Chce być pierwszą kobietą, która tego dokona. Anna Tybor spróbuje z ośmiotysięcznika zjechać na nartach

Zamierza zjechać z 8-tysięcznika na nartach
Najlepsza polska skialpinistka Anna Tybor zamierza we wrześniu zdobyć ośmiotysięcznik Manaslu i zjechać z niego na nartach. Zdradziła, jak wyglądają przygotowania do takiej wyprawy, począwszy od treningu, logistyki i na kosztach kończąc.

Wyprawa Anny Tybor

Anna Tybor miłość do gór ma we krwi. Jej ojciec był przewodnikiem wysokogórskim, mama z kolei przewodnikiem tatrzańskim. Jej brat fascynację górami przypłacił życiem i choć wówczas zapaliła się w jej głowie czerwona lampka ostrzegawcza, nigdy nie chciała rezygnować ze swojej pasji.

Już za dwa miesiące planuje zdobyć ósmą co do wysokości górę świata, bez korzystania z dodatkowego tlenu, a następnie zjechać z niej na nartach.

- Wejście na osiem tysięcy metrów to nie był mój pierwszy pomysł - mówi Anna Tybor. - Wcześniej zdobywałam Mont Blanc czy Elbrus, który ma 5 600 metrów. To było stopniowe zdobywanie, teraz przyszedł czas na najwyższe góry - wyjaśnia.

Przygotowanie do takiej wyprawy to przede wszystkim mozolny trening. Anna podkreśla, że do wejścia na ośmiotysięcznik przygotowuje się przez całe życie, a jej codzienność wypełnia budowanie formy.

- W sezonie letnim chodzę w góry w ciężkich butach i z ciężkim plecakiem - zdradza. - Tydzień temu byłam na treningu w Chamonix, gdzie biegałam w okolicach Mont Blanc. To treningi wytrzymałościowe. Oprócz tego są te uzupełniające: wspinaczka, basen, ciągły ruch na wysokościach - zdradza.

Finasowanie wypraw w Himalaje

Anna Tybor jest z wykształcenia architektem. Mieszka i pracuje we włoskim Livigno. Tam też spełniła marzenie o pracy w charakterze ratowniczki górskiej, dołączając do Soccorso Alpino, będącego odpowiednikiem polskiego TOPRU. Zawodowa działalność nie jest wystarczająca do pokrycia kosztów wyprawy.

- Założyłam zbiórkę, bo jednak jest to dość kosztowna impreza - wyjawia Anna. - Skialpinizm nie jest bardzo popularnym sportem zwłaszcza, że nie jest to jeszcze dyscyplina olimpijska, aczkolwiek jesteśmy już na dobrej drodze. W 2026 podczas igrzysk w Mediolanie skialpinizm ma być pokazówką. Mam nadzieję, że do tego czasu uda mi się znaleźć sponsorów, żebym mogła trenować - dodaje.

Jeśli wyprawa Anny Tybor zakończy się sukcesem, Anna będzie pierwszą kobietą na świecie, która zjechała na nartach z ośmiotysięcznika.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Oliwia Bieniuk wzięła udział w odważnej sesji zdjęciowej. "Nadal nie mogę uwierzyć"

Kobieta urodziła w toalecie na lotnisku. Dziecko otrzymało wyjątkowe imię

Skarby Krakowa - co miasto przygotowało dla turystów i mieszkańców?

Autor: Adam Barabasz

podziel się:

Pozostałe wiadomości