Co łączy sztukę z urologią?
Statystyki pokazują, że rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Mimo że chorobę można w prosty sposób wykryć na wczesnym etapie, a tym samym całkowicie wyleczyć, to wielu panów nie przychodzi na badania profilaktyczne. Festiwal KultURO ma zmienić męskie podejście do zdrowia. - Do promocji zdrowia chcemy wykorzystać też sztukę np. malarstwo czy muzykę. W ten sposób możemy zaapelować do każdego pokolenia, aby wzięło swój los we własne ręce. Chcemy także pokazać, że urolog może być najlepszym przyjacielem mężczyzny - mówił w rozmowie z Marcinem Sawickim prof. Piotr Chłosta, urolog i pomysłodawca Festiwalu KultURO.
Impreza rozpoczyna się już w najbliższą sobotę, 2 października, w Fortach Kleparz w Krakowie. W jej ramach odbędzie się specjalny koncert. - Na scenie zaprezentują się m.in. Marek Piekarczyk z zespołem, Janusz Grzywacz lider zespołu "Laboratorium" oraz "Skaldowie". Koncert zamknie lekarsko-urologiczna formacja "EndoPower" - mówił specjalista.
Kto powinien się badać?
Mimo że festiwal powstał z myślą o dojrzałych mężczyznach, którzy po przekroczeniu czterdziestki powinni regularnie odwiedzać urologa, to twórcom imprezy zależy, aby pojawili się na niej także młodzi mężczyźni. - Chcemy w ten sposób zwiększyć ich świadomość, być może to właśnie oni zabiorą swoich ojców na badanie - wyjaśnił lekarz.
Prof. Piotr Chłosta podkreślił, że ogromna większość nowotworów urologicznych rozwija się bezobjawowo. - Dlatego tak ważne są regularne badania. Im wcześniej wykryjemy problem i im bardziej jest on ograniczony do tylko jednego narządu, możemy zastosować mniej inwazyjną i mniej okaleczającą metodę leczenia - podkreślił.
Warto dodać, że nowotwory urologiczne znacznie częściej diagnozowane są u mężczyzn, którzy mieli w rodzinie przypadki zachorowań na raka prostaty czy nerek.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Anna Nowak-Ibisz o walce z nowotworami. "Mam mutację genów"
- "Nie wiem dlaczego przez tyle lat był to temat tabu". Grzegorz Kajdanowicz o zdrowiu psychicznym
- "O, choroba!" pomaga oswoić traumę. "To nie jest książka, którą można sobie wymyślić"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Marcin Sawicki
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN