Płukanie gardła wodą z solą to jedna z najstarszych naturalnych metod na dezynfekcję i zabicie bakterii, znajdujących się wewnątrz ciała. Czy znasz inne właściwości wody z solą? Czy wiesz, że możesz wykorzystać ją także dla nawadniania organizmu oraz oczyszczania jelit?
Afty w jamie ustnej to częsta i bardzo bolesna dolegliwość. Są to niewielkie owrzodzenia umiejscowione na błonie śluzowej w ustach, na wargach lub na języku. Przyczyn powstawania afty w jamie ustnej jest kilka i od nich zależy powodzenie leczenia. Ważne jest zapobieganie aftom, ponieważ mają skłonność do nawrotów.
Żyworódka może być nie tylko piękną ozdobą w domu. Sok lub maść przygotowane z tej rośliny mają wiele właściwości leczniczych, sprawdzają się m.in. jako naturalny środek przeciwtrądzikowy i przeciwgrzybiczy. Sprawdź, jak stosować żyworódkę.
Autohipnoza jest jednym z najciekawszych stanów, w jakich może znaleźć się człowiek. Niestety większość osób nie jest świadoma jej zalet i pozytywnych efektów. Odpowiednie ćwiczenia umożliwiają samodzielne opanowanie z pozoru trudnej sztuki, jaką jest autohipnoza. Pewność siebie w ich wyniku często wzrasta, działa też ona korzystnie na sen, odchudzanie i zmianę wielu negatywnych nawyków.
Wodne natryski to popularne narzędzie w rehabilitacji, fizykoterapii i kosmetologii. Bicze szkockie używane są zarówno w zabiegach kosmetycznych, jak i w celach leczniczych. Tak proste narzędzie może nieść wielkie korzyści dla naszego zdrowia.
Ćwiczenia ze sztangą są najlepszym sposobem na zbudowanie siły oraz masy mięśniowej. Trójbój siłowy zawiera zestaw ćwiczeń, który angażuje wszystkie duże partie mięśni. Oczywiście jak w każdym sporcie, dużą rolę odgrywa technika, a w tym wypadku poprawność wykonywanych powtórzeń. Ćwiczenia ze sztangą prostą absorbują bardzo dużo siły, dlatego jeśli są stałym elementem naszego treningu, niezmiernie ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta oraz regeneracja.
Cząber to znana i lubiana przyprawa, ale również roślina lecznicza. W przeszłości cząber uważany był także za afrodyzjak. Podpowiadamy, jak działa cząber i do czego najlepiej go wykorzystać.
Ból gardła jest nieprzyjemną dolegliwością, która najczęściej towarzyszy przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. W aptekach dostępna jest szeroka gama środków przynoszących ulgę, kiedy boli gardło. Leczenie farmakologiczne może być skutecznie wspierane przez domowe sposoby na ból gardła.
Ból ucha może dotyczyć osób w każdym wieku, jednak najczęściej pojawia się w okresie dziecięcym. Prawie każdy chociaż raz w życiu doświadczył tego rodzaju dolegliwości. Nie zawsze jest ona związana z chorobą, czasami przyczyną jest zwykłe podrażnienie. Poza lekami ulgę przynoszą domowe sposoby na ból ucha.
Krokosz barwierski zwany szafranem łąkowym to roślina oleista z rodziny astrowatych, pochodząca z Bliskiego Wschodu. Jak działa krokosz barwierski? Olej pozyskiwany z rośliny jest bogaty w witaminę E, spowalnia proces starzenia skóry i wzmacnia włosy. Suszony kwiat krokosza barwierskiego można stosować do barwienia żywności, jest wykorzystywany jako tańszy zamiennik szafranu. Podpowiadamy, do czego jeszcze można wykorzystać krokosz barwierski i jakie jest jego działanie.
