało wzorców w mediach społecznościowych - wskazał dr Piotr Stabryła.
Kiedy nie warto powiększać biustu?
Pacjentka, która zastanawia się nad operacją, powinna zadać sobie kilka istotnych pytań, by upewnić się, czy na pewno chce i powinna to zrobić.
- Jeżeli słyszymy, że chce powiększyć sobie piersi, dlatego że ma to mieć wpływ na jej związek, relacje partnerskie, to myślę, że problem nie tkwi w piersiach, tylko w jakości relacji. Po drugie, bardzo ważną rzeczą jest to, jaki efekt kobieta chce osiągnąć. Powinna się zastanowić nad tym, jakie będą konsekwencje medyczne i pozamedyczne. Panie o tym zapominają, że zmieniając coś w swoim wyglądzie, są cały czas poddawane ocenom społecznym. Bardzo często te ich oczekiwania nie są zgodne z tym, co osiągnęły, a jednocześnie spotykają się z negatywnymi opiniami ze strony społeczeństwa. Potem pojawia się szereg problemów i ciągłe niezadowolenie, które pcha je do kolejnych zabiegów. Nakręca się spirala, wpadamy w ciąg uzależnienia - podkreśliła Magdalena Wieczorkowska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Biały miś z Krupówek ma już prawie 100 lat. W czasie wojny chętnie fotografowali się z nim niemieccy żołnierze
- Darmowa antykoncepcja dla kobiet do 25. roku życia. Francuski rząd zapowiada zmiany
- Stres obniża naszą odporność i w efekcie wpływa na rozwój chorób. Jak z nim walczyć?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN