Krioterapia - skuteczna metoda leczenia dolegliwości bólowych

Krioterapia
Krioterapia
Źródło: ola20/Getty Images
Krioterapia to metoda leczenia zimnem, która sprawdza się w przypadku stanów zapalnych, dolegliwości bólowych, obrzęków. Może być stosowana miejscowo lub odbywać się w specjalnej kriokomorze. Krioterapia wykorzystuje reakcje obronne organizmu na działanie bardzo niskich temperatur.

Szukając sposobów leczenia swoich dolegliwości warto zwrócić uwagę na krioterapię, metodę wykorzystującą działanie niskich temperatur. Niskie temperatury działają na układ odpornościowy i hormonalny. Pomagają uporać się z bólem i stanami zapalnymi. Niestety, nie każdy może poddać się krioterapii, czyli terapii zimnem.

Krioterapia - wskazania

Krioterapia to leczenie zimnem. Terapia wskazana jest dla chorych na RZS, mających kłopoty z kręgosłupem i stawami, zmagających się ze stanami pourazowymi lub chorobami neurologicznymi. Krioterapia stosowana jest w przebiegu choroby Parkinsona, zapaleniu ścięgien, rozsianym zapaleniu mózgu, a także w przypadku dny moczanowej czy hemoroidów. Do zabiegów kwalifikują oparzenia, wczesne stłuczenia i krwiaki. Zabiegi przynoszą natychmiastowe efekty w postaci łagodzenia bądź całkowitego ustąpienia dolegliwości bólowych. Działają także przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Inne wskazania do krioterapii to:

  • Poprawa napięcia mięśniowego,
  • Poprawa przemiany materii,
  • Obniżenie temperatury tkanek.

Co to jest krioterapia miejscowa? Na czym polega?

Zabieg krioterapii miejscowej polega na chłodzeniu tkanek gazem, najczęściej ciekłym azotem. Temperatura zastosowana podczas zabiegu to -190 stopni C w przypadku azotu i -75 stopni C, gdy podawany jest dwutlenek węgla. Zabieg może wykonywać jedynie osoba wykwalifikowana, która pilnuje, by zimna para nie była kierowana nieustannie w ten sam punkt, co mogłoby spowodować odmrożenie danego miejsca. Jeśli podawany jest ciekły azot, odległość od ciała wynosi 15 cm, zaś w przypadku dwutlenku węgla jest to minimum 5 cm. Chore miejsce owiewane jest okrężnymi ruchami, a zabieg trwa maksymalnie do 30 minut (krioterapia miejscowa).

Krioterapia miejscowa - przeciwwskazania

Nie każdy może poddać się zabiegowi zimnolecznictwa, jakim jest krioterapia. Z zabiegu krioterapii wykluczeni zostają pacjenci ze znaczną niedokrwistością, chorobą wieńcową, odmrożeniami, z chorobami występującymi z gorączką, nieleczonym nadciśnieniem krwi oraz cierpiący z powodu zaawansowanych angiopatii. Przeciwwskazaniem do krioterapii są także nowotwory, infekcje dróg moczowych i stany zapalne naczyń krwionośnych.

Krioterapia - skutki uboczne

Krioterapia jest zabiegiem bezpiecznym, jednak jej niewłaściwe przeprowadzenie lub nieprawidłowe dawkowanie może prowadzić do powikłań. Skutki uboczne krioterapii źle zastosowanej to przede wszystkim zmniejszenie lepkości mazi w leczonych stawach, a także obniżenie stopnia rozciągliwości tkanek, spowodowane usztywnieniem włókien kolagenowych.

Krioterapia - komora

Krioterapia ogólnoustrojowa to zabieg przeprowadzany w specjalnej komorze kriogenicznej. Polega on na schłodzeniu całego organizmu, a nie jedynie jego wybranego fragmentu. Terapia wykorzystuje naturalne reakcje obronne organizmu na zimno. Działanie zimna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, przez co krew płynie wolniej, a tkanki są gorzej dotlenione i odżywione. Przemiana materii zostaje spowolniona. Sytuacja ta trwa jednak krótko, ponieważ organizm bardzo szybko zaczyna wykorzystywać swoje funkcje obronne, temperatura wzrasta, a krew zaczyna krążyć aż 4 razy szybciej niż zwykle. Wydzielające się endorfiny działają przeciwbólowo, mięśnie stają się coraz bardziej elastyczne, w organizmie krążą substancje spełniające funkcje przeciwzapalne.

Krioterapia ginekologiczna

Krioterapia szyjki macicy to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia nadżerki (krioterapia nadżerki) i brodawek. Ginekolog zamraża uszkodzone tkanki, wykorzystując ciekły azot. Jest to sposób bezpieczny, bezbolesny i krótkotrwały. Przez miesiąc po zabiegu pacjentka musi powstrzymywać się od współżycia, unikać stosowania tamponów i szczególnie dbać o higienę intymną.

Krioterapia w domu

Krioterapia domowa polega na stosowaniu zimnych okładów żelowych lub woreczków z lodem. Taką terapię można stosować na bolące stawy, jako np. krioterapię kolana. Z dobroczynnego wpływu zimna na nasz organizm możemy korzystać brodząc stopami w zimnej wodzie Bałtyku lub jezior, a także stosują polewanie zimną wodą konkretnych partii ciała. Trzeba jednak pamiętać, że po takim zabiegu dobrze jest rozgrzać ochłodzone miejsca, zakładając np. ciepłe skarpety i buty lub okrywając się kocem. Warto też przedyskutować ten sposób leczenia ze swoim lekarzem.

Krioterapia w kosmetyce

Krioterapia jest wykorzystywana także jako zabieg kosmetyczny, mający na celu poprawę kondycji skóry. Działając zimnem dotleniamy ją, ujędrniamy, poprawiamy koloryt. Często podczas krioterapii do skóry wprowadzane są kosmetyki i preparaty, które mają działać przeciwzmarszczkowo. Zimno wykorzystywane jest także jako forma środka przeciwbólowego, np. podczas wykonywania makijażu permanentnego. Gabinety kosmetyczne oferują zabiegi krioterapii na twarz, piersi, pośladki, brzuch czy szyję. Pomagają one walczyć z cellulitem, redukować rozstępy, pajączki, zmarszczki i obrzęki. Zabieg jest bezpieczny, nie wywołuje reakcji alergicznych. Skóra traktowana jest zimnem punktowo przez krótki czas, dzięki czemu nie ma ryzyka wystąpienia odmrożeń.

Krioterapia a ciąża

Krioterapia w ciąży bywa stosowana jako zabieg łagodzący procesy zapalne, przeciwbólowy i chwilowo znieczulający. Jednak jedyną dopuszczalną formą krioterapii w ciąży jest krioterapia miejscowa, czyli punktowe, krótkotrwałe działanie zimnem na wybrany fragment ciała.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Tarnowscy kolejarze zebrali ponad 14 litrów krwi. Do akcji zgłosiło się 32 osoby

Źródło: x-news
podziel się:

Pozostałe wiadomości