Naukowcy z całego świata prześcigają się w odkrywaniu coraz skuteczniejszych metod leczenia raka. Mimo ogromnych postępów nie wynaleziono jeszcze uniwersalnego lekarstwa. Badanych jest wiele hipotez, dlatego tradycyjna medycyna przenika się z niekonwencjonalnymi metodami leczenia raka.
Olej lniany, dzięki wysokiej zawartości kwasu omega-3 obniża cholesterol i wspomaga działanie układu krwionośnego. Olej lniany jest również wykorzystywany w kosmetyce - ma właściwości regenerujące i hamuje zapalenia skóry. Ma również zbawienne działanie na włosy - dzięki dużej zawartości witaminy E nadaje im zdrowy połysk, ma działanie odbudowujące i regenerujące. Dowiedz się, jakie jeszcze właściwości ma olej lniany i dlaczego warto włączyć go do codziennej diety.
Medycyna naturalna i medycyna niekonwencjonalna stają się dzisiaj coraz popularniejsze. Jedną z modnych ostatnio metod, która ma coraz więcej zwolenników, jest urynoterapia, czyli leczenie moczem. Terapia ta ma kilka form stosowania i jest wskazana przy rozmaitych dolegliwościach. Jednak wzbudza też wiele kontrowersji i pytań o to, czy urynoterapia naprawdę jest skuteczna.
Żeń szeń, po chińsku zwany człowiekiem-korzeniem lub wszechlekiem, wykorzystywany jest w medycynie azjatyckiej od ponad czterech tysięcy lat. Żeń szeń wspomaga funkcjonowanie całego organizmu, poprawia pamięć, wzmacnia serce i wzmaga potencję. Jakie jeszcze działania ma korzeń żeń szenia, a jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?
Narciarstwo to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych. Co roku przybywa coraz więcej jego zwolenników. Kiedy dopiero zaczynamy naszą przygodę z białym szaleństwem, warto dobrać odpowiednie narty dla początkujących oraz dowiedzieć się, gdzie najlepiej jechać na zimowy urlop.
Gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała, jest sygnałem ostrzegawczym i odpowiedzią organizmu na toczącą się w nim infekcję. Wiele osób zastanawia się, jak zbić gorączkę bez sięgania po środki farmakologiczne. Dużą skuteczność wykazują sprawdzone domowe sposoby na gorączkę.
Bylica estragon (znana również jako estragon lub bylica draganek) jest niezwykle cenioną przyprawą, ze względu na charakterystyczny aromat swych liści. Ma wszechstronne zastosowanie - możemy zrobić z niej sos estragonowy do kurczaka, wzbogacić jej smakiem ogórki kiszone lub dodać przyprawę do śledzi. Estragon ma również liczne właściwości lecznicze, dlatego warto zaopatrzyć się w swój własny estragon w doniczce, aby zawsze móc po niego sięgnąć. Radzimy, do czego wykorzystać estragon i jak o niego zadbać.
Zioła były wykorzystywane do zwalczania wielu dolegliwości już w czasach starożytnych. Znajomość ich działania okazywała się pomocą w bardzo trudnych przypadkach, pozwalała nawet ratować chorych zagrożonych śmiercią. Obecnie fitoterapia przeżywa swój renesans, a coraz większe rzesze osób przekonują się, że leki roślinne są równie skuteczne, jak te kupowane w aptekach.
Jeśli czujesz się zmęczony, łapie cię przeziębienie lub grypa, doskonałym rozwiązaniem będzie herbata z kardamonem, imbirem lub cynamonem. Te korzenne przyprawy mają właściwości rozgrzewające, wykazują ponadto szereg działań leczniczych. Odznaczają się również charakterystycznym, lekko pikantnym aromatem, który doskonale podkreśli i wzbogaci smak potraw. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto włączyć je do swojego menu.
