Antybiotyk wycofany ze sprzedaży - jeśli masz go w swojej apteczce, to powinieneś zwrócić go do apteki

Tabletki trzymane w rękach
fizkes/Getty Images
Źródło: Getty Images

Jeżeli zostaną zauważone nieprawidłowości w leku, który jest dostępny w aptekach, może on zostać wycofany ze sprzedaży. Kontrolę nad jakością produktów leczniczych sprawuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny i to on może wydawać decyzje o wycofaniu z obrotu produktu. Aktualne ostrzeżenia dotyczą antybiotyku Ciprofloxacin Kabi.

Ciprofloxacin Kabi wycofany ze sprzedaży - numer i seria produktu

Antybiotyk, którego nie dostaniemy już w aptece to Ciprofloxacin Kabi 400 mg/200 ml roztwór do infuzji o numerze serii 15QFD570, z datą ważności do maja 2024 roku. Jeżeli posiadamy ten lek w domu, to lepiej oddać go do apteki, gdzie zostanie poprawnie zutylizowany, a my nie narazimy własnego zdrowia.

Jak twierdzi Główny Inspektor Farmaceutyczny:

Zgłoszenia dokonała hurtownia farmaceutyczna po otrzymaniu informacji z apteki szpitalnej o zidentyfikowaniu w dwóch kartonikach produktu leczniczego Ciprofloxacin Kabi 400 mg/200 ml roztwór do infuzji nr serii: 15QFD570, butelek z etykietą Glucosum 5% Fresenius o tym samym nr serii.

Producentem wycofanego leku jest niemiecka firma Fresenius Kabi Deutschland GmbH.

Na co stosowany jest Ciprofloxacin Kabi?

To lek o szerokim działaniu. Stosowany jest przy oburacyjnej chorobie płuc (POChP), zapaleniu płuc, zakażeń, które rozwijają się w obrębie dolnych dróg oddechowych wywołanych przez bakterie Gram-ujemne, stanach zapalnych zatok, najądrzy i wielu innych. Jest to antybiotyk, a więc podawany jest przy zakażeniach bakteryjnych, a jego substancją czynną jest Cyprofloksacyna.

Zobacz wideo: Zdrowe przepisy bez cukru

Zdrowe przepisy bez cukru
Zdrowe przepisy bez cukru

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie