Cukier towarzyszy nam od samego początku. Jest w wodach płodowych oraz mleku matki. To właśnie on pobudza wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Niestety to, co nam smakuje i sprawia przyjemność nie zawsze jest zdrowe. Cukier, a w szczególności jego nadmiar, w codziennej diecie może nam zafundować poważne problemy. Dlaczego lepiej sięgać po niego z umiarem?
Powszechnie wiadomo, że cukier jest najprostszym i najsmaczniejszym poprawiaczem smaku. Jego duża ilość jest jednak szkodliwa dla organizmu. Czym w takim razie możemy zastąpić cukier? Wyjaśniła Katarzyna Bosacka, prowadząca program "MądrzeJEMY".
Jajka to produkt, który większość z nas zawsze ma w swojej lodówce. Zazwyczaj sięgamy po nie, gdy przygotowujemy ciasto lub robimy jajecznicę. A to zdecydowanie za rzadko! Jajka nie tylko doskonale smakują, ale stanowią źródło cennych witamin i minerałów. Do tego – wbrew obiegowej opinii – wcale nie podnoszą cholesterolu!
Europosłanka Róża Thun trafiła do szpitala w związku z odklejeniem siatkówki oka. Została poddana trzem zabiegom witrektomii, jednak czeka ją kolejna operacja. Jakie miała symptomy świadczące o tym, że z jej narządem wzroku dzieje się coś niedobrego? Do czego może doprowadzić odklejanie siatkówki?
Gdy pojawia się gorączka, dreszcze zazwyczaj biegniemy od razu do lekarza i apteki. A gdyby tak zainspirować się góralami i remedium poszukać w naturze? Mieszkańcy Brennej zdradzili w naszym programie, jak dbają o zdrowie.
Anna Skura zakaziła się koronawirusem. Blogerka zdecydowała się na izolację i rozłąkę z mężem oraz dwuletnią córką. Jak radzić sobie z tęsknotą? O tym mówił Szymon Kukanow, psycholog i psychotraumatolog, wykładowca Uczelni Łazarskiego.
Chorych na Covid-19 z każdym dniem przybywa. Infekcja dotyka zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Mimo że koronawirus towarzyszy nam od kilku miesięcy, nadal jest sporo wątpliwości związanych z patogenem. W naszym programie starają się je rozwiewać eksperci. Jedno z pytań dotyczyło zakażeń w żłobku.
Polacy łykają leki i suplementy garściami, narażając się tym samym na zwiększone ryzyko działań niepożądanych, osłabienie efektu terapeutycznego, czy interakcje substancji zawartych w tabletkach oraz między medykamentami z żywnością. Jak zatem należy przyjmować leki, aby pomagały, a nie szkodziły? Zapytaliśmy o to eksperta.
Koronawirus z dnia na dzień rozprzestrzenia się coraz bardziej. Choroba dotyka już miliony osób na całym świecie. Jak dotąd nie udało się znaleźć skutecznego leku. Pojawiają się jednak plotki jakoby szczepienie przeciw pneumokokom pomagało w przezwyciężeniu Covid-19. Czy to prawda?
Kornelia Westergaard, biotechnolog i psychoditetetyk, w naszym programie opowiedziała o ziołach napotnych, które pozwalają pozbyć się gorączki. Jakie napary warto pić?
Historia Natalii Brzykcy jest naprawdę inspirująca. Ta 31-latka mimo swoich poważnych chorób, osiągnęła wielki sukces i czuje się spełniona. Jak przezwyciężyła własne słabości?
Bartek Jędrzejak pojechał do Rybna Wielkiego, gdzie spotkał się z kobietami z koła gospodyń wiejskich. To właśnie te panie są mistrzyniami w kiszeniu kapusty. Recepturą przekazywaną z pokolenia na pokolenie podzieliły się z naszymi widzami.
Szamanizm był znany i praktykowany od najdawniejszych czasów. Eksperci nie potrafią określić, czy powstawał niezależnie w różnych miejscach świata, czy też został "wynaleziony" w jednym miejscu, skąd rozprzestrzenił się po niemal całej Ziemi. Także w Polsce mamy osoby interesujące się podobnymi praktykami. Jedną z nich jest Bea Lech.
Zdrowie psychiczne jest równie ważne co dobrobyt fizyczny. W czasie pandemii powinniśmy szczególnie o siebie dbać, ponieważ grozi nam nie tylko wirus. Izolacja i lęk mogą doprowadzić także do wielu problemów z psychiką, jak choćby zaburzenia lękowe, czyli nerwica. Na ten temat porozmawialiśmy w naszym programie z psychoterapeutą, Marcinem Matychem.
Krzysztof Król jest biznesmenem i milionerem. Od 8 lat mieszka w Tajlandii, gdzie nieustannie tworzy nowe projekty. Prowadzi szkolenia dla Polaków, by motywować ich do rozwoju osobistego i biznesowego. Jaka jest jego recepta na sukces? Kilkoma radami Krzysztof Król podzielił się w naszym programie.
Witamina D może mieć wpływ na przebieg zachorowania na koronawirusa. Hiszpańscy naukowcy przepadali pacjentów leczonych z powodu zakażenia COVID-19. U większość stwierdzili deficyt wit. D. Jak rozpoznać jej niedobór?