Homeopatia to jedna z gałęzi medycyny stworzona 200 lat temu przez Samuela Hahnemanna. Przez część osób jest traktowana jako wymysł medycyny alternatywnej, jednakże coraz więcej ludzi przekonuje się do jej działania. Homeopatia jest szczególnie polecana na odchudzanie, przeziębienie oraz przy dolegliwościach alergicznych i zatokowych.
Joga to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. Może uprawiać ją każdy, bez względu na wiek, płeć czy kondycję fizyczną. Przynosi harmonię i spokój ducha. Co więcej, joga dla początkujących może być wstępem do innych sportów, gdyż wzmacnia i rozciąga mięśnie.
Joga to ćwiczenia oddziałujące zarówno na ciało, jak i umysł. Kundalini to najbardziej tantryczny rodzaj jogi, mający na celu wyzwolenie wewnętrznej energii. Odmiana ta wzbudza jednak wiele kontrowersji, jako że nieodpowiednio wykonywana może nieść liczne zagrożenia dla ćwiczącego.
Kalistenika to stosunkowo nowy rodzaj ćwiczeń, ale już teraz zyskuje ogromną popularność wśród sportowców na całym świecie. Jest to siłowo-wytrzymałościowy trening, polegający na wykorzystaniu masy swojego ciała. Dowiedz się, co to jest kalistenika, jakie ćwiczenia wchodzą w jej skład oraz jakie efekty przynosi.
Tłuszcz to jeden z podstawowych składników diety każdego człowieka. W zależności od źródła, wyróżnia się bardziej lub mniej zdrowe jego warianty. W ostatnim czasie n apopularności zyskał tłuszcz kokosowy. Czy faktycznie warto wprowadzić do diety olej kokosowy nierafinowany?
Do czego służy olejek kamforowy? Wykorzystujemy go, podobnie jak inne olejki, zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. W lecznictwie kluczowe są właściwości rozgrzewające, znieczulające i rozkurczowe olejku kamforowego. W kosmetyce wykorzystuje się go przede wszystkim w produktach do stóp, pomadkach dla kobiet, a także kosmetykach na trądzik. Najbardziej znany jest jednak olejek kamforowy na ból ucha.
Trudno wyliczyć wszystkie zalety olejku geraniowego. Liczy się bowiem i jego piękny zapach, i skuteczność w walce z przeziębieniem, i odmładzające skórę działanie. Nic więc dziwnego, że olejek z pelargonii wonnej jest wykorzystywany zarówno w medycynie, jak i kosmetyce oraz aromaterapii.
Olejek migdałowy to zdrowy i bezpieczny zastępnik wielu drogeryjnych produktów. Nie tylko nie zawiera żadnych dodatkowych substancji chemicznych, lecz także jest bardzo skuteczny, wydajny i do tego ma piękny kolor.
Olejek rozmarynowy jest bardzo popularną przyprawą w polskiej kuchni. Używa się go przede wszystkim jako aromatu do mięsa. Rozmaryn ma jednak dużo więcej, także leczniczych, właściwości. To one sprawiły, że olejek rozmarynowym stał się ulubionym ziołowym lekiem Paracelsusa. To właśnie temu niemiecko-szwajcarskiemu lekarzowi i botanikowi zawdzięczamy sporą dawkę wiedzy o leczeniu ziołami.
Olejek pichtowy i formuła jego pozyskiwania nie zmieniła się od kilkuset lat. Nadal jest to jeden z najbardziej skutecznych i bezpiecznych olejków eterycznych. Stanowi poważną konkurencję – lub też uzupełnienie – dla terapii olejkiem rozmarynowym, geraniowym czy sosnowym.
Ostropest plamisty to roślina, która w ostatnim czasie słynie ze zbawiennego wpływu na organizm. Szczególne jej znaczenie zauważyć można w odniesieniu do pracy wątroby. Dzięki składnikom prozdrowotnym ostropest ułatwia odprowadzanie żółci, redukuje stany zapalne wątroby i pomaga w trawieniu. Czym jeszcze zaskoczy nas ta roślina?