Babka lancetowata – właściwości
Babka lancetowata właściwości lecznicze ma naprawdę duże. Poprawia krzepliwość krwi oraz szczelność naczyń krwionośnych. Ponadto pomaga w leczeniu schorzeń dróg oddechowych oraz wrzodów żołądka. Polecana jest również babka lancetowata na kaszel, ponieważ ma działanie wykrztuśne. Roślina babka lancetowata oczyszcza także płuca, gdyż ma właściwości antybiotyczne. Przyspiesza regenerację naskórka, co jest niezwykle ważne w przypadku oparzeń i ran. Z tego powodu pierwszym wyborem osób cierpiących na opuchliznę jest babka lancetowata. Na odciski pomaga niemniej świetnie – a to wszystko dzięki garbnikowi.
Jednak babka lancetowata w ciąży może zaszkodzić. Naparu z niej nie powinny pić również kobiety karmiące, gdyż babka, podobnie jak i inne zioła, może działać uczulająco. Można stworzyć wiele różnych naparów z użyciem babki lancetowatej. Herbata z liści babki poza tym ma ciekawy smak.
Babka lancetowata wpływa na skórę. Z tego powodu używa się jej do produkcji kremów na noc i dzień. Ponadto jest również składnikiem płynów do higieny intymnej oraz toników. A to dlatego, że zwęża rozszerzone pory, regeneruje skórę i działa ściągająco. Co więcej, jest świetnym wspomagaczem kuracji przeciwtrądzikowych.
Wśród zwolenników leczenia ziołami krąży przepis na nalewkę z babki lancetowatej, która łagodzi stany zapalne błony śluzowej. Do wykonania napoju wystarczy kilogram liści, pszczeli miód i kilka goździków, a dodatkowo można dosypać jeszcze szczyptę imbiru. Umyte i namoczone liście należy wrzucić do sokowirówki. Do powstałego soku należy dodać szklankę miodu oraz wspomniane goździki oraz imbir. Całość gotujemy około 20 minut, a później odstawiamy w ciepłe i chłodne miejsce.
Babka lancetowata – zastosowanie
Babka lancetowata zaliczana jest do rodziny babkowatych. Można ją znaleźć w Azji, Europie, Afryce, w Ameryce Południowej, Północnej i Środkowej. W Polsce jest to roślina pospolita, którą można spotkać niemal w każdej części kraju.
Liście babki lancetowatej zawierają:
- sole mineralne,
- substancje śluzowe,
- pektyny,
- aukubinę,
- kwasy: waniliowy, cynamonowy, fumarowy i benzoesowy.
Znana jest ze swoich wartości zdrowotnych. W medycynie ludowej była używana babka lancetowata na rany, a w starożytności sok z babki podawano osobom ukąszonym przez skorpiony i węże. Dzięki temu zyskała miano jednego z najcenniejszych ziół leczniczych.
Syrop z babki lancetowatej
Syrop z babki lancetowatej jest skutecznym lekarstwem na choroby jamy ustnej oraz przewodu pokarmowego. Można nim leczyć także ból gardła czy kaszel – a to wszystko przy użyciu niepozornego zioła, jakim jest babka lancetowata. Zastosowanie syropu jest dość szerokie, gdyż ma on działanie wykrztuśne i przeciwzapalne. Warto też pamiętać, że można stworzyć różne rodzaje lekarstw z przy użyciu babki lancetowatej.
Do sporządzenia syropu z babki lancetowatej potrzebny będzie 100g świeżych liści babki i tyle samo cukru. Koniecznie trzeba dodać 100 ml letniej wody i 50 ml czystej wódki. Posiekane i drobno zmielone liście łączy się z wodą, aż powstanie papka, która następnie przecedza się gazę. Do ekstraktu dodaje się następnie cukier i przez chwilę gotuje, a na samym końcu dolewa się 50 ml wódki i miesza.
Napój prozdrowotny z babki lancetowatej
Poprawa samopoczucia i przywrócenie sił witalnych to dwa skutki działania, za które ludzie tak doceniają ziele lecznicze, jakim jest babka lancetowata. Jej działanie prozdrowotne to jej największa zaleta, o czym można się przekonać pijąc napój z przepisu znanego zielarza - Zbigniewa Nowaka. Do przyrządzenia napoju potrzebny będzie liść babki, szklanka gorącego mleka i 2 łyżeczki miodu, najlepiej wielokwiatowego. Po spożyciu tej mikstury można poczuć jeszcze lepiej „moc” babki lancetowatej. Działanie jej będzie najlepiej odczuwalne u osób, które potrzebują wzmocnienia.
Łyżkę ususzonych liści należy wsypać do kubka, a następnie zalać wrzącym mlekiem. Napój trzeba przykryć pokrywką na około 20 minut, a następnie odcedzić. Tak powstaje wywar. Babka lancetowata działanie lecznicze ma wyjątkowe. Istotne jednak jest, by pić ten wywar przynajmniej raz dziennie, a w przypadku przeziębienie nawet trzy razy dziennie.
Nasiona babki lancetowatej
Nasiona babka lancetowata ma traktowane jako środek leczniczy, jak i pożywienie. Muszą jednak być dojrzałe i wysuszone. W ziołolecznictwie najczęściej używa się nasion pochodzących z babki jajowatej, piaskowej lub płesznik. Na co pomaga babka lancetowata? Ma ona korzystne działanie dla zdrowia człowieka. W jej nasionach znajduje się błonnik, który wspomaga trawienie i przemianę materii. Co więcej, oczyszcza organizm.
Zobacz wideo: Najpierw natura, potem matura!
Zobacz także:
- Werbena – jakie są jej właściwości lecznicze?
- Jakie właściwości i zastosowanie ma wosk sojowy? Czy jest lepszy od pszczelego i parafinowego?
- Właściwości zdrowotne olejku goździkowego. Kiedy i na co warto go stosować?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Nikolay_Donetsk/Getty Images