Aż trudno uwierzyć, że w XXI wieku przybliżone szacunki wskazują, iż spośród ok. 1,9 mld menstruujących osób na świecie około 500 mln nie może w pełni dbać o higienę podczas miesiączki. O tym, jak duży to problem mówiła w Dzień Dobry TVN Dominika Kluczyk, której fundacja zajęła się tym zagadnieniem.
Zdrowotne działanie sauny udowodniono już w starożytności, a z możliwości zażywania w niej relaksu korzysta się na całym świecie do dziś. Choć sauny spotyka się głównie w SPA, istnieje również możliwość wybudowania własnej, przydomowej łaźni. Czy warto zbudować saunę w domu? Jaką wybrać?
Wiele osób narzeka, że z powodu siedzącego tryby życia tyje, a zbyteczna tkanka tłuszczowa odkłada się w postaci wałeczków i boczków. Jak zatem się ich pozbyć za pomocą ćwiczeń? O pomoc poprosiliśmy trenerów personalnych Agatę Dąbrowską i Bartka Palucha.
Wielu z nas narzeka teraz na restrykcje związane w pandemią. Część dzieci znowu musi pozostać w domach i uczyć się zdalnie. Tymczasem dla 11-letniego Bruna i jego mamy: izolacja, sterylność, samokontrola i nauka zdalna - to codzienność. Oto historia chłopca, który mimo nieuleczalnej choroby nie traci entuzjazmu i kreatywności.
Koronawirus, który towarzyszy nam od kilku miesięcy, nadal się rozprzestrzenia. Chorych przybywa na całym świecie, także w Polsce. Coraz więcej jest wątpliwości związanych z COVID-19. W naszym programie starają się je rozwiewać eksperci. Jedno z pytań dotyczy utraty węchu. Czy zawsze oznacza zakażenie?
Joga to doskonały sposób na rozciągnięcie, jak również wzmocnienie mięśni. Ten rodzaj treningu idealny jest dla osób, które bardziej cenią spokojną gimnastykę niż ćwiczenia siłowe z dużą liczbą brzuszków. Poznaj ćwiczenia jogi na płaski brzuch i ich efekty.
Jesień rządzi się własnymi prawami. To właśnie o tej porze roku łapiemy infekcje. Pojawiają się katar, gorączka, pociąganie nosem. W dobie pandemii zaczynamy również zastanawiać się, czy to zwykłe przeziębienie, czy może zakaziliśmy się koronawirusem? Czy gorączka covidova różni się od tej nam znanej?
Pandemia wciąż nie daje za wygraną, a powracające obostrzenia dały się już we znaki tym, którzy na co dzień żyją z dala od swoich bliskich. W najgorszej sytuacji znalazły osoby będące w Domach Pomocy Społecznej oraz szpitalach czy klinikach. Agata Kowalska swojej mamy nie może przytulić od początku pandemii. Nam opowiedziała historię, która na zawsze zmieniła jej życie.
Lekarze i Regionalne Centra Krwiodawstwa apelują do ozdrowieńców o oddawanie krwi, ponieważ znajdujące się w niej osocze może pomóc chorym na Covid-19. O tym, jakie warunki trzeba spełniać, by to zrobić i gdzie się zgłosić mówili dr Paweł Grzesiowski i Dorota Gardias.
W każdą sobotę o godzinie 17:25 na antenie TVN emitowany będzie program "MadrzeJEMY". W pierwszym odcinku zostanie poruszony temat jajek. Kasia Bosacka, prowadząca nowy program opowiedziała o ich niezwykłych właściwościach.
Każdego dnia w mediach pojawiają się kolejne informacje dotyczące koronawirusa. Od najbliższych również słyszymy ciągłe rady. Które z wiadomości są prawdziwe? W rozmowie z Dorotą Wellman na najważniejsze pytania odpowiedział rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Zbigniew Gaciong.
Jak zrelaksować się po stresującym tygodniu w pracy? I to w dobie pandemii? Robert Stockinger poleca trening Tai Chi w Łazienkach Królewskich, który odbywa się przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Prowadzi je Jan Gliński, który jest nie tylko instruktorem, ale także absolwentem Akademii Dantian, jednostki organizacyjnej Fundacji o tej samej nazwie.
Sytuacja epidemiczna w Polsce jest bardzo trudna. Brakuje miejsc w szpitalach, o czym na bieżąco informują media. Jak w tym wszystkim radzą sobie oddziały pediatrii? I co zrobić, jeśli nasze dziecko musi skorzystać ze specjalistycznej pomocy? Jak się zachować, jeśli ma się koronawirusa? Na najczęściej zadawanie przez widzów pytania odpowiedział nasz gość, pediatra Aneta Górska-Kot.
Często spotykamy się z modnymi dietami, słyszymy też wiele stereotypów dotyczących nawyków lub produktów żywnościowych. Jak jeść z głową, nie wierząc we wszystko, co przeczytamy i usłyszymy? Kilka mitów obaliła w naszym programie dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny, autorka książki "Zakłamane jedzenie".